Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
el_grego
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 12.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_grego » 09.10.2017 13:53

amatus1 napisał(a):
rocker napisał(a):
amatus1 napisał(a):Proszę o radę odnośnie trasy. Zawsze jeździliśmy do cro przez CZ-Aus-Słowenia z objazdem, raz jechaliśmy przez Pragę (zwiedzanie przez weekend miasta) a w tym roku chcemy wybrać się na 2-3 dni do Budapesztu, zrobić pauzę w połowie drogi. Podpowiedzcie którą trasę wybrać? Myślałem nad dwiema opcjami:1. Słupsk cały czas A1-Żylina, Trenczyn-Bratysława-Gor, Tata, Budapeszt, 2-Słupsk cały czas A1, Nowoć-Dolny Kubiń-Rużomberk-Zwoleń-Nagyoroszi-Budpaeszt. Może inna opcja, proszę o sugestię.


hmmm... kawałek masz do zjechania. Trasa przez Niemcy nie jest taka zła, jesteś do przodu o parędziesiąt PLN nie płacąc w Polsce za A1. Wybierając trasę przez PL, musisz zapłacić w Czechach za winietę (chyba że w Cieszynie odbijesz na Trzyniec i Cadce do Zyliny na Słowacji) no i słowacka winieta. Odległość i czas porównywalne, także chyba jedynie aspekt ekonomiczny musisz brać pod uwagę.

Tak jak pisałem po drodzę chcemy zrobić postuj w Budapeszcie na 2-3 nolcegi. Jeszcze nie bylismy a ponoc warto. Wydaje mi się ze droga przez Niemcy odpada bo duzo dalej, Czechy też chcę ominąć (od razu wjechać do Slowacji).Myslaem o tych 2 trasach co pisalem wczesniej ale już sam nie wiem..


Polecam Ci w PL A1-->S1--> Zwardoń, SK od granicy D3 --> Świerszczynowiec -->11--> Czadca-->D1--> Bratysława (tranzytem) -->D2 --> HU M15 --> M1 do Budapesztu.
https://goo.gl/maps/tKi58o3dy2w

Trasa praktycznie bezproblemowe, jedyne "wąskie gardła" to Częstochowa (remonty DK1 w mieście), duże natężenie w godzinach szczytu w Bratysławie i potem sam wjazd do Budapesztu.
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 09.10.2017 15:04

Na starcie to nie na Gdańsk tylko Bytów-Kościerzyna-Zblewo-Skórcz i na A1 - oszczędność km i czasu ;)
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 09.10.2017 15:43

Lechoo napisał(a):Na starcie to nie na Gdańsk tylko Bytów-Kościerzyna-Zblewo-Skórcz i na A1 - oszczędność km i czasu ;)

Droga przez kościerzynę mi nie pasuję chodz teraz jest plus bo oddali obwodnice, jak cos to przemykam przez Kartuzy...jadac do cro zawsze wyjezdzam w nocy więc droga na Gdańsk jest pusta, obwodnica Trójmiasta również...a w lasach Kaszubskich łazi dużo czworonogów, raz już jelonka miałem na masce:(
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 09.10.2017 15:51

Jeśli wyjazd w nocy, to rzeczywiście lepiej S6/obwodnica/A1. Nadrabiasz pewnie nie więcej niż 40 km.
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 09.10.2017 20:18

Około 60km. Ja ruszam zawsze około 6 rano więc jak jadę na Kościerzynę droga pusta, leci się ładnie 1.5h i jestem na A1, a tak to od Wejcherowa jest koszmar. W nocy fakt można nabić na auto jakieś zwierze :D
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 09.10.2017 21:08

Lechoo napisał(a):Około 60km. Ja ruszam zawsze około 6 rano więc jak jadę na Kościerzynę droga pusta, leci się ładnie 1.5h i jestem na A1, a tak to od Wejherowa jest koszmar. W nocy fakt można nabić na auto jakieś zwierze :D

Jak dla mnie to oszczędność okolo 30-40 km bynajmniej do Swarożyna na A1, w nocy trasa od Wejherowa do A1 jest w miarę ok, czasami coś się spotka na obwodnicy ale nie jest żle... w dzień zastanowiłbym się nad opcją przez Kartuzy albo Kościerzynę ale w nocy nie widzę potrzeby. My wyruszamy w okolicach 02-03 i pierwszy odcinek do Częstochowy mija nam w oka mgnieniu..., zastanawiam się jak wygląda trasa od granicy do Budapesztu...bo z Budapesztu widzę, że nie ma problemu-prosto na Zagrzeb i do Lokvy:)
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 10.10.2017 01:27

rocker napisał(a):słuchajcie ja nie piszę co jest lepsze, co ma mieć a czego nie. Kolega Adam był dwa przed wyjazdem, już pewnie odpoczywa w Chorwacji i ma nas gdzieś a my tu dyskutujemy aby mu pomóc :)

On już jest na miejscu, ale może ktoś inny skorzysta z tego, co tu piszemy, choć z drugiej strony-nim ponownie pojawią się takie pytania nasze odpowiedzi będą 15 stron od końca wątku :)
Ale może ktoś skorzysta-bądźmy optymistami :wink:

rocker napisał(a):W moim ubezpieczeniu mam ZK za darmo, do tego zawsze wykupione Assistance full wypas. ZK jest obowiązkowa a to że ktoś wręcza łapówki żeby to ominąć to jego sprawa i wtedy jedzie bardzo ostrożnie unikając kolizji :)
pozdrav!

Kolizji... a czy policja podczas kontroli nie zechce obejrzeć ZK?
Taki lekki OT: Wracając ze Stonu postawiliśmy skręcić w bok w Neum. Zobaczyć najbliższą okolicę. Dojeżdżając do M17.3 zobaczyłem policję na lewo od skrzyżowania. Nie chciałem kusić losu, tym bardziej, że policjanci "ożyli" widząc samochód przy skrzyżowaniu-skręciłem w prawo ;)
Gdy wracaliśmy z naszej poprzedniej drogi pod zderzak (z podporządkowanej) wytoczył mi się samochód na blachach z Wysp Brytyjskich. Policjanci to widzieli, a że skręcał w lewo-policjanci się cieszyli :mrgreen:
I wracając do tematu-tam policja lubi sobie gdzieś stanąć i widząc samochód-pomachać "lizakiem".
Co prawda jeżdżąc do Mostaru/Međugorie/wodospadów Kravica nie widziałemtam kontroli drogowych, ale obok Neum-owszem. Skoro zatem ZK jest tam obowiązkowa, nie byłbym zdziwiony, gdyby policja podczas rutynowej kontroli poprosiła o ten dokument. U nas sprawdzają OC, ale że to tam nie działa-ZK pełni tę funkcję, i takie podejście podczas kontroli wydaje się logiczne. Jeśli się mylę, dajcie znać :)
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 11.10.2017 11:09

W przyszłym roku prawdopodobnie wakacje będę spędzał w szczycie sezonu (południowa Dalmacja) i dlatego zastanawiam się nad trasą przez Węgry, a konkretnie:

https://www.google.pl/maps/dir/49.95086 ... d6!1m0!3e0

Dodam tylko, ze wyjazd jak i powrót planuję w czwartek , a cała trasa przebiegać będzie płatnymi odcinkami dróg.

W związku z tym mam pytania.

1. Czy jadąc w środku tygodnia różnica w korkach na granicy węgiersko - chorwackiej (stare przejście w Letenye) będzie znacząca w porównaniu do granicy słoweńsko - chorwackiej (Macelj)?

2. Jak wygląda ruch ciężarówek w tygodniu na słowackim i węgierskim odcinku podanej wyżej trasy?

3. Jednym słowem - czy jadąc w czwartek trasa ta będzie czasowo i "korkowo" korzystniejsza od jazdy przez Austrię i Słowenię?
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 476
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 11.10.2017 16:23

SingSing74 napisał(a):W przyszłym roku prawdopodobnie wakacje będę spędzał w szczycie sezonu (południowa Dalmacja) i dlatego zastanawiam się nad trasą przez Węgry, a konkretnie:

https://www.google.pl/maps/dir/49.95086 ... d6!1m0!3e0

Dodam tylko, ze wyjazd jak i powrót planuję w czwartek , a cała trasa przebiegać będzie płatnymi odcinkami dróg.

W związku z tym mam pytania.

1. Czy jadąc w środku tygodnia różnica w korkach na granicy węgiersko - chorwackiej (stare przejście w Letenye) będzie znacząca w porównaniu do granicy słoweńsko - chorwackiej (Macelj)?

2. Jak wygląda ruch ciężarówek w tygodniu na słowackim i węgierskim odcinku podanej wyżej trasy?

3. Jednym słowem - czy jadąc w czwartek trasa ta będzie czasowo i "korkowo" korzystniejsza od jazdy przez Austrię i Słowenię?

Witam.
1. Na starym przejściu w Letenye słowo korek nie występuje.Zawsze tamtędy jadę, zarówno zawodowo jak i na urlop.Nigdy nie stałem z powodu korka na tym przejściu.
2.Najwięcej ciężarówek jedzie od Bratysławy i Wiednia w stronę Budapesztu.Nie jest to jednak jakiś problem żeby nie dało się jechać.
3.Nie wiem czy ktoś zna odpowiedź jak będzie za rok.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 11.10.2017 20:33

Dzieki za odpowiedź. Co do pytania 3, to chodziło mi głównie o dotychczasowe doswiadczenia od remontu 86/M86.

Zdaję sobie sprawę z tego, że za rok sytuacja się zmieni i będę ją kontrolował, ale planowanie skraca mi czas oczekiwania na wakacje, więc informacje zaczynam zbierać już teraz.
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 476
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 11.10.2017 21:00

SingSing74 napisał(a):Dzieki za odpowiedź. Co do pytania 3, to chodziło mi głównie o dotychczasowe doswiadczenia od remontu 86/M86.

Zdaję sobie sprawę z tego, że za rok sytuacja się zmieni i będę ją kontrolował, ale planowanie skraca mi czas oczekiwania na wakacje, więc informacje zaczynam zbierać już teraz.


Na 86 możesz trafić na jakieś małe wahadło z powodu remontu drogi i chwilkę postoisz. Jadąc np. nocą masz praktycznie znikomy ruch, ale niestety trzeba bardzo uważać na zwierzęta,a jest tam tego trochę. Jadąc za dnia jest oczywiście większy ruch i można trafić na jakiś korek w szczególności w okolicach Balatonu. Jak dla mnie 86 to fajna odskocznia od monotonii autostradowej, a przy okazji możliwość pokosztowania miejscowej kuchni, która co tu dużo gadać jest fantastyczna. :D
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 11.10.2017 21:18

Kuchnia i owszem, ale w drodze powrotnej. Mam już upatrzone dwie polecane restauracje. W tamtą stronę chcę jednak zajechać maksymalnie sprawnie i szybko. Zależnie od pogody trasa będzie pokonywana na raz, lub gdyby padało to z noclegiem. Wtedy mogę delektować się Węgrami, które nawiasem mówiąc bardzo lubię.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 12.10.2017 08:47

Lechoo napisał(a):Na starcie to nie na Gdańsk tylko Bytów-Kościerzyna-Zblewo-Skórcz i na A1 - oszczędność km i czasu ;)


Ja do Słupska z Torunia najszybciej dojeżdżam przez Gdańsk-A1

Mówimy oczywiście o normalnym ruchu bez np. zablokowanej po wypadku obwodnicy jak wczoraj czy godzinnych korków na bramkach jak weekendowo w wakacje
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 12.10.2017 08:55

SingSing74 napisał(a):W przyszłym roku prawdopodobnie wakacje będę spędzał w szczycie sezonu (południowa Dalmacja) i dlatego zastanawiam się nad trasą przez Węgry, a konkretnie:

https://www.google.pl/maps/dir/49.95086 ... d6!1m0!3e0

Dodam tylko, ze wyjazd jak i powrót planuję w czwartek , a cała trasa przebiegać będzie płatnymi odcinkami dróg.


Zawsze wyjeżdżaliśmy z Torunia w piątek po pracy koło 15-tej. Na miejscu koło Baski byliśmy zwykle koło 8 rano

W tym roku po raz pierwszy w czwartek i na całej trasie zaoszczędzona równa godzina

Pusto na BP Mszana, po Czeską winietę, po Austriacką, luźno na brakującym kawałku autostrady na łączniku CZ-A, luźny remontowany Wiedeń, spkojnie przed Macelj, bramki koło Zagrzebia z zerowym ruchem - wszystko pięknie :)
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 12.10.2017 11:25

Czyli ta trasa w czwartek również jest OK. Napisz w jaki dzień wracaliście i czy Macelj był zakorkowany?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 192
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone