Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.10.2017 09:08

Jestem i ja i czekam na wyspy... tam to szybko nie dotrę...
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 10.10.2017 15:03

Cyklady? Nigdy dosyć i zawsze proszę jeszcze :wink:
Nocleg w Paracinie przez te głośne imprezy stał się trochę uciążliwy, dlatego w drodze powrotnej zdecydowaliśmy się na barkę na zakolu Morawy w Cuprija (Cruiser Hotel). Nie drożej, atrakcja większa i bez nocnych hałasów.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.10.2017 18:00

„Grecką mozaikę” przeczytałam kiedyś w greckich :D plenerach...
Drugiej Twojej lektury jeszcze :roll: nie (nawet jej nie mam), ale za mną „Wyspa” pani Hislop, też nieco mroczna, gdyż opisuje kolonię trędowatych na Spinalondze (tyle, że w „wersji babskiej” :wink: ).
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2017 19:14

No i jest :) .... relacja znaczy się :cool:
Z przyjemnością poczytam o Waszych wrażeniach z trzech nowych wysp :idea: , z tej czwartej wiadomo jakie są skoro postanowiliście na nią wrócić :) , a przy okazji powspominam...
Coś czuję że wiem co będzie nowym nabytkiem Małgosi :roll: , znów się powiększy nasza grecka biblioteczka :)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 11.10.2017 08:52

Kilka z tych cykladzkich wysp mnie interesuje. Będę stałym gościem :)

pozdrawiam,
M
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 12.10.2017 11:54

tiwa napisał(a):
Książki przeczytaliśmy w greckich pejzażach :D , ale już teraz je skomentuję. Mi się bardziej podobało dzieło V.Hislop, a Ładniejszej to co napisała H.Cygler (baby są jednak jakieś inne :oczko_usmiech: ).
Z "Greckiej mozaiki" zapamiętałem greckich uchodźców w Bieszczadach (na to samo zwróciła uwagę Mysza w swojej relacji :smo: ) i to jak bezwzględni armatorzy dorabiają się na morskich katastrofach.
"Pocztówki z Grecji" zaskoczyły mnie w kilku miejscach dość ponurym i mrocznym opisem Grecji i mieszkających tam ludzi :? . Niewątpliwie autorka ma większą wiedzę ode mnie nt. Grecji, ale nie zgadza się to z moim odbiorem tego kraju. Lektura ta jednak wzmogła moją czujność i wyostrzyła zmysł obserwacji.
Na szczęście nie dane nam było doznać jakichkolwiek przykrości i będąc w rejonach turystycznych, wśród ludzi żywotnie zainteresowanych gośćmi z zagranicy, byliśmy ciągle po "jasnej stronie życia" :D .

Nie pierwsza to będzie podpowiedź z której chętnie skorzystam. :D
Zainteresowała mnie pozycja "Pocztówki z Grecji". Już się zbieram do poszukania korzystnej oferty.
Zazwyczaj nie mamy czasu na czytanie ale tym razem jedna z powieści mocno wiązała się wyspą którą wybraliśmy na pierwszy wrześniowy cel.

Nie może mnie w tej relacji zabraknąć :D :D :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.10.2017 12:22

Lidia K napisał(a):
tiwa napisał(a):
Książki przeczytaliśmy w greckich pejzażach :D , ale już teraz je skomentuję. Mi się bardziej podobało dzieło V.Hislop, a Ładniejszej to co napisała H.Cygler (baby są jednak jakieś inne :oczko_usmiech: ).
Z "Greckiej mozaiki" zapamiętałem greckich uchodźców w Bieszczadach (na to samo zwróciła uwagę Mysza w swojej relacji :smo: ) i to jak bezwzględni armatorzy dorabiają się na morskich katastrofach.
"Pocztówki z Grecji" zaskoczyły mnie w kilku miejscach dość ponurym i mrocznym opisem Grecji i mieszkających tam ludzi :? . Niewątpliwie autorka ma większą wiedzę ode mnie nt. Grecji, ale nie zgadza się to z moim odbiorem tego kraju. Lektura ta jednak wzmogła moją czujność i wyostrzyła zmysł obserwacji.
Na szczęście nie dane nam było doznać jakichkolwiek przykrości i będąc w rejonach turystycznych, wśród ludzi żywotnie zainteresowanych gośćmi z zagranicy, byliśmy ciągle po "jasnej stronie życia" :D .

Nie pierwsza to będzie podpowiedź z której chętnie skorzystam. :D
Zainteresowała mnie pozycja "Pocztówki z Grecji". Już się zbieram do poszukania korzystnej oferty.
Zazwyczaj nie mamy czasu na czytanie ale tym razem jedna z powieści mocno wiązała się wyspą którą wybraliśmy na pierwszy wrześniowy cel.

Nie może mnie w tej relacji zabraknąć :D :D


Ja już zakupiłam sibie czytadła na kolejne wakacje :mrgreen:
image.jpg
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 12.10.2017 20:33

Ehhh, Cyklady... Dawno już tam nie byłem :cry:
Czekam zwłaszcza na zdjęcia :!:

Pozdr
W.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.10.2017 23:27

janusz.w. napisał(a):Ehhh, Cyklady... Dawno już tam nie byłem :cry:
Czekam zwłaszcza na zdjęcia :!:
Pozdr
W.

Pozdrawiam wyjątkowego Cromaniaka (m.in. dlatego, że spotkanego w "realu" :) , buziaczki dla dziewczyn :smo: ).
Zdjęć trochę będzie (jak zwykle dużo podwodnych), ale głównie to wypoczywaliśmy na tych Cykladach :D .

mysza73 napisał(a):Ja już zakupiłam sibie czytadła na kolejne wakacje :mrgreen:

Chyba będą w sam raz na greckie plaże :) .

Lidia K napisał(a):Zazwyczaj nie mamy czasu na czytanie ale tym razem jedna z powieści mocno wiązała się wyspą którą wybraliśmy na pierwszy wrześniowy cel.
Nie może mnie w tej relacji zabraknąć :D :D :D

A u mnie tak się ostatnio składa, że najwięcej książek czytam na urlopie :roll:

Mikeee napisał(a):Kilka z tych cykladzkich wysp mnie interesuje. Będę stałym gościem :)
pozdrawiam,
M

Witam rajdowego kierowcę 8) . Nie wiem czy zaspokoję ciekawość, bo głównie się "byczyliśmy" :lol: .

kulka53 napisał(a):No i jest :) .... relacja znaczy się :cool:
Z przyjemnością poczytam o Waszych wrażeniach z trzech nowych wysp :idea: , z tej czwartej wiadomo jakie są skoro postanowiliście na nią wrócić :) , a przy okazji powspominam...
Coś czuję że wiem co będzie nowym nabytkiem Małgosi :roll: , znów się powiększy nasza grecka biblioteczka :)

O Grecji nigdy nie za wiele, a co dokładnie napiszę to sam jestem ciekawy (jak m.in. przejrzę zdjęcia), ale faworyt jest tylko jeden :) .

dangol napisał(a):„Grecką mozaikę” przeczytałam kiedyś w greckich :D plenerach...
Drugiej Twojej lektury jeszcze :roll: nie (nawet jej nie mam), ale za mną „Wyspa” pani Hislop, też nieco mroczna, gdyż opisuje kolonię trędowatych na Spinalondze (tyle, że w „wersji babskiej” :wink: ).

"Polsko-Grecką mozaikę" :wink: warto poczytać, a Panią Hislop szanuję, za jej wiedzę o Grecji :) .

margaret-ka napisał(a):Cyklady? Nigdy dosyć i zawsze proszę jeszcze :wink:
Nocleg w Paracinie przez te głośne imprezy stał się trochę uciążliwy, dlatego w drodze powrotnej zdecydowaliśmy się na barkę na zakolu Morawy w Cuprija (Cruiser Hotel). Nie drożej, atrakcja większa i bez nocnych hałasów.

"Twoje" Amorgos jest moim najbardziej pożądanym celem. W czasie tej podróży zyskałem dodatkowe argumenty, żeby tę Cykladę odwiedzić, ale o tym później w relacji :wink: .
Każda miejscówka w Serbii (w drodze do Grecji) jest cenna :D . Dziękuję.

piekara114 napisał(a):Jestem i ja i czekam na wyspy... tam to szybko nie dotrę...


"Nigdy nic nie wiadomo" jak mawiał mój Marcinek i teraz ogląda najpiękniejsze wodospady świata (Iguazu) i planuje być na Galapagos 8O .
szlak-gringo-relacja-telefonem-pisana-t53251.html
Jak nie wyspy, to polecam Peloponez i relację Myszy itd. itp. które i tak już znasz :wink:

ajdadi napisał(a):Oczywiście z chęcią będę zaglądał .Pozdrawiam


Witam i trochę z innej beczki :wink: . Dziękujemy za Robaka :mrgreen: .

mysza73 napisał(a):Suuuuper że zaczynasz relację 8)
Ciekawe co tym razem od Ciebie zgapię :lol:


Królowo, cokolwiek Ci się przyda to będę ukontentowany :D . Widziałem niedawno mecz Jastrzębie-Skra, lepszy niż niejeden futbolowy :wink: .
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.10.2017 23:30

Dzień 1 - Amerykanie, Francuzi i strzał w "10"

Nd. 10.09 Poprzedniego wieczoru, pomimo zmęczenia pojechaliśmy jednak z Nea Makri do portu w Rafinii. Chciałem zamienić voucher na bilety. Nie udało się, Pani już zamykała, ale powiedziała, że rano zrobi to bez problemu. Zorientowaliśmy się też gdzie jest dobra piekarnia i zadowoleni z rozpoznania wróciliśmy na nocleg :) .
Rano stawiam się w tym biurze podróży, a inna panienka po obejrzeniu mojego wydruku (to co mi armator przysłał) mówi, że brakuje jakiegoś numeru i nie wyda mi biletów 8O :!: . Nie wywołuję międzynarodowego skandalu, zachowuję spokój 8) , bo widzę Panią z poprzedniego wieczoru. Ona bez problemu wydaje mi bilety :) , tamtej pewnie nie chciało się poszukać mojej (zapłaconej) rezerwacji w komputerze :evil: .
W piekarni kupuję pachnące bułeczki ze szpinakiem i fetą, i spokojnie możemy wjeżdżać na prom. To ten pierwszy z prawej (Golden Star Ferries "Superrunner" - 151 euro za 2 osoby i auto)

Obrazek

Odpływamy planowo, zajmujemy jakieś wolne miejsca z których szybko wyrzucają nas Chińczycy, bo miejsca są numerowane, a ja ze zdziwieniem stwierdzam, że na promie jest spory tłok :? . Karnie odnajduję nasze siedzenia (też wygodne :) ) pośród uczetników amerykańskiej wycieczki na Cyklady. Czy jest na świecie nacja bardziej gadatliwa i swobodniej się czująca :?: ; na szczęście nóg na stole nie kładli :mrgreen: .
Jednym z pierwszych przystanków jest Tinos.

Obrazek

Po krótkiej drzemce i wysiadce Amerykanów na Mykonos (będą tak wędrowali po Cykladach - autobus, hotel, prom i kolejna wyspa) jestem już bardziej rześki i ciekawy olbrzymiego statku u brzegów tej znanej wyspy.

Obrazek

Obrazek

Po Amerykanach czas na Francuzów :!: . Ci spokojni, cisi, zamyśleni, zaczytani; jakby ich nie było :) .
Funduję Ładniejszej drogie cappuccino (nie pamiętam ile dokładnie kosztowało, ale powiedziała, że za tyle to by sobie nie kupiła :lol: ). Grunt, że było dobre (trochę spróbowałem) i ... kolejny przystanek - Paros.

Obrazek

Obrazek

Na molo liczni przedstawiciele innego popularnego sposobu zwiedzania Cyklad - "plecakowcy". Nie przypuszczałem, że będzie ich tak wielu 8O . Z wyspy na wyspę, niedrogi apartamencik, pieszo, czasami wynajęty jakiś quad lub skuter i za niewielkie pieniądze Cyklady zwiedzone :D .

Obrazek

Obrazek

Z Paros niedaleko jest na Naxos, która to wyspa z pokładu statku robi na mnie najlepsze wrażenie :) .

Obrazek

Obrazek

Tutaj spokojnie, ale na drugiej burcie odczuwam chwile niepokoju :o . Duży prom bezwładnie sunie w stronę naszego 8O , ani chybi będzie zderzenie :!: . Na szczęście włącza silniki i po mistrzowsku manewruje :) .

Obrazek

Szczęśliwie dopływamy na Ios, kilka minut po 13-ej :D . Mam trochę wynotowanych adresów :wink: , znajduję pierwszy z nich i BINGO, tzn. strzał w dziesiątkę :D . Pan mówi, że 20 euro/noc, ja, że pokój ma być z "kitchenette". Często, jak używam tego słowa, to odnoszę wrażenie, że nie do końca jestem rozumiany :roll: i muszę coś dopowiadać. Grunt, że się zawsze dogaduję; a tutaj cena wzrasta do 25 euro/noc. Nic to, bierzemy z pocałowaniem ręki, a apartament jest super, choć "wnęka kuchenna" nietypowo, bo na tarasie :) . Było to nasze najlepsze miejsce noclegowe w czasie całej podróży (Villa Mata).
Szybko się rozpakowujemy (Pan Lambros pomaga wnosić bagaże :) ) i na plażę, przecież po to tu przyjechaliśmy :D .
Jedziemy na wschód wyspy, na początek ma być ładna plaża z łatwym dojazdem. Już jest pięknie :P , to widoczna z drogi Ag.Theodoti Beach.

Obrazek

Coś mi się jednak pokićkało :oops: :roll: . Ale o tym w następnym odcinku :oczko_usmiech: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.10.2017 07:29

tiwa napisał(a):faworyt jest tylko jeden :)

O, to tym bardziej jestem zaintrygowany :D

tiwa napisał(a):Golden Star Ferries

Jakieś nowe egzotyczne linie popowstawały 8O , ciągle się to zmienia...
Ale ważne że obierają słuszne kierunki i ciekawe trasy :D

tiwa napisał(a):Czy jest na świecie nacja bardziej gadatliwa i swobodniej się czująca :?:

Grecy? :wink:
A Francuzi, których na promach spotyka się często i w dużych ilościach faktycznie zwykle są bardzo spokojni...

tiwa napisał(a):Naxos, która to wyspa z pokładu statku robi na mnie najlepsze wrażenie :) .

I z tych czterech chyba takie też sprawia gdy się już statek opuści...choć ze stolicą Mykonos mało co może się równać :roll:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.10.2017 09:00

tiwa napisał(a): Widziałem niedawno mecz Jastrzębie-Skra, lepszy niż niejeden futbolowy :wink: .
Też widziałam, ofkors :oczko_usmiech: ,
fajny był :oczko_usmiech: ... i jeszcze wygrała odpowiednia drużyna :lool:


tiwa napisał(a):
Na molo liczni przedstawiciele innego popularnego sposobu zwiedzania Cyklad - "plecakowcy". Nie przypuszczałem, że będzie ich tak wielu 8O . .

Obrazek
Też się zastanawiałam, czy nie zostać plecakowcem 8O :wink: ,
ale to chyba nie dla mnie i raczej wypożyczymy na lotnisku auto na cały pobyt :oczko_usmiech:

tiwa napisał(a):Z Paros niedaleko jest na Naxos, która to wyspa z pokładu statku robi na mnie najlepsze wrażenie :) .
Obrazek

Szkoda, że tu nie wysiedliście ... bo mam Naxos w poważnym planie :smo:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.10.2017 17:35

mysza73 napisał(a):Szkoda, że tu nie wysiedliście ... bo mam Naxos w poważnym planie :smo:

Panie mają pierwszeństwo :oczko_usmiech: . Naxos, a przecież w pobliżu jest Donousa, Koufonisi i Amorgos :roll: , zatem z niecierpliwością będę czekał na Twoją relację :) .
kulka53 napisał(a):
tiwa napisał(a):Naxos, która to wyspa z pokładu statku robi na mnie najlepsze wrażenie :) .

I z tych czterech chyba takie też sprawia gdy się już statek opuści...choć ze stolicą Mykonos mało co może się równać :roll:

No to może i piąty Mykonos (choć na dwa dni) też się zmieści do jakiejś kolejnej cykladzkiej podróży :D .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.10.2017 17:38

Dzień 1 - A miała być bardzo łatwa droga

Nd. 10.09 Na wschodzie wyspy miałem w planie zobaczenie trzech (przynajmniej) plaż. Najbardziej utkwiła mi w pamięci nazwa Kalamos i taką też wybrałem w nawigacji (moje POI).
Na potrzeby relacji stworzyłem mapkę Ios (będzie przy każdej wyspie :) ), gdzie gwiazdką zaznaczyłem naszą bazę wypadową, a liczbami (z kolorowymi trójkącikami) miejsca odwiedzane w poszczególne dni.

Obrazek

Dojeżdżamy w pobliże plaży Kalamos, jest ładnie 8) .

Obrazek

Problem z drogą zaczyna się jednak po minięciu klasztoru Ag. Ioannis :? . Droga jest, tylko coraz gorsza :( . Ładniejsza zaczyna panikować, wysiada, po 100 metrach pieszo znowu wsiada :lol: . Wyraźnie nie ma zaufania do tak przeciętnego kierowcy jak ja :x . Od tego miejsca naprawdę nie jest łatwo i trzeba być uważnym.

Obrazek

W ogóle bym o tym nie pisał, gdyby nie to, że wieczorem w tej ładnej broszurce, znalazłem opis tej plaży ze wzmianką, że dojazd (dostępność) do niej jest bardzo łatwy 8O .

Obrazek

Nie zgadzam się z powyższym i będę podawać swoje (przeciętnego kierowcy) określenia stopnia trudności :oczko_usmiech: . W tym przypadku jest średnio, a w dwu momentach nawet trudno.
Szczęśliwie (bez auta lub quada z naprzeciwka :) ) udało się dojechać i jak najszybciej nura do wody :D .
Podwodna mizeria nie zmąciła naszej radości, że znowu snorkujemy w Grecji :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na plaży pustki, co tylko potwierdza, że nie jest ona łatwodostępna :wink: .

Obrazek

W drodze powrotnej obrazki, za które też kochamy Grecję (oprócz pustych plaż :oczko_usmiech: ).
Kozy na drodze :lol: .

Obrazek

Obrazek

Zadbane klasztory i kapliczki; tutaj efektowny Ag. Ioannis :D .

Obrazek

Piękne zachody słońca i białe domki na wzgórzach 8) . Widok na Chorę.

Obrazek
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 14.10.2017 18:56

O, to się musiała droga popsuć, jak byliśmy tam lata temu, to była przyzwoita :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 57
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone