Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.12.2011 11:50

weldon napisał(a):Swego czasu odwiedzałem piękne, podlaskie wsie, w większości opuszczone przez młodych.

To zwykle pełne uroku miejsca, zawsze zmuszające do refleksji...

Jacek S napisał(a):Domek (prawie) na kurzej łapce.

Czwórłapna kura. ;)
To ta z Cerbii.

dangol napisał(a):Raczej Kulki, niż ja. My sporą lość młodych na wsiach widzieliśmy chyba tylko w wioskach cygańskich.

Młodych też widywałem, ale jednak starszy wiek często przeważa.

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.12.2011 12:35

Franz napisał(a):
dangol napisał(a):Raczej Kulki, niż ja. My sporą lość młodych na wsiach widzieliśmy chyba tylko w wioskach cygańskich.

Młodych też widywałem, ale jednak starszy wiek często przeważa.

To ja pisałem, że w wioskach Maramureszu na ławkach przed domami przesiadywała zarówno młodzież, jak i ludzie starsi. Nie było widać, albo bardzo mało, ludzi w średnim wieku.
No ale to były wakacje :wink: , więc albo przyjechali na trochę do dziadków z większych miast, albo po prostu mieli wolne od szkoły :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.12.2011 00:37

Z wieloma tego typu spichrzami spotkałem się też w Norwegii a także na północy Hiszpanii - tyle, że tam z murowanymi.

Oto przykłady z Galicji.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 16.12.2011 08:08

Franz napisał(a):Oto przykłady z Galicji.


Świetny ... prawdziwe cudo/a ! :roll: 8)

Pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.12.2011 08:15

Franz napisał(a):Oto przykłady z Galicji.

I ochrona przed gryzoniami i ziarno jest przewiewane od wszystkich stron ...

Na jednym z tych spichrzy jest krzyż.
Trochę to przypomina rzymskie grobowce z Hierapolis - słynne "zjadacze ciał" :D
Tylko że one na gruncie stały.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.12.2011 15:44

mariusz-w napisał(a):Świetny ... prawdziwe cudo/a ! :roll: 8)

Prawda?! Zapadły mi w pamięć z dawnych czasów. Tym razem już się z góry cieszyłem na te fajne spichrze. :)

weldon napisał(a):
Franz napisał(a):Oto przykłady z Galicji.

I ochrona przed gryzoniami i ziarno jest przewiewane od wszystkich stron ...

Na jednym z tych spichrzy jest krzyż.

Ano, niektóre były zakończone krzyżem, bądź szpicem.

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 16.12.2011 15:54

Mnie z kolei Skansen Wsi Kieleckiej w Tokarni nasunął się jak zobaczyłem wiatraki.
Podobnie jak Jacek pomyślałem też o domku na kurzej stopce. :D


A tutaj to już pojechali na maksa:
Franz napisał(a):Obrazek

Wyższa architektura !

PZDR.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.12.2011 16:43

Crayfish napisał(a):Podobnie jak Jacek pomyślałem też o domku na kurzej stopce. :D

To ten murowany już bardziej na nogach stonogi. ;)

Miło Cię znów widzieć po przerwie. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.12.2011 18:50

Wydawało mi się że tereny Galicji trochę znam :roll: , ale nigdy takich budowli nie widziałem... gdzie konkretnie zrobiłeś te zdjęcia?

Nie są tak ładne jak te drewniane, rumuńskie, ale wyglądają oryginalnie :D . Betonowe podpory wyglądają jakby pochodziły z masowej produkcji :cool:
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 16.12.2011 21:30

kulka53 napisał(a):Betonowe podpory wyglądają jakby pochodziły z masowej produkcji :cool:

... celne spostrzeżenie ... 8)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 16.12.2011 21:40

kulka53 napisał(a): Betonowe podpory wyglądają jakby pochodziły z masowej produkcji :cool:

Czy one na pewno betonowe ? ... a nie z kamienia przypadkiem ! :?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.12.2011 08:36

Wszak beton wymyślili już rzymianie ... ;)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.12.2011 10:11

weldon napisał(a):Wszak beton wymyślili już rzymianie ... ;)

... a nawet wcześniej ! ;)

Ale te słupy wyglądają mi na kamienne, sądząc po fakturze widocznej na fotkach ... ale to może złudzenie. 8)
Budowlańcem nie jestem, a dom postawiłem z ytonga ... i to paręnaście lat temu ... więc mam prawo się mylić ! ;) :)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.12.2011 14:03

kulka53 napisał(a):Wydawało mi się że tereny Galicji trochę znam :roll: , ale nigdy takich budowli nie widziałem... gdzie konkretnie zrobiłeś te zdjęcia?

A tu z kolei Ty mnie zaskoczyłeś! Nie wiedziałem, ze zapędziłeś się kiedyś w takie odległe rejony. Zdjęcia pochodzą z okolic Sao Xiao de Moraime, Virxe de Barca - ogólniej: z Costa da Morte.

Co do podstaw - betonowych czy kamiennych: niektóre spichrze są stare, inne nowe, gdyż nadal są w codziennym użyciu. Te nowe zapewne już na betonowych podstawach.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.12.2011 17:59

Skręcamy w prawo, stopniowo odwracając kierunek naszej marszruty i przechodzimy obok gospodarstwa z Livady w okręgu Hunedoara, trudniącego się olejarstwem. Po lewej mijamy mały folusz ręczny, potem jeszcze prasy i tłocznie owocowe i dochodzimy do całkowicie ogrodzonego, mającego niemalże obronny wygląd, gospodarstwa z Magury w okręgu Braszów. Jest na tyle dobrze bronione, że nawet nie jesteśmy w stanie zajrzeć do środka przez nieliczne szpary w ogrodzeniu. Szkoda, tu byśmy chętnie wstąpili. Kawałek dalej stoi budynek z drewnianych bali z rodzajem wydłużonej półkolistej absydy. Jest zamknięty, więc nie dowiemy się, jakąż to ekspozycję można wewnątrz obejrzeć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 56
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone