Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Radio CB na trasie PL-HR-PL?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.08.2008 15:37

Robert Baran napisał(a):Witam wszystkich i chciałbym dożucić swoje spostrzeżenia. radyjko przydało się bardzo. na słowacji nie wiadomo kto i z kąd krzyknął, że policja łapie nieoznakowanym radiowozem na radar . ( to już ma wymierną wartość) potem dużo ciszy na 19stym, ale w Dubrowniku bez problemu można już się dopytać np. o płacenie w parkomatach. tu naszych było wielu. wszyscy w wakacyjnych nastrojach,więc jakoś nawet zwyczajowego ku.....a nie było słychać.ogólnie nie żałuje że miałem CB.
ALE :( :( :( kiedyś trzeba było wracać do domu. Wszystko cacy. wakacyjne nastroje...... dotarliśmy do stolicy. i wtedy się zaczęło. pewien IDIOTA na pruszkowskich numerach nowiuśkim chryslerem,który starał się jechać 140 przeciskając się w korku jadącym ok. 60. pozbawił mnie całego nastroju wakacji. poleciało tyle ku.... że mu nie robię miejsca a on jest z SAMEGO Pruszkowa i dlaczego ja mam czelność go nie puścić. nie będę cytował bluzgów,ale usłuszałem na koniec: widziałem twoje numery (NKE)ty góralu pier..... nie wiem od kiedy mazury leżą w górach ale wiem na pewno,że wielu Tzw(ale nie wszyscy)Warszawiaków zachowuje się na drodze jak byk na arenie. agresja, agresja i jeszcze raz agresja. Anonimowośc CB wyzwala u nich niespotykane pędy ku zachowaniom godnym chama. zastanawiam się tylko dlaczego moje dzieci muszą tego słuchać. Mam kilku kolegów, którzy twierdzą iż jadąc przez Warszawę należy radio wyłączać bo i tak nic się nie dowie a choć bluzgów się nie słucha. Ogólnie GŁUPOLI na CB można spotkać w całej polsce,ale skala tego zjawiska w stolicy mnie przeraża. nie chcę aby mój post był uważany za atak na kierowców ze stolicy. Chcę tylko zwrócić uwagę na to bardzo niepokojące zjawisko.Jednocześnie chciałbym gorąco podziękować wszystkim tym kierowcom, którzy widząc obce rejstracje ułatwiają zmianę pasa zagubionym nieraz kierowcom z "prowincji"


ciekawy post ale popraw błędy bo Janusz już w drodze z Istrii
Robert Baran
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 26.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robert Baran » 16.08.2008 21:02

Bardzo za błędy przepraszam. Mam niestety taką dyslekcję klawiaturową. Długopisem mi się to nie zdaża. wszystko z powodu niezbyt częstego pisania na kompie. :lol: :lol: :lol: Niemniej jednak treść pozostaje zrozumiała :lol:


Wracając do poprzednich postów dotyczących anten magnesowych to uważam, bazując na własnych doświadczeniach ,że nie ma żadnej różnicy pomiędzy anteną magnesową a wkręcaną pod warunkiemże w magnesowej ktoś nie uszkodził kabla drzwiami. posiadam na dwóch jednakowych mercedesach vito anteny ML145 President. jedna z nich na magnesie , druga wkręcana. realny zasięg rozmowy to ok 12 km,zaś przy idealnym trafieniu w odpowiedni punkt może to być nawet ponad 20 km,ale tylko sporadycznie w ściśle określonych warunkach. tak więc uważam,że powstał tu pewien mit. Inną sprawą jest,że wiele osób korzysta z anten magnesowych o długości 30 cm sprzedawanych z tanimi radiami po 199 zł w zestawie reklamowanych jako "nie wymagające strojenia" ,a nawet przestawienie w inne miejsce dachu wymaga :wink: strojenia.
Toranaga
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 81
Dołączył(a): 12.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Toranaga » 03.09.2008 09:14

Koledzy, może ktoś się orientuje jak wyglada sytuacja w Republice Słowenii?
W sierpniu udając się na urlop do Chorwacji, na granicy Slo/Cro w Mursko Sredisce trzech umundurowanych pracowników Słoweńskiej Straży Granicznej lub Policji (nie zwróciłem uwagi na mundur) próbowało wymóc na mnie opłatę (60 euro) za rzekomo za długa antenę (1,5m, sugerowali że może mieć najwyżej 1m). Udałem glupka, że nie wiem o co im chodzi. A gdy zgasiłem silnik i chciałem wysiąść by wyjaśnić sprawę kazali jechać. :P
Sądzę, że chcieli mnie naciagnąć :evil: i zamierzam złożyć oficjalna skargę. Chciałbym jednak mieć pewność, że mam rację. Znalazłem stronę, gdzie sprzedają w Słowenii takie anteny, tak więc pewnie są dopuszczone do użytkowania, ale może ma ktoś większą wiedzę w tym temacie.
Robert Baran
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 26.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robert Baran » 10.09.2008 00:49

ojoj! prawie jak w Rosji. :P
waldis
Croentuzjasta
Posty: 293
Dołączył(a): 06.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldis » 11.09.2008 23:04

Do Moda:
A może warto by posklejać wszystkie tematy dot.CB-radio i zrobić jako przyklejone?
orfik11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 28.07.2008
Ha ha

Nieprzeczytany postnapisał(a) orfik11 » 17.09.2008 08:00

Kolego Toranaga a jak chcesz złożyć skargę skoro nawet nie wiesz na kogo, na jaka formację. Wiesz co możesz w takiej sytuacji zrobić....Przykre ale prawdziwe.
Aaa na marginesie. Będąc w sierpniu w Chorwacji jechałem na wycieczkę do Bośni i znajdując się w okolicy Imotskiego przy granicy rozmaiłem z operatorem CB z Kórnika woj. wielkopolskie. Ciekawe. Ja się na CB raczej nie znam ale byłem ja i moi znajomi w szoku.
Puno pozdrav Cromaniaków.
parrot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 219
Dołączył(a): 16.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) parrot » 21.03.2009 19:35

Potwierdzam powyższy post odnośnie łączności w Chorwacji z Polską - udało mi się w ubiegłe wakacje porozmawiać z kolegą, który przedstawiał się jako Marcin - świętokrzyskie. Byłem w okolicy Zadaru. On na pewno stacja bazowa, ja mobil, Uniden 520XL+Alan9Plus 145cm.
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 21.03.2009 22:16

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Zjawisko to nazywa sie odbiciem fali radiowej od jonosfery. A potocznie nazywane jest - propagacja fal radiowych. Fale radiowe na tych czestotliwosciach (27 Mhz) w ciagu dnia (od wschodu do zachodu slonca) odbijaja sie od jonosfery. Jonosfera jest to zjonizowana warstwa atmosfery znajdujaca sie 50-60 km nad ziemia.

Sygnal dociera z anteny nadajnika do jonosfery od ktorej sie odbija i dociera do anteny odbiornika. Poniewaz wysokosc jest ogromna dlatego dzieki takiemu odbiciu fali radiowej mozna uslyszec nawet caly swiat. Za dnia na tych czestotliwosciach mozna tak sobie rozmawiac codziennie. Tylko trzeba wiedziec co i jak.
Ja kiedys - poczatek lat 90'tych - slyszalem nawet Gwatemale.

Wiecej na ten temat poczytac mozna na witrynach krotkofalarskich oraz w szalenie ciekawej ksiazce pt. "ABC Krotkofalowca".

Pozdrawiam
Tomek SP8UFM
(te 2 literki, cyferka i 3 literki to znak krotkofalarski jakby ktos sie pytal ;) )
grax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 27.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) grax » 21.03.2009 23:16

Jesli chodzi o CB :)
W zeszlym roku mialem je ze soba podczas trasy do Chorwacji (PL->CZ->SLO->SLOW->CRO).

W Czechach jeszcze w wiekszym miescie dalo sie trafic na Polaka. Dalej to juz byl cud. Bardzo rzadko jakies ciezarowki PL. Mi CB podczas trasy sie raczej nie przydalo. :/
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 23.03.2009 09:44

Ale kiedy jechales? W srodku sezonu?
Bo wiadomo, ze poza wakacjami szkolnymi ilosc turystow z polski na trasie jest wyraznie mniejsza. I jesli jechales np. w maju to nie ma dziwne, ze malo kogo slyszales.

W ubieglym roku jeszcze nie mialem CB, wiec nie wiem jak jest w rzeczywistosci, ale z wypowiedzi na forum wynikalo, ze im dalej na poludnie tym gorsza slyszalnosc mobilkow na drodze. Jedna z opinii to taka, ze polskie mobilki byly slyszalne do Mariboru, a od Mariboru - cisza.

Powiem ze mozliwe i prawdopodobne. Po prostu po wielu godzinach jazdy juz nikomu nie chce sie "cisnac gruchy" to raz.

Dwa - z tego co pamietam - za Mariborem zaczyna sie teren gorzysty, a wiec i tlumienie fali przyziemnej wieksze. Po prostu na 27 Mhz taka gorka staje sie nie do przebicia dla fali przyziemnej stad i zasieg mniejszy.

Trzecia mozliwosc to taka, ze miales uszkodzona albo antene albo kabel koncentryczny przy wtyczce antenowej. Jezeli ekran kabla koncentrycznego zewrze sie z zyla glowna, to wtedy antena zachowuje sie tak jakbys w ogole jej nie mial.
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 23.03.2009 10:25

Rober Baran - poruszyłeś temat znacznie szerszy, niźli samo bluzganie przez CB. Chamstwo na drodze jest wszechobecne - czy to w dużym mieście czy na wiejskiej drodze. Tyle, że tam gdzie duże skupisko ludzi problem jest znacznie bardziej wyeksponowany. CB sprawiło tylko, że oprócz zachowań na drodze doszedł element emocji artykułowany w eter.

Robert Baran napisał(a): wielu Tzw(ale nie wszyscy)Warszawiaków zachowuje się na drodze jak byk na arenie. agresja, agresja i jeszcze raz agresja.


Chciałbym, aby wreszcie ktoś się pokusił i zrobił badania /jakieś wliczenie/ ilu z tych kierowców jest rodowitymi warszawiakami, bo wciąż pokutuje stereotyp o warszawiaku chamie na drodze. Ilu z tych ludzi przyjechało do Warszawy za chlebem i robić karierę ?
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 24.03.2009 13:41

Arek napisał(a):Rober Baran - poruszyłeś temat znacznie szerszy, niźli samo bluzganie przez CB. Chamstwo na drodze jest wszechobecne - czy to w dużym mieście czy na wiejskiej drodze. Tyle, że tam gdzie duże skupisko ludzi problem jest znacznie bardziej wyeksponowany. CB sprawiło tylko, że oprócz zachowań na drodze doszedł element emocji artykułowany w eter.

Robert Baran napisał(a): wielu Tzw(ale nie wszyscy)Warszawiaków zachowuje się na drodze jak byk na arenie. agresja, agresja i jeszcze raz agresja.


Chciałbym, aby wreszcie ktoś się pokusił i zrobił badania /jakieś wliczenie/ ilu z tych kierowców jest rodowitymi warszawiakami, bo wciąż pokutuje stereotyp o warszawiaku chamie na drodze. Ilu z tych ludzi przyjechało do Warszawy za chlebem i robić karierę ?


Szanowni koledzy opisujecie nacje nie Warszawiaków takich jak ja który pamięta czasy radia CB do rozmawiania po warszawie i wzywania pomocy na kanale 9-tym np. w razie zauważonego pożaru tylko Warszawian którzy przyjechali do stolicy za pracą.
A wracając do kanałów używanych za granicą to czytałem że po wyjeździe z kraju używamy kanału 28 a nie 19go, może dlatego kolega nikogo nie słyszał.
tmakler
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 09.05.2009
szczegóły używania CB

Nieprzeczytany postnapisał(a) tmakler » 09.05.2009 16:53

Witam, w lipcu wybieram się do CRO, zamierzam zabrać cb radio i nasuwa mi sie kilka pytań odnośnie szczegółów uzywania tego przydatnego urządzenia. Dla niektórych forumowiczów odpowiedzi na moje pytania mogą to być całkowicie oczywiste dla mnie jednak nie za bardzo więc proszę o wyrozumiałość:
1. na jakim kanale działamy za granicą, niektórzy piszą o 28 inni o 19 ???
2. czy jeżeli używamy 19 to tylko polacy będą się oddzywać???
3. czy 28 jest kanałem ogólnym i mozna dogadać się zarówno w językach ojczystych danych krajów i angielskim?????
4. czy w poprzednim sezonie jechał ktoś przez zach. Węgry trasą 86, jeśli tak czy słychać tam Polaków, bo w tej kwestii zdania też są podzielone???

Z góry dziękuję za info !!!!!!
Tomek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: szczegóły używania CB

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 09.05.2009 17:48

tmakler napisał(a):Witam, w lipcu wybieram się do CRO, zamierzam zabrać cb radio i nasuwa mi sie kilka pytań odnośnie szczegółów uzywania tego przydatnego urządzenia. Dla niektórych forumowiczów odpowiedzi na moje pytania mogą to być całkowicie oczywiste dla mnie jednak nie za bardzo więc proszę o wyrozumiałość:
1. na jakim kanale działamy za granicą, niektórzy piszą o 28 inni o 19 ???
2. czy jeżeli używamy 19 to tylko polacy będą się oddzywać???
3. czy 28 jest kanałem ogólnym i mozna dogadać się zarówno w językach ojczystych danych krajów i angielskim?????
4. czy w poprzednim sezonie jechał ktoś przez zach. Węgry trasą 86, jeśli tak czy słychać tam Polaków, bo w tej kwestii zdania też są podzielone???

Z góry dziękuję za info !!!!!!
Tomek


witaj.

1. 28
2. Na 19 nie sprawdzalem. 28 czasami jakiś Czech, Wloch, Chorwat. Polaków także nie za dużo.
3. Patrz pkt. 2.
4. Tamtędy nie jeżdżę.
ufokking
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 561
Dołączył(a): 21.07.2008
Re: szczegóły używania CB

Nieprzeczytany postnapisał(a) ufokking » 09.05.2009 18:09

tmakler napisał(a):4. czy w poprzednim sezonie jechał ktoś przez zach. Węgry trasą 86, jeśli tak czy słychać tam Polaków, bo w tej kwestii zdania też są podzielone???

Z góry dziękuję za info !!!!!!
Tomek


Ja jechałem i bardzo przydatna rzecz chociaż jechałem w nocy do CRO ruch był duży. Słowacy i Czesi na 86-ce to tragedia jak 30km/h to 30km/h :evil: Polacy bardzo aktywnie działali jeśli chodzi o miśków bo stali w tych mieścinkach mi osobiście na 86-ce w jedna stronę radio zaoszczędziło parę mandatów, no bo kto w nocy by jechał przez pusta miejscowość 30km/h jak bezpiecznie można 8).....km/h?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Radio CB na trasie PL-HR-PL? - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone