Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

RUMUNIA - tego się nie spodziewałem

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 28.11.2017 21:53

Franz napisał(a):
Mikeee napisał(a):po kilku godzinach docieramy do cywilizacji - dzielnica Borsy, Repedea

Ja swego czasu właśnie stamtąd zrobiłem pętelkę przez Pietrosula.

pamiętam 8) . Udało się ją zrobić w jeden dzień, choć początkowo się na to nie zanosiło...
Franz napisał(a):Michał, dzięki za wspaniałą wędrówkę. A zdjęcia świetne, mimo iż to telefon, a nie fotoaparat.

a ja dziękuję za inspiracje :) Wyrypy to doskonały przewodnik po rumuńskich Karpatach 8)
Miło mi, że mimo wszystko zdjęcia się Tobie podobają. Choć fotografowanie bez zbliżeń jest sporą stratą w takich chwilach. Aparat niestety nie znalazł już miejsca w plecaku.
kulka53 napisał(a):Fajna wyprawa :) , a pogoda w górach, no cóż, często sprawia że musimy zmieniać plany...
Byłem już w Rumunii 4 razy i za każdym razem pogoda bardziej lub mniej krzyżowała mi plany. Jakkolwiek by nie pokrzyżowała, za każdym razem i tak było pięknie... 8)
kulka53 napisał(a):
Mikeee napisał(a):Rumuni po raz kolejny okazali się pomocni i uprzejmi 8) .

To prawda, myśmy byli w Rumunii raptem 2 razy spędzając łącznie tam ok 3 tygodni, ale z kontaktów z Rumunami mieliśmy same pozytywne wrażenia :idea: . Najbardziej w pamięć zapadło mi to spod Czerwonego Jeziorka (koło Bicaz) kiedy kupując słodkiego kołacza zgubiłem 10 RON a gość który to zauważył szedł za mną by mi je oddać kilkaset metrów doganiając mnie dopiero przy aucie :roll: .
Mikeee napisał(a):Opisaliście gdzieś na tym forum tę przygodę?

Tak, tutaj :)

no niezła przygoda 8O . Wyobrażam sobie co wtedy czuliście. Fela okazała się prawdziwym azylem :) . Przy okazji przeczytałem też przygodę ze zgubieniem 10 RON. Jest na tej samej stronie.
elfik99 napisał(a):Fajny sposób przechodzenia po śliskiej kładce!!! :lol: :lol: :lol:

Mieliście krótką ale ładną wycieczkę... :) :) :)

ta kładka była wyjątkowo śliska bo zacieniona. Nie dałoby rady na stojąco bez fiknięcia do rzeczki :wink:
Wycieczka - tak jak powiedziałaś - krótka, ale dająca sporo pozytywnych wrażeń 8)
piotrf napisał(a):...wrócicie tam w 2018 roku . . .
Dzięki za relację

to już postanowione 8) . Dokończymy najprawdopodobniej również Padis w Apuseni, z którego wycofaliśmy się notabene również ze względu na pogodę...


pozdrawiam,
M
JurekM73
Croentuzjasta
Posty: 162
Dołączył(a): 25.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) JurekM73 » 28.06.2020 22:10

Mikeee, przeczytałem w weekend Twoją całą relację. Wcześniej w 2017 czy 2016 też czytałem (był nawet jedne wpis w sprawie Buzescu).

Ja uważam, że te trzy wypad do RO są nieważne ponieważ nigdzie nie ma fotki piwa URSUS. To tak jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla ;-)
Mam nadzieję, że się poprawisz ;-)
A tak na poważnie to wielkie dzięki za trud napisania i dziesiątki wspaniałych fotek. W tym roku z wiadomych względów Italia nie wypaliła. RO wspominam bardzo dobrze z czterokrotnego tranzytu w drodze do BG.
Plan jest właśnie na RO, głównie objazdówka i może ze trzy dni nad morzem. Zapisałem sobie na mapce googla wszystkie ciekawe miejsca gdzie byłeś. Ja też jestem fanem architektury sakralnej, głównie drewnianej i mam w planach odwiedzić te kolorowe cerkwie. Przypominają mi troch e te na Podlasiu i na ziemi łemkowskiej w PL.
Dzięki jeszcze raz za relacje
Poprzednia strona

Powrót do Rumunia - România



cron
RUMUNIA - tego się nie spodziewałem - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone