Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.09.2017 08:35

adrianek90 napisał(a):Wracałem z Cro 10 września. Trochę się zdziwiłem gdy w Cadcy chciałem wjechać na nową ekspresówkę do Zwardonia, otóż informacje że tunel zamknięty i wjazdy na trasę zabarykadowane betonami. Czyli grubsza sprawa.

Musiałem jechać starą droga do Skalite. Dziwne, z tego co czytałem na forum to jakoś w czerwcu chyba otworzyli tą drogę, nie minęły 3 miesiące i już problem. Może ktoś wie co tam się dzieje?


Planowany przegląd serwisowy:

NDSAS napisał(a):PRE ÚDRŽBU UZAVRIEME ÚSEK D3 SVRČINOVEC - SKALITÉ

NDS z dôvodu plánovanej údržby uzavrie úsek diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité vrátane tunelov Svrčinovec a Poľana.

Počas plánovanej uzávery vyčistíme tunely, štrbinovú aj hlavnú kanalizáciu, skontrolujeme požiarne vodovody a vykonáme odborné prehliadky a skúšky elektrotechnických zariadení v tuneloch. Okrem toho zrealizujeme aj servisnú činnosť na technologických zariadeniach v tuneli a na diaľnici.

Informácia pre motoristov

Úsek D3 Svrčinovec - Skalité bude úplne uzavretý

od dňa 08. septembra (piatok) od 22:00 do 12. septembra (utorok) do 22:00
Tieto činnosti sú v súlade s plánovaným riešením sprejazdnenia úseku D3 Svrčinovec - Skalité.

Trasa obchádzky

Doprava bude v čase uzávery diaľničného úseku vedená po cestách prvej triedy - I/11 a I/12.


Bez paniki.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 13.09.2017 20:07

A no to spoko. Już otwarli, (wczoraj mój brat wracał, a właściwie dzisiaj nad ranem i już przejechał normalnie)

Nie pierwszy raz spotykam się z zamkniętym tunelem, ale zdziwiłem się że wjazd tak zabarykadowali betonami z każdej strony. Wystarczyło poustawiać jakieś pachołki skoro to na 4 dni tylko.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 25.09.2017 10:55

w piątek wracałem z Chorwacji przez słoweńską Lendavę i dalej 86tką do Bratysławy. Trasa spoko, tirów zadziwiająco mało widać, że ruch zmalał gdy otwarli M86. Wciąż godne polecenia połączenia z Chorwacją.
Radzi2000
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Radzi2000 » 29.09.2017 18:23

Ryszard_K, bardzo fajny i pomocny film, dzięki
adamkroll
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 01.10.2017
Re: Nowy użytkownik - tu się witamy z nowymi cro-forumowicza

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamkroll » 01.10.2017 17:29

Cześć wszystkim, wyjeżdżam po raz pierwszy, za dwa dni o 4 rano z Sosnowca. Cel Stanici tuz przy Omiś.
Niewiele wiem, na szybko czytam forum ale mnóstwo informacji, nie zdążę wszystko sprawdzić.
Planuję szybką trasę, przez Czechy, Austrię, Słowenię (mimo wszystko z pominięciem w tym kraju autostrad).
Będę Wam wdzięczny za szybkie rady, bo w całym tłoku informacji nie mogę doszukać się dla mnie najważniejszych informacji, tj.:
1. Winiety w drodze - gdzie konkretnie kupić, bo nie zdążę już online? czytałem stacje benzynowe, pierwsze napotkane ale obawiam się bym a wstępie nie zaliczył dodatkowych kar.
2. Jak ominąć autostrady Słowenii?
3. Jaki będzie koszt opłat za autostrady w Chorwacji od granicy ze Słowenią do Stanici? + ewentualne tunele?
4. Co zabrać ze spożywki i innych sensownych produktów, by nie dopłacać bez sensu ale bez przesady?
5. Podróże w tym rejonie, wyjazd na dwa tygodnie? planuję wyjazdy do miejscowości jak Split, Dubrownik, Makarska, po paliwo do Bośni, itp.
6. Zabierać kuny czy euro a może wszystko płacić kartą tyle, że VISA?

dodatkowo będę wdzięczny za każdą informację, która ułatwi nam (tym razem wakacje tylko z małżonką) spędzić najlepiej wspólny urlop.

Przyda się każda rada, o resztę zapytam jak dojadę.
Wielkie dzięki za wszelkie rady, linki do innych forum, zdjęcia, itp.
Pozdrawiam
Adam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Nowy użytkownik - tu się witamy z nowymi cro-forumowicza

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.10.2017 17:45

adamkroll napisał(a):Cześć wszystkim, wyjeżdżam po raz pierwszy, za dwa dni o 4 rano z Sosnowca. Cel Stanici tuz przy Omiś.
Niewiele wiem, na szybko czytam forum ale mnóstwo informacji, nie zdążę wszystko sprawdzić.
Planuję szybką trasę, przez Czechy, Austrię, Słowenię (mimo wszystko z pominięciem w tym kraju autostrad).
Będę Wam wdzięczny za szybkie rady, bo w całym tłoku informacji nie mogę doszukać się dla mnie najważniejszych informacji, tj.:
1. Winiety w drodze - gdzie konkretnie kupić, bo nie zdążę już online? czytałem stacje benzynowe, pierwsze napotkane ale obawiam się bym a wstępie nie zaliczył dodatkowych kar.
2. Jak ominąć autostrady Słowenii?
3. Jaki będzie koszt opłat za autostrady w Chorwacji od granicy ze Słowenią do Stanici? + ewentualne tunele?
4. Co zabrać ze spożywki i innych sensownych produktów, by nie dopłacać bez sensu ale bez przesady?
5. Podróże w tym rejonie, wyjazd na dwa tygodnie? planuję wyjazdy do miejscowości jak Split, Dubrownik, Makarska, po paliwo do Bośni, itp.
6. Zabierać kuny czy euro a może wszystko płacić kartą tyle, że VISA?

dodatkowo będę wdzięczny za każdą informację, która ułatwi nam (tym razem wakacje tylko z małżonką) spędzić najlepiej wspólny urlop.

Przyda się każda rada, o resztę zapytam jak dojadę.
Wielkie dzięki za wszelkie rady, linki do innych forum, zdjęcia, itp.
Pozdrawiam
Adam

Cześć jesteś we właściwym wątku. :idea:

Na wszystkie masz odpowiedzi tutaj
>>> krotki-przewodnik-po-forum-i-spis-tresci-faq-t18622.html
>>> faq-czyli-najczesciej-zadawane-pytania-f27.html
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013
Re: Nowy użytkownik - tu się witamy z nowymi cro-forumowicza

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 02.10.2017 01:18

adamkroll napisał(a):Cześć wszystkim, wyjeżdżam po raz pierwszy, za dwa dni o 4 rano z Sosnowca. Cel Stanici tuz przy Omiś.
Niewiele wiem, na szybko czytam forum ale mnóstwo informacji, nie zdążę wszystko sprawdzić.
Planuję szybką trasę, przez Czechy, Austrię, Słowenię (mimo wszystko z pominięciem w tym kraju autostrad).
Będę Wam wdzięczny za szybkie rady, bo w całym tłoku informacji nie mogę doszukać się dla mnie najważniejszych informacji, tj.:
1. Winiety w drodze - gdzie konkretnie kupić, bo nie zdążę już online? czytałem stacje benzynowe, pierwsze napotkane ale obawiam się bym a wstępie nie zaliczył dodatkowych kar.
2. Jak ominąć autostrady Słowenii?
3. Jaki będzie koszt opłat za autostrady w Chorwacji od granicy ze Słowenią do Stanici? + ewentualne tunele?
4. Co zabrać ze spożywki i innych sensownych produktów, by nie dopłacać bez sensu ale bez przesady?
5. Podróże w tym rejonie, wyjazd na dwa tygodnie? planuję wyjazdy do miejscowości jak Split, Dubrownik, Makarska, po paliwo do Bośni, itp.
6. Zabierać kuny czy euro a może wszystko płacić kartą tyle, że VISA?

dodatkowo będę wdzięczny za każdą informację, która ułatwi nam (tym razem wakacje tylko z małżonką) spędzić najlepiej wspólny urlop.

Przyda się każda rada, o resztę zapytam jak dojadę.
Wielkie dzięki za wszelkie rady, linki do innych forum, zdjęcia, itp.
Pozdrawiam
Adam

1. Czechy-pierwsza stacja-kilka km za granicą polsko-czeską (zakładam, że jedziesz A1). Jeśli tam nie będzie winiet-szukaj na forum opisów, gdzie kupić winietę w Ostrawie. Austria-przed autostradą będziesz miał kilka miejsc, gdzie kupisz winietę. Płacąc kartą Visa zapłacisz 1E więcej, kartą Master/Maestro-będzie cena nominalna. Tak już mają i już. Paliwo w Austrii jest wyraźnie tańsze poza autostradami.
2. Szukaj opisu Mureck-Lenart-Ptuj (MLP)-prosta trasa, tylko pilnuj prędkości!!!
3. Nie pamiętam, jaki jest adres www chorwackiego zarządcy autostrad-tam można to sprawdzić...
4.My bierzemy trochę wody mineralnej, coś do jedzenia na początek. Potem zakupy robimy na miejscu.
5. Skoro BiH-znaczy, że masz zieloną kartę. A skoro już tam będziesz-Mostar, nie dość, że atrakcyjny pod względem turystycznym, to i w Konzumie piwo będzie wyraźnie tańsze ;)
6. Jeśli możesz wypłacać $$$ w zagranicznych bankomatach bez dodatkowych opłat-raczej karta (Visa-patrz opłata za winietę w Austrii). Płatności w lokalach-jak się da-też kartą, na bramkach autostradowych-niemal koniecznie kartą-teraz nie będzie korków, ale trudniej o "pomyłkę" u kasjera.
Zawsze dobrze mieć trochę Euro. Kuny u nas są z reguły dość drogie.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 03.10.2017 08:54

i ja coś dorzucę, ale późno się obudziłeś by pytać o tyle informacji, za karę wujek google Ci pomoże :P

1. Kojacek się rozpisał prawidłowo, kup od razu miesięczną winietę (odruchowo dają wszędzie tygodniowe) - ceny masz w innym wątku na forum.
2. Ostatni zjazd w Austrii nr 228 na Spielfield, tam w GPS ustawiasz Gornji Macelj (HR) i włączasz unikanie dróg płatnych i autostrad.
3. cena od SLO do Zagrzebia to ok 50kun, do Omisia sprawdź na http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist
4. Wodę można pić z kranu (w tym roku się o tym przekonałem), bierzesz coś na początek, weź kostkę masła bo u nich kosztuje 15zł (jeśli jadasz). Tu masz aktualna gazetkę z Konzuma https://www.konzum.hr/Katalozi/Konzum-k ... .-12-00-00
5. Do Dubrovnika musisz mieć zieloną kartę, jeśli jej nie masz naszykuj sobie 10E dla celników łapówy (bardzo popularny proceder), w Neum tankujesz. I tak jak przedmówca pisał, pół dnia poświęcasz i jedziesz do granicy w Metković i na Mostar, będąc tam podjedź jeszcze do miejscowości Blagaj (10km dalej) masz fort i stary zabytkowy meczet i bardzo fajne widoki.
6. Ja mam Visę z ING - wypłacając z bankomatów Euronet, klikasz "bez przeliczenia" (NO DCC), kurs jaki mi liczyło to 0,575zł. Weź 200kun w razie wu i jakieś Euro - w razie gdyby terminale do płacenia za winietę były niedziałające.

Myślę, że Janusz wybaczy nam tę pomoc ! :)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 04.10.2017 13:19

rocker napisał(a):5. Do Dubrovnika musisz mieć zieloną kartę, jeśli jej nie masz naszykuj sobie 10E dla celników łapówy (bardzo popularny proceder)


w przypadku jakiejś kolizji w Neum będzie się mógł tłumaczyć, że ZK nie ma, bo dał łapówę, a właściwie to dlaczego wszelkie koszty ma pokryć z własnej kieszeni...
el_grego
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 12.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_grego » 04.10.2017 14:23

Pudelek napisał(a):
rocker napisał(a):5. Do Dubrovnika musisz mieć zieloną kartę, jeśli jej nie masz naszykuj sobie 10E dla celników łapówy (bardzo popularny proceder)


w przypadku jakiejś kolizji w Neum będzie się mógł tłumaczyć, że ZK nie ma, bo dał łapówę, a właściwie to dlaczego wszelkie koszty ma pokryć z własnej kieszeni...


10 EUR łapówka i ryzyko nie tylko w przypadku stłuczki ale już przy samym wręczaniu "tradycji" jak to mawiają kierowcy ciężarówek ze wschodu :D - coś mi w pamięci majaczy że ktoś na tym forum pisał że można wykupić na granicy z BiH ubezpieczenie które zastąpi ZK w cenie 15-20 EUR.

Samo wyrobienie ZK w większości przypadków jest banalnie proste i szybkie, mam OC w PZU i wystarczyła 1 wizyta u mojego agenta ubezpieczeniowego, który wydrukował i wydał mi to od ręki.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.10.2017 17:20

I jeszcze 10E na powrót, to już przestaje się opłacać, lepiej jeden wyjazd do agenta. I spokojna głowa.
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 05.10.2017 00:23

szaki17 napisał(a):I jeszcze 10E na powrót, to już przestaje się opłacać, lepiej jeden wyjazd do agenta. I spokojna głowa.

Tym bardziej, że Zieloną Kartę często dostaje się za darmo, tzn w cenie już posiadanego ubezpieczenia.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 05.10.2017 15:42

słuchajcie ja nie piszę co jest lepsze, co ma mieć a czego nie. Kolega Adam był dwa przed wyjazdem, już pewnie odpoczywa w Chorwacji i ma nas gdzieś a my tu dyskutujemy aby mu pomóc :)
W moim ubezpieczeniu mam ZK za darmo, do tego zawsze wykupione Assistance full wypas. ZK jest obowiązkowa a to że ktoś wręcza łapówki żeby to ominąć to jego sprawa i wtedy jedzie bardzo ostrożnie unikając kolizji :)

pozdrav!
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 09.10.2017 10:04

amatus1 napisał(a):Proszę o radę odnośnie trasy. Zawsze jeździliśmy do cro przez CZ-Aus-Słowenia z objazdem, raz jechaliśmy przez Pragę (zwiedzanie przez weekend miasta) a w tym roku chcemy wybrać się na 2-3 dni do Budapesztu, zrobić pauzę w połowie drogi. Podpowiedzcie którą trasę wybrać? Myślałem nad dwiema opcjami:1. Słupsk cały czas A1-Żylina, Trenczyn-Bratysława-Gor, Tata, Budapeszt, 2-Słupsk cały czas A1, Nowoć-Dolny Kubiń-Rużomberk-Zwoleń-Nagyoroszi-Budpaeszt. Może inna opcja, proszę o sugestię.


hmmm... kawałek masz do zjechania. Trasa przez Niemcy nie jest taka zła, jesteś do przodu o parędziesiąt PLN nie płacąc w Polsce za A1. Wybierając trasę przez PL, musisz zapłacić w Czechach za winietę (chyba że w Cieszynie odbijesz na Trzyniec i Cadce do Zyliny na Słowacji) no i słowacka winieta. Odległość i czas porównywalne, także chyba jedynie aspekt ekonomiczny musisz brać pod uwagę.
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 09.10.2017 12:13

rocker napisał(a):
amatus1 napisał(a):Proszę o radę odnośnie trasy. Zawsze jeździliśmy do cro przez CZ-Aus-Słowenia z objazdem, raz jechaliśmy przez Pragę (zwiedzanie przez weekend miasta) a w tym roku chcemy wybrać się na 2-3 dni do Budapesztu, zrobić pauzę w połowie drogi. Podpowiedzcie którą trasę wybrać? Myślałem nad dwiema opcjami:1. Słupsk cały czas A1-Żylina, Trenczyn-Bratysława-Gor, Tata, Budapeszt, 2-Słupsk cały czas A1, Nowoć-Dolny Kubiń-Rużomberk-Zwoleń-Nagyoroszi-Budpaeszt. Może inna opcja, proszę o sugestię.


hmmm... kawałek masz do zjechania. Trasa przez Niemcy nie jest taka zła, jesteś do przodu o parędziesiąt PLN nie płacąc w Polsce za A1. Wybierając trasę przez PL, musisz zapłacić w Czechach za winietę (chyba że w Cieszynie odbijesz na Trzyniec i Cadce do Zyliny na Słowacji) no i słowacka winieta. Odległość i czas porównywalne, także chyba jedynie aspekt ekonomiczny musisz brać pod uwagę.

Tak jak pisałem po drodzę chcemy zrobić postuj w Budapeszcie na 2-3 nolcegi. Jeszcze nie bylismy a ponoc warto. Wydaje mi się ze droga przez Niemcy odpada bo duzo dalej, Czechy też chcę ominąć (od razu wjechać do Slowacji).Myslaem o tych 2 trasach co pisalem wczesniej ale już sam nie wiem..
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 191
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone