Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Santorini 2017 - wyspa na 6- tkę.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 08.03.2018 22:29

Skandaliczne są te Twoje zdjęcia! :roll:
Że się tak powtórzę. :mrgreen:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 09.03.2018 00:05

anakin napisał(a):Skandaliczne są te Twoje zdjęcia! :roll:
Że się tak powtórzę. :mrgreen:

Dzięki, ale się nie powtarzaj, tylko paczaj :D

OK ... powoli toczymy się dalej.
Tym razem ruchem konika szachowego przeskakujemy na północ w okolicę Kamari ....
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 09.03.2018 00:07

...
Obrazek


Bryka ... nawet pożyczona to skarb, zwłaszcza jak droga prowadzi pod górkę, w gorącu.
Boczną dróżką, z niezliczonymi serpentynami (no dokładnie było ich 21 :D ) podjeżdżamy na przełęcz miedzy Profitis Ilias, a Messa Vuono.
Jest tam mały dziki parking (za free) i ostatnia budka z napojami (jak ktoś nie wziął wody koniecznie niech tam zakupi).
Na zachód widzimy zabudowania na Eliaszu (klasztor i radar station).

Obrazek

Obrazek


Na wschód u podnóży Messa Vouno, znajduje się wejście do Ancient Thera.
W skrócie - jak Strongili, Atlantyda, czy jak to zwali wychodował/a sobie tonsurę z morza, wyspa długi czas była niezamieszkała.
Po jakimś czasie przybyli Dorowie ze Sparty i założyli osadę.
Szczyt jej rozkwitu to dopiero okres helleński, kiedy stacjonował tutaj ptolemejski garnizon. Santoryn był strategicznym miejscem, południową bramą do Morza Egejskiego. Samo miasto, położone wysoko na wzgórzu, otrzymywało zaopatrzenie z dwóch portów (w miejscu dzisiejszych Perissy i Kamari), poprzez przełęcz, na której parkowaliśmy.
Osada dobrze rozwijała się w okresie rządów Imperium Romanum, w okresie bizantyjskim opuszczono ją na amen.
Znaleziska z miasta znajdują się, w tym potępianym przeze mnie, Muzeum Archeologicznym w Firze, koło teleferika.

Obszar miasta Thera jest czynny, nawet w sezonie, dość krótko - 8 - 14:30 (ciekawe, czy na dziko można wejść później ?).
Zostajemy skasowani (bilet kosztuje jakieś drobne 3-4 E - nie pamiętam, mieliśmy ten wspólny) i wspinamy się do góry.
Od samego początku towarzyszą nam wspaniałe widoki na południową stronę wyspy (gdzie przed chwilą byliśmy), a chwilkę potem wita nas położone przed miastem sanktuarium Afrodyty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wydawało mi się, że ta Ancient Thera jest zaraz za wejściem.
Nic bardziej mylnego. Miasto było położone na wschodniej stronie Messa Vouno.
Idzie się tam pod górkę (chociaż później dość łagodnie), w słoneczku, miejscami skalistą ścieżką, dobre 20, może 30 minut.
Zdecydowanie polecam krem z filtrem, wodę i dobre buty (klapkowcy byli, a stopy im krwawiły).
W końcu jesteśmy na miejscu ... gdzie kamieni kupa.
Mimo to można sobie łatwo wyobrazić teatr, agorę, bazylikę, domy mieszkalne, poszczególne świątynie.
Teren z ruinami jest dość rozległy, nie było to małe miasteczko.
Wszystko dość ładnie wygląda, są objaśnienia, widać, że to zadbane miejsce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dla mnie, największa wartość tej lokalizacji, polega na wspaniałych widokach na pozakalderowy Santoryn.
Myślę, że wzgórze Messa Vouno, to lepsze miejsce widokowe niż najwyższy na wyspie Profitis Ilias.
Na południu doskonale widać Perissę, z jej plażowiskiem.
Perissa to chyba najbardziej budżetowa miejscówka, na Santorynie, ponoć bardzo przyjemna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Północ - to z kolei czarne plaże w Kamari i lotnisko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Patrząc na wschód można podziwiać kolejne samoloty schodzące do lądowania obok naszej góry.
Generalnie (to pewnie od wiatru zależy), samoloty lecące z Aten na Santoryn, przelatują nad całą wyspą, zakręcają z powrotem na północ i schodzą ścieżką do lądowania, mając po swojej lewej stronie Messa Vouno.
Sam byłem zaskoczony przed lądowaniem, koło jakiej to góry lecimy i czy to na pewno Santoryn.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najdalej na wschodzie majaczy piękna Anafi ... której mieszkańcy założyli w Atenach pod Akropolem słynną Anafiotikę.


Obrazek


Podsumowując- miejsce na pewno warte zobaczenia. Widoki naj, naj ...
Dobrze tam wjechać autem (chociaż w sezonie KTEL z Firy ma tam 1-2 kursy).
Na samo chodzenie po terenie warto sobie zarezerwować minimum z 1,5-2 godzinki.
:papa:
Ostatnio edytowano 10.03.2018 18:32 przez Buber, łącznie edytowano 2 razy
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 09.03.2018 09:18

anakin napisał(a):Skandaliczne są te Twoje zdjęcia! :roll: ...
To mało powiedziane :evil:

Cudna jest fotka z samolocikiem na tle morza i ostatnia z widokiem na Anafi i pierwsza z serpentynkami i ... a zresztą co ja tu będe tak wyliczać :mrgreen:
Same ruiny bez szału, ot kamieni kupa ale te widoki :hearts:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.03.2018 09:52

Buber napisał(a):
Bryka ... nawet pożyczona to skarb, zwłaszcza jak droga prowadzi pod górkę, w gorącu :D .
Boczną dróżką, z niezliczonymi serpentynami (no dokładnie buło ich 21 :D ) podjeżdżamy na przełęcz miedzy Profitis Ilias, a Messa Vuono.

Phiiii ... my tam z Potter na własnych nóżkach wlazłyśmy :oczko_usmiech: ,
dwa razy (bo najpierw od Perissy, a potem od Kamari :roll: :oczko_usmiech: )
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 09.03.2018 13:58

Mycha, to samo miałam napisać :mrgreen: .
Cieniasy ... samochodem :oczko_usmiech: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.03.2018 14:10

Potter napisał(a):Mycha, to samo miałam napisać :mrgreen: .
Cieniasy ... samochodem :oczko_usmiech: .
Ale ile się mnie naprzeklinałaś (w duchu ofkors :smo: ), to nie wspomnę :nice:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.03.2018 13:10

Widoki cudne - warto się wyspinać nawet 2 x :mrgreen: .
Potter i mysza - szacunek, ale ja cieniasem nie jestem :wink: ... spoko bym tam wylazł, no ale wypas to WYPAS :D .
Swoją drogą Santoryn w całości nie jest wielki - podają, że powierzchnia wyspy jest c.a. 70-80 kilometrów kwadratowych (coś jak mój Tarnów), spokojnie do przejścia w te i we wte ... i wszystko ok, gdyby nie letnie temperatury.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.03.2018 13:51

OK ...jedziemy dalej.
...
Przy wyjeździe z Kamari, w stronę Firy, około 200 metrów przed skrzyżowaniem z główną drogą, na Exo -Gonia i Pyrgos (czyli najlepszym wariantem drogowym na południową stroną wyspy ... oprócz oczywiście pieszego :wink: ), po lewej stronie, stoi samotny biały budynek, wielkości dużego domy jednorodzinnego.
Jak się o nim nie myśli, to łatwo go pominąć ...a szkoda by było, bo tutaj mieści się jedyny na Santorynie BROWAR :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek


Przed budynkiem jest zwykle kilka miejsc do parkowania, ...a poza tym cicho, głucho.
Za to wewnątrz wrze całkowicie zautomatyzowana robota.
Widać całą linię produkcyjną - niestety fotek nie mam, bo grzecznie poproszono, abym ich nie robił.

A poza tym ... miła obsługa, zachęca do degustacji piwa, w przyjemnym chłodku.
Po czym możemy sobie wybrać, w najtańszych na Santorynie cenach: yellow (taki sobie, lekki, ale na ciepełko w sam raz), red (oooo tu już zdecydowanie lepiej) bądź crazy (bardzo dobre piwo - najlepsze greckie jakie piłem) DONKEYA (ciekawe czy biedne osiołki coś mają za użyczenie wizerunku ...).
Oprócz tych 3 rodzajów jest jeszcze white donkey - pszeniczny i slow :D donkey ... jego akurat nie było - jest wykonywany w okazyjnych, krótkich seriach - taki kolekcjonerski rarytas.

Obrazek


Piwo nie jest tanie, ale ma swój charakter.
Jest sprzedawane w designerskich butelkach (zwłaszcza tych dużych) i dobrze smakuje.
Browar ma raptem kilka lat, stworzony przez grupkę pasjonatów, głownie spoza Grecji, wspaniale się wpisał w lokalny koloryt ...


Obrazek

Obrazek


Obiekt w sezonie był czynny 11 - 15 (poza sezonem podobno 11-13)...
Fajne miejsce ... szkoda tylko, że nie mogłem się napić :( ...ale zrobiłem mały zapasik :mrgreen: .
Ostatnio edytowano 21.03.2018 00:03 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 11.03.2018 16:43

...
Od browarku pojechaliśmy na południowy wschód wyspy.
I znowu minęliśmy Exo Gonia, Pyrgos, Megalochorii, zdążając tak jak poprzednio do Emborio.
Moja kobieta zaczęła zadawać kłopotliwe pytania, czy nie zostawiliśmy jakiegoś portfela w Vlychladzie, ale zaskoczyłem ją, sprytnym zakrętem w prawo na Akrotiri.
Tamtejsza droga nie była zbyt zatłoczona jak na sezon.
Co się rzucało w oczy - to ilość amatorów quadów, a jakoś to przeżyliśmy .
Dolne ramię półksiężyca Santorini jest trochę niższe i bardziej płaskie, niż górny odpowiednik, ale też oferuje fajne widoczki.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Już za Akrotiri, przy niepozornej drodze do latarni, zobaczymy to miejsce.
Swoim wyglądem, aż krzyczy - zatrzymaj się i wstąp do mnie ...
Nie mamy wyjścia :D . Jesteśmy w tawernie Good heart.

Obrazek


Wita nas kelner z lekkim uśmiechem i poczuciem godności.
Jak na sezon, nie ma dużo ludzi, trafiamy do strategicznego stolika w rogu.
Na stole, na dzień dobry ląduje pyszny chlebuś z oliwą i pastą - wszystko gratis (co podkreśla kelner);
Po złożeniu zamówienia, szybko i sprawnie pojawia się kolejny tym razem alkoholowy poczęstunek - 4 kielonki, z różnymi rodzajami lekarstwa na smutki (oj miała moja żona używanie :D ).
Zamawiamy michę kreteńskich różnorodności ... jedzonko proste, ale pyszne, bez wodotrysków, kuchnia domowa, widać włożone w potrawy serce ...mniam.
Całość z napojami wyszła coś 20 euro ...
Zbieramy się do wyjścia ...dostajemy jeszcze jakiś słodki gratis ... no ileż można.
W ogóle to tam nie płaci się kelnerowi, tylko w takim sklepie, przy wyjściu...no i grzech nie kupić czegoś z domowych wyrobów. Szczerze - najprzytulniejsza knajpka w Santorynie w tym roku - prawdziwa kreteńska filoksenia.


Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.03.2018 17:38

Buber napisał(a):Piwo nie jest tanie, ale ma swój charakter.

Miałem zapytać czy jest dostępne też poza browarem, ale już następne zdjęcia częściowo rozwiały moje wątpliwości w tym temacie :) .
Czyli, na wyspie jak widać jest, ale czy można je dostać gdzieś poza nią? 8O
Pewnie nie... :?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 11.03.2018 18:36

Na Santorynie, może sami widzieliście, piwo jest powszechne.
Właściwie obecne w każdej knajpce (głównie żółty), widoczne na reklamach, gadżetach (kupiłem sobie oryginalny kubek z donkeyem w Firze) i nawet na murku koło Muzeum prehistorycznego.
Poza wyspą nigdzie go nie spotkałem. Jak wy go nie widzieliście - to na pewno nie.
Może to jakieś ośle embargo :wink: .
Szkoda, bo naprawdę dobre.
Z powrotem do bagażu , zamiast Assyrtiko wziąłem trochę crazola dla rodziny (głownie ze względu na wygląd).
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.03.2018 18:56

Buber napisał(a):Na Santorynie, może sami widzieliście, piwo jest powszechne.

Nie widzieliśmy... raczej nie mogliśmy bo ze stronki wynika że browar na szerszą skalę działa od 2014 (byliśmy w maju 2014) :)
Buber napisał(a):Poza wyspą nigdzie go nie spotkałem. Jak wy go nie widzieliście - to na pewno nie.

My aż tak często do sklepów nie wchodzimy, do tawern, knajpek - wcale :cool:
Fakt, nie widzieliśmy.
Ale zwrócimy uwagę w przyszłości :) , albo zajrzymy na Santorini... bo niby dlaczego nie :cool: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 11.03.2018 21:44

kulka53 napisał(a): ... albo zajrzymy na Santorini ... bo niby dlaczego nie :cool: .

Żona mi mówi - jedźmy tam znowu.
Wyspa, rzeczywiście naj ... tylko na następny wyjazd, musi być jakiś super wypas - no chyba ten śmigłowiec z Mykonos.
A na to nigdy nie urobię, a nawet jak urobię, to wtedy na piwo nie starczy :wink: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.03.2018 23:45

...
Obrazek

Obrazek


Docieramy na kraniec świata ... znaczy się Santorynu.
Południowy kraniec, dalej się już jechać nie da.
Jest tam placyk z miejscem na kilka aut.
Środek sezonu i są jeszcze z 2-3 miejsca.
Dodatkowo zmieścił się tam stragan z owocami.
Widać mało kto tu trafia.
Najwyższy punkt w okolicy zajęty jest przez latarnię, ale jakoś nie można do niej podejść ...skałki i ogrodzenie.
W sumie też przyjeżdża się tutaj dla widoku, innego jak pozostałe.
Widać dobrze cały półksiężyc, a na południu majaczą w oślepiającym słońcu wysepki Christiana i Askania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Całe miejsce położone jest też na takim klifie. Widać to zwłaszcza od południowej strony.
Na razie jest "dziewicze" , ale na sąsiedniej górce już ktoś stawia jakaś pseudomauretańskie potworki.
Co odważniejsi schodzą w stronę morza, żeby przekonać się że zejść się tam za bardzo nie da.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Santorini 2017 - wyspa na 6- tkę. - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone