Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

przewóz dziecka na przednim siedzeniu

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003
przewóz dziecka na przednim siedzeniu

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 02.04.2008 11:53

czy orientujecie sie czy tak jak w PL mogę w CZ, A, SLO i HR przewozić dziecko na przednim siedzenu? oczywiście w specjalnym foteliku.
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 03.04.2008 08:17

dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 03.04.2008 08:30

zerknąlęm i nadal nie wiem, ale za to dużo sie dowiedziałem o zaklejeniu pępka :D
Bierut
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bierut » 03.04.2008 08:47

Jeśli w foteliku to bez znaczenia na którym miejscu. No może za wyjątkiem siedzenia kierowcy. Jeśli zaś z przodu, tyłem do kierunku jazdy, musi być możliwośćwyłączenia airbagu. Albo za pomocą włącznika lub automatycznie jak np. w Mondeo III.
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 03.04.2008 08:50

dzięki Bierut, mała ma 7 lat więc będzie siedziała przodem do kierunku jazdy. a z tyłu żona z 2 letnia córką, z przodu pod nogami małej będzie jeszcze pies.
beniu11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 193
Dołączył(a): 06.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) beniu11 » 03.04.2008 09:05

Witam,informacje jakie uzyskałem w zeszłym roku.W Polsce przewożenie na przednim siedzeniu dozwolone w foteliku ,ale w przypadku kiedy nie ma poduszki powietrznej, Czechy na tylniej kanapie we foteliku,Austria tak samo, Chorwacja na tylniej kanapie,Włochy fotelik na tylniej kanapie. :) Pozdrawiam.
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 03.04.2008 09:08

beniu11 mogę Ci potwierdzić, że info o Polsce już nieprwidłowe uzyskałeś - to jak mam wierzyć w dalsze info? :wink:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 03.04.2008 09:15

Tak, w tym starym wątku padło pytanie czy ściskać w pionie czy poziomie, czy może wciskać do środka. Też nie wiem, ale słyszałem że działa...
beniu11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 193
Dołączył(a): 06.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) beniu11 » 03.04.2008 09:24

dg napisał(a):beniu11 mogę Ci potwierdzić, że info o Polsce już nieprwidłowe uzyskałeś - to jak mam wierzyć w dalsze info? :wink:

A jeśli można wiedzieć jak jest według przepisów. :?:
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 03.04.2008 09:34

beniu11 napisał(a):
dg napisał(a):beniu11 mogę Ci potwierdzić, że info o Polsce już nieprwidłowe uzyskałeś - to jak mam wierzyć w dalsze info? :wink:

A jeśli można wiedzieć jak jest według przepisów. :?:

możesz przewozić dziecko z przodu pod warunkiem:
- musi mieć fotelik
- przodem do kierunku jazdy jeżeli jest włączony airbag

Wydaje mi się, logicznie myślac że chyba jednak można przewozić dzieci z przodu na fotelikach, bo jak samotne czeszki, austryjaczki, słowenki i chorwatki wożą swoje pociechy do szkól przedszkoli itd. ?
beniu11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 193
Dołączył(a): 06.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) beniu11 » 03.04.2008 09:44

dg napisał(a):
beniu11 napisał(a):
dg napisał(a):beniu11 mogę Ci potwierdzić, że info o Polsce już nieprwidłowe uzyskałeś - to jak mam wierzyć w dalsze info? :wink:

A jeśli można wiedzieć jak jest według przepisów. :?:

możesz przewozić dziecko z przodu pod warunkiem:
- musi mieć fotelik
- przodem do kierunku jazdy jeżeli jest włączony airbag

Wydaje mi się, logicznie myślac że chyba jednak można przewozić dzieci z przodu na fotelikach, bo jak samotne czeszki, austryjaczki, słowenki i chorwatki wożą swoje pociechy do szkól przedszkoli itd. ?

Logika a przepisy czasami się rozbiegają :lol:
Dla pewności moje dziecko jedzie z tyłu i nie ma problemu.Pozdrawiam. :)
beniu11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 193
Dołączył(a): 06.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) beniu11 » 03.04.2008 11:37

Sposób przewożenia dzieci w pojeździe samochodowym uregulowane zostało w Ustawie z dnia 20.06.1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108 z 2005r., poz. 908 – tekst jednolity z późniejszymi zmianami).

Art. 39. ust. 3. w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Art. 45. 2. Kierującemu pojazdem zabrania się:

- przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 lub 63 ust. 1;

- przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;

- przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Jak wynika z powyższych przepisów prawidłowym jest przewożenie 10 miesięcznego dziecka w foteliku ochronnym na przednim siedzeniu zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy.

Natomiast jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną pasażera to przewożenie dziecka może odbywać się tylko przodem do kierunku jazdy.
:)
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 03.04.2008 11:40

no to teraz jak jest u tych na południu od naszej miedzy aż do adriatyku ? :wink:
beniu11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 193
Dołączył(a): 06.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) beniu11 » 03.04.2008 11:49

Austria
-do 12 lat i przy wzroście do 150cm nie mogą jechać na przednim siedzeniu,
z tyłu mają być zapięte w pasy przystosowane do ich rozmiarów.

Belgia
-dzieci do 3 lat przewozimy w foteliku,
-dzieci powyżej 3,ale do 12 lat zapinamy specjalnymi pasami.

Chorwacja
-zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu.

Czechy
-dzieci do 12 roku życia i wzroście poniżej 150 cm mogą być przewożone jedynie
w fotelikach lub w dwupunktowych pasach bezpieczeństwa.Przepisów tych nie stosuje się,gdy przed siedzeniem lub obok zainstalowana jest poduszka powietrzna.

Dania
-dzieci poniżej 3 lat przewozi się w specjalnym foteliku,
-dzieci od 3 do 6 lat-specjalne pasy+podwyższone siedzisko.

Estonia
-dzieci do 10 lat moga jeździć tylko na tylnym siedzeniu.

Francja
-do 10 lat zakaz przewozu dzieci na przednim siedzeniu o ile nie ma fotelika,
-dzieci od 9 miesięcy do 3-4 lat mają być przewożone w fotelikach-kołyskach,
-zakaz siedzenia dzieci tyłem do kierunku jazdy,gdy w samochodzie są poduszki powietrzne

Grecja
-zakaz przewozu dzieci na przednim siedzeniu do 12 lat.

Hiszpania
-zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu o ile nie jest wyposażone w fotelik przystosowany do rozmiarów dziecka.

Holandia
-dzieci do 3 lat wyłącznie w foteliku,
-powyżej,ale do 12 lat tylko na tylnym siedzeniu.

Litwa
-dzieci do 12 lat jeżdżą wyłącznie na tylnym siedzeniu.

Łotwa
-dzieci przy wzroście do 150 cm jeżdżą w fotelikach lub pasach dla dzieci.

Niemcy
-zakaz przewozu dzieci do lat 12 i wzroście poniżej 150cm na przednim siedzeniu o ile nie jest wyposażone w odpowiedni fotelik.

Norwegia
-dzieci do lat 4 przewozimy w odpowiednim siedzeniu zabezpieczajacym,
-dzieci powyżej 4 lat podróżują albo w specjalnym foteliku lub zapięte są pasami
bezpieczeństwa przystosowanymi do ich rozmiaru.

Portugalia
-dzieci do lat 3 tylko w foteliku,
-dzieci do 12 lat tylko z tyłu.

Rumunia
-dzieci do 12 lat jeżdżą tylko na tylnym siedzeniu.

Słowacja
-dzieci do lat 12 i wzroście poniżej 150cm nie mogą podróżować na przednim suiedzeniu.

Słowenia
-dzieci do 12 lat jeżdżą tylko na tylnym siedzeniu.

Szwajcaria
-dzieci do lat 7 na tylnym siedzeniu.

Szwecja
-dzieci dla lat 7 tylko w foteliku.

Turcja
-dzieci do lat 12 tylko na tylnym siedzeniu.

Węgry
-dzieci do 12 lat i wzroście poniżej 150 cm mogą być przewożone na przednim siedzeniu pod warunkiem,że jest ono wyposażone w fotelik ochronny lub inne
urządzenie zabezpieczające,odpowiednie do wagi i wzrostu dziecka.

Wielka Brytania
-dzieci do 3 lat w foteliku,
-dzieci do lat 12 w specjalnych pasach.

Włochy
-zakaz przewozu dzieci do lat 12 i przy wzroście poniżej 150cm na przednim siedzeniu o ile nie jest tam zamontowany specjalny fotelik,
-dzieci do 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu bez specjalnego zabezpieczenia jeśli podrózują pod opieką osób powyżej 16 lat.
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 03.04.2008 12:17

no to niefajnie :( bardzo niefajnie :(
a skąd masz taką kompleksową informację
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
przewóz dziecka na przednim siedzeniu
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone