Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

regiony winiarskie - i Wasze ulubione

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gewaina
Odkrywca
Posty: 98
Dołączył(a): 12.12.2010
regiony winiarskie - i Wasze ulubione

Nieprzeczytany postnapisał(a) gewaina » 28.04.2011 12:10

Jak każdy kraj z możliwością uprawy winnych gron Chorwacja ma swoje :D
Chciałabym abyście podzielili sie swymi ulubionymi "markami" i może uda nam sie stworzyc mapke trunkow :?: :lol:
Ja nie mialam szczescia do win w zeszlym roku - kupilam taki baniak plastikowy - mialo byc wytrawne, a okazalo sie okrutnie kwasne... :cry:
Chyba dalam sie oszukac... :cry: zamiast popic na miejscu :lol:
Mea culpa!
Jesli macie wiec ochote to podajcie swoje ulubione typy i bedziemy wirtualnie w somelierów sie bawic :D
Pozdrawiam, Marta
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 28.04.2011 12:15

gewaina napisał(a):mialo byc wytrawne, a okazalo sie okrutnie kwasne... :cry:


A kupując wytrawne spodziewałaś się słodkiego :?: :)

Edit:

Może to na przyszłość pomoże.

Ps. Ja najczęściej biorę półwytrawne bo takie lubię. I jeśli nie jest to wino sklepowe które znam tylko baniak, to zawsze przed zakupem degustacja. Jeśli nie ma takiej możliwości to nie kupuję, bo w Cro też kilka razy trafiłem na pomyje zamiast wina.
Ostatnio edytowano 28.04.2011 12:18 przez Rysio, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.04.2011 12:15

jeśli mowa o tanich winach, a widzę, że w takich gustujesz ja polecam litrowe w szklanej butelce kapslowane jak napoje w dwóch wersjach o nazwach Moro i Doro, dostępne w sklepach w całej Chorwacji za około 16 kuna za butlę. Wino młode, wytrawne , czerwone lub białe, dobre do obiadku. jak na cenę to bardzo smaczne.
o tych droższych może potem, jak się wątek rozwinie :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.04.2011 12:50

arturac napisał(a):jeśli mowa o tanich winach, a widzę, że w takich gustujesz ja polecam litrowe w szklanej butelce kapslowane jak napoje w dwóch wersjach o nazwach Moro i Doro, dostępne w sklepach w całej Chorwacji za około 16 kuna za butlę. Wino młode, wytrawne , czerwone lub białe, dobre do obiadku. jak na cenę to bardzo smaczne.
o tych droższych może potem, jak się wątek rozwinie :)


No i może jeszcze Malvezija :D
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 28.04.2011 13:00

Dingać i Postup, ale cena.... super wytrawne wino.
W baniaku nie licz na jakościowe wino, ono tylko czasami może smakować, ale wartości "winnych" w nim brak.
Tak samo nie kupisz dobrego wina w butelce innej niż 0.7 l, wystrzegaj się też pięknych, pełnych ozdób etykiet, dziwnych kształtów butelek....
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 28.04.2011 13:00

Sjor Bepo :wink:
Pozdrav :D
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 28.04.2011 13:32

A tak na poważnie - gewaina dotknęła tematu rzeki (albo i morza).
Który zresztą przewijał się w różnych wątkach na forum.
Napewno godnymi polecenia są plavac mali - Hvar i pošip - Korčula i Peljesač. To gatunki endemiczne, związane z tymi regionami. Wina te nie należą do tanich, mimo, że można je kupić w małych, lokalnych winiarniach (np. Sveta Nedjelja czy Smokvica).
A jednocześnie w tych samych okolicach można u gazdy dostać gładkie winka, nie ustępujące tym markowym.
Warunek: a) trzeba degustować przed kupnem; b) prosić by było w szklanej butelce.
Właśnie w te Święta opróżniliśmy butelczynę świetnego białego winka, kupionego u gopodarza w Prigradicy w ub. roku. Tak się jakoś zadekowało na tyłach.
Pzdr :)
gewaina
Odkrywca
Posty: 98
Dołączył(a): 12.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) gewaina » 28.04.2011 13:32

dzięki za szybkie riposty -i celne.
Wiem,że nie powinnam za bardzo kupować tego baniaka, ale wydawało mi się to takie cool, że to takie "chorwackie" - bo w Polsce zawsze te butelkowe :D
Poza tym ta kwasota baniakowa nic nie miała wspólnego z wytrawnością :roll:
Jak macie cos do zaoproponowania szczególnie pyznego to zapodawajcie - będe wtedy tylko na te się czaić podczas tegorocznego pobytu :lol:
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 28.04.2011 14:10

Moja prywatna klasyfikacja
Czerwone wina
Dingač nr 1
Plavac Mali - nr 2
Z białych smakuje mi Graševina
oczywiście nie wszystko człowiek spróbował no i ten sam szczep z różnych winiarni czy rocznika może się znacząco różnić smakiem

Niezgadzam się z Maćkiem , świeże wina nawet z plastikowej butelki na wakacjach na tarasiku w odpowiednim kielichu tez potrafią smakować wybornie , wole Dingac z plastiku za 100KN( za 1,5 l ) niż inne wino ze sklepu w ładnej butelczynie .
Również Plavac Mali potrafi wybornie smakować
No cóż nie stać mnie codziennie wydawać 100-200kN za 0,7 l. Dingaca - to zdarza się od święta przy okazji kolacji w restauracji raz na jakiś czas
( częściej w menu w knajpce zjawia się u nas zimne piwo )

Również Plavac Mali potrafi wybornie smakować nawet z plastiku ( ale świeżo nalewany przy mnie wprost z bani )
:D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.04.2011 14:11

temat się rozwinął, to dorzucę kilka słów:)

w Lumbardzie mieszkałem zaraz obok winiarni Posip, i oczywiście wpadałem tam na degustacje jak tylko mogłem :) za każdym razem coś kupowałem....aż bagażnik powiedział -dość. Ale do meritum, warto kupować u producenta, bo jak się potem okazało cena w sklepie w Korčuli była dokładnie razy dwa!!! z 75 kuna zrobiło się nagle 150 za to samo winko.

W Primośten, jest wielu sprzedawców, ale przykro mi to powiedzieć, większość z tych win smakuje bardzo słabo. Mówię w tym momencie o tych co stoją na ulicy, ja na szczęście mieszkałem obok Winoteki, której właściciel potrafił zaproponować smaczne wino zarówno za 30 kuna za butelkę jak i za 200, poza tym ma wspaniałą rakiję. Moim zdaniem tak właśnie powinna smakować rakija na początku czuć wręcz suchy i rozgrzewający alkohol a koniec jest owocowy. A wina, które tam nabyłem były też pyszne.

Najlepsze wina jakie spotkałem to region półwyspu Peljeśac, chyba najpoważniej podchodzą do tego tematu i nie sprzedają kwasu. ale tu nie podam konkretnych sprzedawców bo za dużo tego było.
gewaina
Odkrywca
Posty: 98
Dołączył(a): 12.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) gewaina » 28.04.2011 14:17

My będziemy na wyspie Brać - czy stamtąd znacie coś typowo "brackiego"?
Potem przenosimy się w okolice Zadaru - mam nadzieję, że podpowiedzi Wasze i linki Pani Kasi na pewno tu mi pomogą. :D
Już mi kubki smakowe pracują i mały ślinotok występuje... :lol:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 28.04.2011 14:18

armar napisał(a):Z białych smakuje mi Graševina


Najlepiej smakuje z kartonów w których w środku są woreczki 3 litrowe :lol: :wink: Po 2 tygodniach urlopu po nadmuchaniu wszystkich woreczków byłem niezależny od Jadroliniji bo miałem most pływający z Zivogosce Porat na Hvar :lol: :wink:
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 28.04.2011 15:06

armar napisał(a):

Niezgadzam się z Maćkiem , świeże wina nawet z plastikowej butelki na wakacjach na tarasiku w odpowiednim kielichu tez potrafią smakować wybornie
:D


Przecież ja nie napisałem, że nie smakuje, wyraźnie zaznaczyłem, że może smakować, tylko wartości w nim brak.
Często w baniaku kupuję i delektuję się na tarasie podczas kolacji :D
kammaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kammaj » 28.04.2011 15:28

To ja z innej beczki... W Primosten w uliczce obok starówki jest można powiedzieć winiarnia gdzie siedzi się na ławach (nie ma stolików) a winko podają w szklankach. Nie mam pojęcia jaki to rodzaj winka ale wszystkie były pyszne (białe, czerwone, prosek i rakija też). Polecam to klimatyczne miejsce. Na pewno tam kiedyś wrócę.
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
regiony winiarskie - i Wasze ulubione
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone