CHORWACJA ONLINE

forum

 
Regiony Istria i Kvarner
reklama


Istria i Kvarner - półwysep Istria jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią Chorwacji. Stolicą półwyspu jest Pazin (9 tys. mieszk.), ale rolę głównego miasta pełni Pula. Do lat 50. Istria była częścią Włoch, więc do dziś wielu mieszkańców posługuje się na co dzień językiem włoskim. Także w dużej części półwyspu nazwy miejscowości podawane są w dwóch językach.

Istria, a zwłaszcza jej zachodnie wybrzeże, uznawane są za najbardziej skomercjalizowaną część chorwackiego wybrzeża. Służy temu m.in. łatwiejsze do zagospodarowania ukształtowanie terenu. Zachodnie wybrzeże Istrii jest praktycznie jedynym tak dużym obszarem w Chorwacji, gdzie wysokie góry nie schodzą bezpośrednio do morza. Dlatego niedaleko plaż można natknąć się na przykład na pola kukurydzy. Nie jest to więc tak malownicze wybrzeże, jak choćby to w Kvarnerze, po drugiej stronie Istrii. Nie oznacza to oczywiście, że zachodnie wybrzeże Istrii jest nieatrakcyjne - także i tutaj można znaleźć ciekawe zakątki.

Rozmiar: 26520 bajtów

Wschodnie wybrzeże Istrii - góry schodzące wprost do morza
Natomiast Zatoka Kvarnerska, którą z zachodniej strony ogranicza z kolei wschodnia część Istrii, jest zupełnie inna. Tutaj wysokie góry schodzą wprost do morza. Stąd wybrzeża nie da się bardzo zabudować - na przykład miasto Opatija składa się praktycznie z kilku rzędów domów "przyczepionych" na zboczu. Miejscowości turystyczne mieszczą się najczęściej w zatokach. Opatija wraz z innymi miejscowościami Opatijskiej Riwiery, Rabac, Crikvenica oraz Novi Vinodolski to najpopularniejsze z kvarnerskich miasteczek turystycznych. Największym miastem Kvarneru jest natomiast Rijeka, znaczący port i jedno z największych miast Chorwacji, leżąca w głębi zatoki.


  Powrót na poprzednią stronę


Rozmiar: 89 bajtów Zobacz także: Opisy wybranych miejscowości i regionów ;  O Chorwacji i Chorwatach ;  Klimat ;  Artykuły > Barwy Istrii ;  forum: Miejscowości i regiony turystyczne

[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl