CHORWACJA ONLINE

forum

 
Regiony Wyspy
reklama


Wyspy - pomimo iż wyspy oficjalnie są przypisywane do regionu, przy którym leżą, ze względu na ich odmienny charakter zostały połączone w osobną grupę. 1185 wysp i wysepek chorwackich stanowi oazę spokoju, przy jednoczesnym pełnym dostępie do dobrodziejstw cywilizacji. Aż ponad 2/3 chorwackiej długości linii brzegowej przypada właśnie na wyspy.

Największą wyspą jest leżący w zatoce Kvarnerskiej Krk (410 km2), ale ze względu na połączenie z lądem Krckim Mostem, mieszczącą się tam rafinerię i międzynarodowe lotnisko dla Rijeki, traci nieco wspomniany charakter, przynajmniej w swej północnej części. Do największych wysp należą ponadto Cres, Brac, Hvar, Korcula. Poza kilkunastoma dużymi wyspami, większość to wyspy małe i bardzo małe.

Na wyspach średnich i dużych życie toczy się całkowicie normalnie, tzn. tak, jak na lądzie. Są więc świetnie zaopatrzone sklepy, prasa codzienna, szkoły, banki itp., a można się na nie dostać regularnie kursującymi promami. Na wyspy mniejsze promy nie kursują (bo i po co, jeśli nie ma tam dróg), pływają za to statki kursowe i cała masa stateczków wycieczkowych. Jeśli wyspa w ogóle jest zamieszkała, praktycznie pewne jest znalezienie tam sklepu, restauracji, caffe-baru i miejsc noclegowych.

Mieszkańcy wysp są nieco specyficzni. Stare rody wyspiarskie są często niechętnie nastawione wobec późniejszych osadników (ale nie turystów). Są przyzwyczajeni do życia w ograniczonej społeczności. Z drugiej strony, wielu mieszkańców wysp narzeka na brak jakichkolwiek atrakcji - poza sezonem najczęściej naprawdę nie ma co robić, a przebywanie ciągle w gronie tych samych ludzi bywa przyczyną kłopotów natury psychicznej.

Wyspy są mniej zagospodarowane od lądu, a także zazwyczaj nieco droższe. Poza tym, są zawsze "na uboczu", więc praktycznie nie można przejechać przez nie tranzytem.

Rozmiar: 11244 bajtów

Osor - typowe miasteczko na wyspie


  Powrót na poprzednią stronę


Rozmiar: 89 bajtów Zobacz także: Opisy wybranych miejscowości i regionów ;  O Chorwacji i Chorwatach ;  Klimat ;   ;  forum: Miejscowości i regiony turystyczne

[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl