Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Santorini 2017 - wyspa na 6- tkę.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 14.01.2018 00:36

Rewelacyjne zdjęcia :!:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.01.2018 01:09

Wojtku , karmę masz dobrą 8)

Zdjęcia zachęcające , porywające , czarujące . . .


Pozdrawiam
Piotr
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 14.01.2018 08:22

I ja się pisze na wyprawe. super foty.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.01.2018 08:42

Dzień doberek wszystkim Nocnym Markom, z 5-ciu powyższych postów i rannemu ptaszkowi Pablo z tajemniczym nr 77 :D .
Szacunek za żywy za odzew i obecność, mimo późnej i wczesnej pory.
Ruszamy z relacją, w końcu wstał nowy dzień.

Wschód słońca nad kalderą nie jest widowiskowy, ściany byłego wulkanu zasłaniają ją od słoneczka.
Dodatkowo znad morza przenika nad wyspę taka delikatna mgiełka.
Ale potem można obserwować jak światło stopniowo wnika do wnętrza kaldery.
Sytuacja zmienia się z minuty na minutę.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.01.2018 09:01

...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po śniadanku jeszcze trochę obserwacji ...
Jak widać ruch stateczkowy w kalderze się wzmaga, przybywają nowe posiłki w postaci coraz większych cruiserów.
W Starym Porcie też ludu coraz więcej, ruszyła już kolejka, a osiołki żwawo biegną w dół do roboty.
Pożegnalny rzut oka ... i wybywamy, póki nie zaatakują jednodniowscy z Krety :wink: .


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 14.01.2018 11:19

Jestem i ja! Zapowiada się piękna relacja. Tego mi był trzeba w te chłodne styczniowe dni... Może i ja ja w tym roku zawitam do Grecji?
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.01.2018 12:06

:D :D :D
Na 6-tkę.
Ale chyba wyjazd był tylko na 3-kę.
No na 3 dni.
Musiała być wyjątkowa okazja. 8O :!: :?:

Buber napisał(a):Wschód słońca nad kalderą nie jest widowiskowy, ściany byłego wulkanu zasłaniają ją od słoneczka.
Dodatkowo znad morza przenika nad wyspę taka delikatna mgiełka.
Ale potem można obserwować jak światło stopniowo wnika do wnętrza kaldery.
Sytuacja zmienia się z minuty na minutę.

Przypomniała mi się nasza przygoda i pierwsze spotkanie z wyspą, gdy nad ranem prom utknął na pół doby w kalderze z widokiem na port, wijącą się pod górę drogę, ogromne statki i nieznane nam jeszcze wtedy miejscowości utkane z widocznych od dołu białych domków wysoko na skałach.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.01.2018 12:57

Buber napisał(a):hotel Keti

Hmmm... chyba zrealizowałeś nasz pomysł, na który pamiętam wpadłem podczas spaceru w Oii, by KIEDYŚ, MOŻE :wink: wrócić na wyspę i spędzić kilka dni w którymś z licznych hotelików z widokiem na kalderę... :cool: .
Super :idea:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.01.2018 13:05

Jak zwykle skandalicznie żyletkowe zdjęcia szczególnie te nocne!

Z chęcią spędziłbym parę dni w takim raju

:papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.01.2018 13:40

Sara76 napisał(a):Jestem i ja!.... Tego mi był trzeba w te chłodne styczniowe dni... Może i ja ja w tym roku zawitam do Grecji?

Cześć. Grecja zaprasza i czeka na Ciebie :D .


Lidia K napisał(a)::D :D :D
Na 6-tkę. ...Ale chyba wyjazd był tylko na 3-kę.
No na 3 dni. Musiała być wyjątkowa okazja. 8O :!: :?:

Wyjazd też był na 6 -tkę - 6 dni (niestety razem z tym dojazdowymi) ... no przecież Paweł napisał :mrgreen: .


Lidia K napisał(a):... Przypomniała mi się nasza przygoda i pierwsze spotkanie z wyspą, gdy nad ranem prom utknął na pół doby w kalderze z widokiem na port, wijącą się pod górę drogę, ogromne statki i nieznane nam jeszcze wtedy miejscowości utkane z widocznych od dołu białych domków wysoko na skałach.

Bardzo poetycko, ale tak właśnie to wygląda. Nie do uwierzenia, że coś tam wisi uczepione prawie pionowej skały.


kulka53 napisał(a):
Buber napisał(a):hotel Keti

Hmmm... chyba zrealizowałeś nasz pomysł, na który pamiętam wpadłem podczas spaceru w Oii, by KIEDYŚ, MOŻE :wink: wrócić na wyspę i spędzić kilka dni w którymś z licznych hotelików z widokiem na kalderę... :cool: .
Super :idea:

Pomysł doskonały. Wygrała Fira, ze względu na położenie w centrum wyspy, wyższe stoki kaldery.
A hotel Keti - doskonały stosunek jakości i ... widoku (nawet z okna) do ceny; o innych zaletach pisałem ... chętnie bym tam wrócił.

Obrazek


tony montana napisał(a):Jak zwykle skandalicznie żyletkowe zdjęcia szczególnie te nocne!

Rano jest mglisto, poza tym mam wrażenie, że fotki z fmixa, są jakieś mydlaste, lepiej wyglądają te wrzucone z flickra.

tony montana napisał(a): ... parę dni w raju

Tony ... to naprawdę niedaleko :D .
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.01.2018 14:54

Jednym ciągiem nadgoniłem peleton... :wink: foty jak zawsze... :) :papa:
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 14.01.2018 15:33

Fajna wyspa :D
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.01.2018 15:42

ajdadi napisał(a):Jednym ciągiem nadgoniłem peleton... :wink: :papa:

Jak zwykle szybki jesteś :D .

lotnikwsk napisał(a):Fajna wyspa :D

Noooo - na 6 -tkę :D .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.01.2018 16:18

Obrazek

Obrazek


Idziemy, z otwartymi japami, podziwiając widoki, ... nie tylko my zresztą :D .
Po drodze proponują nam coś na śniadanie i typowy santoryński deser.
Trochę jesteśmy przejedzeni, więc dziękujemy.

Obrazek

Obrazek


Atakujemy Muzeum Prehistoryczne w Firze.
Mamy niedaleko, zaraz obok katedry prawosławnej jest trochę odrapany budynek, otoczony sypiącym się płotem, z jakimiś niedziałającymi bramkami ... generalnie zaniedbane miejsce. Wchodzi się od głównej ulicy. Można kupić pojedynczy bilet (3E), ale bardziej opłaca się taki łączony na kilka atrakcji (chyba też jest ich 6 - zaczarowana liczba), ważny 4 dni, kosztujący 14E. To się zmienia, więc jak zwykle polecam to sprawdzić na Odyseuszu.
Trzeba przy tym wziąć pod uwagę fakt , że te santoryńskie atrakcje są czynne do 14-15 ... (z wyjątkiem Akrotiri).

Co do muzeum - w szkole mnie uczyli, że prehistoria była wtedy, kiedy ludzie jeszcze nie pisali.
I rzeczywiście są tutaj eksponaty, sprzed 4000 – 3500 lat, (zwykle z 17 wieku BC), pochodzące głownie z Akrotiri.
Widać podobieństwo wzorów, idei z minojską Kretą. Akrotiri prawdopodobnie było jej kolonią i mieszkańcy coś tam popisali (tylko my nie potrafimy tego przeczytać).
Samo muzeum jest niewielkie, ale robi wrażenie.
Piękne mozaiki – słynny chłopak z rybami - symbol wyspy, niebieskie małpy - zagadka dla historyków - skąd mieszkańcy Akrotiri znali małpy ?
No i śliczny złoty cielaczek, w którym widać wpływy z Knossos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.01.2018 16:41

...

Obrazek
Nie zdążyłem ... :cry:


Niedaleko od Muzeum Prehistorycznego, blisko stacji kolejki linowej do Starego Portu, znajduje się Muzeum Archeologiczne.
Łatwo poznać po kolumnach i rzeźbach, na których wyleguje się dzieciarnia z kotami.
Wewnątrz są zbiory zebrane głównie z Ancient Thera - czyli z czasów helleńskich i rzymskich ... średnio ciekawe.
Ale nie to jest problemem ... kłopot to obdarte ściany, znudzona obsługa, duszno, przykurzone gabloty, trochę chaotyczna ekspozycja.
Dość szybko się ewakuowaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trochę pochodziliśmy po samej Firze.
W centrum jest mały sklepik spożywczy.
Duży supermarket Sklawenitis, jest w zasięgu nóg (około 5 minut od katedry prawosławnej), dokładnie znajduje się przy wylocie głównej drogi na południe.
Po odwiedzeniu słynnej knajpki Naoussa, gdzie w porze lunchu, wszyscy (włącznie z tymi co chcą zapłacić), są profilaktycznie olani przez kelnerów, trafiamy w samym centrum do genialnej knajpki Nikolaos.

Obrazek

Obrazek

Bardzo sympatyczna, rodzinna restauracja, położona przy jednej z głównych uliczek, blisko Murphy's bar.
Jak na Firę miejsce trochę z innej bajki, w niewymuszony sposób nawiązujące do tradycyjnej tawerny.
Od razu złapaliśmy kontakt z kelnerem, symptycznym, młodym chłopakiem, potem z jego matką, która szefowała w kuchni.
Przemiła rozmowa o Grecji i Polsce ... poczułem w sercu skomercjalizowanej Firy, ducha kreteńskiej filoxenii .
Same posiłki proste, bardzo smaczne, ceny optymalne.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Santorini 2017 - wyspa na 6- tkę. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone