Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Adam55
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 28.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam55 » 01.07.2015 15:03

Lednice napisał(a):Najtaniej będzie iść na piechotę, bo owies dla koni też kosztuje :wink:

Dominik Włoch z Gdańska przeszedł pieszo wzdłuż i wszerz całą Europę. Skoro on dał radę to inni też podołają :D
Można o nim w necie poczytać. Napisał również książkę o swych wędrówkach "Małe cuda Boga"

https://radiogdansk.pl/index.php/audycj ... -boga.html
Ostatnio edytowano 01.07.2015 20:35 przez Adam55, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.07.2015 15:49

Pochwalam :D

Znam chłopaka, co ma 18 lat i przeszedł około 600 kilometrów w Hiszpanii, bez rodziców, z kolegami z facebooka :!: :D
A&S
Croentuzjasta
Posty: 237
Dołączył(a): 20.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) A&S » 02.07.2015 13:42

Podziwiam samozaparcie i swojego rodzaju "zajawkę" i podziwiam jak najbardziej pozytywnie :)
sopelkolin
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 05.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) sopelkolin » 02.07.2015 13:50

Przepraszam jak powtórzę tą informację ale właściciele busów (sam jeżdżę t5) muszą uważać bo Węgrzy w tym roku tj. 2015 wprowadzili kategorię winiety D2 dla samochodów do 3,5 t ale mogących przewozić więcej niż 7 osób! Tak więc wybierając się w tym roku BUSEM na Chorwacje i jadąc przez Węgry należy przygotować sobie 9 560 HUF (!) na miesięczną winietę.

Pozdr
sopelkolin
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 05.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) sopelkolin » 02.07.2015 13:52

No i zapomniałbym o najważniejszym - link do źródła:

http://www.toll-charge.hu/Toll-tariffs/Pricing-2015/ :D
weronikap
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 10.04.2015
Którędy na Chr? Czechy,Austria..czy Słowacja i Węgry?

Nieprzeczytany postnapisał(a) weronikap » 04.07.2015 12:07

Niedługo jadę na Chorwację i zastanawiam się którą trasę wybrać.
Wyjeżdżam z Tarnowa. Lepiej przez Słowację i Węgry, czy jednak Czechy, Austria, Słowenia? Internet pokazuje mi mniej więcej taki sam czas dojazdu (przez Czechy 20min krócej :D ), ale chodzi mi głownie o koszty autostrad, winiet itd. Którędy będzie "taniej" i wygodniej? :D
Widmo
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 72
Dołączył(a): 13.06.2015
Re: Którędy na Chr? Czechy,Austria..czy Słowacja i Węgry?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Widmo » 04.07.2015 12:28

Polecam przejrzeć ten temat:

cro.pl/przez-czechy-przez-austrie-przez-slowacje-przez-wegry-t41048.html, wszystko w nim wytłumaczone. Mam nadzieję że mod wybaczy wstawiony link :).

ps. wybrałbym przez Czechy.
Ryan
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 17.06.2014
Re: Którędy na Chr? Czechy,Austria..czy Słowacja i Węgry?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ryan » 04.07.2015 12:33

Przede wszystkim nie na tylko do Chorwacji!
A jechałbym skoro wyjeżdżasz z Tarnowa na pewno przez Słowacje winieta miesięczna 14€. A potem Austria i objazd autostrad w Słowenii.
Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Którędy na Chr? Czechy,Austria..czy Słowacja i Węgry?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.07.2015 14:05

weronikap napisał(a):Niedługo jadę na Chorwację i zastanawiam się którą trasę wybrać.
Wyjeżdżam z Tarnowa. Lepiej przez Słowację i Węgry, czy jednak Czechy, Austria, Słowenia? Internet pokazuje mi mniej więcej taki sam czas dojazdu (przez Czechy 20min krócej :D ), ale chodzi mi głownie o koszty autostrad, winiet itd. Którędy będzie "taniej" i wygodniej? :D

Witam.
Ja z Nowego Sącza do Chorwacji jadę przez: Muszynę - Preszów- Koszyce - Miszkolc - Budapeszt - Gorican i już jestem w Chorwacji :lol:
Gdybym mieszkał w Tarnowie - jechałbym: Tarnów - Nowy Sącz - i dalej jak wyżej :idea:
Bimbasz
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bimbasz » 07.07.2015 22:37

widzę że od tego roku Węgrzy chcą opłaty za przejazd autostradą M15 i M1 od Rajki do zjazdu na 86. Co roku jeździłem trasą Rajka, M15, M1, zjazd na 86, Szombathely, Lendav, Cacovec, wjazd na autostradę HR w Sveti Kriz. Widać było w tamtym roku, że mocno przebudowują drogę 86 od Szombathely do granicy. Co chwila była zwężka.
W tym roku zastanawiam się czy jechać tak samo, z tym że ominąć płatny odcinek na Węgrzech (winietę musiałbym kupić miesięczną za 65zł) zjeżdżając z autostrady w Bratysławie. Czy lepiej jechać autostradą węgierską (nie chodzi mi o oszczędność rzędu 65zł na winietę) do Gyor a potem np 81 czy 82 do M7 i dalej do Chorwacji.
Czasowo wyjdzie chyba tak samo, tyle że pewno z 60km dalej.
Jechał ktoś z Was w tym roku 86 przez Szombathely do granicy, jak wygląda tam z budową, oddali nowe odcinki drogi?
Ew którą drogę wybrać 81 czy 82, a może jest jakaś alternatywna trasa.

trasa https://goo.gl/maps/Oa5lF
qbat
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 24.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) qbat » 07.07.2015 23:01

Dwa razy jechałem 81. Po drodze nie ma dużo ograniczeń typu teren zabudowany itp., dopiero pod koniec przed Szekesfehervar te kilka miejscowości, ale ruch płynny. Wariant, który linkujesz też rozważałem, ale dużo bardziej kręta droga, więc jednak pojedzie się wolniej, poza tym na końcu (przy Vesprem) za dużo jakiś kombinacji, wcale czasowo nie wyjdzie szybciej.
qbat
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 24.03.2009
Re: Którędy na Chr? Czechy,Austria..czy Słowacja i Węgry?

Nieprzeczytany postnapisał(a) qbat » 07.07.2015 23:14

weronikap napisał(a):Niedługo jadę na Chorwację i zastanawiam się którą trasę wybrać.
Wyjeżdżam z Tarnowa. Lepiej przez Słowację i Węgry, czy jednak Czechy, Austria, Słowenia? Internet pokazuje mi mniej więcej taki sam czas dojazdu (przez Czechy 20min krócej :D ), ale chodzi mi głownie o koszty autostrad, winiet itd. Którędy będzie "taniej" i wygodniej? :D


Pewnie już na tym forum wylano megabajty literek w temacie, która trasa lepsza, ale co tam - dorzucę swoje "3 grosze" :)

Sprawdziłem organoleptycznie obie trasy - dwa razy jechałem przez Słowację i Węgry, w tym roku dla odmiany pojechałem przez Czechy, Austrię, Słowenię. Gdybym miał wybierać przy następnej okazji, to wybrałbym przez Słowację i Węgry (o ile nie byłoby jakiś dramatycznie korkujących remontów itp.). Główne powody to jakość dróg i mniejszy koszt winiet. Owszem, można się bawić w te objazdy austostrady słoweńskiej, ale moim zdaniem to podważa sens wybierania tej trasy, która w zamierzeniu ma być nieco krótsza i szybsza. No i jak się przy takim wariancie porówna długości odcinków trasy bez autostrad, to wychodzi mniej więcej na to samo. Z tym że przez Węgry i Słowację ruch mniejszy, bo nie ma Czechów, Austriaków, Niemców - jakoś mam subiektywne wrażenie, że jest spokojniej. Przy czym przy Budapeszcie potrafi się korkować, stąd lepiej ścinać trasę np. drogą 81 przez Gyor i Szekesfehervar.

W praktyce bardzo dużo zależy od dnia tygodnia i pory dnia, kiedy się jedzie, postojów itp. Te nawigacje (łącznie z google) pokazują czas ciągłej jazdy przy założeniu ciągłego ruchu zgodnie z ograniczeniami, więc warto sobie dołożyć jakiś bufor np. 1h. Poza tym przecież nie o to chodzi, żeby się ścigać z czasem - mnie zazwyczaj te trasy do pierwszego noclegu schodziły tak po 8,5 h z postojami, zarówno jedną jak i drugą trasą. "Na raz" nie jeżdżę - to ponad moje siły ;).
Użytkownik usunięty
Re: Którędy na Chr? Czechy,Austria..czy Słowacja i Węgry?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.07.2015 05:01

weronikap napisał(a):Niedługo jadę na Chorwację i zastanawiam się którą trasę wybrać.
Wyjeżdżam z Tarnowa. Lepiej przez Słowację i Węgry, czy jednak Czechy, Austria, Słowenia? Internet pokazuje mi mniej więcej taki sam czas dojazdu (przez Czechy 20min krócej :D ), ale chodzi mi głownie o koszty autostrad, winiet itd. Którędy będzie "taniej" i wygodniej? :D


Przez Węgry ( Koszyce - Miszkolc ) masz tylko 2 winiety i na pewno brak korka na granicy H/HR :)

Przez Czechy - Austrię - Słowenię masz 3 winiety w tym słoweńską chyba 15 € za 7 dni ( można objechać ) i pewny korek na granicy SLO/HR 8)
arek71
Croentuzjasta
Posty: 242
Dołączył(a): 17.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek71 » 08.07.2015 05:52

akwarysta6 napisał(a):Witam, jestem właśnie w Makarskiej. Jechałem w niedzielę 27.06 na noc przez Cieszyn, Żyliną, Bratysławę Gyor, Szekesferhevar i autostradą cały czas do Makarskiej. Droga rewelacyjna. Nie staliśmy nawet minuty na żadnych bramkach lub zwężeniach autostrad. Czas przejazdu z dość częstymi przerwami z uwagi na dziecko wyniósł 17h. Pozdrawiam.

Witam :D
Jaka jest cena ewiniety na miesiąc dla auta osobowego na Węgrzech ? :D
arek71
Croentuzjasta
Posty: 242
Dołączył(a): 17.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek71 » 08.07.2015 06:01

Jeszcze jedno pytanko :do jakiej kategorii zaliczyć busa :ford tranzit zarejestrowany na 7 osób.
Chodzi o Słowację i Węgry.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przez Czechy, przez Austrię, przez Słowację, przez Węgry - strona 87
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone