CHORWACJA ONLINE

forum

 
Regiony Chorwacja centralna
reklama


Chorwacja centralna - stanowi swoisty pomost między rolniczą północą, a wybrzeżem. Kilkadziesiąt kilometrów na południe od Zagrzebia ukształtowanie terenu zmienia się wyraźnie - rozpoczynają się góry, ciągnące się stąd aż do samego Adriatyku. Kończą się praktycznie pola uprawne; strome i niedostępne zbocza porastają już tylko chaszcze. Turystycznie jest na pewno ciekawie, urzekają niezaludnione przestrzenie, dzikość gór.

Centralna Chorwacja, na południe od Karlowca, jest rzadko zaludniona. Jak już wyżej wspomniano, nie jest to teren rolniczy, przemysłowy również nie. Nie ma tutaj znaczących ośrodków miejskich. Wiele miejscowości jest nadal zniszczonych po działaniach wojennych - w latach 1991-95 na terenie Krainy, zajmującej dużą część tego obszaru, zamieszkująca te tereny ludność serbska stworzyła samozwańcze państwo. Chorwackie zabudowania zostały zniszczone, a ich ludność wypędzona. Z kolei w roku 1995, po operacji odbicia Krainy, tereny te opuścili Serbowie, pozostawiając po sobie opuszczone wioski. Chorwaci też niechętnie wracają na te ziemie - właściwie nie wiadomo, czym można się tutaj zajmować. Choć są to ciekawe tereny, turystycznie pozostają jednak w cieniu wybrzeża.

Rozmiar: 26851 bajtów

Plitvice - najczęściej odwiedzana atrakcja w centralnej Chorwacji

Z pewnością najbardziej znaną atrakcją turystyczną regionu są Jeziora Plitvickie. Znajdują się przy trasie z Zagrzebia na południe w stronę Zadaru i Splitu, więc często są zwiedzane "po drodze". Jeżeli można przypisać je jeszcze do centralnej Chorwacji, a nie Dalmacji, dość podobne są Wodospady Krka, znajdujące się niedaleko Sibenika. Także Gorski Kotar, leżący na północny - wschód od Rijeki, jest niezwykle malowniczym regionem. Turystyka jest tam bardziej rozwinięta - w lecie Gorski Kotar zachęca do wędrówek po górach, w zimie - do narciarstwa.

Rozmiar: 19824 bajtów

Taki widok wciąż nie jest rzadkością w tej części Chorwacji


  Powrót na poprzednią stronę


Rozmiar: 89 bajtów Zobacz także: Opisy wybranych miejscowości i regionów ;  O Chorwacji i Chorwatach ;  Klimat ;   ;  forum: Miejscowości i regiony turystyczne

[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl