Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.04.2012 21:23

kulka53 napisał(a):Monastyr Namaesti rzeczywiście bardzo ciekawy :idea:
Wydłubany w miękkiej skale.... mimo że to zupełnie co innego, to przypomniała mi się Kithira i jaskinia z mini cerkiewką u wejścia...

Nasuwają się podobne skojarzenia w takich sytuacjach.

kulka53 napisał(a):Od naszej zmieniło się jeszcze bardziej - można było za darmo podjechać pod sam zamek :cool:

Nie pamiętam dokładnie - byliście chyba już po mojej wizycie? Ten mój wyjazd prawie bez fotki miał miejsce w 2009r.

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.04.2012 21:58

Franz napisał(a):
kulka53 napisał(a):Od naszej zmieniło się jeszcze bardziej - można było za darmo podjechać pod sam zamek :cool:

Nie pamiętam dokładnie - byliście chyba już po mojej wizycie? Ten mój wyjazd prawie bez fotki miał miejsce w 2009r.

W Rasnovie byliśmy też w 2009, w sierpniu, czyli wcześniej, niż teraz opisywany przez Ciebie wyjazd, a do niego się odniosłem :cool:

O opłatach za parking i o tym że pod zamek nie można już podjechać, pisała też Danusia.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.04.2012 22:37

Tyle, że nam się udało znaleźć bezpłatne :) miejsce dokładnie naprzeciwko wjazdu na płatny parking :lol:. Być może stanęliśmy tam, gdzie Wojtek :)
No a pod sam zamek podjechaliśmy... Jak na leniuszków :oops: przystało - ciuchcią dla turystów, płatną oczywiście :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.04.2012 22:42

kulka53 napisał(a):W Rasnovie byliśmy też w 2009, w sierpniu, czyli wcześniej, niż teraz opisywany przez Ciebie wyjazd, a do niego się odniosłem :cool:

Na wszelki wypadek przyjrzalem się temu fragmentowi jeszcze raz:

kulka53 napisał(a):
Franz napisał(a): Zmieniło się tu odrobinę od mojej poprzedniej wizyty - parking jest już płatny - zatem zostawiamy wóz po drugiej stronie drogi i podchodzimy brukowaną ulicą pod mury.

Od naszej zmieniło się jeszcze bardziej - można było za darmo podjechać pod sam zamek :cool:


Odniesienie jest jednoznaczne. ;)

Ale nie ważne. Byłem na wiosnę 2009 i też można było podjechać w górę, o ile zignorowało się nieco przyrdzewiały zakaz ruchu. Był też otwarty szlaban, który jednak ktoś mógł w każdej chwili zamknąć. Wolałem zostawić wóz na dole i przejść na piechotę te pięćset metrów.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.04.2012 00:36

dangol napisał(a):Tyle, że nam się udało znaleźć bezpłatne :) miejsce dokładnie naprzeciwko wjazdu na płatny parking :lol:. Być może stanęliśmy tam, gdzie Wojtek :)

Zapewne dokładnie to samo miejsce.

dangol napisał(a):No a pod sam zamek podjechaliśmy...
Jak na leniuszków :oops: przystało - ciuchcią dla turystów, płatną oczywiście :wink:

Ja byłem aż tak leniwy, że mi się nawet do kieszeni po pieniądze sięgać nie chciało. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.04.2012 00:16

Franz napisał(a):
dangol napisał(a):No a pod sam zamek podjechaliśmy...
Jak na leniuszków :oops: przystało - ciuchcią dla turystów, płatną oczywiście :wink:

Ja byłem aż tak leniwy, że mi się nawet do kieszeni po pieniądze sięgać nie chciało. :lol:


Tyle gadania :roll:


:lol:

Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.04.2012 15:15

piotrf napisał(a):Tyle gadania :roll:

:lol:

Ano, od wielkiego święta zdarzy się, że i u mnie nastąpi wymiana postów - wtedy wygląda tak, jak w wielu relacjach innych uzytkowników forum. :lol:

Z reguły panuje powściągliwość, a nie rzadko bywa i tak, że zapada absolutna cisza, mimo ukazywania się kolejnych odcinków relacji. Wtedy się zastanawiam - czyta to jeszcze ktoś? Jest sens kontynuować?..

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.04.2012 17:31

Franz napisał(a): Z reguły panuje powściągliwość, a nie rzadko bywa i tak, że zapada absolutna cisza, mimo ukazywania się kolejnych odcinków relacji. Wtedy się zastanawiam - czyta to jeszcze ktoś? Jest sens kontynuować?..


Jak zwykle :roll: przesadzasz Waść! Wymiana postów aż tak minimalna nie jest :) , znam gorsze :wink:.
A co do sensu kontynuacji... wystarczy popatrzeć na :idea: licznik odwiedzających Twoje relacje, jakby nie było zainteresowania, to przecież tylu by nas nie zaglądało :!:
Niektórzy są małomówni z natury, więc i od pisemnych komentarzy stronią :wink: , ale czytają regularnie :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.04.2012 16:36

dangol napisał(a):Wymiana postów aż tak minimalna nie jest :) , znam gorsze :wink:.

Zauważyłem, ze od pewnego czasu równoległy wątek o Rumunii - mimo poczytności dotychczasowych relacji tej samej autorki - również nieco stracił na popularnosci. ;)

dangol napisał(a):Jak zwykle :roll: przesadzasz Waść!

Jak zwykle :!: - mogę podać bieżące przykłady. Zarówno pojedynczych komentarzy do kolejnych odcinków, nawet do pożegnalnego, kończącego temat, jak również przykłady zupełnego braku komentarzy.

Pozdrawiam,
Wojtek
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 07.04.2012 22:47

czytam - prawie codziennie - relacje Wojtka i Dangol tak samo Kulków - przede wszystkim z Romkowa ale też jak były "Franzowe" z Turcji a "Kulkowe" z Grecyji...
dzięki Wam jestem i podziwiam krajobrazy górskie - mnie już raczej niedostępne - no może niektóre łatwiejsze bym i zaliczył - ale sam - lecz trudno byłoby by mi zostawić marylę gdzieś tam czekającą z niepokojem i solo zdobywać szczyty - razem jakoś to raźniej...
naprawdę - jestem pełen podziwu i są to najskromniejsze słowa jakie mogę wyrazić a nie jest to medialne kadzenie...
uzupełniacie moją i jak widać z innych wypowiedzi - również innych wiedzę i zaspakajacie pragnienie i widoków i wrażeń...
chciałoby się napisać - dość tej laurki - ale na pewno nie koniec Waszych relacji..
Radosnych Świąt...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.04.2012 11:12

jacky z DG napisał(a):Radosnych Świąt...

Miło mi, a pewnie i pozostałym wymienionym, że zaglądasz do relacji. :)

Za życzenia dziękuję i - wyjątkowo - wyręczę się otrzymaną krótką wiadomością tekstową: ;)

Są raz w roku takie święta, że o jajach się pamięta.
W każdym domu gospodyni różne cuda z nimi czyni.
Myje, krasi, czasem drapie i z czułością za nie łapie.
A gospodarz się nie złości, bo usłyszeć chce od gości,
gdy ich przyjdzie cała zgraja: Ale ty masz piękne jaja!


Pozdrawiam świątecznie,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.04.2012 19:49

Jest to jakby rodzaj przyklejonego do murów barbakanu. Tu się również coś zmieniło. Poprzednio można było po drewnianych schodkach wejść na drewnianą werandę i dalej jeszcze wąskim przejściem wzdłuż murów - pamiętam, jak przeczekiwałem liczną grupę młodzieży, zanim mogłem i ja się tam dostać. Teraz możemy wyłącznie przejść przez kolejną bramę i podejść głównym traktem, który tu i ówdzie przebijającą się poprzez glinę kostką brukową zdradza niegdysiejszą świetność. O ile po prawej ręce mamy mur w zupełnie dobrym stanie, to na wzgórzu po drugiej stronie wszystko jest zupełnie zrujnowane. Przed sklepem wystawiony krzyżak oraz skrywająca częściowo swą urodę kobieta z zamocowanymi napisami, informującymi, że fotografowanie dozwolone jest wyłącznie klientom. Klientom? To trzeba było w sklepie siedzieć, a nie wystawiać się na pokaz wszem i wobec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.04.2012 19:50

Stąd już dobrze utwardzona nawierzchnia sprowadza nas lekko w dół w stronę głównej części zamku chłopskiego - jednego z największych, najlepiej posadowionych, ale też zupełnie nietypowego. Szyld przy kolejnym sklepie z pamiątkami przypomina oryginalną nazwę miejscowości i zamku - Rosenau, czyli taka nasza Różanka. Wychodzimy na otwartą przestrzeń placu, ukradkiem spoglądając na mijanych mężczyzn, przeniesionych z innej epoki - nigdy nie wiadomo, co taki halabardnik mógłby od nas chcieć i w którym momencie zdecyduje się użyć swego groźnego oręża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 10.04.2012 20:33

Fajne te zaułki.
8)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.04.2012 23:18

Krzyżacy wznieśli w 1241 roku ten zamek jako fortecę , która w historii była tylko raz zdobyta ( w 1612 roku przez Gabriela Batorego ) , ale jeśli dobrze się zastanowimy nad jego usytuowaniem i zobaczymy mury , to biorąc pod uwagę ówczesne uzbrojenie , był mieszkalną , chłopską , genialną fortyfikacją :)
Szkoda , że tak niewiele tego typu budowli dotrwało do naszych czasów
:?

Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 73
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone