Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 20.10.2017 19:22

Dzień 4 - Na paznokciach

Śr. 13.09. Ten apartament podobał nam się też dlatego, że było sporo roślinności wokół i nie nagrzewał się w ciągu dnia. Nie musieliśmy używać klimatyzacji :D , czego zawsze staramy się unikać :idea: .

Obrazek

Pan Lambros chyba nie zorientował sie, że znowu jedziemy (przynajmniej spróbujemy :wink: ) na plażę Lorentzainę. Pochwalił nasz wybór, zapewnił, że nie ma tam rekinów, a ja skręciłem tym razem we właściwą stronę :lol: .
Plaża robi niezłe wrażenie i nie przeszkada nam, że na jej drugim krańcu, za dużym kamieniem, jest już para młodych naturystów :oczko_usmiech: .

Obrazek

My zajmujemy to miejsce :) .

Obrazek

Pod wodą niestety przeciętnie i trzeba nawet sporo odpłynąć, żeby pojawiły się jakieś rybki :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety zaczyna przybywać coraz więcej ludzi, no tak, dojazd jest przecież bardzo łatwy :oczko_usmiech: .
Młodzi Grecy, siadają tuż koło nas, jak mówi Ładniejsza "na paznokciach" :( .
Wytrzymujemy nie dłużej niż 2 godz. i jedziemy na plażę Psathi. Tam jest mniej ludzi, ale i tak uciekamy na jej południowe krańce, gdzie nie ma nikogo, choć zbyt ładnie (z tyłu) to tam nie jest :? .

Obrazek

Obrazek

Pod wodą też bida z nędzą :( .

Obrazek

Obrazek

Jednak jak się ustawi właściwie leżaczek, to widok na morze (wyspa Iraklia) jest w pełni zadowalający :) .

Obrazek

Na wieczór zaplanowałem dojazd na plażę Mylopotas i rozpoczęcie stamtąd rajdu po barach (clubbing :mrgreen: ) przez Chorę aż do portu. Niestety nie doszedłem do porozumienia z żoną :( i z tej relacji nie dowiemy się, czy Ios we wrześniu też jest "grecką Ibizą" :roll: :?: .
Zszedłem za to na dół i wręczyłem Lambrosowi podarunek od nas - "małpkę" żubrówki :lol: .
Był mocno zaskoczony i ... zadowolony :D .
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 21.10.2017 20:22

Dzień 5 - My wysiadamy, a Nissan ... jedzie dalej !

Czw. 14.09. Plaża Magganari jest uważana za najładniejszą plażę na Ios. Dzisiaj tam jedziemy, żeby się o tym przekonać :D.
Dojazd bardzo łatwy, ale czemu by nie dodać sobie trochę emocji :twisted: .
Zatrzymujemy się i wysiadam, żeby zrobić poniższe zdjęcie tej naprawdę dużej i ładnej plaży :) .

Obrazek

Ładniejsza po chwili też wysiada, a Nissan rusza i jedzie sam dalej 8O 8O 8O . Żona próbuje własnymi rękami zatrzymać staczające się prawie 1400 kg. Nie daje rady :o :!: .
Na szczęście nie odszedłem za daleko :mrgreen: . Krótki sprint, wskakuję do auta, hamulec i wyłączam silnik. Uff :!: .
Auto z systemem bezkluczykowym przyzwyczaiło mnie, że zatrzymuję się, silnik gaśnie (jak widać nie zawsze :twisted: ), elektryczny hamulec postojowy sam się włącza (teraz patrzę uważnie czy aby na pewno :!: ) i spokojnie wysiadam. Kilka razy jednak silnik nie zgasł i po sygnalizacji pilota musiałem wsiąść do auta i nacisnąć przycisk "stop". Działo się to jednak na płaskim i nie wzbudziło to mojej czujności. Na wyraźnych pochyłościach nawet nie ma szans, żebym się tak zagapił :oczko_usmiech: . Tu jednak było prawie płasko i prawie nie skończyło się to katastrofą :twisted: :!: . Niesforny Nissan i Ładniejsza, chwilę po dramatycznych wydarzeniach.

Obrazek

Niedaleko potem znowu się zatrzymujemy, przy ładnie położonym kościółku. Żona oczywiście dokładnie sprawdza czy hamulec postojowy jest włączony :lol: .

Obrazek

Obrazek

Zjeżdżamy na parking przy plaży i jakiejś restauracji. W pobliżu szybko znajdujemy swoją ustronną "miejscówkę" i nura do wody :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Słoneczko trochę przypiekało, to dosyć często chłodziliśmy się w morzu :) . Ładniejsza snorkuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zadowoleni wracamy z najlepszej plaży na Ios :D , a w lodówce czeka już na nas zimne piwko :P .

Obrazek

Obrazek

Spacer po porcie (nic ciekawego :| ) i później kolacja z kotem :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 21.10.2017 20:51

Szkło do piwa rządzi ;-)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 21.10.2017 21:05

Zasadniczo to było ono do wina (wozimy je w plastikowym pojemniku), ale jak widać do piwa też się świetnie nadawało. Szklanki do kawy i herbaty też mieliśmy z domu :D .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.10.2017 06:20

tiwa napisał(a):zdjęcie tej naprawdę dużej i ładnej plaży :) .

A na horyzoncie Thirasia i trochę Santorini. Już było całkiem blisko :wink:

tiwa napisał(a):Auto z systemem bezkluczykowym (...) zatrzymuję się, silnik gaśnie (...) elektryczny hamulec postojowy sam się włącza (...) sygnalizacji pilota (...) przycisk "stop"

8O
Chyba nasze auto jest jednak mało nowoczesne :lol:
Co nie przeszkodziło, by przytrafiła się nam podobna sytuacja :? :wink: , na szczęście równie szczęśliwie zakończona :) .
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 22.10.2017 10:34

kulka53 napisał(a):A na horyzoncie Thirasia i trochę Santorini. Już było całkiem blisko :wink:

Może kiedyś :roll: , jak będziemy jeszcze starsi, to polecimy tam samolotem, hotelik, spacery i zachody słońca :mrgreen: .
kulka53 napisał(a):Chyba nasze auto jest jednak mało nowoczesne :lol:
Co nie przeszkodziło, by przytrafiła się nam podobna sytuacja :? :wink: , na szczęście równie szczęśliwie zakończona :) .

Może mniej nowoczesne, ale ma inne zalety 8) .
W naszym z tych różnych gadżetów najbardziej cenię tempomat :D , bez niego chyba bym nie dawał już rady - i nie chciałoby mi się :roll: - szybko pokonywać tak duże odległości do Grecji :?: :) .
Trochę głupio :oops: było mi opisywać sytuację z uciekającym Nissanem, ale niech to będzie przestrogą :twisted: dla innych :idea: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 22.10.2017 20:58

Dzień 6 - Nieoceniona pomoc Georgiosa

Pt. 15.09. Kot był na dobranoc, a i na dzień dobry też przyszedł :) . Chyba nas polubił, może też wyczuł swoim szóstym kocim zmysłem, że nadszedł czas pożegnania :mrgreen: .

Obrazek

Prom "Artemis" odpływał dopiero o 17:45, trzeba było jednak opuścić pokój. Na szczęście Lambros zaproponował nam, że po południu możemy bezpłatnie skorzystać z prysznica :) . Jakby tego było mało, wręczył nam 1/2 litra domowego, mocnego - 45% :roll: - tsipouro (z dodatkiem anyżu). Woltaż trunku podaję w oparciu o internet, ale wydaje mi się, że był mocniejszy i bardzo dobry :D .
Pobliskiej plaży Koumbara nie mieliśmy w planach, ale skoro w folderze i na mapie wyglądała zachęcająco, to czemu jej nie zobaczyć :oczko_usmiech: .

Obrazek

Port niedaleko :wink: .

Obrazek

To ciekawie wyglądające miejsce chciałem zobaczyć po plażowaniu, ale widoczna, zamknięta brama storpedowała mój zamysł :( .

Obrazek

To widok na jedną z trzech restauracji otaczających tę plażę. Odniosłem wrażenie, że trochę tu zainwestowano i Koumbara próbuje konkurować z plażą Mylopotas :) .

Obrazek

Pora na snorkowanie :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szału nie było :? .
Fotka pokazująca Koumbarę z miejsca, gdzie zatrzymała mnie zamknięta brama.

Obrazek

Wracamy do Villi Mata, gdzie Lambros zgodnie z obietnicą umożliwia nam wzięcie prysznica :) .
Serdeczne pożegnanie, efcharisto poli :papa:

Obrazek

Prom na Sikinos, za który zapłaciliśmy 17 euro, spóźnił się godzinę.
Do widzenia Ios, bo chciałbym kiedyś tu wrócić :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Zaczyna już zmierzchać, kiedy dopływamy do Sikinos :? .

Obrazek

Rozpoczynam szukanie noclegu. Idzie jak po grudzie. Miejsca są, ale właściwie to będą ... od jutra :( .
Chyba piątkowy wieczór to nie jest dobry czas na szukanie noclegu :roll: .
W porcie nic nie zwojuję :evil: , jedziemy dalej, ale mam problem ze znalezieniem (ach ta nawigacja :evil: ) kolejnego miejsca wytypowanego przy planowaniu podróży.
Jedziemy dalej, tu też zajęte (zarezerwowane) przez grupę płynącą z nami na statku :twisted: .
W tym momencie przydaje się moje wieloletnie doświadczenie :mrgreen: . Zagaduję do właściciela pobliskiego sklepu. Gościu chwyta za telefon i po chwili jest właściciel kilku apartmanów :D , ale dostępnych dopiero od jutra :twisted: :twisted: :twisted: .
Nic to, Georgios (bo on jest tym uczynnym człowiekiem) dzwoni po raz drugi i ... BINGO :oczko_usmiech: .
Bardzo dziękujemy za pomoc i razem z Dimitriosem podjeżdżamy do jego pobliskiego Galini Apartments.
Notabene dość słabo reklamowanych w internecie :? . Dimitrios nie dość, że też ma podobnego Nissana (zachwalamy swoje auta :lol: ), to jeszcze jest energicznym, konkretnym facetem :D .
Pokoje na parterze wycenia podejrzanie drogo (40 euro/noc) :roll: , ale bardzo podobne (niewiele mniejsze) na piętrze już mają odpowiednią cenę - 25 euro/noc :D . Bierzemy z pocałowaniem ręki :mrgreen: .

Obrazek

Apartament może nie wygląda oszałamiająco, ale miał dobrą kuchnię, łazienkę, balkon i spełniał nasze skromne wymagania :D . Jedyny minus, że nagrzewał się w ciągu dnia i trzeba było wieczorem na 3-4 godz. włączać klimatyzację.
Wieczorny widok z balkonu podziałał kojąco i zapowiadał, że tu może być całkiem ciekawie :)

Obrazek
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 22.10.2017 21:20

Z przyjemnością obejrzałam Ios.
Podobną sytuację z noclegami mieliśmy na Serifos. Wtedy "obraziliśmy" się i postawiliśmy namiot na plaży :(
Czekam na cd.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 23.10.2017 07:17

tiwa napisał(a):Do widzenia Ios, bo chciałbym kiedyś tu wrócić :oczko_usmiech: .


Bardzo fajnie pokazana wyspa...teraz będę oglądać następną... :papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.10.2017 08:17

tiwa napisał(a):Prom na Sikinos, za który zapłaciliśmy 17 euro, spóźnił się godzinę.
Pewnie spóźnienie jest wliczone w cenę :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.11.2017 19:09

Jak u innych "greckich wyspowiczów" (do których ja, póki co nie mogę się zaliczyć - tylko raz Rodos i dwa razy Kreta zawsze samolotem) podziwiam niezmiennie promową logistykę i bardzo chętnie pooglądam IOS oraz pozostałe wyspy

:mrgreen:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 01.11.2017 20:13

Dziękuję za zainteresowanie. Promowa logistyka jest banalna, wpisujemy coś z nazwą "ferry" i nazwami portów, ... i juz nam wyskakują odpowiednie strony :D . Spisujemy, planujemy i poza wysokim sezonem nie musimy się martwić o miejsce na promie. Ja zazwyczaj rezerwuję pierwszy prom, a później :roll: ... jakoś to będzie :lol: .
Wiernych oglądaczy przepraszam za dłuższą pauzę w relacji, ale za kilka dni pierwszy raz w życiu polecimy samolotem (Egipt - Mars Alam) i teraz to zaprząta moją uwagę :mrgreen: .
Przeżywam też włóczęgę syna po Ameryce Płd. i pierwszeństwo daję tamtej relacji. Cały i zdrowy jest teraz w La Paz, ale po cholerę :evil: :evil: :evil: wybiera się za kilka dni na "drogę śmierci" :!: :!: :!:
https://www.youtube.com/watch?v=AB7TeEzWBD0
pzdr. :wink:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 01.11.2017 20:36

Logistyka jest jeszcze "banalniejsza" ;) openseas.gr albo gtp.gr - jedyna wada obu - nie uwzględniają małych, lokalnych promów.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 27.11.2017 11:27

Dzień 7 - Czy wino jest dobrej jakości ?

Sb. 16.09. Sikinos jest małą wyspą o powierzchni 42,5 km² (pow. Wrocławia to 292,9 km²) zamieszkałą tylko przez ok. 240 mieszkańców. Mapka z odwiedzonymi przez nas miejscami.

Obrazek

Chyba jest tam tylko jedna piekarnia w Chorze :roll: . Być może dlatego rano miałem problem z zakupem chleba, ale udało mi się go wypatrzeć w sklepie w porcie :) .
Po śniadaniu pojechaliśmy na pobliską plażę Ag. Nikolaos (nazywana jest też Dialiskari).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na plaży oprócz nas była tylko jedna para. Widoczni ludzie (przez chwilę zagościli na plaży), to amatorzy pieszych wędrówek po siedmiu szlakach, które wyznaczono na wyspie http://www.cycladen.be/SikinosEng.htm.

Obrazek

Wracamy do apartamentu na prysznic i posiłek.

Obrazek

Po przerwie wyruszamy zobaczyć dwie ciekawe atrakcje wyspy : monastyr Episkopi i winiarnię Manalis.
Monastyr Episkopi to niezwykła budowla :!: . Początkowo było to rzymskie mauzoleum z III w. n.e., poźniej zamienione na kościół chrześcijański.

Obrazek

Obrazek

Wracamy całkiem przyjemną ścieżką na pobliski parking.

Obrazek

Obrazek

Przed nami niewielki kościółek Ag.Anargyroi, winne tarasy i winiarnia Manalisa :) .

Obrazek

Obrazek

Już w winiarni

Obrazek

i na początek białe Leuko. Lampka wina kosztuje 4 euro, płatne tylko gotówką i bez paragonu :wink: .
Podoba nam się tutaj, a piękne widoki uzupełnia nastrojowa, subtelna muzyka (głównie tanga 8) ).

Obrazek

Dzwonimy do syna, mówiąc, że właśnie kupiliśmy butelkę czerwonego Thermo (11 euro), które wypijemy, gdy nam powie, że się oświadczył :idea: .
Pyta się, czy wino jest dobrej jakości :roll: .
- Dlaczego :?:
- Bo może długo poleżakować :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Co do jakości wina, to na kolana nie rzuca :mrgreen: . Jest dobre, ale podobnej klasy to możemy kupić u nas za połowę ceny (20-25 zł).
Inaczej sprawa się ma z ostatnim, słodkim Liosato; 16 euro za półlitrową butelkę.
To wino jest wyśmienite :boss: .

Obrazek

To był udany wieczór i nie na darmo Sikinos nazywane jest "wyspą wina" https://www.mysteriousgreece.com/travel-guides/islands/cyclades/sikinos/ 8) .
tompakosc
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 13.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompakosc » 27.11.2017 13:34

Świetna relacja i pomysł na wyprawę..... :lol:
Chciałoby się rzec słowami piosenki Kayi "... po co, po co, po co, po co.....".
Już prawie byłem zdecydowany zabrać familię na Kefalonię, prawie apartament wyszukany, wyspa mapami google'a zaliczona, a wczoraj 40 minutowy filmik rodzinie na YT z plażami Kefalonii zaprezentowany /wszystkim koparki opadały :D / , a tu masz Ci los.
Siedząc w pracy wszedłem jednak na Waszą relację z Cyklad, a że lubimy mniej popularne miejsca to aż mnie zaintrygowało..... Ze względu na szkolny wiek dzieci realizujemy wypady w czasie wakacyjnym /przeciwnie do Was/, a że w tym okresie wszędzie tłumy to potrzeba oryginalnych pomysłów, aby coś niezbyt zatłoczonego znaleźć :hut: .

Naprawdę fajnie piszesz, fotki świetne, czekam za więcej, bo czas na decyzję..., bo przecież kto to widział, aby w grudniu jeszcze nie być zdecydowanym 8O.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone