Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rakija i inne domace trunki?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kaszpir
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 22.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszpir » 03.09.2009 14:07

lubelski napisał(a):nabrałem. :cry: Wniosek z tego jeden ..i tu u nas i tam można kupić szajs...


Mi szkoda zdrowia aby kupować alkohol niepewnego pochodzenia. Nigdy nie wiesz co naprawdę znajduje się w butelce , w jakich warunkach sanitarnych wykonane i itd ...

Dlatego alkohol kupuje tylko w sklepach , alkohol znanych producentów , oryginalny ...

Wcale się nie dziwię że Chorwacja walczy z nielegalnym alkoholem. U nas od lat trwa walka z nielegalnym alkoholem (bimbrem) ..

Jeśli ktoś lubi ryzykować to niech ryzykuje. Mi szkoda zdrowia na "eksperymenty" a wybór alkoholi markowych jest spory :)
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 03.09.2009 14:18

kaszpir napisał(a):Mi szkoda zdrowia aby kupować alkohol niepewnego pochodzenia. Nigdy nie wiesz co naprawdę znajduje się w butelce


Dlatego warto sprawdzić co się kupuje - w wielu wypadkach sprzedawcy dają popróbować tego co w butelkach.
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 03.09.2009 14:26

My jak kupowaliśmy to jeden kolega testował a reszta kupowała:)) A rakije to dostaliśmy od naszego gospodarza który sam ją robi:) ja nie piłem bo nie lubie ale ponoć dobra..
kropeczka
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 25.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kropeczka » 03.09.2009 14:48

W lipcu w Trogirze i w Starigradzie kupowalismy rakije i inne nalewki, np miętową i cytrynową w tradycyjnych butelkach szklanych po Jamnicy :D .Była degustacja i negocjacje cenowe, teraz będzie można degustować i wspominać kiedy nadejdzie jesień.
kaszpir
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 22.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszpir » 03.09.2009 14:50

Arek napisał(a):Dlatego warto sprawdzić co się kupuje - w wielu wypadkach sprzedawcy dają popróbować tego co w butelkach.


A skąd będziesz wiedział w jakich warunkach sanitarnych i na jakiś "komponentach" powstał ten bimber ?

Jak czasami pokazują w PL "namierzone" lewe rozlewnie alkohole lub "domowe manufaktury" to czasami aż strach człowieka ogarnia ...

Jeśli ktoś lubi narażać swoje zdrowie i być "testerem" to spoko.

Ja jednak wolę sprawdzony i pewny alkohol , a wybór jest tak olbrzymi że każdy znajdzie coś ulubionego :)
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 03.09.2009 14:52

Ależ nie ma problemu, nikt nie zmusza do kupowania na straganach. Kupuj w sklepie.
kaszpir
Croentuzjasta
Posty: 166
Dołączył(a): 22.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszpir » 03.09.2009 15:40

Arek napisał(a):Ależ nie ma problemu, nikt nie zmusza do kupowania na straganach. Kupuj w sklepie.


Chodzi o legalny alkohol , a nie sprzedawany w sklepiku spod lady ...

Taki który jest wytworzony w fabryce która ma standardy jakości i czystości i itd ...
Który ma napisy , nazwę producenta , fabrycznie zakręconą nakrętkę , taki który zszedł z lini produkcyjnej gdzie zachowana jest sterylność i czystość a dodatkowo "powtarzalność" smakowa i identyczny skład chemiczny produktu ...

A nie u pani Basi w ukrytym w kurniku "sprzęcie" do destylacji i produkcji bimbru ...

To że inna pani "Zosia" sprzedaje "produkty" pani Basi spod lady w swoim sklepiku nie oznacza że produkt jest wysokiej jakości i nie zaszkodzi ...
piotr68
Croentuzjasta
Posty: 291
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr68 » 03.09.2009 20:05

A ja uważam, że produkty przemysłowe to właśnie sama chemia. Zawsze kupuję produkty regionalne , ale nie na głównych szlakach turystycznych. Jadę do najbliższej miejscowości i pytam w jakimkolwiek domu (większość mieszkańców produkuje na własny użytek). Alkohol lepszy jakościowo, bez porównania z masową produkcją przemysłową.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 03.09.2009 20:31

Kupowaliśmy rakije i wino "prosto od chłopa", ale zawsze tylko tam gdzie właściciel campingu powiedział, że można kupować. Zawsze było dobre, nigdy nie chorowaliśmy, a i spory zapas przywieźliśmy do Polski. Znajomym też smakowało.
Kupowaliśmy też rakije w sklepie. Różne gatunki w różnych cenach. Wiekszych różnic między tą domową a sklepowymi nie stwierdziliśmy.
Na targach nie odważyliśmy się kupować, stąd też porady zaciagneliśmy u Branego. W końcu nikt nie lubi jak mu sie goście pochorują.

Pozdrawiam
Romo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Romo » 03.09.2009 20:37

Hm...Jakoś nie słyszałem ani też nie czytałem o przypadkach zatrucia się domowymi wyrobami z Chorwacji czy też np. zakupienia wody w miejsce rakiji... Natomiast przypadków zatrucia się wyrobami "państwowymi" czy też zakupienia właśnie 100% zamiast 60% wody w Polsce było i będzie mnóstwo...
To ja chyba wolę domowe z Chorwacji... :D
Pozdrowionka
noicodok
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 23
Dołączył(a): 13.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) noicodok » 03.09.2009 23:53

kaszpir napisał(a):
Arek napisał(a):Ależ nie ma problemu, nikt nie zmusza do kupowania na straganach. Kupuj w sklepie.


Chodzi o legalny alkohol , a nie sprzedawany w sklepiku spod lady ...

Taki który jest wytworzony w fabryce która ma standardy jakości i czystości i itd ...
Który ma napisy , nazwę producenta , fabrycznie zakręconą nakrętkę , taki który zszedł z lini produkcyjnej gdzie zachowana jest sterylność i czystość a dodatkowo "powtarzalność" smakowa i identyczny skład chemiczny produktu ...


W tym roku byłem trzeci raz w Chorwacji, tym razem w Okrug Gornji. Po raz pierwszy kupiłem na straganie rakiję i wieczorem w domu byłem totalnie zdegustowany- tak paskudnego bimbru a w zasadzie spirytusu nie piłem nigdy wcześniej. Kilka dni później od gospodarzy nabyliśmy rakiję "produkowaną" przez ich rodzinę. To było ( i jest ) coś wspaniałego. Moc, bukiet, i "wchodzi mięciutko". Naprawdę wolę taką rakiję od większości fabrycznych alkoholi.
dagiesza
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 14.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dagiesza » 04.09.2009 09:30

:o W sierpniu na targu w Trogirze częstowali do woli wszystkimi napitkami i wybór był duuuuży!!! :!: Co do jakości to należy wybrać według uznania, czyli degustować gdzie się da i co się da, a przy tym dobrze się targować. :lol: U chłopa , baby kupuję zawsze hurtem, orachowicę, trawaricę i prośek. Mały zapasik pozwala dotrwać do następnych wakacji. :wink: Rok temu, w okolicach Śestanowaca, w ferworze doznań organoleptycznych i w poszukiwaniu dobrej orachowicy zapędziłem się w jednej z wiosek do przydomowej bimbrowni, stara szopa, a w środku kadzie i sprzęt pamiętający czasy CK Monarchii. :nice: Było super, a przywiezione pamiątki sprawiły wiele radości. :mrgreen: Po spożyciu ww. specjałów z CRO nikt nie doznał najmniejszego uszczerbku na zdrowiu. :oczko_usmiech: Moim zdaniem trunki te są jedyne i oryginalne, a w wielu przypadkach biją na łeb przemysł monopolowy krajowy i zagraniczny. :papa:
Youlca
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 31.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Youlca » 04.09.2009 10:30

Każdy sobie wybiera co tam komu pasuje. My generalnie często kupujemy "pod zamówienie" znajomym. Sobie po małej butelce na spróbowanie, co roku czegoś nowego typu orahovica czy jakaś smokvica :wink:
Samej czystej rakiji nie lubię.. :x

Jeśli komuś nie odpowiada nikt nikogo nie zmusza do kupna :roll:

a rozmowa na temat wyższości jednych trunków nad drugimi myślę że za bardzo nie ma sensu.

Na ulicy gdzie mieliśmy w tym roku kwaterę w Makarskiej była prawdziwa winiarnia z dużymi zbiornikami, gdzie można było kupić wino na litry. Klienci przychodzili z butelkami po napojach i kupowali na litry. Wszystko czysto i oficjalnie.
Wino z Vrgoracu i okolic Biokova :P
dorota131
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 199
Dołączył(a): 03.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorota131 » 04.09.2009 11:28

Po raz drugi kupowalismy wino i rakije od pani która mieszka przy drodze na wodospady KRKA. W tym roku specjalnie zjechalismy kilka kilometrów z autostrady aby uzupełnic zapasy :)
Mieszkając w Podgorze kupilismy wino na straganie ale było jakby to powiedzieć -rzadkie.
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 07.09.2009 08:12

kaszpir napisał(a):
Arek napisał(a):Ależ nie ma problemu, nikt nie zmusza do kupowania na straganach. Kupuj w sklepie.


Chodzi o legalny alkohol , a nie sprzedawany w sklepiku spod lady ...

Taki który jest wytworzony w fabryce która ma standardy jakości i czystości i itd ...
Który ma napisy , nazwę producenta , fabrycznie zakręconą nakrętkę , taki który zszedł z lini produkcyjnej gdzie zachowana jest sterylność i czystość a dodatkowo "powtarzalność" smakowa i identyczny skład chemiczny produktu ...

A nie u pani Basi w ukrytym w kurniku "sprzęcie" do destylacji i produkcji bimbru ...

To że inna pani "Zosia" sprzedaje "produkty" pani Basi spod lady w swoim sklepiku nie oznacza że produkt jest wysokiej jakości i nie zaszkodzi ...



Doceniam to, że martwisz się o zdrowie ogółu, ale pozwól, że sami będziemy decydować co wysokoprocentowego spożywać.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Rakija i inne domace trunki? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone