Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumunia moją drogą

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
tomb
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 18.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomb » 31.07.2012 13:52

Odniosę się jeszcze do kwestii zapóźnienia cywilizacyjnego i infrastrukturalnego. Wg mnie, jeśli chodzi o drogi, to stan jest identyczny, jak w Polsce jakieś trzy lata temu. Miejscami gorszy: drogi ostatniej kategorii do dalszych wiosek składają się z nielicznych dziur asfaltu. Miejscami lepszy: w centrach miast nie ma falistego asfaltu, jak w polskich. Drogowcy obu krajów mają identyczny problem z dopasowaniem studzienek kanalizacyjnych do poziomu asfaltu. Wszędzie trwają remonty i budowa nowych dróg, więc powinno być coraz lepiej.
W ruchu bardzo przeszkadzają tiry, które potrafią spowodować godzinny korek na jednym z licznych podjazdów pod górę, pomimo, że przeważnie w takich miejscach są dwa pasy. Nawet jak jest płasko, układ komunikacyjny w wielu miasteczkach (rondo, na którym krzyżują się dwie lub trzy wąskie, ale mocno oblegane ze względu na brak alternatywy trasy) również może powodować godzinne korki. Osobny temat to koszmar obwodnicy Bukaresztu. Kultura jazdy jest podobna, jak w Polsce, czyli totalne lekceważenie ograniczeń prędkości, spychanie z drogi jadących przepisowo, namiętne wyprzedzanie na trzeciego, niechętne przepuszczanie pieszych na pasach. Z tym, że kierowcy trochę bardziej uprzejmi.
Rzeczywiście, wszędzie walają się plastykowe butelki i inne śmieci, zupełnie, jak w Polsce, a nawet jeszcze gorzej.
Starsze są autobusy, tramwaje i pociągi, z tym, że tych ostatnich jeździ znacznie więcej, niż w Polsce.
Rolnictwo indywidualne rzeczywiście polega jeszcze na napędzie konnym (oraz oślim), w ogóle wsie wyglądają jak w Polsce przed 10 czy nawet 20 laty, i to jest jedyny element, w którym Rumuni są mocno za nami.
Z cygańskimi żebrakami spotkałem się wszystkiego dwa razy, a w pierwszym przypadku dzieciaki raczej próbowały sprzedać zerwane przez siebie jagody, niż żebrać.
marzka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 10.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) marzka » 12.11.2013 21:41

Witam

Aglaia, możesz mi powiedzieć, ile czasu Wam zajęło plus/minus podjechanie a potem podejście(piszesz, że długoooooo :) ) do tych drugich, rozleglejszych wulkanów. Są tam jakieś kierunkowskazy czy cuś, mapa się przyda, czy GPS musi być?

Właśnie siedzę od paru dni i planuję Rumunię. Niestety - co czytam nowy wątek na forum to moje kolejne plany ulegają modyfikacjom :?
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1611
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 29.11.2013 17:44

O matko - ktoś odgrzebał moją starą relację :lol: .

Trochę czasu minęło ale wydaje mi się, że to spacer na +/- godzinę w obie strony, żadna mapa ani GPS nie są potrzebne, ścieżka dość wyraźna, sporo ludzi chodziło z tego co pamiętam.
Poprzednia strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Rumunia moją drogą - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone