Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sardynia, czyli leniuchowanie i zwiedzanie

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
janka.mik.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1437
Dołączył(a): 20.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) janka.mik. » 26.04.2017 18:16

Cudowna plaża !
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 26.04.2017 22:39

beatabm napisał(a):Chcę na taką plażę!!! Piasek i błękit :hearts:


Zapraszam, zapraszam... i można w niej popływać :D sama bym teraz chętnie się w niej zanurzyła :hearts: niekoniecznie tylko wirtualnie :oczko_usmiech:

kulka53 napisał(a):Fajnie że jest Twoja relacja, bo mogę pooglądać to, czego sam nie widziałem - jak tę przecudowną plażę 8O :idea: :D .Nawet brak flamingów myślę, że Wam wynagrodziła :cool:


Dziękuję za tak miłe słowa :D :D myślałam, że wszystko widziałeś na tej wyspie i nic nowego nie uda mi się pokazać :o Cieszę się, że te miejsca są trochę inne niż Wasze :D :D

Flamingi spotkaliśmy w drodze powrotnej, ale widzieliśmy je z dala no i z samochodu... zawsze coś :roll:

kulka53 napisał(a):
Koło Bobowego Castello przejeżdżaliśmy 2 razy, za każdym razem już spiesząc się na prom :? .


Czyli może do trzech razy sztuka... :wink: i odwiedzicie 8)

maxredaktor napisał(a):Okrutne są te zdjęcia :) Ech...


...szczególnie jak za oknem deszcz i zimno brrr :la: ale przynajmniej można pomarzyć :roll:


janka.mik. napisał(a):Cudowna plaża !


:D :D też tak sądzę 8) choć nie ona wygrała w moim rankingu sardyńskich plaż :oczko_usmiech:

Pozdrawiam serdecznie :papa:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 28.04.2017 14:30

c.d. dzień jedenasty

Plażujemy i plażujemy, ale ile można :?:

Idziemy więc na przyrodniczą wycieczkę. Plaża, na której jesteśmy jest oddzielona od sławnej plaży La Cintia ujściem wodnym ze słonego zalewu Di San Teodoro, gdzie sobie żyją flamingi :D Więc dokonujemy obchodu tego terenu. Miejsce jest urozmaicone, z jednaj strony są szerokie płycizny, gdzie płynie cieplutka, słona woda, a przy brzegu dość szeroki i wartki nurt jak rwąca rzeka. Oczywiście bawimy się kładziemy się na wodę, bez wykonywania ruchów, sama nas niesie z prądem. Pod prąd próbowałam płynąć i byłam w miejscu...

Tak to wygląda...

1.png


Jak widać są i rowerki wodne by suchą stopą przedostać się na La Cintię, ale mogą z nich korzystać tylko goście hotelowi Resortu Di Puntaladia :?

5.png


I przypłynęliśmy na prawie pustą piękną plażę :hearts: (od strony San Teodoro plaża jest baaardzo zatłoczona, prwaie jak w Międzyzdrojach latem)

Tu można dalej wypoczywać :idea: :D

2.png


3.png


4.png


Po pięknym wypoczynku wracamy do naszej kwatery, po drodze widzimy brodzące w wodzie flamingi. Choć są daleko cieszymy się, że się pokazały.

Wieczór, nasz ostatni w tym miejscu spędzamy w San Teodoro 8)

Najpierw spacer po uliczkach i obserwacja leniwego życia nie tylko ludzi...

DSC_0900.JPG


DSC_0914.JPG


Potem kolacja w klimatycznej knajpce... Dodam, że tu zapłaciliśmy najdroższe "koperto" :x

DSC_0932.JPG


Ale pizza była pyszna i obsługa miła... :D

20160701_204238.jpg


i dobranoc... Jutro jedziemy na drugą stronę wyspy :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14782
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.04.2017 17:37

Cześć Trinity!
Nadrobiłam zaległości u Ciebie i podziwiam piękne plaże Sardynii :)

Miejscówkę mieliście świetną :D Tak jak już tu zostało napisane, nie ma tego złego... :mrgreen:

Pozdrawiam :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.05.2017 20:00

Kiedy kolejne odcinki??? Kończą tą relację i pokazuj kwietniowy Cypr lub jeszcze lepiej dawaj obie relacje na raz.....
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 04.05.2017 13:58

maslinka napisał(a):Cześć Trinity!
Nadrobiłam zaległości u Ciebie i podziwiam piękne plaże Sardynii :)

Miejscówkę mieliście świetną :D Tak jak już tu zostało napisane, nie ma tego złego... :mrgreen:

Pozdrawiam :papa:


Witam Maslinko :D :D bardzo mi miło, że zajrzałaś do mnie :D
...ja tu stawiam pierwsze kroki w tworzeniu relacji i sprawia mi radość, kiedy słyszę miłe słowa od "mistrza relacji na cro.pl"

piekara114 napisał(a):Kiedy kolejne odcinki??? Kończą tą relację


będą , będą... dopiero z majówki wróciłam :D
Z tym kończeniem , to jeszcze trochę potrwa... ale już bliżej niż dalej :mrgreen:

piekara114 napisał(a): i pokazuj kwietniowy Cypr lub jeszcze lepiej dawaj obie relacje na raz.....


No dobre :lol: dwie na raz :idea: ja dopiero się uczę i wprawiam w jednej :!:
...a kwietniowy Cypr faktycznie w kwiatach...

pozwolę sobie na pokazanie fotki
DSC_0346.JPG
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 04.05.2017 14:35

dodatek do dnia jedenastego

Zapomniałam jeszcze pokazać jedną plażę, na którą zawitaliśmy tego dnia.
Wracając z plażowania i pływania zajechaliśmy jeszcze na pobliską Lu Impostu. Jest długą plażą z dłuuugą płycizną- idealną dla małych dzieci. Oczywiście był na niej tłok i większość stanowiły rodziny z maluchami. Moje "maluchy" nie miały ochoty się kąpać wśród tłumów, więc po zrobieniu kilku zdjęć wycofaliśmy się :D

ale kilka zdjęć z plaży pokażę :D

DSC_0766.JPG


DSC_0761.JPG


DSC_0762.JPG
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 05.05.2017 14:58

Dzień dwunasty, 5 lipca 2016

Poranna kawa, śniadanie i pakowanie... w takiej kolejności dzisiaj zaczynamy dzień.
Oczywiście musiała być dłuższa chwila na prawie ostatnie delektowanie się widokiem na zatokę i Tavolarę- będzie mi jej brakowało :cry: Tu obiecuję sobie, że następnym razem koniecznie musimy na nią popłynąć :smo:

Czekamy na właścicielkę tego pięknego domu i jeszcze robię kilka zdjęć :D

DSC_0551.JPG
widok na zatokę


DSC_0492.JPG
kuchnia w sardyńskich kolorach


DSC_0465.JPG
łazienka


Też mi się podobała (więc ją pokazuję) z akcentami i kolorami sardyńskimi :D

Po pożegnaniu z włoskojęzyczną (z j.angielskiego usłyszałam tylko "o.k.") i bardzo miłą właścicielka ruszyliśmy w kierunku kolejnej plaży: Porto Taverna.

Jak zobaczyłam ją na zdjęciach tu na forum u mute https://www.cro.pl/a-moze-sardynia-wakacje-z-malym-dzieckiem-t43668.html
to oczywiście zaplanowałam ją w naszej podróży po plażach...
Oczarowała mnie Tavolara i z tej strony zdawała się jak góra wulkaniczna lub jak widok z Tajlandii :D

Nasze widoki na plażę i wyspę:

DSC_0961.JPG




Plaża ma trochę grubszy, bardziej ziarnisty piasek, ale przyjemny do wypoczynku :smo: Ludzi też trochę na niej odpoczywa... ale widok śliczny :hearts:

Woda przyjemna i ciepła, ale nie jest tak kryształowa... szkoda, bo już się przyzwyczaiłam do snoorkowania w przeźroczystej :?
Tu, na dnie zatoki w trakcie pływania miałam spotkanie z dużą i ukrytą częściowo rybą w piasku :!: Wyglądała jak murena albo wąż... trochę się jej wystraszyłam :!:

DSC_0005.JPG


DSC_0008.JPG


DSC_0952.JPG


Jest i oczywiście "biznes plażowy..."

DSC_0968.JPG


Przy plaży są niewielkie wydmy a z drugiej strony jest ciekawe przyrodniczo niewielkie jezioro. Przygotowano dla turystów fajną kładkę, by z bliska zobaczyć faunę i florę tego obszaru. Idziemy i my zobaczyć, co tak jest ciekawego... Zdecydowanie przyjemny spacer... ale gorąco i trzeba wracać do wody :!:

IMAG4648.jpg


DSC_0011.JPG




c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.05.2017 18:12

Na Cyprze rzeczywiście więcej kwiatków niż u mnie w lutym :D

Ta skała SUPER... no i Ty na tej kładce też :D :papa:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 08.05.2017 21:08

piekara114 napisał(a):Na Cyprze rzeczywiście więcej kwiatków niż u mnie w lutym :D

Ta skała SUPER... no i Ty na tej kładce też :D :papa:


:smo:
Dziękuję 8) :smo:

Ta skała to wyspa Tavolara tylko z innej strony :D Prawda, że jest niesamowita. Jest związana z nią ciekawa historia najmniejszego państwa świata:

Tavolara to niewielka wyspa u północno-wschodnich wybrzeży Sardynii, w pobliżu Zatoki Olbia. Ma jedynie 5 km długości i nieco ponad kilometr szerokości. Przybył na nią w 1807 r. Giuseppe Bertoleoni, aby zamieszkać tam z jedną ze swoich dwóch żon i dziećmi. Głównym celem osiedlenia się była chęć uniknięcia wysokich opłat związanych z życiem w związku bigamicznym. Po krótkim czasie, gdy mężczyzna dowiedział, że terytorium to nie zostało uwzględnione w żadnej dokumentacji, ogłosił siebie królem. Tytuł ten został mu ustnie nadany w 1836 r. przez władcę Sardynii Carla Alberto, który w owym czasie odwiedził samozwańczego króla. Jednak kilka lat później Alberto chciał przejąć Tavolarę. Giuseppe postanowił więc udać się do Turynu, aby osobiście porozmawiać z monarchą Sardynii. Ostatecznie udało mu się uzyskać zwój poświadczający, że jest królem. Od tamtego momentu aż do teraz wyspą rządzi rodzina Bertoleoni źródło https://turystyka.wp.pl/tavolara-najmniejsze-krolestwo-swiata-6043970252653185g
Dowiedziałam się również, że na niej w 1962 roku zbudowano bazę radarową NATO, a po powrocie do domu doczytałam, że przypłynął na nią w końcówce lipca Steven Spielberg https://www.olbianova.it/eventi/dalla-seven-seas-steven-spielberg-sbarca-tavolara/
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 08.05.2017 21:59

c.d. dnia dwunastego

Żegnamy się z Tavolarą i kolejną piękną plażą i ruszamy do Olbii, najpierw na obiad i po zakupy do dużego marketu. Trochę nam uciekło czasu, a w planach było jeszcze zwiedzanie Nuraghe Riu Mulinu Cabu Abbas niedaleko Olbii. Kalkulując czas rezygnujemy z tego miejsca i jedziemy na nasze kolejne miejsce noclegowe, bo jesteśmy tu umówieni na godz. 16.
Po drodze zatrzymujemy się w okolicy Santa Teresa Gallura by zobaczyć Korsykę j :D Jest dobrze widoczna choć wybrzeże lekko zamglone i jedziemy dalej.... do Costa Paradiso.
Sama nazwa już jest interesująca i obiecująca a jako, że z poprzednim noclegiem były "lekkie" problemy jestem trochę zestresowana podjeżdżając do wakacyjnego miasteczka. Dzwonię i nic... od razu więc nauczona doświadczeniem dzwonię pod polski numer firmy. Ci zapewniają, że za chwilę pani się ze mną skontaktuje. Faktycznie po ok 30 minutach oddzwania pani manager i po formalnościach zaprowadza nas do pięknej i nowej kwatery.

Widoki w tej okolicy są niesamowite, aż zatyka mnie kiedy spoglądam...

Nie ma tu wielkich hoteli, ale są parterowe i piętrowe domy na dodatek wszystkie budowane z pomarańczowej cegły i okryte takimi jak okoliczne skały dachami. Robi to wrażenie jakby wszystko wtapiało się w pomarańczowe skały.

20160706_195739.jpg


Wchodzimy na wyższe punkty widokowe w miasteczku.
20160706_195734.jpg


I rozglądam się... nie wzięłam aparatu więc jakość zdjęć kiepska bo z telefonu.
20160706_195820.jpg


Jak wspomniałam kwatera była znakomita, dwupoziomowa i sypialnia nasza miała swój taras z widokiem na otwarte morze jak i salon z kuchnią miał drugi taras z widokiem na morze ale z wyższego poziomu :D :D

DSC_0025.JPG



Widok z tarasu naszej sypialni :hearts: :hearts:
DSC_0030.JPG


Sypialnia i motywy sardyńskie na ścianach:)

DSC_0047.JPG


DSC_0050.JPG


DSC_0052.JPG


W całej okolicy buszują dzikie świnki... chodzą sobie wszędzie... skaczą przez niewysokie płoty... przychodzą i do nas w okolice garażu :D
DSC_0261.JPG


Wieczorem idziemy na spacer w okolice Li Cosi a potem siedzimy do późna na tarasie podziwiając Costa Paradiso :papa: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.05.2017 22:53

Prawie jak dziki w Krynicy Morskiej...

Kolejna super miejscówka...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18275
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2017 01:32

piekara114 napisał(a):Prawie jak dziki w Krynicy Morskiej...


Ten z prawej strony patrzył z tęsknotą i prośbą : no weź mnie na grila :wink: ,

piekara114 napisał(a):

Kolejna super miejscówka...


Pełna zgoda :D

trinity , piękna relacja z pięknej wyspy i w czasie , gdy rozgrzewanie czytających - oglądających jest jak najbardziej potrzebne :D

Czekam na więcej


Pozdrawiam
Piotr
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 12.05.2017 09:28

piekara114 napisał(a):Prawie jak dziki w Krynicy Morskiej...

Kolejna super miejscówka...


:D :D te świnki były jak oswojone, wszędzie chodziły małymi stadami... zaglądały co dobrego ludzie mają do jedzenia :?: :?: :mrgreen:

Miejscówka była doskonała, bardzo żałowałam, że tu nie mogliśmy zostać na dłużej...


piotrf napisał(a):
piekara114 napisał(a):Prawie jak dziki w Krynicy Morskiej...


Ten z prawej strony patrzył z tęsknotą i prośbą : no weź mnie na grila :wink: ,


Grill z takiej świnki byłby niezłą ucztą :oczko_usmiech:


Ale myślę, że on się ustawiał do zdjęcia :oczko_usmiech: i z pytaniem, co mi dasz smacznego :?: :?:

piotrf napisał(a):
piekara114 napisał(a):

Kolejna super miejscówka...


Pełna zgoda :D

trinity , piękna relacja z pięknej wyspy i w czasie , gdy rozgrzewanie czytających - oglądających jest jak najbardziej potrzebne :D

Czekam na więcej


Pozdrawiam
Piotr


Dziękuję Piotrze :D

Wyspa faktycznie piękna i pisanie relacji o niej jest przyjemną czynnością :D same wspomnienia z pięknych plaż i przyjemnego wypoczynku budzą we mnie tęsknotę za latem :D

Pozdrawiam :papa:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 19.05.2017 13:25

Dzień trzynasty, 6 lipca 2016

To był nasz ostatni, pełny dzień na wyspie, bo nie wiem czy pisałam, ale na dwa miesiące przed planowanym wyjazdem zmieniliśmy trochę plany (nasze córki zdecydowały się na obóz żeglarski na Mazurach i 9 lipca miały kolejny wyjazd) było to na tyle wcześnie, że udało się wszystko poprzesuwać. Trochę było szkoda, bo i miejscówka i okolice wymagały dłuższego pobytu :? ale przecież trzeba coś zostawić na kolejny raz...

Więc poranek i wyglądam na morze na tarasie, a tak dodatkowo obserwuję bardzo szczegółowo każdy ruch na wodzie, bo są tu często widoczne delfiny (tak nam mówiła właścicielka)...

DSC_0112.JPG


ale nic nie widzę...

idę robić śniadanie i zastanawiam się, czy na tarasie, czy w środku :?:

DSC_0122.JPG


Razem się krzątamy, jemy
...a po śniadaniu pyszna, włoska kawa na tarasie...

... i ruszamy autkiem na pobliski parking.

Wybieramy plażę LI Cosi- jedną z tych najładniejszych :hearts: oczywiście dla mnie 8)
Aby do niej dojść, trzeba pokonać ok 800m z parkingu po przyjemnej, dobrze przygotowanej trasie wśród skał i szumiących fal :D

widok na małą przystań z parkingu
DSC_0130.JPG


i ruszamy... podziwiamy widoki i klarowne morze i piękne urwiska :D

DSC_0152.JPG


Tu widać nasz parking

DSC_0228.JPG


DSC_0157.JPG


a tak wygląda ta trasa (to zdjęcie z drogi powrotnej, ale pokazuję, że spokojnie można udać się nawet z małymi dziećmi)

DSC_0230.JPG


Po kilku postojach na sesje zdjęciowe docieramy na piękną plażę położoną w skalistym kanionie :hearts:
Zdradzę, że wczorajszego wieczoru już tam z mężem dotarliśmy podczas wieczornego spaceru, tak bardzo byłam ciekawa tej plaży:wink:

Widok z góry, z trasy
DSC_0160.JPG


Na plaży jest mały bar (z własnym agregatorem, bo tu prądu nie ma :wink: ) i wypożyczalnia rowerków wodnych

DSC_0163.JPG


A to już z poziomu "0"

DSC_0168.JPG


Po rozłożeniu się, co robię??? Chlup do WODY :!: :!: :!:

Jest cudnie :hearts:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Sardynia, czyli leniuchowanie i zwiedzanie - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone