Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Skocjanska Jama-proszę o porady praktyczne...

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Skocjanska Jama-proszę o porady praktyczne...

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 04.06.2009 08:36

Witam. Plan był taki, aby na przelomie lipca i sierpnia, wracając z Cro, zahaczyć o Postojną.
10 lat temu tam byliśmy, ale warto odświerzyć wspomnienia a i dzieciaki z tej eskapady już raczej nic nie pamiętają...
Jednak gdzieś na forum padło haslo o tej jaskini, wszedłem w net, stronka jest, informacji kilka rownież.
Prosiłbym również osoby, ktore były, zwiedziły, o kilka informacji praktycznych.
Z uwagi na to, że będę kolo południa, to po zwiedzaniu chciałbym gdzieś w pobliżu przenocować. Czy sa w pobliżu takie miejsca noclegowe w rozsądnych cenach, jakieś knajpki, etc.
Dzięki za info.
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 04.06.2009 13:03

Postojnska jama powinno byc w tytule. :wink:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 04.06.2009 13:14

AndrzejJ. napisał(a):Postojnska jama powinno byc w tytule. :wink:

Ale ja chcę do Skocjanskiej...
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 04.06.2009 16:29

FUX napisał(a):Witam. Plan był taki, aby na przelomie lipca i sierpnia, wracając z Cro, zahaczyć o Postojną.
.

Jaskinie Skoczjańskie (Skocjanske jame) - rywalizujące z Postojną o miano najpiękniejszej jaskini świata. System jaskiń o długości ok. 5 km. położony w Krasie niedaleko miasta Divaca.
http://www.park-skocjanske-jame.si/eng/ ... tion.shtml
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 04.06.2009 18:45

Jędruś. Wiem.
Chodziło o jakieś informacje od ludzi, ktorzy już tam byli...
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 04.06.2009 19:15

Już kiedyś o tym pisałem ale powtórzę.
- przy jamie jest bezpłatny parking,
- a obok kas jest restoran, sklepik z pamiątkami i czyste toalety - te miejsca leżą właściwie w miejscowość Matavun (dobrze widać w googlach)
- wchodzi się grupkami które są dzielone językowo, ja trafiłem na podział słoweńsko-niemiecki i francusko-angielski (po słoweńsku sporo można zrozumieć :) ),
- Skocjan widać ładnie z punktu widokowego przy wyjściu z jamy
- jeżeli chodzi o noclegi to o ile mnie pamięć nie myli widziałem ogłoszenia o pokojach w miejscowościach przy drodze w stronę Ribnicy i Pivki ale nie dam sobie ręki uciąć,
sam przyjechałem od strony Buzet drogami 208, 409 (wzdłuż autostrady) i 406.
Parę jaskiń już widziałem ale żadna do Skocjańskiej się nie umywa :)

ps. być może u mnie też była grupka włosko-angielska, w każdym razie można sobie wybrać, które języki bardziej pasują.
Ostatnio edytowano 04.06.2009 19:29 przez gospodarz, łącznie edytowano 1 raz
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 04.06.2009 19:24

Skocjanska się dość mocno różni od Postojnej. Inne jest też zwiedzanie.
Tworzone są małe grupy po ok 15 osób i nie ma ich za dużo. Gdy ja byłem to były 2 grupy wchodzące co 10minut

Zwiedzanie trwa niecałe 2h, trzeba się ciepło ubrać. Tylko pierwsza część jaskini trochę przypomina Postojną, ale bez tego przepychu. Dalej jaskinia przypomina wejście do środka ziemi - wielka rozpadlina w której płynie sobie podziemna rzeka która przechodzi się mostem a potem wychodzi galeryjką po brzegu kanionu.

Chodzi się z przewodnikiem który mówi w 2 językach - u mnie był to włoski i angielski. Po postojnej pozostaje niedosyt ale za to ma się szersze spektrum
bo nie każda jaskinia ma te różne nacieki

Knajpa i sklepik jest przy wejściu do jaskini, o noclegach nic nie wiem.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 04.06.2009 19:41

Bardzo dziękuję za te informacje; o to mi chodzilo.
djibril
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) djibril » 04.06.2009 19:53

Jeśli to mój post Cię zainspirował to miło że doświadczony obieżyświat może się ode mnie czegoś dowiedzieć :)

Jeśli chodzi o porównanie obydwu jaskiń, to każda ma inne atuty i jest w swoim pięknie odmienna. Postojna jest bardziej monumentalna, a Szkocjańskie są bardziej, że tak powiem, "klimatyczne". Po dojechaniu na parking (tłoczno, ciężko o miejsca) i kupieniu biletów w kasie czeka się na przewodników, którzy o pełnej godzinie (lub co 90. min, nie jestem pewien) zbierają grupę i wchodzą z nią do jaskiń. Potem zwiedzający dzielą się na dwie grupy językowe: jedną słoweńsko-angielską i jedną niemiecko-włoską. Obydwie idą tą samą trasą w pewnej odległości od siebie. Przewodnik narzuca spore tempo, dlatego radzę odpuścić wycieczkę osobom, które mają problemy z nogami. Najpierw zalicza się sporej wielkości "jamę" z kolorowymi naciekami żelaza i innych tlenków metali. Fajne, ale nic nowego w stosunku do innych jaskiń. Potem idzie się w kierunku większej groty, a z oddali słychać coraz większy szum wody... Do drugiej groty schodzi się ścieżką z kamiennych płyt, przewodnik pokazuje, na jakich wysokościach sięga woda w różnych porach roku i w czasie wielkich wezbrań (tablica). Schodzi się w dół, grota rozszerza się i w końcu ukazuje w całej okazałości. I wtedy na ogół zbiera się szczękę z ziemi 8O 8O 8O :D :D :D Więcej nie powiem, żeby nie psuć wrażenia. :wink: Pokuszę się tylko o porównanie, że interesować się jaskiniami i nie być tam to jak interesować się architekturą renesansu i nie być we Florencji 8) Na koniec kilka mniejszych grot z trawertynami i powrót do punktu wyjścia.
Koło kas jest dobrze zaopatrzony punkt informacyjny, budka z lodami i fastfood. Jest też węzeł szlaków (m.in. początek drogi na Sneżnik na granicy z Chorwacją). O campingu nic nie wiem. Kwatery pewnie są w pobliskiej wiosce. Czas zwiedzania to około 1,5 godziny. Ktoś kto nie ma dobrej kondycji będzie mocno wypompowany, więc trzeba zarezerwować czas na odpoczynek. Nie ma też żadnej kolejki i rozwiązań dla "strudzonych", jak w Postojnej. Dokładnych cen nie pamiętam, ale w porównaniu z Postojną były to jakieś śmieszne kwoty. Udało mi się też utargować 50% zniżki na legitkę studencką, kuzynowi na nauczycielską. Pozdrawiam

PS. w okolicy warto odwiedzić też jaskinię Pivkę (jedna z największych jaskiń wodnych w Europie, wejście na zamówienie)
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 04.06.2009 20:51

FUX napisał(a):Jędruś. Wiem.
Chodziło o jakieś informacje od ludzi, ktorzy już tam byli...

Napisałeś haczysz o Postojną tom myślał ,że pomylił Jamy. :wink:
djibril
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) djibril » 04.06.2009 21:14

Wychodzi na to, że dość często mieszają te grupy językowe i narzecza, w których można wysłuchać opisu. Może kiedyś wprowadzą polski? 8)
djibril
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) djibril » 04.06.2009 21:23

gospodarz napisał(a):Już kiedyś o tym pisałem ale powtórzę.
- przy jamie jest bezpłatny parking,
- a obok kas jest restoran, sklepik z pamiątkami i czyste toalety - te miejsca leżą właściwie w miejscowość Matavun (dobrze widać w googlach)
- wchodzi się grupkami które są dzielone językowo, ja trafiłem na podział słoweńsko-niemiecki i francusko-angielski (po słoweńsku sporo można zrozumieć :) ),
- Skocjan widać ładnie z punktu widokowego przy wyjściu z jamy
- jeżeli chodzi o noclegi to o ile mnie pamięć nie myli widziałem ogłoszenia o pokojach w miejscowościach przy drodze w stronę Ribnicy i Pivki ale nie dam sobie ręki uciąć,
sam przyjechałem od strony Buzet drogami 208, 409 (wzdłuż autostrady) i 406.
Parę jaskiń już widziałem ale żadna do Skocjańskiej się nie umywa :)

ps. być może u mnie też była grupka włosko-angielska, w każdym razie można sobie wybrać, które języki bardziej pasują.


A widziałeś może jaskinię Rakoczego na Węgrzech (w parku Aggtelek, tym samym gdzie Baradla)? W moim prywatnym rankingu jako jedyna była w stanie nawiazać walkę ze Szkocjańskimi ) :roll: mimo że tych jaskiń, nie chwaląc się, już trochę widziałem :D
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 04.06.2009 21:34

djibril napisał(a):
gospodarz napisał(a):Parę jaskiń już widziałem ale żadna do Skocjańskiej się nie umywa :)


A widziałeś może jaskinię Rakoczego na Węgrzech (w parku Aggtelek, tym samym gdzie Baradla)? W moim prywatnym rankingu jako jedyna była w stanie nawiazać walkę ze Szkocjańskimi ) :roll: mimo że tych jaskiń, nie chwaląc się, już trochę widziałem :D


Z tego rejonu znam tylko Domicę. Ale czuję się skutecznie zachęcony do zobaczenia tych z drugiej strony granicy :)
Danka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 749
Dołączył(a): 16.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Danka » 20.07.2009 19:24

W tym roku planujemy odwiedzić skocjanską jame mam w związku z tym pytanie
- czy jadąc z Rijeki potrzebna jest na terenie Slowenii winieta?
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 15.07.2011 09:48

Czy ktos na podstawie doświadczeń z lipca/sierpnia i raczej nie starszych niż dwa lata, mógłby wypowiedzieć się na temat biletów do Skocjańskiej Jaskinii i Postojnej?
Chciałem się upewnić, że jak przyjadę to nie bedzie problemów z kupnem biletów.
Następna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Skocjanska Jama-proszę o porady praktyczne...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone