Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pula 2008

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.11.2008 19:49

Ja przerwałem swoja relację :oops: , bo zaczytuję się w innych. :la:
W Puli też byłem w tym roku,
trzeba się zmobilizować do dalszego pisania,
aby dotrzymać lubelskiemu kroku :lol:
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 24.11.2008 20:47

Świetnie kolejna relacja i to jeszcze jak fajnie się zapowiada :!:
Obejrzałam z wielkim zainteresowaniem wszystkie zdjęcia, a Pulą jestem zachwycona, bo uwielbiam starożytne zabytki :!: :D
I znowu pojawił się mętlik w głowie, gdzie w przyszłym roku pojechać. :lol:
Już mi Janusz narobił smaka na Istrię,a teraz Ty.....
Czemu ( hahaha) ta Chorwacja taka piękna i tyle ma do zaoferowania :?: :P
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.11.2008 20:48

nie żartuj sobie Janusz ze mnie. To dzięki czytaniu tego forum, Waszym opisom doszła do skutku moja pierwsza podróż. Wiele się tu dowiedziałem konkretnych rzeczy które przydały mi się w planowaniu pierwszego wyjazdu.Te moje skromne opisy to w pewnym sensie podziękowanie dla Was ze mogłem skorzystać z Waszej wiedzy a i moją skromną też chciałbym się podzielić. Może ktoś taki jak ja, całkiem "zielony" zawita na te forum i może skorzysta z niego tak jak ja.... :wink:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 24.11.2008 21:28

Jędrusiowe zapiski są jak balsam na kiszki ... :D :D

Kurde ... zostało mi z innego wątku ..... :D :D
Sorry -więcej już nie będę - obiecuję :D :D
:papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.11.2008 23:03

Opisuj Jedruś pięknie Pulę , to na Zlocie Cię przytulę :lol: :lol: :wink:


Kurde - zaraźliwe te rymy 8O :smo:

:papa:
Ostatnio edytowano 25.11.2008 00:38 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
witki
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1231
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) witki » 25.11.2008 00:19

zostawiam ślad czekając na jeszcze.... :wink:
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 25.11.2008 00:50

lubelski napisał(a):ekspozycja dział przed wejściem do fortu ...

Skoro Ty przysiadłeś sobie na takiej lufie to ja z przyjemnością popatrzę na to :lol: :lol:

Obrazek

Plaża śliczna, lubię takie skałki, ale 2,5km jeździliście na nią?
Aż tak bardzo się nie dziwię, bo my na pierwszym pobycie w Cro jeździliśmy z 60km i to zaliczając z ranka korek przed Omisiem :lol: :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.11.2008 07:34

Jarek przy takiej temperaturze o godzinie 19 (+29) to tylko sił starczyło na dojście do fortu i przycupnięcie na chłodnym dziale. Ja jestem po "tuningu" więc nawet z tej racji w 2009 roku jedziemy w maju mimo że nawet całkiem, całkiem znosiłem te upały tegoroczne. Dojazdy na plażę nie były uciążliwe bo odległość niezbyt wielka (parę minut samochodem) ale jak piszesz to był pierwszy wyjazd. Teraz jestem już mądrzejszy i na te wakacje mamy 20 metrów do morza a przede wszystkim piękny 30 metrowy taras z widokiem na nie (zatoka Jjubljeva)
Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.11.2008 08:13

A teraz wizytówka Puli, zabytek widoczny na wszystkich zdjęciach-Amfiteatr.
Został zbudowany w I wieku naszej ery na rozkaz cesarza Wespazjana do budowy którego uległ podobno pod namową pochodzącej z Puli swojej przyjaciółki Cenidy. Jest to pod względem zachowania budowli trzeci obiekt na świecie, po rzymskim Koloseum i arenie we francuskim Nimes. Na planie elipsy (132x105 metrów) wzniesiono trzykondygnacyjną budowlę o wysokości 33 metrów. Zużyto do tego 8000 marmurowych bloków. Do wnętrza amfiteatru prowadziły cztery zewnętrzne klatki schodowe w kształcie wież. W północnej wieży wbudowana jest tablica dla człowieka który w 1583 roku ocalił amfiteatr dla potomnych . To senator Emo który przeciwstawił się weneckim dożom którzy chcieli rozebrać go i wykorzystać marmur do budowy swoich pałaców w Wenecji. Hvala mu za to bo Amfiteatr robi niesamowite wrażenie.
Poniżej Amfiteatru znajduje się duży płatny parking gdzie można zostawić samochód chcąc zwiedzać Stare Miasto. Praktycznie wszędzie stąd niedaleko, do Łuku Sergiusza spacerkiem jakieś 15-20 minut drogi. Są też parkingi bliżej Starówki ale małe i rzadko jest tam wolne miejsce. Acha i jeszcze jedno , w parkomatach można ustawić język polski żeby się nie męczyć z kupowaniem biletów.

Obrazek

Obrazek

Amfiteatr od wewnątrz...widoczna scena przygotowywana na występ 2.07 Zdravko Colica

Obrazek
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 25.11.2008 08:17

Witam Krajana . No tez chętnie poczytam o Istrze bo tam nie byłem - jakos bardziej ciągnie mnie tam gdzie jest połączenie gór i morza i wiekszy spokój ... Ale skolei Istria ma wiele malowniczych starych miasteczek i zabytków - o których naprawdę potrafisz ciekawie pisac ...A więc czekam na dalszy ciąg :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.11.2008 08:34

armar napisał(a):Witam Krajana . No tez chętnie poczytam o Istrze bo tam nie byłem - jakos bardziej ciągnie mnie tam gdzie jest połączenie gór i morza i wiekszy spokój ... Ale skolei Istria ma wiele malowniczych starych miasteczek i zabytków - o których naprawdę potrafisz ciekawie pisac ...A więc czekam na dalszy ciąg :D


O Istrii i jej miasteczkach możesz jeszcze poczytać TU i TU
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.11.2008 08:43

w pobliżu Amfiteatru znajdziemy taki oto przestrzenny plan Puli który ułatwia poruszanie się po Starówce

Obrazek

a stąd już bliziutko do portu i promenady nad morzem.Staliśmy kilkanaście minut zeby zrobić fotkę bez samochodów ale się nie udało, ale palmy musiały być w całości :wink: Za palmami park im. Franciszka Józefa

Obrazek

a tuż z boku następna pozostałość ck monarchii- budynek hotelu Riviera

Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.11.2008 08:43

O Puli będzie jutro TVP3 o godz. 19:10 (niestety nie we wszystkich regionalnych) a dokładnie chyba tylko w krakowskiej...(powtórka programu Światowiec)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.11.2008 08:48

lubelski napisał(a):Niedaleko plaży znajduje się nieduże ale ładnie urządzone akwarium morskie z wieloma gatunkami stworzeń morskich, naprawdę warte odwiedzenia

Obrazek


Zaciekawiło mnie to akwarium, wiec pozwól Andrzeju , że uzupełnię w tym fragmencie Twoją relację tym co znalazłem w necie.

Obrazek

Akwarium w którym byłeś jest na półwyspie Punta Verudela i znajduje się w budowli Fort Verudela - Ciebie zapraszam do ponownego zwiedzania, a tych co tam nie byli - na zwiedzania wirtualne, które ja już odbyłem :lol:

Fort,akwarium,eksponaty,zwiedzanie
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.11.2008 09:11

no jak zwykle niezawodny Janusz :D , masz rację do akwarium jest z plaży miejskiej bardzo blisko , dosłownie 2-3 minuty piechotą.
i jeszcze dwie fotki :
Obrazek

Obrazek
naprawdę warto tam wstąpić, a z dzieciakami to na pewno..., poza tym jest ciekawa ekspozycja starego sprzętu do nurkowania. Generalnie całe akwarium jest zrobione pod kątem dzieci i dla nich jest tu sporo ciekawych rzeczy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Pula 2008 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone