Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rodos + Symi 2005

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 08.05.2013 08:30

PabloX napisał(a):Mieliśmy Moni Tsampika w planach, ale jak zobaczyłem podjazd pod górkę, to sobie odpuściliśmy. Nie miałem wprawy w jeździe pod takie wzniesienia, a poza tym... nasze koleżanki uznały, że jeszcze nie chcą prosić Madonny z Tsampika o potomstwo :wink: W związku z tym łatwo zrezygnowaliśmy.


Nieładnie, nieładnie... a kto będzie pracował na nasze emerytury!?? ;)

BTW - autem tam jechało sie tylko kawałek pod górkę, a później było trzysta schodków pod górę :)

:papa:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 08.05.2013 10:19

tony montana napisał(a):Nieładnie, nieładnie... a kto będzie pracował na nasze emerytury!?? ;)


Na Rodos byliśmy z naszą pieworodną, a żeby nie było jej nudno, to później dodaliśmy jej jeszcze dwóch młodszych braciszków :D

A młodych, niezamężnych dziewczyn nie namawiałem, że koniecznie muszą już mieć dzieci, bo jeszcze zostałbym źle zrozumiany... :roll: :lol:

...przez którąś z nich albo nie daj Boże przez żonę 8O :mrgreen:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 12.05.2013 22:52

Czas w relacji na kilka dni zwolnił, ale w gorące lipcowe dni na Rodos AD 2005 niestety nie i oto dotarliśmy do trzeciego - i ostatniego - dnia objazdówki.

Dzisiaj zachodnia część wyspy - starożytne Ialyssos, zamki Kritinia i Monolithos, na koniec plaża Prasonisi.

Zaczynamy od ruin jednego z trzech najstarszych miast na wyspie - Ialyssos. Bardzo przyjemne ruiny, choć muszę przyznać, że nie zrobiły na mnie takiego wrażenia, jak np. Knossos, Salona albo Hierapolis.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Ialyssos kierujemy się na południe, do Skala Kameiro, gdzie znajdowało się kolejne z trzech najstarszych miast wyspy. Do ruin nie dojeżdżamy, bo wcześniej trafiamy na wczesny obiad do genialnej rybnej tawerny. Najlepsza w życiu rybka z grilla, dziewczyny do tego wypiły trochę wina i oświadczyły, że nie chce im się włóczyć po kolejnych antycznych ruinach :wink: Nec Hercules contra plures... :roll: Ale zgodziły się na zamki Joannitów - Kritinię i Monolithos :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po miejscach historyczno-widokowych przyszedł czas na plażę Prasonisi, która jest piaszczystą mierzeją łączącą właściwą wyspę Rodos z niewielką skalistą wysepką przy południowym wybrzeżu Rodos. W najwęższym miejscu mierzeja ma może ze 200 metrów szerokości. Z jednej strony - Morze Egejskie, wzburzone i chyba cieplejsze, z drugiej - Śródziemne, spokojne mimo szalejącego wiatru. Na Prasonisi wieje jakby się kompania surferów powiesiła :wink: Na zdjęciach tego nie widać, ale na Morzu Egejskim fale przy samym brzegu są bardzo ciekawe - krótkie, bardzo wysokie i niespodziewane. Super zabawa! 8) Oba brzegi są rajem dla deskarzy, z tym, że przy brzegu śródziemnomorskim jest sporo kitesurferów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.05.2013 00:15 przez PabloX, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.05.2013 08:01

Historia ikony rzeczywiście fascynująca i bardzo ciekawa :idea:
Sam klasztor bardzo ładny a i widoki z Rodos... no cóż... w końcu to przecież Grecja :wink:

Pozdrav
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 14.05.2013 09:33

kulka53 napisał(a): a i widoki z Rodos... no cóż... w końcu to przecież Grecja :wink:


W Grecji gdzie nie spojrzysz, to widok jak na pocztówkę 8) :hut:

Na Symi zasłyszałem taką rozmowę dwójki Polaków:

- Idziemy na to wzgórze nad miasteczkiem?
- A co tam jest?
- W przewodniku piszą, że kościół i piękny widok na okolicę
- Eeeee, to jak wszędzie tutaj

:lol:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 15.05.2013 13:00

Piękne widoki, ciepłe morze, błękitne niebo przez prawie całe lato - które trwa prawie pół roku - do tego lajtowa zima... ciekawe, ilu osobom przychodziło do głowy, żeby rzucić wszystko w cholerę i przeprowadzić się do Grecji, Chorwacji albo w podobne miejsce, otworzyć tam biznes i żyć z dala od wielkiego miasta, korporacji, szefów, pluchowatej zimy - która trwa pół roku... :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.05.2013 13:08

PabloX napisał(a):Piękne widoki, ciepłe morze, błękitne niebo przez prawie całe lato - które trwa prawie pół roku - do tego lajtowa zima... ciekawe, ilu osobom przychodziło do głowy, żeby rzucić wszystko w cholerę i przeprowadzić się do Grecji, Chorwacji albo w podobne miejsce, otworzyć tam biznes i żyć z dala od wielkiego miasta, korporacji, szefów, pluchowatej zimy - która trwa pół roku... :wink:


Cały czas przychodzi ... ;)
Jak masz pomysł na jakiś fajny interes - to daj znać ;)

:boss: :papa:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 15.05.2013 23:12

tony montana napisał(a): Cały czas przychodzi ... ;)


Mi też :lol:

tony montana napisał(a): Jak masz pomysł na jakiś fajny interes - to daj znać ;)

:boss: :papa:


Niestety nie mam... a przede wszystkim nie mam środków, które mógłbym w takie przedsięwzięcie zainwestować :cry:

A poza tym właśnie na Rodos pewna Holenderka trochę mnie do tego rodzaju pomysłów zniechęciła... któregoś razu w sklepie niedaleko pensjonatu robiłem drobne zakupy - lody dla dziewczyn, browarki dla siebie :D i przy półce z piwami, których był wielki wybór - holenderskie, angielskie, greckie... większości nie znałem i trudno mi było coś wybrać... podeszła do nas kobieta, przedstawiła się jako właścicielka sklepu i zaczęliśmy rozmawiać. Tzn. głównie ona opowiadała - że parę lat wcześniej po kilku kolejnych wakacjach w Grecji zdecydowała się z mężem porzucić dawne życie w Holandii... tam byli urzędnikami państwowymi... wszystko co mieli sprzedali i przenieśli się na Rodos. Kupili mieszkanie i sklep spożywczy. Biznes nie szedł dobrze, ciągle dokładali, grecka biurokracja im przeszkadzała, w końcu zrozumieli, że przeprowadzka do Grecji nie była dobrym pomysłem.

Pytam, czy w takim razie nie myślą o powrocie do Holandii. A ona na to, że ona i mąż by chcieli, ale dzieci już się zaaklimatyzowały wolą Grecję niż Holandię. A poza tym sklep pochłonął już wszystkie oszczędności - na życie w Grecji wystarcza, chociaż sklep jest otwarty i zarabia tylko przez pół roku... jednak na powrót do Holandii już ich nie stać, nie mogliby tam kupić nawet małego mieszkania, a do poprzedniej pracy w urzędach już by ich po paru latach przerwy nie przyjęli...

Pani była cholernie przybita, bo odważna decyzja, którą podjęli w 40 urodziny (ale nie pamiętam - jej, czy męża) okazała się postępującą porażką. I działo się to w 2005 roku i w paru latach przed - w czasach prosperity, kiedy grecka gospodarka buzowała od miliardów euro napływających z UE i z turystyki. Nie sądzę, żeby w czasie kryzysu, który rozpętał się parę lat później i mocno dotknął Grecję, tym sympatycznym Holendrom wiodło się lepiej :?

BTW Holenderka bardzo narzekała też na Anglików, którzy na potęgę kradli w jej sklepie. A kradli, jak mówiła, wszystko co tylko się dało - od alkoholu po widokówki i na taką skalę, że to realnie wpływało na wynik finansowy biznesu. Szczerze ich nienawidziła.

Żal mi tych Holendrów, bo za odwagę i marzenia płacili wysoką cenę :(
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 18.05.2013 00:36

Komuś obiecałem rejs na Symi, ale najpierw...



























...pójdziemy na plażę 8)

Przeważnie na Faliraki Beach - szeroką, drobnożwirkową, dobrze zagospodarowaną plażę, jedną z bardziej popularnych na Rodos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Można pobudować...

Obrazek
...wskazać nowe kierunki...

Obrazek
...a potem zjeść świeżutkiego pączka (Murzyni roznosili)...

Obrazek
...i pospać po robocie i przekąsce :hut:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Po naładowaniu akumulatorów - ciepłe morze i największa atrakcja dla córki - konik na biegunach w kafejce przy plaży :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
A na zachodnim wybrzeżu plaże są kamieniste, ale za to łatwo do nich trafić - droga prowadzi przy samym brzegu, w wielu miejscach wystarczy zjechać na pobocze i już się jest na plaży (pustej!) :D
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 18.05.2013 10:41

Radość i uśmiech szczęśliwego dziecka -bezcenne :D Po takiej "robocie" i na takim powietrzu to i apetyt dopisuje :D
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 19.05.2013 00:17

Aneta.K napisał(a):Radość i uśmiech szczęśliwego dziecka -bezcenne :D Po takiej "robocie" i na takim powietrzu to i apetyt dopisuje :D


Kali mera, AnetKa (o ile wolno mi tak przekształcić nick?) :D :papa:

Wakacje 2005 powoli zbliżają się do końca, jeszcze tylko rejs na Symi i wracamy do domu... ale ponieważ rebus jest w pewien sposób związany właśnie z Symi, to nie damy rady tam dopłynąć bez jego rozwiązania :wink:
Aneta.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2420
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aneta.K » 19.05.2013 10:33

To może jednak taka podpowiedż, no taka malutka maluteńka skoro nam tak ciężko idzieObrazek
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 20.05.2013 09:39

Aneta.K napisał(a):To może jednak taka podpowiedż, no taka malutka maluteńka skoro nam tak ciężko idzieObrazek


Hmmmm, a ktoś poza Dżejbo w ogóle podał jakieś rozwiązania? :roll: Musi być interakcja :wink:
Dla zachęty wskazówka malutka: rozwiązanie jest związane z wyspą Symi.

A póki co proponuję mały spacer do nowoczesnej, ładnej cerkwi w Faliraki. Po drodze można sobie wyobrazić tłumy młodzieży z całej Europy, w oczekiwaniu na otwarcie klubów i dyskotek popijającej drinki w mnóstwie barów, które dziesiątkami stoją wzdłuż uliczek w centrum miasteczka. Młodzi ludzie są na maxa wylansowani, nabuzowani hormonami i obcinają się wzajemnie z duuuuuuuuużą ciekawością... i życzliwym nastawieniem :lol: Faliraki jest z tego znane, że dzieje się do późna w nocy :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

BTW. Ciekawe, czym kierowali się zawodnicy z biura podróży, przydzielając apartament w takim centrum rozrywek nocnych małżeństwu z 2-letnim dzieckiem, a młodych ludzi wysyłając na jakieś malownicze, spokojne zadupia :wink:
Ostatnio edytowano 22.05.2013 09:14 przez PabloX, łącznie edytowano 1 raz
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 21.05.2013 09:18

Trochę większa podpowiedź: rozwiązanie nawiązuje do czasów antycznych :papa:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 22.05.2013 09:23

Obiecywałem bardziej przystępną wersję rebusa :?:

W takim razie wypada spełnić zapowiedź :lol:

Oto wersja z nowymi obrazkami, ale rozwiązanie i podpowiedzi bez zmian:

Obrazek

+
Obrazek

+
Obrazek

= :?: :?: :?:

Teraz już chyba dopłyniemy do Symi :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rodos + Symi 2005 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone