Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rimini 2015 i nie tylko

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Spearo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 231
Dołączył(a): 18.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Spearo » 10.05.2015 08:15

W Loreto cmentarz wojenny Karpatczyków,takie mniejsze Monte Cassino.Klasztor i winnice.U mnichów można kupić bardzo dobre wino.Tuż obok Numana z ładnymi plażami.
A tuż pod Ankoną wspaniałe miejsce na pływanie Sirolo.

:)
=====================
http://spearo.republika.pl
Obrazek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.05.2015 09:21

W Verucchio mieliście trochę szczęścia - nie zawsze jest niedaleko maraton ;)
Czasami nie ma gdzie tam zaparkować auta

:papa:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 10.05.2015 10:16

Spearo napisał(a):W Loreto cmentarz wojenny Karpatczyków,takie mniejsze Monte Cassino.Klasztor i winnice.U mnichów można kupić bardzo dobre wino.Tuż obok Numana z ładnymi plażami.
A tuż pod Ankoną wspaniałe miejsce na pływanie Sirolo.

:)
=====================
http://spearo.republika.pl
Obrazek


Włochy, jeśli chodzi o powierzchnię są porównywalne do Polski, ale długość lini brzegowej wynosi, aż 7600km, do tego niemniej atrakcyjnie jest już kilka km w głąb lądu, o spuściźnie kultuturowej i architektonicznej nie trzeba nikomu mówić, dlatego odwiedzenie każdego zakątka nie jest możliwe. Nam, w okolicy w której przebywaliśmy, nie udało się do końca zrealizować planu, jaki założyłem sobie przedwyjazdem, ale jak tylko będziemy kiedyś w okolicy, o której wspominasz, to postaramy się tam zajrzeć. :)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 10.05.2015 10:26

tony montana napisał(a):W Verucchio mieliście trochę szczęścia - nie zawsze jest niedaleko maraton ;)
Czasami nie ma gdzie tam zaparkować auta

:papa:


Dlatego staramy się w Italii bywać poza sezonem, tak jak w Rzymie-grudzień, Neapolu-listopad, czy teraz Romania. Byliśmy nad Gardą pod koniec czerwca i np w Weronie było bardzo bardzo dużo turystów, szczególnie pod balkonem :), równie duży ruch był na drodze wokół jeziora.
Jednak w moim przekonaniu Włochy są warte tego żeby je zwiedzać bez względu na porę roku. :papa:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 10.05.2015 10:43

Z Classe do centrum Ravenny jest kilka km, po zaparkowaniu auta idziemy na stare miasto. Tylko gdzieniegdzie widać fragmenty murów. Pierwsze kroki kierujemy do Bazyliki San Vitale. Bilety wstępu kupujemy w pobliskim punkcie informacji turystycznej, bilet uprawnia do wstępu jeszcze do kilku innych obiektów i to później do nich będziemy kierować swoje kroki i wózek :). Dzieci (chyba do lat 14) wchodzą za darmo, ale też wydawany jest bilet, dla dorosłych to było 10,5E jeśli dobrze pamiętam. Z zewnątrz obiekt nie sprawia jakiegoś oszałamiającego wrażenia, ot ceglana budowla sprzed blisko 1500 lat, nie jest tak okazała jak świątynie z późniejszego okresu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednak znajdujące się tam w prezbiterium mozaiki robią nieprawdopodobne wrażenie, nawet na mnie, chociaż żaden ze mnie znawca sztuki. Miałem okazje oglądać wcześniej mozaiki w Tunezji, widziałem Bazylikę w Porecu, czy godzinę wcześniej w Classe, ale te w San Vitale zajmują nieporównywalnie większą powierzchnie i kolory są tak żywe i nasycone, że nie mogłem się oprzeć cichemu ŁAŁ!, z resztą nie tylko ja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 10.05.2015 19:15

Tuż obok Bazyliki stoi mauzoleum Galii Placydii, zupełnie niepozorny, nieduży budynek, zbudowany na planie krzyża, w środku wręcz magiczny. Na posadzce ustawione są trzy sarkofagi, ale to nie one przyciągają wzrok, a mozaiki na łukowych sklepieniach grobowca. Niezwykły klimat nadaje temu miejscu przytłumione naturalne oświetlenie. Światło słoneczne wpada przez nieduże okienka, które wypełnione są alabastrowymi płytami w kolorze miodowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żeby nie zanudzać was samymi mozaikami, które na zdjęciach tylko w niewielkim stopniu (o ile w ogóle) pokazują swoje piękno, pokażę kilka ujęć samej Rawenny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 13.05.2015 00:01

Po tym jak zwieziliśmy Bazylikę San Vitale i mauzoleum Galii Placydii, udaliśmy się do kolejnych "mozaikowych" obiektów - muzeum w pałacu biskuim, gdzie między innymi możemy zobaczyć mozaiki w kaplicy św Andrzeja (no photo;))

Obrazek

Obrazek

i znajdującego się tuż obok budynku muzeum, baptysterium Ortodoksów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później poszliśmy jeszcze do baptysterium Arian (tu wstęp jest darmowy)

Obrazek

by na koniec trafić do kościoła Saint Apollinaire Nuovo

Obrazek

Obrazek.

Obrazek

Nasze zwiedzanie Ravenny "mozaikowym szlakiem" dobiegło końca. Spędziliśmy tam chwilę czasu z czego całkiem sporą jego część zajęło nam spacerowanie pomiędzy zabytkami, ponieważ są dosyć "porozrzucane" po mieście. O ile mozaiki robią wrażenie nawet na laiku i koniecznie trzeba je zobaczyć, o tyle sama Ravenna do wybitnie urokliwych moim zdaniem nie należy. Dlatego uważam, że całkiem dobrym pomysłem może być zwiedzanie Rawenny na rowerze tak jak przemieszczają sie miejscowi. Tym bardziej, że chyba w okolicy San Vitale można rower pożyczyć, a ponieważ jest płasko, to nawet szczególna kondycja nie jest potrzebna.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 13.05.2015 13:44

Nasz kolejny cel na dzisiaj to Ferrara, oddalona o ok 70 km od Ravenny. Ponieważ była pora siesty, to nie było problemu z korkami ani wzmożonym ruchem na drodze. Wszędzie płasko wzniesienia na drodze pojawiają się chyba tylko przy okazji wiaduktów.
Nie będziemy mieć dużo czasu (niestety) więc parkujemy stosunkowo blisko starego miasta, na Piazza del Travaglio i kierujemy swoje kroki na niezwykle urokliwą, średniowieczną arkadową ulicę Via delle Volte

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zbychn
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbychn » 13.05.2015 15:30

:D Cześć!!!
Spóźniony, ale już nadrobiłem zaległości. Foty zachęcają do odwiedzin i zwiedzania :hut: :D
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 13.05.2015 18:31

zbychn napisał(a)::D Cześć!!!
Spóźniony, ale już nadrobiłem zaległości. Foty zachęcają do odwiedzin i zwiedzania :hut: :D


cześć, zapraszam na cd
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 13.05.2015 18:52

Naszym celem jest główny plac miasta Trento e Trieste. Po drodze

Obrazek

mijamy m. in. kościół św. Stefana, nie zaglądamy do środka, bo jest zamknięte.

Obrazek

Palazzo Municipale

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kościół San Giuliano

Obrazek

Castello Estenze - zamek otoczony fosą, szkoda że po częsci zasłonięty przez rusztowania, być może przygotowuja się do sezonu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.05.2015 09:07

W Ferrarze nie byłem, niczego sobie...
:papa:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 14.05.2015 10:23

tony montana napisał(a):W Ferrarze nie byłem, niczego sobie...
:papa:


Z tego co zauważyłem, to Ferrara jest często omijana w czasie włoskich wojaży. Na tym forum np nie było żadnego zdjęcia, z drugiej strony nie ma co się dziwić, we Włoszech jest tyle atrakcyjnych miejsc, że trudno wszystkie zwiedzić. My też początkowo nie planowaliśmy tam jechać (bardziej brałem pod uwagę Bolonię), ale pod koniec marca byliśmy na targach turystycznych, które odbywały się w Katowicach i tam swoje stoisko miała Emilia-Romagna. Bardzo polecali nam właśnie odwiedzenie Ferrary, wzięliśmy trochę prospektów i pojechaliśmy. Fajne miasto, wiadomo że to nie Rzym, ale mógłbym ją porównać np do Werony (zamiast koloseum jest zamek z fosą:) ), jest co prawda od niej mniejsza, ale naprawdę ciekawa.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 14.05.2015 10:46

Kontynuujemy zwiedzanie Ferrary, doszliśmy do głównego placu miasta przy którym dominuje katedra.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jasna, bogato rzeźbiona fasada robi na nas wrażenie

Obrazek

Co ciekawe z boku pod arkadami "przyklejone są do niej małe sklepiki

Obrazek

Obrazek

Weszliśmy również do środka, ale panował tam półmrok (ściany pomalowane na ciemny kolor) dodatkowo pod dachem była rozpięta siatka więc kilka zdjęć, które zrobiłem, nie nadaje się do publikacji.

Następnie idziemy w kierunku żydowskiego getta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

mijamy kościół św Franciszka (też zamknięty)

Obrazek

Na tym kończymy nasz spacer po Ferrarze, bo o zwiedzaniu trudno mówić. Mieliśmy tylko 3 godziny, stanowczo za mało, ale zdecydowanie warto wpaść tam nawet na tak krótki czas.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 15.05.2015 18:16

Czwartek to przedostatni dzień naszego pobytu. Tradycyjnie już po śniadaniu idziemy na krótki spacer nad morze

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na początek tego dnia mielismy zaplanowaną wycieczkę do Gradary. Pojechaliśmy wzdłuż wybrzeża drogą ss16, jednak nie polecam jazdy nią, jeżeli ktoś ma zamiar szybko przemieścić się zmiejsca na miejsca o ile nie jest to odległość najwyżej kilku kilometrów. Trasa jest mocno zatłoczona i często tworzą się korki, nie wyobrażam sobie co się na niej dzieje w sezonie.
W Gradarze parkujemy pod murami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W miasteczku była cała masa dzieciaków z wycieczkami szkolnymi, wchodzimy do zamku (wstęp chyba 4E, ale nie było tam niczego co by mnie powalliło na kolana)

Obrazek

Obrazek

Na koniec wchodzimy na mury miejskie za 1E, co prawd nie ma wiel chodzenia, ale widoki ok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rimini 2015 i nie tylko - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone