Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sevid Subiektywnie

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marek358
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 611
Dołączył(a): 05.06.2009
Sevid Subiektywnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek358 » 07.09.2013 14:43

Gdzie to jest?
Chyba nie muszę wyjaśniać, jeździ tam mnóstwo Polaków :)
Zresztą znajdziecie na mapach...

Wczasowicze
Dominują Chorwaci, Polacy (dużo), Czesi, Słowacy i Węgrzy.

Charakterystyka brzegu:
Obrazek

Strefa wschodnia
Strona zazwyczaj zawietrzna, morze zwykle spokojne, falowanie słabe, podmuchy ograniczone
1 i 3 – skaliście, może być stromo, raczej bez płycizn
2 – płasko, żwirkowe lub kamieniste wejścia do wody, pomosty, jest trochę płycizny

Strefa południowa
Strona często nawietrzna, morze często niespokojne, falowanie, często wyraźnie czuje się wiatr
4 – poza „spojeniem” ramion półwyspu, które na paru metrach jest żwirkowe generalnie skaliście, stromo i bez płycizn

Strefa zachodnia
Strona zazwyczaj nawietrzna, morze często niespokojne, falowanie, wyraźnie czuje się wiatr
5 i 7 – skaliście, może być stromo, raczej bez płycizn
6 – płasko, żwirkowe lub kamieniste wejścia do wody, pomosty, jest trochę płycizny

Oczywiście nie ma żadnych mocnych przeszkód, żeby mieszkać w jednym miejscu półwyspu, a wypoczywać w innym. Poszczególne kawałki plaży nie są jakoś jednoznacznie przyporządkowane do budynków.

Główne zalety:
1.Plaże w środkowej części półwyspu (żwirkowe, kamieniste, z betonowymi pomostami)

2.Duże możliwości spacerowania po ścieżkach na półwyspie, wzdłuż plaży i w okolicy

3.Piękne widoki

4.Czysta, przejrzysta woda

5.Dość dobre możliwości kwaterowania (same nowe domy) zwykle w przyzwoitych cenach

6.Brak tłoku na plaży

7.Można ciągle chodzić w kąpielówkach lub szortach, raczej nikomu to nie przeszkadza

8.Ogólnodostępny internet w Bufecie/Diskoncie (choć nie zawsze działa)

9.Dzięki temu, że Sevid jest na wysuniętym cyplu jest to bardzo słoneczne miejsce

Główne mankamenty:
1.Droga dojazdowa, a konkretnie 3 ostatnie kilometry. Droga jest bardzo wąska, z kiepską widocznością, mijanki sporadyczne, a często trzeba mijać woziwodów, sporadycznie także ciężarówkę Diskonta i śmieciarkę. Kierowcy o słabych nerwach i kiepskim sprzęgle w skrajnym przypadku mogą zostać uwięzieni na czas pobytu na półwyspie.

2.Handel, a konkretnie Diskont. Nie oszukujmy się – sklep jest dość drogi, a wybór towaru bardzo umiarkowany. Nie wytrzymuje porównania cen nie tylko z Lidlem w Trogirze, ale nawet ze sklepami sieci Studenac.
Próbka wybranych cen: chleb – 8 kun, pomidor – 14 kun, nektaryny/brzoskwinie – 20 kun, mleko – 8,50 kun, masło 25 kun, woda – 6,50 kun, jajka – 18 kun, lody na patyku – od 10 do 15 kun.
Nam akurat najbardziej brakowało jakichś dobrych straganów z owocami, do których przyzwyczaiły nas inne miejscowości w Chorwacji.

Mankamenty być może dla niektórych
1.Nie uważam, za wadę braku konob (poza Toni Bufetem i nieznajdowalną Lanterną), bo nie jestem akurat miłośnikiem życia konobowego, niemniej dla niektórych oczywiście może być to duża wada.

2.Nie uskarżam się także na braki życia wieczornego i nocnego w Sevidzie bo nie jest to raczej miejscowość dla ludzi ukierunkowanych na tego typu atrakcje. Są do tego lepsze miejscowości… Wydaje mi się, że brak stałych mieszkańców redukuje w ogóle życie tej miejscowości do opalania się… niektórzy określają to wprost - tam się NIC nie dzieje... przy dłuższym pobycie może doskwierać, że nie ma życia w tej miejscowości.

3.W tym roku woda w Sevidzie była w sierpniu raczej zimna, ale być może to taki „przestępczy” rok.

Garść tegorocznych fotografii:
Obrazek
Plaża, rejon 2 (widok w kierunku 1)

Obrazek
Plaża, rejon 2 (widok w kierunku 3)

Obrazek
Mina podwodna

Obrazek
Plaża, rejon 6 (widok w kierunku 7)

Obrazek
Morze, widok na plażę rejon 6

Obrazek
Plaża, a raczej skały rejon 5

Obrazek
Plaża, rejon 4

Obrazek
Skały między 3 i 4

Obrazek
Jedna z głównych atrakcji - wysepka rejon 3

Obrazek
"Nalot" na wycieczkowca :)

I dwa zdjęcia "podprowadzone" z innego wątku na Cro.pl:
Obrazek
Diskont czyli sklep

Obrazek
Bufet Toni
Ostatnio edytowano 01.07.2016 00:32 przez Marek358, łącznie edytowano 5 razy
mirasowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 537
Dołączył(a): 19.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirasowski » 13.09.2013 12:35

Witam. Ciekawe spostrzeżenia. Ładne fotki.
Marek358
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 611
Dołączył(a): 05.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek358 » 16.09.2013 21:32

mirasowski napisał(a):Witam. Ciekawe spostrzeżenia. Ładne fotki.


Dzięki za dobre słowo :)

Wrzucam jeszcze trochę Sevidu "spod spodu" :)

Obrazek
Pole minowe

Obrazek
Kolekcjoner :)

Obrazek
Mina na pomoście

Obrazek
Ukwiały

Obrazek
Rybka

Obrazek
Dwie rybki i jeżowiec

Obrazek
Z tyłu wysepki - Ławica

Obrazek
Z tyłu wysepki - Ścianka

Obrazek
Podwodny mostek
Ostatnio edytowano 01.07.2016 00:31 przez Marek358, łącznie edytowano 1 raz
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.10.2013 22:19

Wątek wielce interesujący, a zdjęcia piękniste :D

Mam 2 pytanka:
- "Brak tłoku na plaży" oznacza z grubsza jakie zagęszczenie plażowiczów na m2? Rozumiem, że to nie plaża na riwierze Makarskiej w sezonie, ale pewnie pustkowie też nie? :wink:
- Czy Twoim zdaniem są tu szanse na znalezienie apartamentu w ciemno w sezonie w rozsądnej cenie? Nie mogę niczego zabukować wcześniej na przyszły rok... :?

Pozdrawiam ciepło. :D
Marek358
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 611
Dołączył(a): 05.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek358 » 08.10.2013 23:24

1.Zdjęcia pochodzą głównie z godzin przedpołudniowych (chyba około 10tej). W okolicach 11tej czy 12tej ludzików było najwyżej 20-30% więcej. Tak jak patrzysz na te pomosty na zdjęciach - na wielu pomostach nie było żywego ducha przez cały dzień, natomiast zdarzały się też miejsca przed większymi pensjonatami, gdzie było trochę więcej osób niż to widać na zdjęciach, ale nie jest to nawet cień tego co na riwierze makarskiej :)
Główna różnica pomiędzy riwierą szybenicko-trogirską, a riwierą makarską polega na tym, że tutaj jest znacznie dłuższa linia brzegowa ze względu na półwyspy i zatoczki. I jest ona dość płaska, więc plażować można prawie wszędzie (urwiska są bardzo rzadkie). I mimo sporej ilości domów jest naprawdę dużo tej plaży dla wszystkich. No i mało migrujących. Nie chce im się jechać 6km od jadranki krętą drogą, potem szukać parkingu. Zresztą po jaką cholerę jechać przez Sevid?! :)

2.Nie wiem. Nie mam doświadczeń z szukaniem w ciemno. Natomiast domów na półwyspie jest dużo, a w necie jest bardzo mało namiarów na apartmany w Sevidzie. Zatem ciekaw jestem jak ludzie tam trafiają. Gdzieniegdzie widziałem wywieszki o wolnych apartmanach, ale za bardzo się nie rozglądałem. No i kwestia jeszcze ceny. Miewałem w korespondencji oferty na poziomie 70 za czwórkę, a wynająłem za 55. Jakie ceny będą dostępne w ciemno? Dobre pytanie...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 10.10.2013 12:54

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :-)
Może tam zawitam...
Marek358
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 611
Dołączył(a): 05.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek358 » 10.10.2013 19:16

Dorzucam jeszcze kilka tegorocznych fotek :)

Widok na Kanicę (kierunek zachodni)
Obrazek

Wycieczkowiec najeżdżający na wyspę
Obrazek

Półwysep prawie w całej okazałości
Obrazek

Wschodnie wybrzeże
Obrazek

Wschodnie wybrzeże w zbliżeniu. Jak widać pod Mirakulem (na zdjęciu po lewej) jak zwykle więcej ludzików.
Obrazek

Koniec wschodniego wybrzeża
Obrazek
Ostatnio edytowano 01.07.2016 00:37 przez Marek358, łącznie edytowano 1 raz
Bob
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 02.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bob » 10.10.2013 20:33

Marek358 napisał(a):5.Dość dobre możliwości kwaterowania (same nowe domy) zwykle w przyzwoitych cenach


Ja uważam, że dobrze mieszka się w starszych domach, wtedy jeszcze nie było mody na max upchanie apartmanów i mieszkania były większe. Mieszkało się raczej z gospodarzami, niż kilkoma innymi ekipami.

Na zdjęciu http://imageshack.us/a/img10/2418/qlhl.jpg widać klasycznego potworka z nowych czasów, jeszcze górne piętro niewykończone, dzięki za relację, wiem gdzie nie jechać.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 10.10.2013 20:36

Sevid niby subiektywnie, ale piękne fotki obiektywnie pokazują rzeczywistość :-) Dzięki.

Kanicę z bliska też widziałeś? Bo trochę nad nią myślałam - na mapie wygląda na jeszcze mniejszą dziurę niż Sevid...
Marek358
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 611
Dołączył(a): 05.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek358 » 10.10.2013 21:48

Bob napisał(a):Ja uważam, że dobrze mieszka się w starszych domach, wtedy jeszcze nie było mody na max upchanie apartmanów i mieszkania były większe. Mieszkało się raczej z gospodarzami, niż kilkoma innymi ekipami.
dzięki za relację, wiem gdzie nie jechać.


Masz rację co do tego, że Sevid to (jak dla mnie) miejscowość ewidentnie wczasowo-wypoczynkowa o charakterze daczowiska, bez gospodarzy w wielu pensjonatach, bez tradycji, bez "chorwackości", bez kutrów, mariny, handlu krewetkami, starej crkvy, winiarza, nawet bez wszechobecnego bazarowiska.
I nikogo na Sevid nie namawiam :)

Mikromir napisał(a):Sevid niby subiektywnie, ale piękne fotki obiektywnie pokazują rzeczywistość :-) Dzięki.
Kanicę z bliska też widziałeś? Bo trochę nad nią myślałam - na mapie wygląda na jeszcze mniejszą dziurę niż Sevid...


W Kanicy nie byłem - na piechotę z Sevidu tam się nie da dostać, a jechać samochodem mi się nie chciało.
Faktycznie może być jeszcze większe zadupie, nie jestem pewien tylko czy brzeg tak samo płaski jak w Sevidzie.
Ja bardziej zastanawiałem się nad Razanj.
leszek0250
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 09.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) leszek0250 » 17.11.2013 19:54

Subiektywnie - ale moim zdaniem i obiektywnie...
:)


Byłem w Sevidzie w 2009 - fajny urlopik , bo bardzo leniwy - Lanterny i wtedy nie można było znaleźć :)
Marek358
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 611
Dołączył(a): 05.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek358 » 29.11.2013 22:25

Jeszcze widoki z najwyższego punktu na półwyspie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 01.07.2016 00:40 przez Marek358, łącznie edytowano 1 raz
Marek358
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 611
Dołączył(a): 05.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek358 » 23.02.2014 15:24

Kilka fotek z ciekawej zatoczki u nasady półwyspu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 01.07.2016 00:43 przez Marek358, łącznie edytowano 1 raz
bobikpl
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 21.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) bobikpl » 21.07.2014 19:28

Witam wszystkich.
W środę jedziemy do Sevid.
Mam pytanie
1)czy jest tam lub (w pobliżu) możliwość lotu na spadochronie ciągniętym przez motorówkę, nurkowania dla początkujących, wycieczek choćby małym stateczkiem
-dzieciaki chcą...
2) Komunikacja z sąsiednimi miejscowościami i Trigor, czy jeżdżą busy ew. wodny tramwaj, ew. prywatne przewozy?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
MaGazynieR
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 24.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MaGazynieR » 21.07.2014 21:22

Marek358 napisał(a):Mankamenty być może dla niektórych
1.Nie uważam, za wadę braku konob (poza Toni Bufetem i nieznajdowalną Lanterną), bo nie jestem akurat miłośnikiem życia konobowego, niemniej dla niektórych oczywiście może być to duża wada.

Lanterna znajduje się powyżej 7
mniej więcej tu
a ceny mają ... z kosmosu

Pzdr
MGR
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone