Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 12.03.2017 15:51

tiwa napisał(a):Witam jednego z forumowych ekspertów (wg mnie :) ) od Albanii i znawcę Pelionu.
Zapraszam, każda uwaga i komentarz mile widziane.


Aż się zaczerwieniłem :oops: ...ale znawca ze mnie żaden...
My w Koryncie byliśmy w środku...teren w sam raz jest przystosowany dla mniejszych dzieci...przeszkody i te sprawy :wink: więc nie żałujemy...Fajnie było znów być nad kanałem...
Natomiast na wzgórzu nie byliśmy...brak czasu + do tego "patelnia" ,a Domino był wykończony jak wspominałem wcześniej przeszkodami...a w planach mieliśmy wtedy jeszcze Epidaurus... :papa:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.03.2017 21:35

ajdadi napisał(a):My w Koryncie byliśmy w środku...Natomiast na wzgórzu nie byliśmy...a w planach mieliśmy wtedy jeszcze Epidaurus...

Z dwojga dobrego :) , to Epidaurus ciekawszy, a jego położenie wśród zielonych wzgórz i drzew uważam za najładniejsze spośród tzw. stanowisk archeologicznych w Grecji :lol: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.03.2017 21:36

Nd.18.09. Przed wyjazdem kupujemy od Pana Marynarza (pośrednik) 5 litrów tutejszej oliwy za 23 euro. Porównam ją z dwiema innymi greckimi oliwami. Ta z okolic Koroni jest łagodna w smaku i ma jasnozielony kolor. Oliwę z Lefkady zapamiętałem jako najbardziej tłustą, a ta z Kithiry miała ostry, zdecydowany smak.
Żegnamy się nie tylko z właścicielem, ale i z kocią mamą ...

Obrazek

i jej potomstwem :) .

Obrazek

Jedziemy na półwysep Mani (praktycznie po raz pierwszy) :D , ale po drodze zwiedzimy Mistrę. Będziemy tam trzeci raz ... czyli, że to miejsce ma w sobie coś niezwykłego :idea: .
Między Kalamatą i Mistrą (Spartą) jest parę niezłych krajobrazowo miejsc. My zatrzymujemy się tylko w tym jednym, żeby trochę rozprostować kości :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Mistra :D :!: , kto chce wiedzieć więcej, to polecam tę Kulkową relację https://www.cro.pl/male-i-duze-balkanskie-podroze-t18028-3345.html
Miasto zostało założone przez krzyżowców w XIII wieku.
Metropolis - główny kościół miasta poświęcony św. Dymitrowi zbudowano w latach 1270 - 1292.

Obrazek

Obrazek

Na terenie Metropolis jest niewielkie muzeum o doskonałej klimatyzacji :mrgreen: . Wstępujemy tam nie tylko, żeby się ochłodzić, ale zobaczyć m. in. warkocz bizantyjskiej księżniczki ( :?:)

Obrazek

i biżuterię z tamtych czasów :) .

Obrazek

We wnętrzu kościoła Agios Dymitrios.

Obrazek

Postanawiamy, że tym razem Ładniejsza wejdzie na zamek, będący na szczycie wzgórza :wink: . Warto mieć dobre obuwie :idea: . Widziałem dwie wydekoltowane laski (towarzyszyły wyżelowanemu młodzieńcowi :oczko_usmiech: ), które schodziły boso z mocno cierpiętniczymi minami :mrgreen: . Pantofelki na obcasikach trzymały w rękach. Podejrzewam, że na ruiny zamku nie dotarły :roll: .
My po drodze mijamy kolejne świątynie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałac Despotów od wielu lat ciągle w rusztowaniach :( . Następnym razem do Mistry zajrzymy, kiedy go w końcu wyremontują :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamek wznosi się na szczycie wzgórza ponad Górnym Miastem. Został wybudowany w 1249 roku na polecenie, znanego nam już :oczko_usmiech: , Wilhelma II Villehardouin. Przydał mu się później :mrgreen: , bo stanowił część okupu wyzwalającego go z niewoli. Dla tych co chcą wiedzieć o kim tak często wspominam w tej relacji https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_II_Villehardouin :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W drodze powrotnej Ładniejsza koniecznie chciała sprawdzić, że Pałacu Despotów nie można jeszcze zwiedzać.

Obrazek

Niezwykła Mistra po raz kolejny odwiedzona :) , ale czas zadbać o bardziej przyziemne sprawy, jak np. nocleg na kolejne cztery noce. Wjeżdżamy, na dziewiczy dla nas, półwysep Mani. Mam przygotowanych kilka miejscówek, oglądamy pierwszą z nich, tj. Nefeli Studios koło Vathi. Z zewnątrz może być :) , krótka rozmowa z właścicielką (Angielka osiadła w Grecji), która mówi 35 euro. Ja tradycyjnie obniżam cenę o 5 euro i zgadzamy się na 30 euro/noc 8) . Apartament niewielki, ale ładny; widać w nim kobiecą rękę :oczko_usmiech: .
Pobliskie Vathi i plaża są wyjątkowo nieciekawe :? . Na szczęście to miejsce będzie nam służyć tylko jako baza wypadowa w inne, ładniejsze miejsca półwyspu :mrgreen: .
Tarasik - i widok z niego - znowu przypadł nam bardzo do gustu :D . Zapraszamy, zwłaszcza, że sąsiedzi (starsze austriackie małżeństwo) byli bardzo spokojni i praktycznie niezauważalni :oczko_usmiech: .

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.03.2017 22:59

Ta biżuteria w muzeum.... Jeśli to kolczyki, to nie chciałabym ich nosić, wyglądają na dość ciężki... choć mi skojarzyły się z ładnymi kłódkami do piwnicy :mrgreen:

Te panie wracające z wyżelowanym kolegą, pewnie wcześniej na Giewoncie były :mrgreen:

A kiedy ty na tle zabytków się pojawisz?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.03.2017 07:06

Kocie potomstwo wygląda jak kopia jedno drugiego, a wszystkie - swojej mamy :mrgreen:

Mistra rzeczywiście ciekawa, ale to chyba jedno z najbardziej męczących miejsc historycznych w Grecji 8O , ta różnica poziomów daje w kość...
Można co prawda skorzystać z obu parkingów i wejść - górnego i dolnego, ale myśmy akurat o tym nie wiedzieli a poza tym nawet wówczas chcąc wszystko obejść to trzeba się trochę pomęczyć.

Kwaterki całkiem niedrogie wyszukałeś :cool: :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.03.2017 21:46

Do Mistry chętnie bym kiedyś wróciła ( zwłaszcza że nie byłam w jej najwyższym miejscu :oops: ), bo to zdecydowanie moje klimaty 8) .

kulka53 napisał(a): o chyba jedno z najbardziej męczących miejsc historycznych w Grecji 8O , ta różnica poziomów daje w kość

Zwiedzając Mistrę, poszłam na łatwiznę :wink: , całkowicie odpuszczając Kastro.
Podjechaliśmy do górnego wejścia, Grzesiek po oglądnięciu Górnego Miasta wrócił sam :) na górny parking i zjechał na dolny (nie miał jakoś ochoty na zwiedzanie wszystkiego, spotkaliśmy się przy Mitropolis), a ja podreptałam sobie wyłącznie w dół :oczko_usmiech: . Jestem więc pełna podziwu dla tych, którzy przeszli całość, na dodatek w obie strony.

tiwa napisał(a): We wnętrzu kościoła Agios Dymitrios

Mnie :roll: nie udało się zrobić żadnego zdjęcia, w drzwiach stał "strażnik", który błyskawicznie zwracał uwagę tym, którzy „nie zauważyli” tabliczki informującej o zakazie foto.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 18.03.2017 16:49

W tamte rejony mieliśmy jechać w 2013 roku...nawet plany były poczynione...ale wygrała Lefkada .Pozdrawiam
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 21.03.2017 21:32

ajdadi napisał(a):W tamte rejony mieliśmy jechać w 2013 roku...nawet plany były poczynione...ale wygrała Lefkada .Pozdrawiam

Byłem w obu miejscach i chętniej bym znowu pojechał na płw. Mani. Po tym co czytam na forum, podejrzewam jednak, że z moim wyborem byłbym wśród mniejszości :) .

dangol napisał(a):Do Mistry chętnie bym kiedyś wróciła ( zwłaszcza że nie byłam w jej najwyższym miejscu :oops: ), bo to zdecydowanie moje klimaty 8) .

kulka53 napisał(a): o chyba jedno z najbardziej męczących miejsc historycznych w Grecji 8O , ta różnica poziomów daje w kość

Zwiedzając Mistrę, poszłam na łatwiznę :wink: , całkowicie odpuszczając Kastro.

Ładniejsza też tak dwa razy odpuściła, ale tym razem ją skutecznie zmotywowałem :idea: . Przypomniałem, że przecież nasz synek tam był i ... to wystarczyło, żeby podążyła jego śladami :oczko_usmiech: .

dangol napisał(a):.
tiwa napisał(a): We wnętrzu kościoła Agios Dymitrios

Mnie :roll: nie udało się zrobić żadnego zdjęcia, w drzwiach stał "strażnik", który błyskawicznie zwracał uwagę tym, którzy „nie zauważyli” tabliczki informującej o zakazie foto.

Nie zauważyłem ani strażnika, ani tabliczki :roll: , co wcale nie znaczy, że ich nie było :idea: .

kulka53 napisał(a):Kocie potomstwo wygląda jak kopia jedno drugiego, a wszystkie - swojej mamy :mrgreen:

Może chociaż charakterek mają po ojcu :?: :oczko_usmiech: .

kulka53 napisał(a):Kwaterki całkiem niedrogie wyszukałeś :cool: :)

I co ważne, wszystkie za "pierwszym strzałem" :D . Nie traciliśmy cennego czasu :!: .

piekara114 napisał(a):A kiedy ty na tle zabytków się pojawisz?

Oj, nieprędko :oczko_usmiech: i na pewno już nie w tej relacji :!:

pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 21.03.2017 21:33

Pn.19.09. W tym dniu zaplanowałem trochę więcej zwiedzania. Będzie kamienne Areopolis, kościółek w Charoudzie, malownicze Gerolimenas, wymarła wioska Vathia i przylądek Matapan z latarnią Tenaro :) .
Dla ułatwienia śledzenia relacji, kolejna część mapki.

Obrazek

Areopoli to po grecku Miasto Aresa, boga wojny. To tutaj 17 marca 1821 r. Petros Mavromichalis rozpoczął walkę przeciwko Imperium Osmańskiemu. Dało to początek wojnie niepodległościowej, a ku pamięci tego wydarzenia, miasto świętuje Dzień Niepodległości 17 marca, a nie 25 marca, jak pozostała część kraju :!: .
Pomnik manijskiego i narodowego bohatera.

Obrazek

Kościół Agios Ioannis (XVIII w.), zbudowany przez rodzinę Mavromichalis.
Taki charakterystyczny fronton kościoła z dzwonnicą, zobaczymy jeszcze kilka razy na płw. Mani.

Obrazek

Kościół Agios Nikolaos (1807 r.) wzorowany na bizantyjskiej architekturze sakralnej.

Obrazek

Jego wnętrze jest typowe dla niewielkich greckich kościołów.

Obrazek

Wędrujemy kamiennymi uliczkami. Przed jednym z domów sieci i inne akcesoria związane z rybołóstwem. Manijczycy nie tylko wojowaniem się zajmowali :mrgreen: .

Obrazek

Kościół Świętych Archaniołów (Taxiarches) z imponującą dzwonnicą jest wizytówką tego miasta. To tutaj mieszkańcy Mani przysięgali "Wolność albo śmierć", biorąc udział w wojnie o niepodległość w 1821 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Areopoli nie jest duże (niewiele ponad tysiąc mieszkańców) i po chwili jesteśmy na skraju miasteczka, ...

Obrazek

żeby zaraz do niego powrócić :) .

Obrazek

Kolejny kościółek w Areopoli i ...

Obrazek

nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, znikają sąsiadujące z nim budynki 8O :!:

Obrazek

Spokojnie :mrgreen: , to nie czary, tylko pojechaliśmy do odległej o 10 km wioski Nikandrio :oczko_usmiech: .
Parę kilometrów dalej, w Charoudzie, jest kościół Świętych Archaniołów (Taxiarches) zbudowany w XI w. i uznawany za jeden z najciekawszych na płw. Mani :) .

Obrazek

Dzwonnica wygląda tak jakby wybudowano ją później niż w XI wieku :roll: :wink: .

Obrazek

Obrazek

Jeżeli kogoś zainteresowały manijskie świątynie to polecam tę stronkę http://naoistimani.blogspot.com/p/blog-page_91.html
Ładniejsza dzwoni, że czas już jechać dalej :oczko_usmiech: .

Obrazek

Nadchodzi pogodowy armagedon 8O , a my jedziemy "prawie na kraniec świata", czyli na Tenaro, najdalej na południe wysunięty przylądek Peloponezu i kontynentalnej Grecji. W kontynentalnej Europie niżej (bardziej na południe) jest już tylko Gibraltar.

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.03.2017 21:40

Jestem ciekawa tej latarni.....
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 23.03.2017 09:04

Ja też jestem ciekawy ... jak ją pokażę i opiszę :) .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 23.03.2017 09:10

Pn.19.09.cd. Lało jak z cebra, kiedy przyjechaliśmy do Gerolimenas. Nie było sensu siedzieć w samochodzie, no to biegusiem (raptem z 30 m :lol: ) do najbliższej knajpy.
Nazwa tej wioski pochodzi prawdopodobnie od greckich słów "Leros Limen" czyli święty port. Teraz tu jednak głównie bazują na turystach i w tej knajpie Katagounas nie przepuścili okazji, żebyśmy zamówili jak najwięcej :oczko_usmiech: .
Tamtejsza plaża nie przypadła nam do gustu, bo praktycznie otoczona jest domami i knajpami; zero intymności :( .

Obrazek

Lekko ociężali z przejedzenia wyruszamy w kierunku jednego z symboli półwyspu Mani.
Widoczna na odległym wzgórzu, wymarła wioska Vathia, jest kwintesencją manijskich wojen rodowych.

Obrazek

Półwysep Mani jest niezwykły i można by o nim długo rozprawiać, ale to co najistotniejsze zostało pięknie i ciekawie tu napisane http://www.whp.pl/peloponez/polwysep-mani
Jeszcze kilka uwag uzupełniających o Vathii.
Wioska ta została założona na przełomie XVII i XVIII w., a jej wspaniałe kamienne wieże wybudowano trochę później. W XIX w. w Vathii przez 40 lat dwie zwaśnione strony toczyły ze sobą walki, w wyniku czego zginęło ok. 100 mężczyzn. Chyba od tego czasu zaczęto mówić o duchach w tym miejscu :roll: i w XX wieku wioska szybko się wyludniła.
Greckie ministerstwo turystyki (w latach 90-tych ubiegłego wieku) chciało w to miejsce tchnąć nowe życie i otworzyło m.in. hotel, który jednak szybko splajtował. Taka trochę ponura atmosfera otacza tę wymarłą wioskę :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W środku jednej z wież 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opustoszała, naznaczona piętnem rodowych waśni, ale niewątpliwie ładnie położona i fotogeniczna Vathia :) .

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.03.2017 09:22

Fajne miejsce, dobry inwestor i mogłoby być jak toskańskie San Gimignano
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.03.2017 14:39

tiwa napisał(a):Opustoszała, naznaczona piętnem rodowych waśni, ale niewątpliwie ładnie położona i fotogeniczna Vathia :) .

Obrazek


Niewątpliwie mi się podoba :!: 8)
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Południowy Peloponez 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 25.03.2017 18:27

marze_na napisał(a):
tiwa napisał(a):Opustoszała, naznaczona piętnem rodowych waśni, ale niewątpliwie ładnie położona i fotogeniczna Vathia :) .

Obrazek


Niewątpliwie mi się podoba :!: 8)


Mi również .
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 53
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone