Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przygotowanie auta do drogi - żeby potem bez niespodzianek.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006
Przygotowanie auta do drogi - żeby potem bez niespodzianek.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 29.06.2010 17:01

Oczywiście nigdy do końca nie da się przewidzieć wszystkiego co dotyczy auta, ale mam kilka standardowych działan, które mogą okazać się nieodzowne. Dopiszcie co wy robicie ,żeby obyło się ez przykrych niespodzianek.

1. Sprawdzenie hamulców - klocki , tarcze , skuteczność, również ręcznego.
2. Płyn w układzie chłodzenia (zabieram litr deminaralizowanej na dolewkę ewentualną).
3. Poziom oleju - litr w aucie na dolewkę.
4. Komplet żarówek.
5. Wykupuję Assistance.
6. ZABIERAM ZAPASOWY KOMPLET KLUCZYKÓW I WRZUCAM ŻONIE DO TOREBKI :)

co jeszcze ?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.06.2010 17:07

Proponuję poruszyć kwestię ilości trójkątów i zawartości apteczki, a temat ruszy z kopyta :wink: .

Ja mam jeszcze koplet kluczy najczęściej w samochodzie spotykanych (w końcu to Golf III więc coś czasem można samemu pokręcić), oponę w płynie, gdyż z oszczędności miejsca mam w bagażniku dojazdówkę i bezpieczniki.
A na drogę dobre słowo mojego brata, który co rok mi powtarza, że takim samochodem to on by nie pojechał :wink:

Pozdrawiam.

Interseal M.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003
Re: Przygotowanie auta do drogi - żeby potem bez niespodzian

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 29.06.2010 17:08

Bahama napisał(a):1. Sprawdzenie hamulców - klocki , tarcze , skuteczność, również ręcznego.
2. Płyn w układzie chłodzenia (zabieram litr deminaralizowanej na dolewkę ewentualną).
3. Poziom oleju - litr w aucie na dolewkę.
4. Komplet żarówek.
5. Wykupuję Assistance.
6. ZABIERAM ZAPASOWY KOMPLET KLUCZYKÓW I WRZUCAM ŻONIE DO TOREBKI :)

co jeszcze ?


Ad.2 - woda destylowana to raczej do akku, do układu chłodzenia kup litr tego co już tam krąży

Ad.6 - komplet kluczyków zapasowych przytwierdzić karabińczykiem do spodni, bo torebka często zostaje w aucie podczas przerw w podróży

Dodatkowo:
7. Sprawdzić i napompować zapas
8. (Jeżeli jest) Przypomnieć sobie położenie awaryjnego guzika deaktywującego alarm, ew. zabrać instrukcję od alarmu ze sobą
9. (Jeżeli jest) Przypomnieć sobie gdzie jest klucz do śrub zabezpieczających felgi
10. Dolać płynu do spryskiwacza
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006
Re: Przygotowanie auta do drogi - żeby potem bez niespodzian

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 29.06.2010 17:10

el_guapo napisał(a):
Ad.2 - woda destylowana to raczej do akku, do układu chłodzenia kup litr tego co już tam krąży




Mam w układzie jakiś koncentrat -50 C więc literek wody mu nie zaszkodzi.
Seavolv
Croentuzjasta
Posty: 318
Dołączył(a): 28.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Seavolv » 29.06.2010 17:13

11. Sprawdzić czy czasem przegląd nie skończył się tydzień temu.
12. Zabrać dowód rejestracyjny i prawo jazdy
13. Najważniejsze POSPRZĄTAĆ w aucie :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.06.2010 17:16

zapasowa bateryjka do pilota :wink:
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 29.06.2010 17:17

Taśma izolacyjna - zajmuje mało miejsca a może się przydać jako doraźne załatanie dziurki w przewodzie gumowym.
Seavolv
Croentuzjasta
Posty: 318
Dołączył(a): 28.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Seavolv » 29.06.2010 17:25

Kevlar napisał(a):Taśma izolacyjna - zajmuje mało miejsca a może się przydać jako doraźne załatanie dziurki w przewodzie gumowym.

Tym sposobem niebawem będzie potrzebna przyczepka z podręcznym warsztatem :D zaraz ktoś napisze że śrubokręt, kombinerki i młoteczek by się przydał :lol:
who
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) who » 29.06.2010 17:50

I znów "mam w plecy". Poza wymianą koła, praktycznie niczego grubszego nie jestem w stanie zrobić. Te wspaniałe czasy Poloneza/126p ;-) Sie robiło w trasie taaaakie rzeczy, że hej! Awaria = serwis, najlepiej ASO/firmowy. A wszystkie wskazane przez Autora tematu czynności (filtry, płyny, etc.), to z automatu...
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 29.06.2010 17:52

Od lat stosuję jedną zasadę, auto mam zawsze sprawne, przeglądy robione w odpowiednim czasie, a nawet z wyprzedzeniem, wszelkie żarówki, apteczki, trójkąty w bagażniku, więc jechać mogę kiedy tylko dusza zapragnie i kasa pozwoli. Już w ten sposób wiele razy, po pracy stwierdzaliśmy z żoną, że dzisiaj nie wracamy, jedziemy np nad Bałtyk, nad nasze jeziora. :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.06.2010 18:04

Ja tak samo jak przedmówca. Może dlatego, że mam taką pracę, że dzwoni telefon i muszę jechać kilkaset lub tysiąc km!Więc samochód musi być zawsze sprawny.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 29.06.2010 18:07

maciek1956 napisał(a):...przeglądy robione w odpowiednim czasie, a nawet z wyprzedzeniem


Zdecydowanie z wyprzedzeniem szczególnie jeśli zostawiamy samochód w serwisie gdzie nie mamy znajomości (szczerych). Przegląd na kilka dni przed wyjazdem może skutkować banalnymi awariami w trasie jak choćby odkręcenie się korka czy filtra oleju, pęknięciu całkiem nowego a jednak felernego fabrycznie paska klinowego czy rozrządu albo brakiem klimy bo ruszony zaworek okazał się szczelny tylko na kilka dni i nasz czynnik poszedł w atmosferę. Zdarzały się też awarie nowych tarcz hamulcowych (pogięcie jakiś trefnych założonych nawet przez serwis bo woleliśmy tańsze), rozszczelnienia instalacji wodnych bo mechanik założył po raz drugi jednorazowy cybant itp, itd ... :wink:

Szerokości :D
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 29.06.2010 18:11

Przykład , dwa tygodnie temu wymiana całego rozrządu , żeby spokój na wakacje był... Po dwóch dniach jakieś podejrzane szmery ... Powrót do Autoryzowanego Serwisu ( a jakże) i ponowna wymiana paska rozrządu - ten nowy super hiper firmowy okazał się trefny.
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 29.06.2010 18:16

Rysio napisał(a): jednorazowy cybant ... :wink:
:D


Nie bardzo skumałem :roll: :idea:
Cóż to za "cynkwajs jest"??? :wink:
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 29.06.2010 18:18

kleeberg napisał(a):
Rysio napisał(a): jednorazowy cybant ... :wink:
:D


Nie bardzo skumałem :roll: :idea:
Cóż to za "cynkwajs jest"??? :wink:



Chyba chodzi o opaski zaciskowe...
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przygotowanie auta do drogi - żeby potem bez niespodzianek.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone