CHORWACJA ONLINE

forum

 
Porady Najczęściej zadawane pytania
reklama


Chciał(a)bym jechać w miejsce, gdzie są piaszczyste plaże. Co mógłbyś polecić? Plaże takie (głównie żwirowe) występują praktycznie wzdłuż całego wybrzeża w zatokach, ale jest ich mało. Niestety, tym samym znajduje się tam najczęściej dużo ludzi. Większość ludzi jednak po pobycie w Chorwacji przekonuje się do plaż kamienistych.
Czy wyjazd do Chorwacji z małymi dziećmi jest bezpieczny? Czemu nie?
Czy można jechać "w ciemno"? Jakie jest ryzyko, że nie znajdę miejsca? W sezonie (zwłaszcza w sierpniu) może być ciężko znaleźć dobre miejsce. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na dłuższe poszukiwanie, zawsze można znaleźć coś przyzwoitego (dlatego lepiej dojeżdżać na miejsce o wcześniejszej porze). Zawsze właściwie jest coś wolnego; jeśli się nam niespecjalnie podoba, spróbujmy wstępnie umówić się na jedną noc (możliwe tylko poza sezonem). Jeśli wybieramy się na camping, to jazda "w ciemno" jest po prostu jedynym rozsądnym wyjściem.
Jak można najtaniej spędzić wakacje w Chorwacji? Z pewnością najtaniej będzie wziąć namiot. Koszt noclegu dla 1 osoby może się wówczas zamknąć kwotą nawet ok. 10 zł za dobę.
Jak dojechać do Chorwacji? Patrz [tutaj].
Czy powiedzmy w czteroosobowym apartamencie może znajdować się pięć osób? Absolutnie nie. Przecież teoretycznie zmieściłoby się i dziesięć. Każdy apartament powinien posiadać cennik, w którym stawki są jasno określone. Czasami małe dzieci mają zniżkę lub nie są liczone jako dodatkowa osoba. Wszystkie szczegóły należy ustalać z właścicielem, najlepiej przed pobytem. Chorwacja jest jednym z nielicznych krajów, gdzie Polak nie kojarzy się z kombinatorem i możliwie należy utrzymywać ten stan.
Czy ceny wynajmu np. apartamentów są "sztywne", czy można się targować? Generalnie opłaty pobierane są zgodnie z cennikiem. W sezonie właściciele niechętnie obniżają ceny, bo oznacza to dla nich po prostu mniejszy zysk. Poza sezonem lub w mało atrakcyjnych miejscach, kiedy nie ma gości, można się trochę potargować, ale nie nachalnie. Jest to w każdym razie dopuszczalne rozwiązanie, w przeciwieństwie do upychania "na czarno" dodatkowych osób w apartamencie czy pokoju.
Szukam (najlepiej taniego) miejsca noclegowego w miejscowości X. Macie coś dla mnie? Serwis CHORWACJA ONLINE ma charakter niekomercyjny, to znaczy nie reprezentuje żadnego podmiotu gospodarczego trudniącego się turystyką. Nie prowadzimy tym samym rezerwacji miejsc noclegowych. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy, ale nie robimy od tej reguły żadnych odstępstw.
Czy to prawda, że do Chorwacji potrzebne są wizy? Nie! To plotka, którą ktoś rozpuścił jakiś czas temu. Do Chorwacji nie potrzeba wiz, Chorwaci jeszcze nie zgłupieli.
Jaką walutę najlepiej zabrać do Chorwacji? Najpraktyczniej jest wziąć euro, które jest w Chorwacji powszechnym środkiem płatniczym. Na przykład w euro podawane są w większości przypadków ceny apartamentów. Można oczywiście zabrać inne waluty wymienialne (choć "egzotycznych", jak na przykład złotówek, lepiej się wystrzegać, bo z ich łatwym sprzedaniem może być kłopot). Poza euro w miarę chodliwe są też dolary amerykańskie.
Jak wygląda sprawa z przejazdem do Dubrownika przez Bośnię i Hercegowinę? Bośnia i Hercegowina wymaga od Polaków wiz wjazdowych. Jednak w lecie te ograniczenia nie obowiązują. Droga do Dubrownika jest i tak specyficzna, jest to krótki "korytarz" przez BiH, więc i tak ta granica jest dla obcokrajowców łagodniejsza. [Leon]
Wybieram się do Chorwacji samochodem, którego nie jestem właścicielem. Czy wobec tego muszę posiadać jakieś dodatkowe dokumenty? Jeśli w samochodzie nie ma użytkownika samochodu odnotowanego w dokumentach, najlepiej mieć przy sobie umowę użyczenia pojazdu przez właściciela. Dokument taki powinien być wystawiony przynajmniej w dwóch językach (najlepiej polskim i angielskim) i zawierać stosowne oświadczenie osoby użyczającej. W celu jego sporządzenia najlepiej udać się do lokalnego oddziału PZM (mają tam już gotowe formularze).
Czy poza sezonem ceny znacząco maleją? Tak, jeśli chodzi o koszty noclegów; po 20 - 30 sierpnia zaczyna się stopniowa obniżka cen hoteli, apartamentów czy kempingów. Natomiast na wszelkie pozostałe artykuły i usługi (restauracje, sklepy) ceny pozostają praktycznie bez zmian.
Ile pieniędzy wziąć na wyjazd? Na to pytanie każda odpowiedź może być dobra. Minimalnie: oblicz koszty podróży (jeśli jedziesz autem to dość proste, ceny paliwa są wszędzie porównywalne), ceny noclegu (skorzystaj choćby z zasobów tego serwisu), następnie policz, ile wydajesz w kraju na bieżące potrzeby pzez dany okres i dodaj do tego około 50% (droższe są zwłaszcza wędliny i sery, możesz zabrać je z kraju; nie przesadzaj jednak z ilością "towaru" - za wszystko w Polsce też zapłacisz). Musisz mieć jeszcze niezbędną rezerwę na nieprzewidziane wydatki. Dobrze mieć ze sobą katrę płatniczą z możliwością debetu.
Jak w Chorwacji wygląda sprawa tankowania LPG? Tutaj możesz znaleźć bogatą listę stacji z gazem w całej Europie.  Powrót na poprzednią stronę


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl