Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
plessant
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 436
Dołączył(a): 13.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) plessant » 10.03.2012 14:42

Witam.

Już w paru odcinkach podziwiam snycerzy 8O . Piękna robota :hearts: .
O malarstwie w i na monastyrach nie wspomnę :hearts:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.03.2012 15:57

plessant napisał(a):Już w paru odcinkach podziwiam snycerzy 8O . Piękna robota :hearts: .

Też jestem pod niekłamanym urokiem.
Niestety, często ikonostas, gdzie najbardziej się uwydatnia ich artyzm, jest najtrudniejszy do sfotografowania.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2012 00:52

Franz napisał(a):Niestety, często ikonostas, gdzie najbardziej się uwydatnia ich artyzm, jest najtrudniejszy do sfotografowania.


. . . i nie są to trudności techniczne :lol:
Na szczęście czasem się udaje po rozmowie z opiekunem lub gospodarzem cerkwi :D

Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.03.2012 10:36

piotrf napisał(a):. . . i nie są to trudności techniczne :lol:

Techniczne też. Z reguły jest kiepsko oświetlony, więc trzeba kombinować, jak tu aparat nieruchomo utrzymać. W konspiracji. :lol:

piotrf napisał(a):Na szczęście czasem się udaje po rozmowie z opiekunem lub gospodarzem cerkwi :D

Tiaaa... rzadko. Chyba, że ty masz większy dar przekonywania... ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.03.2012 17:44

Początkowo zagląda nam do garnków pasący się na zboczu koń, ale akurat przychodzi po niego ktoś i wyprowadza za uzdę - mamy więc spokój przy śniadaniu. Ustalamy też dalszą marszrutę. Pada propozycja Polovragi [polowradżi], ale odpada z uwagi na ograniczony czas. Trudno, zostanie na kiedy indziej, a teraz, po skończonym posiłku i porannej toalecie, podjeżdżamy jeszcze do pobliskiej Bistrity [bistricy]. Ruch panuje niczym w ulu. Pobocze drogi dojazdowej zapchane samochodami. Wykorzystuję boczną drogę i zawracam na zauważone wcześniej miejsce. Jeszcze jest wolne, zatem zostawiamy wóz i podchodzimy na piechotę w stronę monastyru. W rosnącym tłumie dają się zauważyć postacie w ciemnych habitach - załapujemy się na scenę święcenia samochodu na oczach uradowanej rodziny. Wchodzimy na dziedziniec monastyru i - prawdę mówiąc - jesteśmy odrobinę rozczarowani. Wszystko sprawia wrażenie dopiero co postawionego kompleksu. No, może za wyjątkiem przysadzistego, kamiennego krzyża przed głównym wejściem. Wprawdzie tutejszy klasztor ufundowany został już pod koniec XV stulecia, jednak w wieku XVI doznał poważnych uszkodzeń w toku walk hospodara Mihnei cel Rau ze zbuntowanymi bojarami. Rozpoczęta później renowacja ciągnęła się prawie przez dwieście lat, a nie pomogło jej również trzęsienie ziemi w 1838r. Nic więc dziwnego, że trudno doszukać się śladów przeszłości, jak choćby najstarszej w Kraju Rumuńskim (Tara Romaneasca) drukarni, gdzie - według niektórych historyków - została wydana pierwsza na rumuńskiej ziemi księga: "Liturgia słowiańska".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.03.2012 17:44

Zaglądamy do cerkwi - trwa tu coś pośredniego pomiędzy nabożeństwem, a spotkaniem dobrych znajomych. Jedni się modlą, klękają, całują święte ikony, inni dyskutują, wymieniają uściski dłoni i najnowsze plotki, kwitując co ciekawsze wiadomości widocznymi objawami radości. Zadowalamy się krótką wizytą, po czym obchodzimy jeszcze cerkiew dookoła. Możemy uznać, że zapoznaliśmy się z monastyrem Bistrita.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.03.2012 22:41

Bistrita warta jest zobaczenia , jej wnętrze zostało pomalowane przez Gheorghe Tattarescu w połowie XIX wieku i zapewne ikonostas pochodzi z tego samego okresu , więc do najstarszych nie należy ale wygląda ciekawie :)

Pozdrawiam
Piotr
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 07:37

Pomyśleć, że kiedyś i u nas były takie ilości cerkwi i soborów jakie tutaj, w(na?) Rumunii zobaczyć :)

Na szczęście mamy takich, co i rumuńskie góry i kościołki lubią oglądać,
a my mamy ten okres już za sobą.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2012 10:53

piotrf napisał(a):Bistrita warta jest zobaczenia , jej wnętrze zostało pomalowane przez Gheorghe Tattarescu w połowie XIX wieku i zapewne ikonostas pochodzi z tego samego okresu , więc do najstarszych nie należy ale wygląda ciekawie :)

Nie żałuję, że tam podjechaliśmy, ale to nie jest to, co mnie się najbardziej podoba. W pobliżu na wzniesieniu stoi stara cerkiew szpitalna (bolnita [bolnica]), ale na to już nie bylo czasu. Podobnie jak na kuszący, wysoko na górskim zboczu postawiony monastyr Arnota. Zbyt wiele arcydzieł jeszcze w tym dniu chcieliśmy zobaczyć.

weldon napisał(a):Pomyśleć, że kiedyś i u nas były takie ilości cerkwi i soborów jakie tutaj, w(na?) Rumunii zobaczyć :)

Wprawdzie reguły na to nie ma, gdyż język polski jest konsekwentny w swoim braku konsekwencji, ale zdecydowanie: "w Rumunii".

Nieco pięknych, głównie drewnianych cerkiewek można w Beskidzie Niskim zobaczyć.

weldon napisał(a):Na szczęście mamy takich, co i rumuńskie góry i kościołki lubią oglądać,
a my mamy ten okres już za sobą.

Ty?? Ty masz coś za sobą? ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 11:00

Franz napisał(a):Nieco pięknych, głównie drewnianych cerkiewek można w Beskidzie Niskim zobaczyć.

Tam (trochę mniej, ale w sumie również na Mazurach) to są zrozumiałe,

Miałem na myśli Polskę Centralną :D

Franz napisał(a):... zdecydowanie: "w Rumunii"

Dzięki. Wolałem się spytać.

Ja z tych, co matematykę lubią :D
paweł_ko
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) paweł_ko » 15.03.2012 13:05

Koledzy, mam pytanie czy ktoś bywał w Padis-u? Namierzyłem dwa lub nawet trzy pola namiotowe "La Grajduri i Padis". Czy ktoś mi morze pomóc i podrzucić jaki ceny są na tych polach :?:
Cena pola jest o tyle ważna dla mnie o ile chciałbym kupić leje w kraju a nie szukać kantoru na miejscu.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2012 15:47

weldon napisał(a):Ja z tych, co matematykę lubią :D

Matematyka była pasją mojej młodości. Za to wyrwać ze mnie wypracowanie z polskiego dłuższe od pięciu zdań było trudnością prawie nie do pokonania. :lol: Ratowałem się jedynie bezbłędną znajomością ortografii i gramatyki.

W duchu nadal jestem matematykiem...

paweł_ko napisał(a):Koledzy, mam pytanie czy ktoś bywał w Padis-u? Namierzyłem dwa lub nawet trzy pola namiotowe "La Grajduri i Padis". Czy ktoś mi morze pomóc i podrzucić jaki ceny są na tych polach :?:
Cena pola jest o tyle ważna dla mnie o ile chciałbym kupić leje w kraju a nie szukać kantoru na miejscu.

Byłem dwukrotnie. W telegraficznym skrócie opisalem te wizyty w niniejszym wątku. Zobacz w spisie treści na pierwszej stronie.

Nocowałem, ale za darmo - więc cen nie znam.

Pozdrawiam,
Wojtek
paweł_ko
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) paweł_ko » 16.03.2012 08:34

Dzięki, ale właśnie o te ceny mi się rozchodzi :?
Jadę pozwiedzać dziury ze sprzętem, a do tego typu rozrywki muszę mieć bazę. Nie przypuszczam aby ceny pól namiotowych były zawrotne, ale chciałbym zaplanować wspomniany zakup lei.
Pozdrawiam wszystkich.
PS: fotki ze zwiedzania cerkwi są rewelacyjne!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.03.2012 12:01

paweł_ko napisał(a):Dzięki, ale właśnie o te ceny mi się rozchodzi :?

Szukałem w necie i jedyne, co znalazłem, to informacje, ze nocowanie w namiocie jest gratis. Nie wiem, jak jest naprawdę, ale te informacje pochodzą z roku 2010 oraz 2011, więc są dosyć świeże.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.03.2012 12:05

Franz napisał(a):... nocowanie w namiocie jest gratis.

Ciekawe ile za rozbicie namiotu? ;)


:D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 67
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone