Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.12.2011 21:42

Teraz już bez dalszych przystanków ruszamy w trasę. Wjeżdżamy w dolinę Oltu (Aluty) i w sznurku samochodów, ale bez korków, mając po lewej ręce stoki gór Fagaras, a po prawej Lotru, przecinamy niewidoczną granicę pomiędzy Transylwanią a Wołoszczyzną. Dokładniej - zaczynamy od Oltenii, historycznej krainy, która razem z leżącą bardziej na wschód Muntenią składa się na dawne hospodarstwo wołoskie. W XIV wieku ukształtowała się tu dosyć silna władza książęca, a najwybitniejszym przedstawicielem rodu panujących był Mircea [mirczia] Stary. On też był fundatorem licznych cerkwi i klasztorów, w tym monastyru Nucet [nuczet], którego nazwę zmieniono później na Cozia [kozja].

I oto dojeżdżamy do naszego pierwszego monastyru w Oltenii. Zatrzymujemy wóz na pustym już o tej porze parkingu przy szosie i w coraz słabszym świetle kończącego się dnia podchodzimy do klasztornej cerkwi św. Trójcy. Przez otwarte drzwi widać, że wewnątrz trwa akurat nabożeństwo, a przynajmniej takie wrażenie odnosimy. O ile cieszę się, że cerkiew nie jest zamknięta na głucho, o tyle czuję się niezręcznie na samą myśl o ewentualnym zwiedzaniu świątyni w czasie mszy. Zaczynamy więc od rzucenia okiem na zabudowę monastyru, z trzech stron otaczającą postawioną w 1388r cerkiew. Po prawej od wejścia znajduje się studnia Basaraba - zbudowana w na początku XVI wieku, w czasach panowania Neagoe [njagoje] Basaraba, który również dopilnował odnowienia fresków wewnątrz nawy głównej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie wchodzimy po trzech schodkach do pridvoru - przedsionka, dobudowanego w pierwszych latach XVIII wieku - wspartego na sześciu kolumnach, połączonych półkolistymi łukami. Zerkam z olbrzymią ciekawością przez otwarte szeroko drzwi, ale widząc wewnątrz modlących się ludzi, w tym kilku mnichów, nie mam tyle śmiałości, by wejść do środka. Skupiamy zatem swoją uwagę na bogatych malowidłach, szczelnie wypełniających każdy centymetr kwadratowy ścian oraz sklepień pridvoru. Jest na co popatrzeć - nawet, jeśli nie wejdziemy do wnętrza cerkwi, już dla tych fresków warto tu było przyjechać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.12.2011 21:42

Staję w progu i celuję obiektywem w malowidła ścienne narteksu. W tym momencie widzę skierowany w moją stronę wzrok siedzącego pod nimi mnicha. Uśmiecham się na wpół przepraszająco i szybko poświęcam uwagę zdobieniom wokół wejścia, gdzie ponadto umieszczone jest pisanie [pisanije] - inskrypcja zapisana cyrylicą. Wspaniałe są również same drzwi do cerkwi - drewniane, pokryte malowidłami, rozdzielonymi pasami rzeźbień o motywach roślinnych. Korci mnie, by przekroczyć próg i znaleźć się po drugiej stronie tych drzwi, ale poczucie przyzwoitości, które ktoś inny może nazwie zahamowaniami - nie pozwala mi tego uczynić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 29.12.2011 23:14

W Rumunii jeszcze nie byłem, ale patrząc na zdobnictwo monastyrów
bardzo blisko im do tych starszych z Czarnogóry - podobna skala, tematyka, kolorystyka.

A troszkę się cofając w Twojej relacji - nie sądzisz że Te Dachy Cię przynajmniej skrupulatnie obserwowały przenikliwym wzrokiem ?

Obrazek

.. hmm ?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.12.2011 09:43

Crayfish napisał(a):W Rumunii jeszcze nie byłem, ale patrząc na zdobnictwo monastyrów
bardzo blisko im do tych starszych z Czarnogóry - podobna skala, tematyka, kolorystyka.

Bardzo słuszne spostrzeżenie. 8)

Crayfish napisał(a):A troszkę się cofając w Twojej relacji - nie sądzisz że Te Dachy Cię przynajmniej skrupulatnie obserwowały przenikliwym wzrokiem ?

Spod przymrużonych powiek, niby to bez celu snując wzrok po placu - a tu ciągle czujesz czyjeś spojrzenie na sobie...

Pozdrawiam,
Wojtek
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 02.01.2012 15:18

witam ... po długim okresie niebytu na forum :D
trochę zdradziłam CRO w ostatnie wakacje ale tylko częściowo za to w tym to juz nie ma tzw bola musi byc Hvar :D
ale ja nie w tym temacie
chodzi nam po głowie mysl żeby na majowy weekend skoczyć do Rumunii
weekend zapowiada się na baaardzo długi i kombinuje jak rozłozyć trasę na jakies 9-10 dni
niestety z nas to tacy "offrołdowcy" ... że jakos na tamtejszym forum przyjąc się nie możemy :oops: i może jakos tu sympatyczniej więc szukam i pytam tu :)
tak dokładnie to już sobie obczaimy ale ogólnie ...
to bedzie pierwszy nasz wypad do Rumunii nie wiem czy da radę za jednym przejazdem zobaczyć Maramuresz i np coś z Transylwanii?
Franz ty tu jesteś ekspertem :) jeśli mozna?

jakąś petelke chcę obczaić a do maja trochę czasu :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.01.2012 18:26

espeso napisał(a):chodzi nam po głowie mysl żeby na majowy weekend skoczyć do Rumunii

My w ten sposób już dwa majowe weekendy w Rumunii spędziliśmy. Taki właśnie bardzo długi, od którego zacząłem ten wątek oraz taki połowicznie długi, który akurat w tej chwili opisuję.

espeso napisał(a):to bedzie pierwszy nasz wypad do Rumunii nie wiem czy da radę za jednym przejazdem zobaczyć Maramuresz i np coś z Transylwanii?

Oczywiscie, że da radę.

espeso napisał(a):jakąś petelke chcę obczaić a do maja trochę czasu :)

Dużo zależy od tego, na czym Wam zależy. Czy ważne zabytki, czy raczej boczne trasy, czy również jakieś piesze spacery, czy wyłącznie samochodem. Poza tym - zdolność percepcji, tzn. ile jesteście w stanie zobaczyć, by jeszcze z tego czerpać przyjemność, a ile czasu wolicie przeznaczyć na relaks.
Bo najważniejsze, to spędzić czas tak, by sprawiał radość.

Pozdrawiam,
Wojtek
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 03.01.2012 08:44

Dzięki ... w takim razie robie powrót do Twoich opisów. Musimy chyba właśnie ustalic tzw priorytety. Chłopaki to pewnie chca mi sie tradycyjnie zgubić w lesie , a chyba o to tam nie trudno :) ja za to bezapelacyjnie jakiś zamek Vlada musze zobaczyć bo bez tego nie poczuję, że w Rumunii byłam :D także wszystkiego po troszku

na marginesie na innym forum otrzymałam jedną jedyną informację ... ze maj nie jest dobry bo wszystko powyżej 2000 m nie przejezdne .... a po co mi 2000 m ? poniżej nic nie ma? :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.01.2012 10:24

espeso napisał(a):Dzięki ... w takim razie robie powrót do Twoich opisów. Musimy chyba właśnie ustalic tzw priorytety.

Jak będziesz miała konkretne pytania, to śmiało. Postaram się, w miarę możliwości, odpowiedzieć.

espeso napisał(a):na marginesie na innym forum otrzymałam jedną jedyną informację ... ze maj nie jest dobry bo wszystko powyżej 2000 m nie przejezdne .... a po co mi 2000 m ? poniżej nic nie ma? :wink:

Rzeczywiście, na 2000m zwykle bywa śnieg. Zobaczymy, jak to będzie w tym roku, bo zima na razie nietypowa.

A czy niżej nic nie ma?.. Większość jest niżej. Ale są tacy, dla których najważniejsze są liczby. Im większe, tym lepiej. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.01.2012 22:41

espeso napisał(a): Chłopaki to pewnie chca mi sie tradycyjnie zgubić w lesie , a chyba o to tam nie trudno :) ja za to bezapelacyjnie jakiś zamek Vlada musze zobaczyć bo bez tego nie poczuję, że w Rumunii byłam :D także wszystkiego po troszku


Kilka dni pobytu w Rumunii przy dokładnym ustaleniu trasy przejazdu , to dawka tylu wspaniałych miejsc i wrażeń , tzw. " z górnej półki ", że można się zamęczyć . . . :wink:
Ten kraj ma do zaoferowania bardzo wiele

Widzę , że w majowy , długi weekend w Rumunii będzi tłoczno :wink:
Mnie też tam ciągnie - zostało jeszcze kilka malowanych cerkwii na Bukowinie do odwiedzenia 8) - taka poprawka z 2010 i 2011 :lol:


Pozdrawiam
Piotr
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 04.01.2012 09:05

espeso napisał(a):witam ... po długim okresie niebytu na forum :D
trochę zdradziłam CRO w ostatnie wakacje ale tylko częściowo za to w tym to juz nie ma tzw bola musi byc Hvar :D
ale ja nie w tym temacie
chodzi nam po głowie mysl żeby na majowy weekend skoczyć do Rumunii
weekend zapowiada się na baaardzo długi i kombinuje jak rozłozyć trasę na jakies 9-10 dni
niestety z nas to tacy "offrołdowcy" ... że jakos na tamtejszym forum przyjąc się nie możemy :oops: i może jakos tu sympatyczniej więc szukam i pytam tu :)
tak dokładnie to już sobie obczaimy ale ogólnie ...
to bedzie pierwszy nasz wypad do Rumunii nie wiem czy da radę za jednym przejazdem zobaczyć Maramuresz i np coś z Transylwanii?
Franz ty tu jesteś ekspertem :) jeśli mozna?

jakąś petelke chcę obczaić a do maja trochę czasu :)


9-10 to wystarczający czas na miłą pętelkę po Rumunii.

Popatrzyłam na naszą trasę (jest nawet relacja - forum/viewtopic.php?t=34724), która trwała 15 dni (z czego 1 to Węgry więc Rumunia to 14) - odejmując miasta (Oradeę i Timisoarę), zakole Dunaju (daleko i nie po drodze z żadnym innym ciekawym miejscem) oraz dwa górskie przejazdy (w maju raczej zaśnieżone) - robi się trasa na około 1o dni (z dojazdem z Mazowsza).
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.01.2012 11:11

Franz napisał(a):Obrazek


Prawie jak u H. Boscha.

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.01.2012 12:35

piotrf napisał(a):Mnie też tam ciągnie - zostało jeszcze kilka malowanych cerkwii na Bukowinie do odwiedzenia 8) - taka poprawka z 2010 i 2011 :lol:

A cerkwie i monastyry poza Bukowiną? Bo one może mniej słynne wśród Polaków, ale piękne.

longtom napisał(a):Prawie jak u H. Boscha.

A to dobrze czy źle? Bo mam jeszcze nieco tego typu fotek i nie wiem, czy je zamieszczać. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.01.2012 12:45

Franz napisał(a):A to dobrze czy źle?

Zdecydowanie dobrze 8O :D

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.01.2012 14:26

longtom napisał(a):Zdecydowanie dobrze 8O :D

To mam dla Ciebie dobrą wiadomość.
Będzie tu trochę malowideł, które od pewnego czasu fascynują mnie coraz bardziej. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 04.01.2012 18:28

Franz napisał(a):To mam dla Ciebie dobrą wiadomość.
Będzie tu trochę malowideł, które od pewnego czasu fascynują mnie coraz bardziej. :)

No to ja się przyłączę do oglądaczy ! :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 58
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone