Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 22.05.2018 10:32

andywiki napisał(a):
wielbiciel napisał(a):
greenrs napisał(a):
wielbiciel napisał(a):Weź pod uwagę tez taki wariant który mogę polecić :
https://www.google.pl/maps/dir/Ruda+%C5 ... !3e0?hl=pl

Dzięki :D Na pewno wezmę pod uwagę. Jeśli dobrze widzę, to cały odcinek węgierski jest bezwinietkowy?

W takim zakresie tak.

Witam wielbiciel w takim razie tak lepiej a jeżeli w tam tym roku pisaliśmy z Katowice na Zwardoń,Bratysławę i 86 ?

Odniosłem się do postu greenrs, podtrzymuję że z Katowic lepiej Zwardoń, Bratysława i S86 niż wjazd do Chorwacji od strony Ptuj z tymi kombinacjami by nie płacić i nie stać w korku.
andywiki
Croentuzjasta
Posty: 334
Dołączył(a): 11.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) andywiki » 22.05.2018 10:35

Rozumie , dziękuje wielbiciel . Pozdrawiam.
byq
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 05.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) byq » 24.05.2018 11:25

Z racji tego, że będę jechał w poniedziałek, więc już teraz robię rozeznanie google mapsem różnych wariantów trasy.
Główne pytanie jest standardowe, czy przez AU i SLO czy przez SK i HU, jadąc od Brna, jak jadę z Wrocławia to Brno muszę zaliczyć.
Więc na dzień dzisiejszy o 8 rano google preferował trasę przez AU SLO, było 20min szybciej, w tej chwili wygląda na korki przy Wiedniu i czas już jest dla obydwu wariantów taki sam.
Najważniejszy jest dla mnie czas 13-14, bo o tej godzinie przewiduję dojazd do Wiednia, także zobaczymy.
Z tego co póki co widzę to trasa AU SLO bez objazdu autostrady jest ok 80zł droższa na winietach, ale i szybsza.
Jak są korki to szala przechyla się na stronę SK i HU.
pozdr
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 24.05.2018 14:56

byq napisał(a):Z tego co póki co widzę to trasa AU SLO bez objazdu autostrady jest ok 80zł droższa na winietach, ale i szybsza.
Jak są korki to szala przechyla się na stronę SK i HU.
pozdr

Miesięczna winieta kosztuje 30 euro co daje ponad 120 zł. Przy większym samochodzie to już koszt 60 euro.
byq
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 05.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) byq » 24.05.2018 17:25

Oczywiście, ze tak, czyli na Czechy tak czy inaczej kupuje winietę, jadąc przez AU i SLO mam 16 EUR plus 30EUR, w sumie 46 EUR, jadąc przez SK i HU koszt winiet wyszedł mi w okolicy 120zł przy wyjeździe na 12 dni.
Duże auta płacą odpowiednio więcej na wszystkich autostradach.
Przy godzinie 16 ogólny czas się wydłużył około 15min wg google maps, różnice pomiędzy AU+SLO w stosunku do SK+HU wróciły do około 15min.
Zobaczymy kolejne tygodnie co pokażą.
pozdr
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 24.05.2018 17:56

byq napisał(a):Oczywiście, ze tak, czyli na Czechy tak czy inaczej kupuje winietę, jadąc przez AU i SLO mam 16 EUR plus 30EUR, w sumie 46 EUR, jadąc przez SK i HU koszt winiet wyszedł mi w okolicy 120zł przy wyjeździe na 12 dni.
Duże auta płacą odpowiednio więcej na wszystkich autostradach.
Przy godzinie 16 ogólny czas się wydłużył około 15min wg google maps, różnice pomiędzy AU+SLO w stosunku do SK+HU wróciły do około 15min.
Zobaczymy kolejne tygodnie co pokażą.
pozdr

Nie ma sensu licytować się o 15 min i ileś tam kasy której na pierd..y wydasz więcej. Niech cię złapie takie zdarzenie jak wczoraj wieczorem na A4 i od 17 do 22:30 ludziska stali w korku gigant ponieważ przejechali ostatni zjazd zanim wystąpiło bum.
Dla mnie ważne jest, i tak polecam wszystkim, spokojna jazda drogami o stosunkowo małym nasileniu ruchu czyli statystycznie o mniejszej możliwości wystąpienia utrudnień. Z moich wielokrotnych obserwacji wynika że droga przez A jest o bardzo dużym natężeniu ruchu i wiecznie w remoncie, dlatego wolę jechać np. przez Węgry co dodatkowo pozwala w zależności od sytuacji w okolicy Zagrzebia na zmiany dróg by nie stać w korkach (się zdarzyło). Ponadto jadąc przez A znowu wpadamy w paranoję objazdu płatnej części przez Słowenię i jeździmy wąskimi uliczkami nieraz w nocy. Dlatego po kilkunastu latach jazdy przez A od kilku lat tylko Węgry, pomimo że M86 jest płatna ale za to nowa i szeroka i do samej granicy czy ze SLO (Dolga vas) czy Hr na starym przejściu w Letenye.
byq
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 05.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) byq » 24.05.2018 19:38

Właśnie o to chodzi, że koszt winiet jest dla mnie drugorzędny, chcę jak najszybciej i jak najbardziej przewidywalnie dojechać na miejsce.
Drogą do Bratysławy jechałem już kilka razy - zawsze spokój, do Gyor raz i też spokojnie, drogą 86 jeszcze ani razu, ale żeby tam były tłumy to w żadnym wątku nie widzę. Natomiast AU i SLO to już jest właśnie huśtawka z tego co widzę, a jak jest ruch większy to i ryzyko wypadku, stłuczki i blokowania któregoś pasa z automatu większe.
Jadę z noclegiem, więc dużej spiny nie mam, natomiast nie chciałbym z dwu i półrocznym szatanem, którego wszędzie pełno warować na autostradzie kilka godzin.
bledzik
Croentuzjasta
Posty: 190
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) bledzik » 25.05.2018 10:39

ale jak do samej granicy M86 ? Wg Google Maps autostrada jest tylko do Szombathely a później do Letenye jest zwykła droga jednopasowa.
a przez Austrię się jedzie przyjemnie, równo, może poza Wiedniem i okolicą. Jest 130 km/h - wszyscy jadą w tych granicach, jest 80 km/h na ograniczeniach - tak samo...mandaty za niewielkie przekroczenia też nie są wysokie
byq
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 05.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) byq » 25.05.2018 11:43

Moje wrażenie z forum jest takie, że są dwie grupy osób, które piszą najwięcej - gloryfikujące trasę AU-SLO i gloryfikujące trasę SK-HU, za wszelką cenę, coby się na trasie nie działo. Korki przy Wiedniu - pikuś, korki przy Mikolov - pikuś, korki na końcu autostrady Słoweni - pikuś. a tak naprawdę tracąc w każdym z tych miejsc po 15min, w sumie jest 45, czyli zaczyna być 30min wolniej od trasy SK-HU.
No nic, "paczam" sobie dalej na czasy przejazdu różnych wariantów tras i póki co wychodzi na to, że trasa SK-HU jest bardzo stabilna.
Trasa AU-SLO w zależności od pory dnia i Wiedeń robi tu chyba największą różnicę.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 25.05.2018 12:05

bledzik napisał(a):ale jak do samej granicy M86 ? Wg Google Maps autostrada jest tylko do Szombathely a później do Letenye jest zwykła droga jednopasowa.
a przez Austrię się jedzie przyjemnie, równo, może poza Wiedniem i okolicą. Jest 130 km/h - wszyscy jadą w tych granicach, jest 80 km/h na ograniczeniach - tak samo...mandaty za niewielkie przekroczenia też nie są wysokie

Zgadza się że jedzie się równo ale w tłumie. Ja mam punkt odniesienia wypracowany przez kilkanaście lat i mnie wygodniej jest przez Węgry, a czasowo wychodzi to samo przy mniejszym stresie z powodu dużo mniejszego ruch.
Fajnym tego przykładem jest powrót gdzie przed Zagrzebiem od Karlovać obydwa pasy jadą zderzak w zderzak, a za bramkami w kierunku Węgier pojedyncze auta jadą za to w lewo (kier. Macelj) dalej jeden za drugim. Dlatego taki mój wybór do i z przez Węgry. A na winietach nie skąpie bo dla mnie wygoda i szybkość, w takiej kolejności, się liczy. A 1090 km w 12 godzin jako jeden kierowca z dwoma krótkimi postojami (tank + spacer z psem) nie koniecznie autostradami (np. Murter-Plitvićke-Karlovać) robię na spokojnie.
el_grego
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 12.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_grego » 25.05.2018 12:11

byq napisał(a):...
No nic, "paczam" sobie dalej na czasy przejazdu różnych wariantów tras i póki co wychodzi na to, że trasa SK-HU jest bardzo stabilna.
Trasa AU-SLO w zależności od pory dnia i Wiedeń robi tu chyba największą różnicę.


Dokładnie tak jak piszesz - SK-HU jest dużo bardziej przewidywalną trasą w porównaniu z CZ-AT-SLO, a przyczyną tego stanu rzeczy jest spora różnica w natężeniu ruchu a wiadomo im więcej aut tym większa szansa na wypadek/awarię czy zwykłe spowolnienie.

a podsumowując tak w moim subiektywnym skrócie:

trasa CZ/AT/SLO
PLUSY:
+ lepsza infrastruktura drogowa (MOP'y, stacje paliw, oznakowanie)
+ mało odcinków jednopasmowych
MINUSY:
- dużo remontów
- duże natężenie ruchu (tędy jadą turyści z PL/CZ/DE/AT do CRO i IT plus ruch aglomeracyjny Wiednia)
- bardzo oblegane przejście graniczne SLO/HU w Macelj

trasa SK/HU
PLUSY:
+ z reguły małe natężenie ruchu (w ruchu turystycznym jadą głównie z PL i SK, tylko jedno większe miasto po drodze - Bratysława)
+ mało remontów
+ ładne widoki (bardzo subiektywne :D )
MINUSY:
- słabej jakości MOP'y w HU
- długie odcinki bez stacji paliw (głównie HU)
- kilka odcinków jednopasmowych (zarówno drogi lokalne jak i autostrady - M70[HU] D3[SK]
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 25.05.2018 14:19

Dobrze to el_grego wypisał, wariant Czechy-Austria-Słowenia jest szybszy, ale tylko w określonych dnia i poza piątkowo-sobotnimi szczytami wakacyjnymi. Droga przez Słowację i Węgry jest wolniejsza, ale niewiele nas może zaskoczyć jeżeli chodzi o korki (sam tylko stałem raz jak się wpakowałem w piątkowy popołudniowy szczyt w Bratysławie jak wracałem). Zdarzało mi się też jechać Słowacja-Austria-Słowenia dwa razy (raz z objazdem MLP, raz na Istrię) i nie narzekałem. Powtarzam - kluczowa jest pora wyjazdu i dzień, tak aby unikać korków.
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 25.05.2018 15:31

Też jedziemy w sierpniu z Wrocławia na Brać. Z moich dotychczasowych obserwacji, nigdy nie jechaliśmy w sezonie w soboty, zawsze są masakryczne remonty w Austrii, spowolniony Wiedeń, korki na granicy CZ-A. Granica SLO-HR jak się trafi, podobnie Lućko, zdarzało się i kilka-kilkanaście minut i 2 h korka. Zawsze z 2h spowolnień przy trasie.Zeszłoroczny przejazd przez Bratysławę i Węgry był najstabilniejszy, nigdy nie udało się jadąc przez Austrię przekroczyć średniej przejazdowej z postojami licząc jadąc spokojnie na tempomacie 120/h 90km/h z ułamkiem. Przez Węgry 104 bodajże. Te 14km/h razy 14godzin daje mnie prawie2- 3 godziny wcześniejszy czas dojazdu. Bo dojedziemy w 14h a nie 17. I tak też mam zamiar jechać, noclegi tranzytowe zapłacone, winiety na całość, różnice w cenie dojazdu-paliwie CZ -A -SŁO i CZ- SK- H to maks 100-150 PLN na dojazd i powrót
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.05.2018 15:35

Korek na granicy CZ-AT? Pierwsze słyszę...
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 25.05.2018 16:12

Mikulov i Poysdorf ? Widziałem setki postów na forum o tym ile tam się toczył żabką
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 208
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone