CHORWACJA ONLINE

forum

 
Regiony Dalmacja
reklama


Dalmacja - kraina rozciągająca się od Zadaru po Dubrovnik. Stanowi więc większość wybrzeża chorwackiego, dość dobrze rozwiniętą bazą turystyczną i ciepłym klimatem od lat przyciągająca rzesze turystów. Dalmacja jest tym, co najczęściej kojarzy się z Chorwacją - to ciepły, śródziemnomorski klimat, południowe miasteczka i czyste morze. Jest przy tym ciągle dość dzika i egzotyczna.

Mieszkańcy Dalmacji różnią się od Chorwatów z północy. W Dalmacji najważniejsza jest dobra zabawa, radość życia. Nawet mieszkańcy innych regionów Chorwacji, którzy też cenią sobie te wartości, zauważają wyjątkową spontaniczność u mieszkańców Dalmacji. Ciężko z drugiej strony się dziwić - dobry klimat, piękne widoki, bogate tradycje kultury śródziemnomorskiej - sprzyjają takiemu zachowaniu.

Rozmiar: 24636 bajtów

Tak wygląda większość Dalmacji - miejscowości przyczepione między górami a morzem
Dalmacja aż kipi z dostatku dóbr kulturalnych - same zabytki architektoniczne występują tu w częstotliwości spotykanej ustępującej niewielu regionom na świecie. Wszak Dalmacja to właściwie wąski paseczek wzdłuż morza - a jeszcze dokładniej samo wybrzeże - bo wszelkie ośrodki znajdują się między górami a Adriatykiem. Najsłynniejszy jest Dubrovnik, ale także inne miasta ze Splitem, Zadarem, Trogirem na czele mają wiele do zaoferowania pod tym względem.

Największym miastem Dalmacji jest Split, inne duże to Zadar, Dubrovnik i Sibenik. Wszystkie oczywiście są miastami portowymi. Charakterystyczne dla Dalmacji jest rozdzielenie jej na dwie części przez port Neum - dar marszałka Tity dla Bośni i Hercegowiny. Obecnie, choć w przejeździe nie ma utrudnień, wytworzyła się dość specyficzna sytuacja konieczności przejazdu "korytarzem" przez inne państwo. Port Neum i tak nawiasem mówiąc ma dostęp do morza "zamknięty" przez chorwacki półwysep Peljesac i chorwackie wyspy.

W Dalmacji znajdują się dziesiątki miejscowości turystycznych; te należące do Riwiery Makarskiej oraz Vodice są chyba najbardziej znane. Do Dalmacji należy też większość z chorwackich wysp, jednak ze względu na ich odmienność opisane zostały osobno.

Rozmiar: 26524 bajtów

W zatokach plaże dalmatyńskie często są żwirowe lub kamieniste.


  Powrót na poprzednią stronę


Rozmiar: 89 bajtów Zobacz także: Opisy wybranych miejscowości i regionów ;  O Chorwacji i Chorwatach ;  Klimat ;  Artykuły > Atrakcje Biogradu ;  forum: Miejscowości i regiony turystyczne

[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl