Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 08.01.2017 21:28

Nd.26.06.cd. Przed nami Cala d'Oliva, a widoczny z lewej, wybetonowany brzeg to tutejsza plaża :( .

Obrazek

Za wioską jest więzienie, ... do zwiedzania :wink:

Obrazek

Obrazek

Na dziedzińcu więzienia, po prawej stronie, pod nr 7 jest

Obrazek

sklepik z pamiątkami i wyrobami tutejszego rękodzieła.

Obrazek

Obrazek

Pan był sympatyczny i zachęcił nas do obejrzenia pozostałych pomieszczeń. Największą radość sprawiły nam krany z zimną wodą :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podeszliśmy kawałek dalej (droga już tylko szutrowa i pod górę :( ) i zlitowałem się nad nami :oczko_usmiech: .
To ma być urlop wypoczynkowy, a nie kompania karna :idea: . Zarządziłem odwrót :D .

Obrazek

Trochę szkoda, bo za tym cypelkiem (w odległości ok. 1 km) jest ładna plaża Sabina :? .

Obrazek

Próbowałem pieszo znaleźć coś bliżej (jakieś sympatyczne zejście do wody), ale tylko zaniepokoiłem prawowitego mieszkańca tej wyspy, od którego zresztą wzięła ona nazwę . Osioł po włosku to "asino" :mrgreen:.

Obrazek

Obrazek

Nie, przez te zarośla, pełne ciernistych krzewów nie będziemy się przedzierać :roll: .

Obrazek

W praktycznie wymarłej wiosce Cala d'Oliva rzut oka, na ładnie wkomponowany w krajobraz malutki kościół i

Obrazek

jego wieżę :) , ale bez dzwonu :?: ...

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2017 21:38

Bardzo podoba mi się Asinara, bo mało tam ludzi (tak wygląda) i przypomina mi greckie wyspy 8O
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 08.01.2017 21:48

Zgadza się, ludzi było zaskakująco mało 8O , ale widziałem patrole rezerwatu i nocleg na dziko byłby dużym ryzykiem :? .
pzdr. :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.01.2017 22:42

tiwa napisał(a): widziałem patrole rezerwatu i nocleg na dziko byłby dużym ryzykiem :? .

Co prawda nie z Asinary, ale obserwacje "rezerwatowe" mam :roll: podobne. O policyjnych kontrolach w "strefie zakazanej" wspominałam już przy okazji San Giovanni di Sinis, wzmianki o innych patrolach pojawią się w dalszej części relacji z naszej Sardynii.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 10.01.2017 20:41

Na Asinarze jest gorzej, bo samochodem się tam nie dostaniesz i obostrzenia jakby większe. W zamian za to otrzymujemy nieskażoną przyrodę :D .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 10.01.2017 20:42

Nd.26.06.cd. Przy plaży w zatoczce Detenuti pasły się ... oczywiście, że osiołki :) .

Obrazek

Trochę mi było głupio, że Ładniejszej zafundowałem wypoczynek w tak nieciekawym miejscu, na plaży pełnej wyschniętych wodorostów :oops: .

Obrazek

Na szczęście podwodne widoki wynagrodziły ten mankament :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ta ławica potraktowała mnie jak swego :wink: i mogłem z nią trochę popływać :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak jak osiołki na lądzie, to Przyszynki szlachetne (szołdry) pod wodą, są bardzo charakterystyczne dla przyrody Asinary.

Obrazek

W drodze powrotnej Ładniejsza zatrzymała się, chcąc pogłaskać :?: napotkanego osiołka.

Obrazek

Osioł, a nie głupi :!: :mrgreen: . Zauważył, że nie ma go czym poczęstować, to

Obrazek

poszedł w swoją stronę :lol: .

Obrazek

My się męczymy na tych rowerach, a inni byczą się na jachtach 8) ,

Obrazek

albo wygodnie siedzą w "sardyńskim pendolino" :wink: .

Obrazek

Obrazek

Dwie godziny przed zaplanowanym odpłynięciem wróciliśmy w okolice portu :?

Obrazek

Trochę szkoda :( , ale nie mieliśmy już co pić :roll: , a w barze zimne piwko, lody itp :D .

Obrazek

Nawet żeśmy się specjalnie nie wynudzili, mając widok na taki "krajobraz ze stolikiem" :mrgreen: .

Obrazek

Prom przypłynął, wróciliśmy na kemping, a następnego dnia mieliśmy być na La Maddalenie ...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.01.2017 20:39

tiwa napisał(a):Nd.26.06.cd.
Ta ławica potraktowała mnie jak swego :wink: i mogłem z nią trochę popływać :oczko_usmiech: .


No i dzięki temu mamy co oglądać 8)

Spostrzeżenia Grześka są takie, że ryby na Sardynii są jakby mniej płochliwe niż na wyspach greckich :wink: . Jednak nie zawsze przekłada się to na uchwycenie w kadrze :o takiej ich ilości na raz. Fajnie, że Tobie się udało :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.01.2017 20:46

tiwa napisał(a):Na szczęście podwodne widoki wynagrodziły ten mankament.

Podwodna sesja świetna 8) .
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.01.2017 00:14

To była najfajniejsza ławica rybek jaką spotkałem na Sardynii i zdjęcia też się udały :D , dzięki temu, że Asinara to rezerwat przyrody :idea: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 13.01.2017 22:11

Pn.27.06. Po opuszczeniu kempingu Golfo dell'Asinara pojechaliśmy do marketu Auchan w Sassari. Ten sklep zachwalały Kulki :wink: . Był niezły; gdyby nie ceny w euro i trochę inny asortyment, to poczulibyśmy się jak w kraju :lol: . Coś tam kupiliśmy, ale i tak za najlepsze markety na Sardynii uważamy te z sieci Eurospin :) .
Zaprowiantowani pojechaliśmy obejrzeć ... słonia 8) . Stał całkiem niedaleko (ok. 35 km), przy drodze :mrgreen: .

Obrazek

Duuuży i ładny :) .

Obrazek

Ale jak to w życiu bywa, od strony zaplecza już nie tak efektowny :oczko_usmiech: .

Obrazek

Prawdę powiedziawszy, to oglądanie słonia miało być trochę później, ale pominąłem jedno miejsce wpisując namiary do nawigacji. Trzeba było odrobinę wrócić i tak do Castelsardo zajechaliśmy od innej, wschodniej strony.
Nie mogliśmy przecież zepsuć naszego ładnego sardyńskego ABC (Alghero, Bosa, Castelsardo), że o wcześniejszym Orgosolo już nie wspomnę :mrgreen: .

Obrazek

Z okolic parkingu widok na miasteczko, którego nazwę można przetłumaczyć jako Zamek Sardyńczyków :oczko_usmiech: .

Obrazek

Zagłębiamy się w jego uliczki :) .

Obrazek

Wszystkie drogi - pod górę :twisted: - prowadzą w stronę zamku.

Obrazek

Pogoda żyleta, a my po tych kamieniach, zamiast leżeć na plaży :roll: . Miałem tu chwilę zwątpienia, ale Ładniejsza chciała iść dalej :D .

Obrazek

Mury zamku pięknie wkomponowane w skały wzgórza :) .

Obrazek

Obrazek

Uliczki w tym miejscu są zdecydowanie bardziej efektowne niż te na dole :) .

Obrazek

Widok na port i zachodnią część Castelsardo.

Obrazek

Wchodzimy na dziedziniec zamku, którego jednak nie zamierzamy zwiedzać i dlatego też nie pamiętam jaka była opłata za wstęp :roll: .

Obrazek

Na zamku jest podobno Muzeum Koszykarstwa :wink: .

Obrazek

My w oślepiającym słońcu zwiedzamy pobliskie uliczki i kościoły 8) .

Obrazek

Teraz wstąpimy do średniowiecznego kościoła Santa Maria delle Grazie.

Obrazek

Myślę, że szczególnie warto tam być w święto Lunissanti :idea: . Rozpoczyna się ono o świcie w poniedziałek po Niedzieli Palmowej i jest ciekawie kultywowaną tradycją :) .
Kościół ten ma interesujące wnętrze (np. usytuowanie ambony) i Ładniejsza musiała mnie ponagalać, żebyśmy wreszcie poszli dalej :wink: .

Obrazek

Obrazek

Dalej, tj. w kierunku obecnej katedry :) w Castelsardo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrze katedry jakby znajome; białe marmury, brakuje tylko lwów strzegących ołtarza :roll: .

Obrazek

Opuszczamy niezwykłe Castelsardo, chcąc jeszcze zajrzeć na jedno z ładnych podwórek, ale dostępu broni tam "groźna gospodyni" :oczko_usmiech: .

Obrazek

Jedziemy dalej do ...
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.01.2017 22:50

Pn.27.06.cd. Capo Testa to jedno z tych miejsc na Sardynii, które bardzo chciałem zobaczyć :D . Zastanawiałem się gdzie zaparkować i wymyśliłem, że dojadę najdalej jak tylko można, czyli blisko latarni morskiej (41.242830, 9.146819). Jeśli nie uda się tam zatrzymać, to wracając na pewno coś wypatrzę :idea: .
Plan był dobry - polecam :oczko_usmiech: - ale ja nie wytrzymałem nerwowo :twisted: . Ledwo tylko wjechałem na półwysep, to zaparkowałem na pierwszym, wolnym, bezpłatnym miejscu :? . Do latarni morskiej, skąd mieliśmy zacząć właściwy spacer, był ponad kilometr. Po drodze takie widoczki :) , a dodatkowo miałem marudzenie Ładniejszej :( .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z tego miejsca poszliśmy praktycznie na przełaj (były tam jakieś wąskie ścieżynki) w kierunku Valle della Luna i Cala di l'Ea.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W oddali widać Korsykę.

Obrazek

Na szczęście spacer, choć niełatwy, zaczął się Ładniejszej podobać :) .

Obrazek

Skały mają tam fantazyjne kształty. Ta akurat skojarzyła mi się z samolotem F-16 :roll: :mrgreen: .

Obrazek

Dolina Księżycowa zadziwia w tym miejscu swoją wielkością i urodą :D ,

Obrazek

a była przecież jeszcze plaża i ...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.01.2017 12:03

tiwa napisał(a):Auchan w Sassari. Ten sklep zachwalały Kulki :wink: .

:wink: :D :cool:
tiwa napisał(a):Stał całkiem niedaleko (ok. 35 km), przy drodze :mrgreen: .

Podobnie jak ten biały samochód obwoźnego handlarza...jak tam byliśmy, też tam stał :lol:

Bardzo ładne zdjęcia Castelsardo. Fajnie że też się Wam podobało, wydaje mi się, że miasteczko jest trochę niedoceniane. Świetnie się też prezentuje od strony zachodniej, chyba tam nie dotarliście.

Z kolei Capo Testa wg mnie jest trochę przeceniane... skałki fajne ale na nas aż takiego wrażenia nie zrobiły.

A jak podsumujesz Asinarę? Warto było, czy tak niekoniecznie? Najlepszy sposób na zwiedzenie to...?
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 15.01.2017 21:49

tiwa napisał(a):Obrazek

Obrazek

Obrazek


świetna jest ta 3-zdjęciowa historyjka :mrgreen:



W Castelsardo nie byłem, ale wnioskując z Twoich zdjęć, myślę że bardzo by mi się spodobało


Skała-Słoń - super 8)
tiwa napisał(a):Ale jak to w życiu bywa, od strony zaplecza już nie tak efektowny :oczko_usmiech: .

Ale dziura jest na swoim miejscu :oczko_usmiech:

kulka53 napisał(a):...Capo Testa wg mnie jest trochę przeceniane... skałki fajne ale na nas aż takiego wrażenia nie zrobiły.

ja też spodziewałem się po Capo Testa trochę więcej.

pozdrawiam,
M
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 16.01.2017 12:11

kulka53 napisał(a):A jak podsumujesz Asinarę? Warto było, czy tak niekoniecznie? Najlepszy sposób na zwiedzenie to...?

Zasięgnąłem opinii żony :lol: , zachwytów nie było i, niestety, pamiętała tę plażę z wyschniętymi wodorostami :oops: . Ja nie mam ochoty ponownie odwiedzić Asinary i to jest dla mnie ważne kryterium :idea: . Co innego np. taka południowa Sardynia :) . Z drugiej strony ten dzień głęboko zapadł mi w pamięć. Ma to pewnie związek z :
- rozbudzonymi oczekiwaniami dot. pływania na terenie obszaru chronionego,
- większymi niż zazwyczaj przygotowaniami do wyprawy,
- wysiłkiem związanym z jazdą na rowerze; ponownie po ponad 40 latach :roll:,
- wyjątkowością terenu; brak samochodów, mało ludzi, rezerwat przyrody.

Można zwiedzać w inny sposób :boss: , ale to się wiąże z większymi kosztami :? . Nasz pomysł wydaje mi się optymalny, myślę tylko, że warto dojechać na plażę Sabinę. Dla tych co częściej jeżdżą na rowerze nie powinno to być większą trudnością :mrgreen: . Zapas wody można uzupełnić w więzieniu :oczko_usmiech: .
Mikeee napisał(a):świetna jest ta 3-zdjęciowa historyjka :mrgreen:...

W Castelsardo nie byłem, ale wnioskując z Twoich zdjęć, myślę że bardzo by mi się spodobało...

kulka53 napisał(a):...Capo Testa wg mnie jest trochę przeceniane... skałki fajne ale na nas aż takiego wrażenia nie zrobiły.

ja też spodziewałem się po Capo Testa trochę więcej.

Osioł był super, należała mu się marchewka :lol: .
Jak zobaczyłem Castelsardo w relacji u Kulek, to nie było siły, żebym je ominął :D .
Co do Capo Testa to pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Może byliście za krótko, ludzi było za dużo, nie chodziliście na przełaj, pogoda nie dopisała :oczko_usmiech: . Tak wiele jest czynników, które decydują, czy gdzieś się nam podoba, czy nie :idea: .
pzdr. :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.01.2017 18:00

tiwa napisał(a): Co do Capo Testa to pozwolę sobie mieć odmienne zdanie.


Nam też się podobało 8) , chociaż akurat tego dnia miejsce było bardzo popularne (przez to przereklamowanie :wink: ). Szkoda że nie dotarliśmy aż do Księżycowej Doliny (plan był, ale się rozmył :mrgreen: ), fajnie więc że pokażesz, jaką plażą się ona kończy :) . A domki "współczesnych hippisów" były?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 47
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone