Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.03.2012 17:28

Przepuszczamy parę młodą oraz gości weselnych, po czym wchodzimy do środka. Wnętrze jest o tyle nietypowe, że wyjątkowo pronaos zajmuje więcej miejsca od nawy głównej. A to dlatego, że nad nim oprócz dwóch skręconych mniejszych wież znajduje się również większa, zbliżona rozmiarami do głównej wieży cerkwi. Zwraca uwagę przede wszystkim natłok kolumn, jako że do podparcia bębna środkowej kopuły użyto ich aż dwanaście. Nawę od przedawnia oddziela marmurowy portal, wszystko zaś bije po oczach jaskrawymi barwami z dużą ilością złoceń. Za robienie zdjęć wnosi się opłatę przy wejściu - obowiązuje zakaz używania flesza, co jest nagminnie łamane. Ja, swoim zwyczajem, ponad głowami licznych odwiedzających święty przybytek pstrykam kilka fotek bez lampy błyskowej; nie wszystkie jednak wychodzą wyraźnie. Cóż, trudno, jakoś to przeżyję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.03.2012 08:33

Arabeski i inne piękne freski... :wink:


Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.03.2012 09:40

Jacek S napisał(a):Arabeski i inne piękne freski... :wink:

:)
Niewiele jest kościołów o tak orientalnych zdobieniach elewacji.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.03.2012 10:14

Franz napisał(a):... pstrykam kilka fotek bez lampy błyskowej

Warto wykorzystać wówczas naturalne statywy: położyć aparat na ławce, oprzeć o kolumnę, ścianę.

Po exifach widzę, że naprawdę było tam ciemno.


Z zewnątrz też fajnie wygląda.
Krzysztof81
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 26.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof81 » 26.03.2012 12:18

Witam serdecznie. Mam male pytanie do pana Wojtka, wybieram sie do Rumunii koniec kwietnia , poczatek maja na 2 tygodnie. Jakie pasma gorskie pan poleca w tym okresie? Wiadomo ze wiosna wiosnie nie rowna i ze sniegiem jest roznie. Chodzi zeby nie bylo go za duzo. Z gory dziekuje za odpowiedz.
P.S
Robi pan na tym forum świetną robotę, pozdrawiam.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 26.03.2012 12:48

Bogactwo detali i zdobień robi wrażenie. Wspaniała robota.

Dość swobodnie i fachowo wypowiadasz się o architekturze i jej składowych.
Gratuluję zdobytej wiedzy.
paweł_ko
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) paweł_ko » 26.03.2012 14:09

Krzysztof81 napisał(a):Witam serdecznie. Mam male pytanie do pana Wojtka, wybieram sie do Rumunii koniec kwietnia , poczatek maja na 2 tygodnie. Jakie pasma gorskie pan poleca w tym okresie? Wiadomo ze wiosna wiosnie nie rowna i ze sniegiem jest roznie. Chodzi zeby nie bylo go za duzo. Z gory dziekuje za odpowiedz.
P.S
Robi pan na tym forum świetną robotę, pozdrawiam.

Może nie jestem Panem Wojtkiem ale sprawdź i poszukaj:

http://bieszczadzkieforum.pl/co-w-maju- ... t1347.html
http://www.tpr.pl/rumunia/gory/karpaty-poludniowe/

A zasada jest taka sama jak w przypadku naszych gór: im niższe tym śnieg krócej leży...
Z pewnością polecę Ci Padis w górach Apuszeni. Sam się tam wybieram w maju - rewelacja. Piękne są też Foregasze, Retezat, czy Buczedzi, chociaż trudno wybrać :? .
Z tym że w tym rejonie europy występują dość obfite opady śniegu, oczywiście w zimie, ale czy do tej pory nie zalega tam śnieg - tego nie wiem. Czyli jeżeli planujesz wyprawę w górki to nie wiem czy jednak raków ze sobą nie trzeba mieć - wymienione górki mają charakter Tatrzański.

Pozdrawiam Paweł
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.03.2012 14:12

weldon napisał(a):Warto wykorzystać wówczas naturalne statywy: położyć aparat na ławce, oprzeć o kolumnę, ścianę.

Tak robię, kiedy tylko jest taka możliwość.
Tu nie bylo ławek, z kolei w monastyrze Cozia nie odważyłem się oprzeć aparatu o pokrytą cennymi malowidłami kolumnę - w moich oczach to coś w rodzaju profanacji.

weldon napisał(a):Z zewnątrz też fajnie wygląda.

Z mojego punktu widzenia, to właśnie zewnętrze stanowi o wartości tej cerkwi. Wnętrze nie jest brzydkie, ale... to nie tego szukam. ;)

Krzysztof81 napisał(a):Mam male pytanie do pana Wojtka

Ja z kolei mam propozycję: przejdźmy na "Ty". Zakładając, że propozycja zostanie przyjęta, będę się już w tej formie zwracał. :)

Krzysztof81 napisał(a):wybieram sie do Rumunii koniec kwietnia , poczatek maja na 2 tygodnie. Jakie pasma gorskie pan poleca w tym okresie? Wiadomo ze wiosna wiosnie nie rowna i ze sniegiem jest roznie. Chodzi zeby nie bylo go za duzo.

Tej zimy wyjątkowo zasypało Bałkany z Rumunią włącznie, więc może być więcej śniegu niż zwykle. Chyba, ze gorąca wiosna zrobi swoje.

Zwykle o tej porze śnieg leży powyżej 900m w Karpatach Wschodnich i powyżej 1100 w Południowych. Góry Zachodniorumuńskie (Apuseni) mają specyficzny mikrokilimat, dzięki któremu śnieg utrzymuje się nawet na mniejszych wysokościach.

Możesz rzucić sobie okiem na moje pierwszomajowe wyprawy. Na pierwszej stronie tej relacji jest spis treści. Pierwsze cztery pozycje - od Cernei do Padis część 1 - to jeden z takich wyjazdów. Odrobinę niżej w spisie - od Hasmas po Maramures - to kolejny.

Krzysztof81 napisał(a):Robi pan na tym forum świetną robotę, pozdrawiam.

Dziękuję. :) Czasem ogarnia mnie zniechęcenie - zdaję sobie sprawę, że zwolenników plaży i kąpieli w ciepłym morzu moimi relacjami nie zainteresuję. Tym bardziej ważne są dla mnie takie opinie.

Pozdrawiam,
wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.03.2012 14:16

Franz napisał(a):
Krzysztof81 napisał(a):Robi pan na tym forum świetną robotę, pozdrawiam.

Dziękuję. :) Czasem ogarnia mnie zniechęcenie - zdaję sobie sprawę, że zwolenników plaży i kąpieli w ciepłym morzu moimi relacjami nie zainteresuję. Tym bardziej ważne są dla mnie takie opinie.

Pozdrawiam,
wojtek


Wojtku, plaża i kąpiele to nie wszystko.

8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.03.2012 14:26

Crayfish napisał(a):Bogactwo detali i zdobień robi wrażenie. Wspaniała robota.

Dość swobodnie i fachowo wypowiadasz się o architekturze i jej składowych.
Gratuluję zdobytej wiedzy.

Od pewnego czasu zgłębiam amatorsko tajniki architektury, która zawsze mi się podobała, ale traktowałem ją bardziej jako element krajobrazu.
Na razie ledwo odchyliłem rąbka tej wspaniałej wiedzy tajemnej. ;)

paweł_ko napisał(a):A zasada jest taka sama jak w przypadku naszych gór: im niższe tym śnieg krócej leży...
Z pewnością polecę Ci Padis w górach Apuszeni. Sam się tam wybieram w maju - rewelacja.

Widzę, że niemal jednocześnie wspomnieliśmy o Padis. Pamiętaj o tym mikroklimacie. Na początku maja brodziłem w śniegu powyżej kolan, a część była niedostępna z uwagi na rwące potoki.
Potem odwiedziłem Padis w jesieni - zupełnie inna bajka...

paweł_ko napisał(a):Piękne są też Foregasze, Retezat, czy Buczedzi, chociaż trudno wybrać :? .
Z tym że w tym rejonie europy występują dość obfite opady śniegu, oczywiście w zimie, ale czy do tej pory nie zalega tam śnieg - tego nie wiem. Czyli jeżeli planujesz wyprawę w górki to nie wiem czy jednak raków ze sobą nie trzeba mieć - wymienione górki mają charakter Tatrzański.

Tam koniecznie ze sprzętem i naprawdę ostrożnie.
A raki to byłyby przydatne nawet, gdy w październiku zrobiłem spacer w górach Parang. Trzech Rumunów się wycofało; ja byłem bardziej uparty.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.03.2012 16:18

Jacek S napisał(a):Wojtku, plaża i kąpiele to nie wszystko.

8)

No cóż, mnie o tym przekonywać nie musisz. ;)

Ale wiem, że jeszcze kilka osób na tym forum jest zainteresowanych podróżami. Dlatego wciąż jeszcze się tu udzielam.

Pozdrawiam,
Wojtek
plessant
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 436
Dołączył(a): 13.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) plessant » 26.03.2012 17:21

Tak jak piszecie Wojtku i Jacku morze i plaża to nie wszystko, dlatego z niecierpliwością czekam następnych odcinków
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.03.2012 18:24

plessant napisał(a):Tak jak piszecie Wojtku i Jacku morze i plaża to nie wszystko, dlatego z niecierpliwością czekam następnych odcinków

Ta relacja dostała wysoki priorytet i będę się starał utrzymać aktualne tempo ukazywania się nowych odcinków.

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.03.2012 18:58

Z priorytetu się cieszę :) , ale innych też nie zaniedbaj :!:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18309
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.03.2012 01:53

Franz napisał(a):Ale wiem, że jeszcze kilka osób na tym forum jest zainteresowanych podróżami. Dlatego wciąż jeszcze się tu udzielam.


I oby jak najdłużej 8)
Zobaczenie tych wszystkich wspaniałości dla wielu będzie możliwe tylko dzięki Twoim relacjom , a chyba nikt nie ma wątpliwości , że zobaczyć je warto .


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 69
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone