Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.11.2011 16:44

Powtórka z historii w takim miejscu to jest coś :!: Od razu wszystko lepiej się zapamiętuje :D , z pewnością nikt nie przeoczy faktu, skąd się u nas wzięli Krzyżacy...

Pospacerujecie jeszce trochę po Sybinie, czy ruszacie gdzieś dalej?
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 25.11.2011 19:59

Franz napisał(a):.... po czym zagłębiamy się w czeluście ponurej klatki schodowej. Na szczęście dzwony nie wydają z siebie dźwięku - wyobrażam sobie, co tu się w takich chwilach musi dziać - a my schodzimy na coraz niższe kondygnacje. Wreszcie przechodzimy do smukłej wieżyczki i zakręcamy się kilka razy docierając w końcu na sam dół

Nie wiem dokładnie dlaczego ... pewnie głównie dla widoków ! :) ... ale lubię zwiedzać i wchodzić na wszelkie tego typu wieże/dzwonnice ... a i "muzyka" dzwonów kilkakrotnie mi się trafiła. 8)

:)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2011 14:24

dangol napisał(a):Powtórka z historii w takim miejscu to jest coś :!: Od razu wszystko lepiej się zapamiętuje :D , z pewnością nikt nie przeoczy faktu, skąd się u nas wzięli Krzyżacy...

Wiesz, z jednej strony staram się nie zanudzać nadmiarem informacji, z drugiej - uważam, że na niektóre fakty warto zwrócić uwagę. A już zwłaszcza przy takiej zbieżności historycznej z naszą.

dangol napisał(a):Pospacerujecie jeszce trochę po Sybinie, czy ruszacie gdzieś dalej?

Wracamy do samochodu i ruszymy dalej. Sibiu jest piękne, ale wiele innych atrakcji było jeszcze w planie.

mariusz-w napisał(a):Nie wiem dokładnie dlaczego ... pewnie głównie dla widoków ! :) ... ale lubię zwiedzać i wchodzić na wszelkie tego typu wieże/dzwonnice ...

Na ogół szacuję, czy spodziewane wrażenia warte są ceny wejściówki. W przypadku tej wieży - uważam, że warte z nawiązką.

mariusz-w napisał(a):a i "muzyka" dzwonów kilkakrotnie mi się trafiła. 8)

Najpiękniejsze carillon'ki (karyliony) zdarzyło mi się słyszeć w belgijskiej Gandawie.

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.11.2011 09:39

Franz napisał(a):
mariusz-w napisał(a):a i "muzyka" dzwonów kilkakrotnie mi się trafiła. 8)

Najpiękniejsze carillon'ki (karyliony) zdarzyło mi się słyszeć w belgijskiej Gandawie.


A w Gdańsku byłeś?
:wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.11.2011 09:51

Jacek S napisał(a):A w Gdańsku byłeś?

A skończyli remont świętej Katarzyny?

Co prawda i tak byłem za późno, ale, zdaje się, że ona rusztowaniami i takimi siatkami była obłożona i nie wyglądało na to, że można ją zwiedzać.


EDIT: swoją drogą, to gdzieś już raz spotkaliśmy się z gdańskimi dzwonami w Rumunii ;)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.11.2011 10:51

W takich obiektach remont nigdy się nie kończy.
Oprócz karylionu nowa atrakcją będzie pierwszy na świecie zegar pulsarowy - jego dokładność powala na łopatki.


Pozdrawiam i czekam na c.d.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.11.2011 12:24

Jacek S napisał(a):A w Gdańsku byłeś?
:wink:

Byłem. Jakieś... 45 lat temu.
Nawet nie pamiętam, czy jakieś dzwonne melodie słyszałem.

weldon napisał(a):swoją drogą, to gdzieś już raz spotkaliśmy się z gdańskimi dzwonami w Rumunii ;)

Daleko ich dźwięk się niesie... esie... esie... sie... e...

Pozdrawiam,
Wojtek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 29.11.2011 12:20

Do Sybiu trafiliśmy późnym popołudniem, w pośpiechu pomijając muzeum zaglądneliśmy w kilka zakamarków no i przede wszystkich podobnie jak Wy wspięliśmy się na kościelną wieżę. Widoki dech zapierały bo w promieniach zachodzącego słońca Sybin był prześlicznie lekko w złotawym odcieniu. Wielkość Starego miasta i ilość dachów, uliczek, zaułków widzianych z góry warta była wdrapania się i wydanych leji. Sybiu w naszym wydaniu.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.11.2011 12:39

Franz napisał(a):Najpiękniejsze carillon'ki (karyliony) zdarzyło mi się słyszeć w belgijskiej Gandawie.

Mój syn miał okazję zagrać na carillon'ie w Douai we Francji. Zagrał jakąś polską melodyjkę czym wzbudził zainteresowanie całego miasteczka. :D

Kościelny dach piękny :!:
pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.11.2011 18:58

Lidia K napisał(a):Do Sybiu trafiliśmy późnym popołudniem, w pośpiechu pomijając muzeum zaglądneliśmy w kilka zakamarków no i przede wszystkich podobnie jak Wy wspięliśmy się na kościelną wieżę.

Wprawdzie śledziłem również wtedy Waszą relację na bieżąco, ale i tak skorzystałem z linku, by sobie odświeżyć. :) Jeszcze się nasze szlaki przetną w paru miejscach, pokażę też parę innych, do których (jeszcze) nie dotarliście.

longtom napisał(a):Mój syn miał okazję zagrać na carillon'ie w Douai we Francji. Zagrał jakąś polską melodyjkę czym wzbudził zainteresowanie całego miasteczka. :D

Gratulacje! :)

longtom napisał(a):Kościelny dach piękny :!:

Yes! A właściwie: Da! 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.11.2011 18:56

Wychodzimy z kościoła i zamykamy pętlę po Piaza Huet, kierując się w stronę Wieży Rajców. Zostawiamy po prawej barokową bryłę kościoła Trójcy Świętej, mijamy kawiarniane stoliki, stanowiące rodzaj częściowego przepierzenia przed wejściem na Piaza Mica i ścinamy wprost do przejścia na największy plac Sibiu. Rzeczywiście - piękna, dobrze utrzymana starówka, będąca doskonałą wizytówką trwającej wiele wieków świetności miasta, w którym mieszały się tradycje węgierskie, niemieckie i rumuńskie. To tutaj w założonej w 1529r drukarni wydrukowano pierwszą książkę w języku rumuńskim - katechizm, którego autorem był Filip Moldoveanu. Czy nazwisko brzmi może znajomo? Jeśli nie, to przypomnę, że tak się nazywa najwyższy szczyt Rumunii w niedalekich górach Fagaras [fagarasz].

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod koniec XVII wieku Sibiu odebrało formalne przywództwo Transylwanii, dzierżone do tegoczasu przez Cluj [kluż], stając się siedzibą gubernatora. Było zatem silnie bronione przez władze w czasie Wiosny Ludów, kiedy powstańcy węgierscy bezskutecznie próbowali zdobyć miasto. Udało się to dopiero po ciężkich walkach oddziałów pod dowództwem generała Józefa Bema. Ale zostawmy już historię i przejdźmy na Piata Mare, gdzie dzieciaki z piskiem uciekają przed wytryskującą nagle wodą z umieszczonej w płycie placu fontanny. W zasadzie zmierzamy już do samochodu, kiedy przychodzi nam na myśl, by jednak zajrzeć jeszcze do barokowego kościoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.11.2011 18:57

I tu - niespodzianka. Wnętrze należy do tych nielicznych wyjątków, które wywierają na nas pozytywne wrażenia estetyczne. Być może wpływ na to ma wystrój - kolorowy, ale utrzymany w stonowanych odcieniach. Kościół postawiony przez Jezuitów w pierwszej połowie XVIII wieku na miejscu stojącej tam wcześniej apteki jest wyrazem triumfu kontrreformacji, silnie wspieranej przez Habsburgów. Podobają nam się również pochodzące jednak ze znacznie młodszych czasów witraże. Zastąpiły wcześniejsze zwykłe szkło w oknach, ograniczając ilość wpadającego światła do wnętrza świątyni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zabawiamy w kościele tylko chwilę, po czym już definitywnie kierujemy się do uliczki, którą tu dotarliśmy od strony parkingu. Żegnamy miasto, które swoją dawną nazwą - Villa Hermanni - w jakiś sposób koresponduje z naszą polską Lanckoroną. Sibiu nas oczarowało - można by tu zabawić znacznie dłużej - ale czeka nas jeszcze mnóstwo innych atrakcji na naszej trasie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.11.2011 19:51

Witaże u Jezuitów też mi się podobały :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.11.2011 19:52

Franz napisał(a):szacuję, czy spodziewane wrażenia warte są ceny wejściówki. W przypadku tej wieży - uważam, że warte z nawiązką.

Też jestem tego samego zdania.
W tym przypadku koszt i tak był groszowy więc nie było się szczególnie nad czym zastanawiać.
Ale szacowanie cena-wartość zabytku czy atrakcji nie jest nam obce i to wcale nie z pobudek oszczędnościowych :roll:

weldon napisał(a):gdzieś już raz spotkaliśmy się z gdańskimi dzwonami w Rumunii

Dokładnie z jednym :wink:
W Targoviste :cool:

Jacek S napisał(a):A w Gdańsku byłeś?

Ja byłem trochę bardziej niedawno niż Wojtek :wink: i wtrącając się do rozmowy w tym temacie powiem, że jest to moje ulubione polskie miasto. Nie wszędzie oczywiście byłem, ale uważam, że starówka Gdańska jest najpiękniejsza :idea: :D

Franz napisał(a):pokażę też parę innych, do których (jeszcze) nie dotarliście.

Czekam na nie z niecierpliwością :D .
Bo jakby się tak zdarzyło, że nie będziemy mieli okazji ponownie zajechać do Rumunii, to pooglądamy sobie tu :D

Pozdrawiam
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 30.11.2011 19:58

kulka53 napisał(a): Nie wszędzie oczywiście byłem, ale uważam, że starówka Gdańska jest najpiękniejsza :idea: :D



NO BA !!!!

:wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 52
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone