Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 27.03.2017 12:00

marze_na napisał(a):Niewątpliwie mi się podoba :!: 8)

ajdadi napisał(a):Mi również .Pozdrawiam

Skoro tak, to jeszcze jedna fotka :mrgreen:

Obrazek

piekara114 napisał(a):Fajne miejsce, dobry inwestor i mogłoby być jak toskańskie San Gimignano

Być może :roll: , ale czy wtedy duchy przeszłości by stamtąd nie uciekły i miejsce to straciłoby swój niepowtarzalny klimat :?: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 27.03.2017 12:04

Pt.19.09.cd. Skoro nie udało nam się (m.in. na skutek ulewy) wcześniej popływać, to przy stanowisku archeologicznym na płw. Tenaro postanowiliśmy trochę posnurkować. Miejsce to nie powala może urodą krajobrazu, ale przynajmniej tłoku nie było :mrgreen: .

Obrazek

Ta widoczna (też na poprzednim zdjęciu) niewielka kępka zieleni przykrywa jedno z mitycznych wejść do Hadesu :roll: :?: . Nie wiem czy to prawda, bo nie próbowałem tam wchodzić :wink: .

Obrazek

Woda spokojna, ale pod jej powierzchnią ...

Obrazek

sporo ryb belonowatych. Niektóre z nich pokazywały, jak błyskawicznie - niczym podwodne oszczepy - potrafią przepłynąć kilka metrów 8O . Nie powiem, czułem sie trochę nieswojo :? . Na szczęście żadnej nic się nie pomyliło i omijały mnie w bezpiecznej odległości :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ładniejszej nie chce się iść do latarni, została przy widocznych z tyłu zabudowaniach i parkingu.
Kto ma "sokole oko" to dostrzeże po prawej stronie zdjęcia, niewielką ruinę po bizantyjskiej kaplicy zbudowanej na miejscu i z materiałów pozostałych po starożytnej świątyni Posejdona.
Posłużę się "zoomem" :oczko_usmiech: :mrgreen: ...

Obrazek

i proszę jakie ładne zbliżenie :wink: :) , nieciekawej tak naprawdę "kupki kamieni" :? .

Obrazek

Idąc już w kierunku latarni natkniemy się na mozaiki, zdobiące kiedyś budowle w starożytnym mieście Tainaron.

Obrazek

Do widocznej w oddali latarni można dojść w niecałe pół godziny.

Obrazek

Dla miłośniczek :wink: i fanów latarni morskich polecam tę stronkę http://www.faroi.com/en/tenaro.htm.
Od 1984 r. latarnia jest w pełni zautomatyzowana i nie ma już tam latarników.

Obrazek

Ciekawostką jest to, że w tym miejscu jest umowna granica morza Jońskiego :) .
Zatem (patrzymy na południe) po lewej stronie mamy część morza Śródziemnego, które przy niedalekiej wyspie Kithira przechodzi w morze Egejskie, a po prawej morze Jońskie.

Obrazek

Jeśli ktoś za grecką flagą widzi jakiś ląd, to jest to właśnie Kithira 8) .

Obrazek

Wracam, krajobraz surowy, ale może się podobać :) .

Obrazek

Obrazek

Wyjeżdżając z przylądka Tenaro (Matapan), aż przystanąłem ze zdziwienia 8O :!: .
Skąd pośród manijskich wież ... cykladzki kościółek (Agia Triada) :roll: .

Obrazek

Później nie było już takich niespodzianek :wink:

Obrazek

i wszystko było na swoim miejscu :oczko_usmiech: .

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.03.2017 17:37

Półwysep Mani , szczególnie spacer do latarni na Tenaro , wspominam z nostalgią (moje avatarkowe zdjęcie może być na to dowodem :wink: - lat przybyło, kilogramów też, a fotki nie mieniłam). Szkoda, że byliśmy tam tak krótko :(...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.03.2017 18:33

tiwa napisał(a):Dla miłośniczek :wink: i fanów latarni morskich polecam tę stronkę http://www.faroi.com/en/tenaro.htm.
Od 1984 r. latarnia jest w pełni zautomatyzowana i nie ma już tam latarników.


Dziękuję za pamięć :D położenie tej latarni jest ekstra... a ta fotka super...

Obrazek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.03.2017 18:41

piekara114 napisał(a):Dziękuję za pamięć :D położenie tej latarni jest ekstra... a ta fotka super...

Obrazek

Szczególną miłośniczką latarni może nie jestem, ale ta fotka też wpadła mi w oko :).
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 28.03.2017 12:02

piekara114 napisał(a):Dziękuję za pamięć :D położenie tej latarni jest ekstra... a ta fotka super...

marze_na napisał(a):Szczególną miłośniczką latarni może nie jestem, ale ta fotka też wpadła mi w oko :).

Tak, miejsce i latarnia nie pozbawione swoistego uroku 8) .
dangol napisał(a):Półwysep Mani , szczególnie spacer do latarni na Tenaro , wspominam z nostalgią (moje avatarkowe zdjęcie może być na to dowodem :wink: ...

A to ci niespodzianka 8O :lol: :!: . Teraz Twój awatar będzie przypominał mi przylądek Tenaro i spędzone tam chwile :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 28.03.2017 12:04

Wt.20.09. Plan na dzisiejszy dzień był prosty. Plaże wschodniego wybrzeża płw. Mani : Skoutari, Chalikia Vatta i Abelo, które wcześniej wyguglowałem i wybrałem jako najciekawsze w tym rejonie.
Droga wzdłuż wschodniego wybrzeża nie jest tak komfortowa jak ta w zachodniej części półwyspu, ale da się spokojnie przejechać. W niektórych wioskach i ich wąskich uliczkach trzeba tylko wzmóc czujność :wink: .
Mijamy kolejno dwie pierwsze plaże i zapamiętujemy je jako całkiem znośne, ale ta trzecia miała być najładniejsza i tam jedziemy :) .
Jest gdzie zaparkować (na pochyłej drodze dojazdowej widać nasze auto) i ludzi nie ma :o . Takie są uroki spędzania urlopu w Grecji w drugiej połowie września :idea: .

Obrazek

Plaża Abelo tak nam przypadła do gustu, że na opalaniu się, lekturze i kąpielach spędziliśmy tu prawie cały dzień :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Byliśmy sami i tylko pod koniec naszego pobytu na tej plaży przyszedł starszy grecki pan z dwiema rówieśniczkami.
Położenie i otaczające góry sprawiają, że po południu nie ma już tam słońca.

Obrazek

Dzięki temu po powrocie mogliśmy dłużej posiedzieć na werandzie z takim relaksującym widokiem :) .

Obrazek
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 29.03.2017 22:46

Śr.21.09. Gdy zobaczyłem w necie cypel Tigani i przeczytałem, że tam są też ruiny twierdzy, to wiedziałem, że nie odpuszczę tego miejsca :oczko_usmiech: .
Dojechanie jak najbliżej do Tigani sprawia pewne problemy, bo miejsce nie jest dobrze oznaczone w labiryncie wąskich, lokalnych dróżek :? .

Obrazek

Krajobraz zachwyca 8) .

Obrazek

Po lewej stronie, w cieniu skały, kościółek Odigitria, do którego też można się przespacerować :wink: .

Obrazek

Cypel Tigani (tłum. patelnia) mający niewątpliwe walory obronne, był już w starożytności wykorzystywany do tych celów. Prace wykopaliskowe potwierdziły istnienie tam fundamentów wczesnochrześcijańskiej bazyliki (VI w.). Najciekawsza jednak historyczna zagadka dotyczy tego, czy wspominany już w tej relacji Wilhelm II Villehardouin, wybudował (rozbudował ?) w tym miejscu zamek znany jako Grand Magne :roll: :?: .
XIII - wieczny wielki zamek to nie szpilka :oczko_usmiech: , a historycy nadal nie są pewni, czy był on tutaj, czy też w (odległej o 30 km na północ) Kelefie nad zatoką Itilo :? .
Kogo zainteresowała ta historia to polecam tę stronę http://www.maniguide.info/magne1.html
Jakby jednak nie patrzeć, to mury obronne zamku na Tigani zostały sprytnie wkomponowane w naturalne ukształtowanie terenu 8O .

Obrazek

Ścieżka chwilowo wiedzie wśród ciernistych krzewów i już Ładniejsza ma wymówkę, żeby nie iść dalej :oczko_usmiech: .

Obrazek

Ja nie odpuszczam i po chwili jestem już na przysłowiowej słonecznej patelni (butelka z wodą niezbędna :!: ), gdzie jest kilka kamiennych szałasów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ruiny (mury obronne) zamku robią w tym miejscu najlepsze wrażenie :) ,

Obrazek

ale niestety na górze widok jest rozczarowujący :( .

Obrazek

Chodząc tu i tam można wypatrzeć jakieś ślady po latach świetności :wink: .

Obrazek

Obrazek

Gdy wróciłem, przy samochodzie spotkałem Anglika - wygląd i akcent niby oksfordzki profesor :oczko_usmiech: - który zaczął od pogody :mrgreen: , ale przede wszystkim chciał wiedzieć, co sądzę o ruinach tego zamku :?: . Ponieważ od razu było widać, że chłop i tak tam pójdzie, to dla zachęty pokazałem mu dwa ostatnie zdjęcia w aparacie :) .
Po spacerku przydałoby się trochę ochłodzić, najlepiej na plaży Mezapos z widokiem na Tigani :idea: .

Obrazek

Niestety plaża była trochę zaśmiecona, pod wodą mało rybek :( , ...

Obrazek

ale za to dużo pająków :o . Nie polecam tego miejsca do kąpieli :? .

Obrazek

Zaczęło coraz silniej wiać, może koło Pirgos Dirou będzie spokojniej :roll: :?: .
Pojechaliśmy tam, chociaż samej jaskini tym razem nie zwiedzaliśmy. Uważam ją jednak za największą atrakcję płw. Mani :idea: . Pamiętam, że po jej zwiedzeniu oszołomił mnie cudny widok na pobliską plażę o krystalicznej wodzie 8O ; na zdjęciu tam gdzie jest skupisko żaglówek. My tym razem wylądowaliśmy na głównej plaży w zatoce; tam gdzie jest duuużo kamperów. Wiało coraz mocniej i nie dało się pływać, bo woda wzburzona i mętna :( . A tak ładnie to wygląda z góry :? .

Obrazek

Nie było sensu się męczyć, wróciliśmy na naszą ulubioną werandę i to już ostatni widoczek z niej. Następnego dnia poszukamy noclegu na Elafonisos :) .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.03.2017 09:27

piekara114 napisał(a):mogłoby być jak toskańskie San Gimignano

Vathia jest znacznie, znacznie mniejsza niż San Gimignano.... ale rzeczywiście szkoda by popadła w zupełną ruinę. Pamiętam, że gdy tam byliśmy odniosłem wrażenie, że coś tam się dzieje w kwestii remontów i rewitalizacji :roll: .

Aeropoli widziałem już w relacji Margaret-ki, nie pomyślałem by się tam zatrzymać - a szkoda :?
Co do jaskiń Dirou jestem takiego samego zdania :D
A droga do latarni w rzeczywistości jest trochę dłuższa i bardziej męcząca niż się to wydaje na samym początku....ale oczywiście warto :) .

tiwa napisał(a):Jest gdzie zaparkować (na pochyłej drodze dojazdowej widać nasze auto) i ludzi nie ma :o . Takie są uroki spędzania urlopu w Grecji w drugiej połowie września :idea: .


To prawda, nie ma to jak grecki wrzesień... :cool:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.03.2017 09:44

tiwa napisał(a):Następnego dnia poszukamy noclegu na Elafonisos :) .
Czekam na Elafonisos :oczko_usmiech:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 01.04.2017 23:07

kulka53 napisał(a):Aeropoli widziałem już w relacji Margaret-ki, nie pomyślałem by się tam zatrzymać - a szkoda :?

Areopoli warto zobaczyć :idea: :!: , a z resztą Twojej wypowiedzi tradycyjnie się zgadzam :) .
mysza73 napisał(a):Czekam na Elafonisos :oczko_usmiech:

Twoja cierpliwość będzie niedługo nagrodzona :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 01.04.2017 23:09

Czw.22.09. Z półwyspu Mani wyruszamy na wysepkę Elafonisos. Po drodze będzie plaża z wrakiem w pobliżu Githio i niezwykła Monemwasia :D .
Kilka razy już obok przejeżdżaliśmy, ale dopiero teraz postanowiłem, że się tutaj zatrzymamy i przyjrzymy się bliżej temu nieszczęśnikowi co miał pływać po morzach i oceanach świata :? .

Obrazek

Widać, że długo już tu rdzewieje (23 grudnia 1981) :( .

Obrazek

W tego typu miejscach najbardziej mnie interesuje, jak przyroda daje sobie radę z niespodziankami zafundowanymi jej przez człowieka :roll: :?: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakby nie patrzeć, jest to jednak katastrofa ekologiczna i co gorsze wrak może niedługo się zawalić :o :twisted: .

Obrazek

Stamtąd jedziemy już do Monemwasii. Cudne miejsce :P , byliśmy już tam kilka razy i chyba zawsze będziemy tam podjeżdżać jak będziemy w pobliżu :idea: .
Dodatkowo wątek o Monemwasii rozwinę o postać cichego bohatera tej relacji, czyli Wilhelma II Villehardouin, który w 1249 r. ostatecznie opanował to miasto (wykończył obrońców oblężeniem i przymusową głodówką), ale po zaledwie 14 latach musiał je oddać we władanie Bizancjum. Później miasto przechodziło w ręce tureckie i weneckie, aż w 1821 r, powróciło do Grecji :D .
Fotka z netu pokazująca Monemvasię z lotu ptaka :) .

Obrazek

Chcieliśmy tym razem zobaczyć Górne Miasto, bo synek tam był, a my jeszcze nie :mrgreen: . Nie trzeba było Ładniejszej namawiać na dodatkowy wysiłek, tylko po co ta sesja zdjęciowa :? .
Szkoda czasu, bo Górne Miasto otwarte jest tylko do godz. 14 - tej :( .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Górnego Miasta niewiele już pozostało :? .

Obrazek

Najlepiej prezentuje się odrestaurowany XII - wieczny koścół Agia Sofia.

Obrazek

Spojrzenie na drugą stronę :wink:

Obrazek

i czas wracać, bo strażnik gwiżdże jak najęty; jesteśmy ostatnimi zwiedzającymi :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Jeszcze krótka sesja zdjęciowa obrazująca możliwości tego miejsca :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i już musimy wracać tą ścieżką widoczną po prawej stronie.

Obrazek

To jeszcze nie koniec, bo dolną Monemvasję można zwiedzać bez ograniczeń czasowych :) .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.04.2017 18:51

tiwa napisał(a):Kilka razy już obok przejeżdżaliśmy, ale dopiero teraz postanowiłem, że się tutaj zatrzymamy i przyjrzymy się bliżej temu nieszczęśnikowi co miał pływać po morzach i oceanach świata :?


Prawie jak na Cyprze :mrgreen:

Snurkowałeś przy im?
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.04.2017 21:59

Twój wrak na Cyprze, to prawie jak nówka :wink: .
Oczywiście, że snurkowałem :) .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.04.2017 22:00

Czw.22.09.cd. Spacer po Monemwasii :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Monemwasia otrzymuje dotacje na remonty i je wykorzystuje. Ten mur był kiedyś w opłakanym stanie, a tablice po prawej stronie informują o dokonanej rewitalizacji.

Obrazek

Obrazek

Tych kulek też kiedyś nie było, ale to chyba na pamiątkę pobytu naszych Kulek w tym miejscu :oczko_usmiech: .

Obrazek

Z każdym tutaj pobytem zauważamy, że Monemwasia pięknieje i co najważniejsze, nie traci swojego uroku :D .

Obrazek

Obrazek

Już niestety wychodzimy przez jedyną bramę (od strony lądu) prowadzącą do Monewmasii. Przypominam, że nazwa miasta pochodzi od zwrotu moni emvasis ("jedno wejście") :) .

Obrazek

Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócimy :) .

Obrazek

Promy z niedalekiej Pounty odpływają na Elafonisos co godzinę lub dwie, dlatego też specjalnie się nie spieszyliśmy, żeby zdążyć na jakiś konkretny rejs (trwa on pół godziny) :wink: .
Nie miałem też przygotowanego żadnego adresu noclegu, wiedziałem tylko, że będziemy unikać miejsc blisko portu. Kiedyś tam wynajęliśmy pokój, z oknami wychodzącymi na wąskie uliczki i wprawdzie nie cierpię na klaustrofobię, ale nie czułem się komfortowo :? .
Po dopłynięciu na Elafonisos, wyjeżdżamy do góry poza port i parkuję przy niewielkim Papoulias Market. Nie pamiętam, czy pobliski dom miał coś do wynajęcia :roll: , ale idę drogą niecałe 100 m i jest coś. Wygląda nieźle, młody człowiek proponuje 35 euro, ja tradycyjnie zbijam cenę i ustalamy 30 euro/noc.
Po powrocie zajrzałem do relacji Margaretki i jakież było moje zdziwienie 8O :!: . Spaliśmy w tym samym miejscu tutaj , tylko nasz apartament na parterze był skromniejszy, to i cena niższa :oczko_usmiech: .
Jest taras i ładny widok, który będzie nam umilał czas przy posiłkach :) .

Obrazek

Na niebie zaczynają dziać się dziwne rzeczy z chmurami :o . Szybko robimy grecką sałatkę, otwieramy wino i zasiadamy do kolacji podziwiając spektakl stworzony przez naturę :D .

Obrazek

To były niezwykłe widoki 8O , na zakończenie fajnego dnia 8) .

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 54
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone