Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.11.2017 19:31

Ale Wam fajnie było na tym tarasiku.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.11.2017 19:42

W tak urokliwie 8) położonej winiarni, warto wydać trochę kasy nawet za takie-sobie wino, które z pewnością wiele zyskuje :wink: ze względu na klimat miejsca. Słodkie wino... ogólnie rzecz biorąc, raczej unikam :oczko_usmiech: , ale tu pewnie dałabym się skusić :P
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 27.11.2017 20:27

zupełnie nie mam doświadczenia z greckim winem. A to jest kolejny istotny powód, żeby odwiedzić Cyklady :) :boss:


Obrazek

choć myślę, że w takich okolicznościach smakowałaby mi największa siara i kwach. PIĘKNIE 8)

pozdrawiam,
M
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 27.11.2017 21:03

Winnica jest (była) niezwykle oblegana przy zachodach słońca. Uwielbiam Sikinos za ciszę, spokój, ładną Chore, fajne plaże i winnicę :)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 28.11.2017 00:55

tompakosc napisał(a):Świetna relacja i pomysł na wyprawę..... :lol:
Chciałoby się rzec słowami piosenki Kayi "... po co, po co, po co, po co.....".
Już prawie byłem zdecydowany zabrać familię na Kefalonię, prawie apartament wyszukany, wyspa mapami google'a zaliczona, a wczoraj 40 minutowy filmik rodzinie na YT z plażami Kefalonii zaprezentowany /wszystkim koparki opadały :D / , a tu masz Ci los.
Siedząc w pracy wszedłem jednak na Waszą relację z Cyklad, a że lubimy mniej popularne miejsca to aż mnie zaintrygowało..... Ze względu na szkolny wiek dzieci realizujemy wypady w czasie wakacyjnym /przeciwnie do Was/, a że w tym okresie wszędzie tłumy to potrzeba oryginalnych pomysłów, aby coś niezbyt zatłoczonego znaleźć :hut: .

Naprawdę fajnie piszesz, fotki świetne, czekam za więcej, bo czas na decyzję..., bo przecież kto to widział, aby w grudniu jeszcze nie być zdecydowanym 8O.

Witam kibica :D .
Tej piosenki Kayi nie znałem, ale bardzo Ją cenię za album z Bregovicem. Ich wspólne dzieło podarowałem kiedyś serbskiej rodzinie nad kanionem Uvac :) .
Kefalonia jest super :!: , ale rzeczywiście nawet we wrześniu jest tam sporo :hut: :hut: :hut: , tych z Wawki też spotykaliśmy :wink: .
W czasie tej cykladzkiej podróży natknęliśmy się na sympatyczną parę (Agnieszkę i Marcina) ze stolicy, która nam rekomendowała Koufonisi; w połączeniu z okolicznymi wyspami i Sikinos, może to być bardzo interesująca alternatywa :roll: :idea: .
Ha, ha, ha :lol: , ja myślę, że w grudniu wielu z nas jeszcze tylko marzy, a konkretne decyzje zapadaja dopiero na wiosnę; tak jest ostatnio w moim przypadku :wink: .

piekara114 napisał(a):Ale Wam fajnie było na tym tarasiku.


Aż się poradziłem żony, co odpisać :idea: ... i powiedziała "Noooooo, faaaajnie było :!: :lol: .

dangol napisał(a):W tak urokliwie 8) położonej winiarni, warto wydać trochę kasy nawet za takie-sobie wino, które z pewnością wiele zyskuje :wink: ze względu na klimat miejsca. Słodkie wino... ogólnie rzecz biorąc, raczej unikam :oczko_usmiech: , ale tu pewnie dałabym się skusić :P

Tak, też unikam słodkiego, ale jakbyście tam trafili, ... to daj sie skusić :wink: .
Kiedyś w Tokaju (na Węgrzech) zafundowałem żonie wykwintną degustację ichniejszych trunków. Powiedziała, że któryś z tych Aszu był podobny w smaku do tego sikinoskiego słodziaka :oczko_usmiech: .

Mikeee napisał(a):zupełnie nie mam doświadczenia z greckim winem. A to jest kolejny istotny powód, żeby odwiedzić Cyklady :) :boss:
choć myślę, że w takich okolicznościach smakowałaby mi największa siara i kwach. PIĘKNIE 8)
pozdrawiam,
M

Ja też nie mam doświadczenia (nie to co MCR :) ), choć jak słyszę słowo "Nemea" to strzygę uszami i przełykam ślinkę :lol: .
No, jest chyba ze sto powodów, żeby odwiedzić Cyklady :oczko_usmiech: .

MCR napisał(a):Winnica jest (była) niezwykle oblegana przy zachodach słońca. Uwielbiam Sikinos za ciszę, spokój, ładną Chore, fajne plaże i winnicę :)

Było chyba ze 20 osób, ale tak się wszyscy porozsiadali, że nikt nikomu nie przeszkadzał :) .
Do tej listy plusów dodałbym jeszcze wytyczone piesze trasy i przyjaznych tubylców, nie zmanierowanych dużą ilością turystów :idea: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 28.11.2017 00:59

Dzień 8 - Prawie jak w bajce o złotej rybce

Nd. 17.09. Jedziemy na kolejną plażę. Dojazd też nie nastręcza większych trudności :) .
Na Agios Georgios kończą już sezon (?), ale duże parasole z ławeczkami są i korzystamy za darmo z tych udogodnień.
W pobliskim barze pan pracowicie stuka młotkiem, a pani (musi być żona, bo kto inny by sobie na to pozwolił :idea: ) buzia się nie zamyka 8O :!: . Bez przerwy go łaje, poucza, strofuje i narzeka na swój los; że miało być tak pięknie, a turystów mało, pieniędzy jeszcze mniej, a ona związała się z takim ... .
No, no stop :mrgreen: , przecież nie znam greckiego :wink: , ale wyglądało to prawie jak w bajce o złotej rybce :oczko_usmiech: .
Nawet moja żona nie mogła tego zdzierżyć :lol: i spod baru przenieśliśmy się na środek plaży :) .

Obrazek

Dajemy nura w poszukiwaniu złotej rybki :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bar z lewej strony, a nasza parasolka pośrodku :) . Nie udało się złapać złotej rybki :? , to chociaż wspomagamy plażowy interes kupując dwa zimniutkie browarki :P .

Obrazek

Jeszcze ostatnia próba :!: .

Obrazek

Obrazek

Nie udało się :? , ale i tak fajnie było na tej plaży :) .
Jedziemy na lądowisko helikopterów w pobliżu Chory. Niestety wjazd zamknięty :( . Podobno jest z stamtąd niezły widok :roll: . Nie szkodzi, liczę na to, że widoki z Zoodochos Pigi Church i spacer po Chorze nam to wynagrodzą :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2017 08:37

O jak fajnie że pojechaliśmy dalej :D i to na jednej z moich ulubionych wysp (choć IOS też nią jest).
Odnoszę wrażenie, że spotykaliście na Sikinos więcej ludzi niż my, a byliśmy o mniej więcej tej samej porze, no i bar na Agios Georgios był już zamknięty. Czyżby popularność wyspy rosła?
Ten wieczór w winiarni - coś pięknego :idea:
Bardzo mnie ciekawi wycieczka do Agios Panteleimon :idea: , jak przez 2 lata poradziła sobie roślinność w tej okolicy po pożarach :roll:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 29.11.2017 13:33

kulka53 napisał(a):O jak fajnie że pojechaliśmy dalej :D i to na jednej z moich ulubionych wysp (choć IOS też nią jest).

Oj, Paweł, Paweł, a której greckiej wyspy Ty nie lubisz :oczko_usmiech: .
kulka53 napisał(a):Odnoszę wrażenie, że spotykaliście na Sikinos więcej ludzi niż my, a byliśmy o mniej więcej tej samej porze, no i bar na Agios Georgios był już zamknięty. Czyżby popularność wyspy rosła?

W porównaniu z Ios, Folegandros i Milos to Sikinos była prawie bezludna :lol: .
Być może jej popularność rośnie :roll: , ale to m.in. dzięki naszym i podobnym relacjom :wink: .
kulka53 napisał(a):Ten wieczór w winiarni - coś pięknego :idea:
Bardzo mnie ciekawi wycieczka do Agios Panteleimon :idea: , jak przez 2 lata poradziła sobie roślinność w tej okolicy po pożarach :roll:

Wycieczka była ciekawa :mrgreen: , a co do roślinności to trudno mi powiedzieć. Może Ty później ocenisz na podstawie zdjęć :idea: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 29.11.2017 13:33

Dzień 8 - Jak tu pięknie i cicho o zmierzchu

Nd.17.09. Monastyr Zoodochos Pigi był zamknięty, ale specjalnie nas to nie zmartwiło i spacer był bardzo udany :) . Praktycznie bez komentarza, niech przemówią zdjęcia :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobny kwiatek widzieliśmy później w Egipcie :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mniej więcej na środku tego zdjęcia widać placyk gdzie można zaparkować. Z lewej strony jest restauracja. Tam było trochę ludzi, a poza tym to pięknie i cicho o zmierzchu :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.11.2017 13:36

tiwa napisał(a):Praktycznie bez komentarza, niech przemówią zdjęcia :wink: .

Przemówiły do mnie ... wszystkie bez wyjątku :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.11.2017 19:35

tiwa napisał(a):Oj, Paweł, Paweł, a której greckiej wyspy Ty nie lubisz :oczko_usmiech: .

Wbrew pozorom są takie :wink:
Mimo, że na KAŻDEJ jest coś oryginalnego, pozytywnego, ciekawego, to kilka niespecjalnie mimo to przypadło mi do gustu tak całościowo.
Skiros, Mykonos, Paros, Folegandros :wink: , Schinoussa, Rodos... to chyba te właśnie :roll:
tiwa napisał(a):co do roślinności to trudno mi powiedzieć. Może Ty później ocenisz na podstawie zdjęć :idea: .

To czekam, miałem nadzieję, że ktoś po nas się na Sikinos pojawi i będę się mógł o tym przekonać.

Zdjęcia piękne :idea: . Chora oświetlona zachodzącym słońcem - rewelacja 8O
I koty dopisały :cool:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 30.11.2017 09:44

kulka53 napisał(a):
tiwa napisał(a):Oj, Paweł, Paweł, a której greckiej wyspy Ty nie lubisz :oczko_usmiech: .

Wbrew pozorom są takie :wink:
Mimo, że na KAŻDEJ jest coś oryginalnego, pozytywnego, ciekawego, to kilka niespecjalnie mimo to przypadło mi do gustu tak całościowo.
[...]Schinoussa[...]


O tu pełna zgoda. O ile małe cyklady pokochałem bezgranicznie, to Schinoussa jako jedyna stanowi miejsce, do którego bym nie powrócił.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 01.12.2017 00:54

Zgodnie z reklamowym hasłem "Nieważne jak o tobie mówią, ważne by mówili" - przypisywanym Marylin Monroe, bardzo zaciekawiła mnie ta nielubiana Schinoussa :lol: .
Teraz jednak czas na ciąg dalszy naszych wędrówek po Sikinos :) .
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 01.12.2017 00:55

Dzień 9 - Za karę będziesz fotografował kwiatki

Pn.18.09. Dzisiaj ambitnie będziemy próbowali się dostać do monastyru Agios Panteleimonas i na pobliską plażę o tej samej nazwie :) . W sklepie rozmawiam z - poznanym już wcześniej :D - sympatycznym Georgiosem, który mówi, że do monastyru spokojnie można dojść pieszo i nie warto używać samochodu.
Ja jednak wcześniej poszperałem w google.maps i znalazłem takie miejsce, gdzie mogę zaparkować i dopiero stamtąd ruszyć pieszo. To wszystko w trosce o zdrowie małżonki, która wybitnym piechurem nie jest, a 800 m mniej w jedną stronę to spory zysk :D .
Teraz trzeba zadbać o auto :idea: . Pojechałem do drugiego sklepu w porcie i zrobiłem wizję lokalną podjazdu w kierunku monastyru. Traf chciał, że akurat wjechał tam Grek, z ułańską fantazją, z piskiem opon, w wąską i stromą dróżkę 8O :!: . Jakby kto jechał z naprzeciwka, to czołówka jak amen w pacierzu :twisted: .
Wracam i postanawiam, że nic Ładniejszej nie powiem 8) .
Po śniadaniu, spakowani, jesteśmy w tym samym miejscu; prawie zatrzymuję auto, niby się rozglądam, wrzucam jedynkę :wink: i ... rura :mrgreen: .
No bez przesady :lol: , miałem świeżo w pamięci tamtego kamikadze, który mógł teraz wracać :o :twisted: . Za zakrętem dwie panie (jakieś gadające przekupy :evil: ) spacerują środkiem dróżki 8O . Trąbię :?: (a może nie :idea: , bo nie było czasu :roll: ), panie się rozstępują, jedna z ociąganiem i o mało włos jej nie potrącam. Żona krzyczy, tamta chyba też, ja ciągle skoncentrowany :mrgreen: i za 100 m wypłaszczenie :D .
No tak, ale jeśli tamta zrobi aferę w wiosce, że ją Polak prawie rozjechał, to nie mamy po co wracać :? .
To jest miejsce, gdzie zostawiamy auto. Chyba jestem trochę rozkojarzony :twisted: i zamiast poszukać właściwej drogi (na zdjęciu, to trudno dostrzegalna ścieżynka na wprost), wybieram(y) szeroką, wygodną, w lewą stronę i w dół :mrgreen: dróżkę.

Obrazek

Po kilkudziesięciu metrach, taki znak, upewnia nas, że idziemy w dobrym kierunku :twisted: .

Obrazek

Coś jakby monastyr jest :) , ale czemu tak szybko i tak blisko brzegu :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie, to na pewno nie to miejsce :? . Do zatoczki nie schodzimy, bo trudno tam dostrzec jakieś dobre miejsce do plażowania, ale w górę (na przełaj, po kamieniach i krzaczorach) trzeba podejść :( .
Ładniejsza już obmyśla karę dla mnie :cry: .

Obrazek

Trafiamy wreszcie na dobrą ścieżkę :D , choć trochę zmęczeni, spoceni i trzeba się wody napić :? .
Oglądam się do tyłu i ... zapada wyrok :o .
Za karę będziesz fotografował kwiatki :!: .

Obrazek

Bez ociągania focę, co mi pokaże :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze rzut oka na to co przeszliśmy. Ten mały, wąski cypelek to Katorgo :lol: , choć nazwa ta i tak zawsze będzie mi się kojarzyć z tym miloskim cyplem (i katorgą) na który Longtom z małżonką nieśli kajak :wink: .

Obrazek

Za przełęczą widzimy nasz pierwszy cel :D i ...

Obrazek

zamiast kwiatków, spustoszenie jakie dokonał pożar o którym wspominał Kulka :( .
W tym miejscu nie było tego dużo i uważam, że przyroda znowu górą :D .

Obrazek

Chatka pszczelarza :?: .

Obrazek

Studnia dawno wyschnięta, a pić się chce :? .
Jako starszy, silniejszy i co najważniejsze, ten co niesie wodę :oczko_usmiech: , postanawiam, że będę ją racjonować :idea: . Ładniejsza nie zgłasza sprzeciwu :) .

Obrazek

Dochodzimy do monastyru :) . Nikogo nie ma :( .
Myśli moje zaprząta troska o wodę :? . Zaglądam do tej szafki po lewej stronie :oops: , wody tam nie ma, tylko butelki z cieczą do lampek oliwnych :( . Na górze trochę drobnych euro i myśl, że nawet jakby była woda, to byłoby mi trochę głupio, bo nie wziąłem kasy i nie miałbym się czym odwdzięczyć :roll: .

Obrazek

Obrazek

Widzimy nasz drugi cel, plażę :) .

Obrazek

Tylko jak tam dojść :?: . Czy aby na pewno idziemy w dobrym kierunku :roll: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.12.2017 08:04

Aha, czyli tak to wygląda...
Powiem że nieźle :idea: , myśmy naprawdę musieli być świeżo po pożarze bo jeszcze czuć było spaleniznę :?
A teraz... trawa, choć o tej porze zeschnięta to jednak jest, kwiatki :cool: są, pojedyncze zielone krzaczki też się już pojawiły. Przy pięknej pogodzie całość prezentuje się świetnie :D

A parkowałem dokładnie w tym samym miejscu :wink: .

Wracając jeszcze na moment do Schinoussy - dla mnie plusem na niej były niezbyt wielkie wprawdzie, ale liczne plaże :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 60
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone