Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przewodniki,ksiązki,mapy -Chorwacja.

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
andrzej z R
Przewodniki,ksiązki,mapy -Chorwacja.

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej z R » 11.03.2004 10:52

Na rynku jest dużo przewodników o Chorwacji.Mam akurat parę z nich.
Może eksperci wyrażą opinię o nich dla tych co zaczynają wyjeżdżac do Chorwacji , oraz co polecają smakoszom.
Zaczynam od przewodnika Jugosławia -dostępny tylko w antykwariatach z roku 1989 -Wydawnictwo Sport i Turystyka.
Następnie ,,Przewodnik dla zmotoryzowanych" wersja zielona i brązowa Pascal.Chorwacja i Czarnogóra' Pascala.Chorwacja -Wiedza i życie(dosyć drogi bo 80 zł).,,Chorwacja Wybrzeże Adriatyku'' seria Nelles Guide.
Wybrzeże Chorwacji -od Istrii po Dalmację .Seria Regiony.Wydawnictwo Bezdroża.,,Adriatyk wybrzeże chorwackie''.Poradnik dla żeglarzy.
Pozycje sąsiadujących państw - ,,Czarnogóra Fiord na Adriatyku.''Wydawnictwa bezdroża.
,,Słowenia'' Pascala.
Dołączył bym także Wina Europy gdzie jest trochę o winach chorwackich
Andrzej z R

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej z R » 12.03.2004 15:28

dorzucam do tytułów,, Istria -Cres-Krk-Losinj-Rab'' seria Nelles Plus oraz ,,Chorwacja przewodnik dla płetwonórków'' Almapressu
Diego M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 28.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Diego M » 12.03.2004 15:59

Bardzo jestem ciekawy co to jest za przewodnik po Jugosławii 8) z roku 89 o którym piszesz -muszę pochodzic po antykwariatach :P -bardzo dobry pomysł, jeśli możesz to napisz coś o nim :nice: . Jeżeli o mnie chodzi to korzystam z przewodników Pascala-brązowy,niebieski,zielony mapy Wybrzeże Dalmatyńskie,oraz przewodnika Jugosłwia z roku 67 :lool: autorki Maria Krukowska Wiedza Powszechna.Zawsze przed wyjazdem do Chorwacji czytam moją kultową książkę :devil: Wakacje w Jugosławii Teresy Kuczyńskiej z roku 68-jest to bardzo ciekawie napisana książka w formie relacji z wakacji w Jugosłwii chyba w roku 67 autorki wraz z mężem - podrózują Skodą Octawią :roll: -ciekawe czasy.Książka jest napisana wg mnie super :sm: ,a swoją drogą ciekawe czy ktoś ją czytał :?: :?:

PZDR :papa: :papa: :papa: :papa: :papa: :papa:
monaa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 426
Dołączył(a): 11.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) monaa » 16.03.2004 14:29

andrzej z R napisał(a):Wybrzeże Chorwacji -od Istrii po Dalmację .Seria Regiony.Wydawnictwo Bezdroża

Najlepszy wg mnie przewodnik po Chorwacji :idea:, idealny dla pierwszoroczników, jak i znawców Cro. :!:
PZDR
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 16.03.2004 15:13

Moje zdanie o przewodnikach ( tych z ostatnich lata) jest takie że tak naprawdę są tylko dobrym drogowskazem tak jak ich nazwa wskazuje bo dla mnie jest w nich zbyt mało infrormacji a nowe wydania różnia się od starych zazwyczaj przedrukiem dlatego myślę ze ten starszy przewodnik o którym piszesz powinnien być o wiele bardziej inetresujący.

Przykładem moze być opis Hvaru w przewodnikach Pascal... oprocz większych miejscowości nic innego nie wskazuje a przecież każdy wie ze do miasteczka Hvar nalezy zawitać...... brak informacji o wyspach Elafiti w rejonie Dubrovnika które są niezwykle intersujące i przypuszczam to nie jedyny brak bo tak cudownych miejsc w Hr jest mnóstwo i nie końiecznie muszą byc to zabytki i cuda natury typu Wodospadów i Dubrovnika.

W moim przekonaniu każdy z nas musi odnaleźć w sobie zyłkę odkrywcy.Pozdrawiam serdecznie. :wink:
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 16.03.2004 15:24

Zgdzam się z Moną że ten stary przewodnik jest zdecydowanie najlepszy, jeśli myślimy o tym samym tzn. autorstwa bodaj niejakiego Ciricia, choć oczywiście nie jest on aktualny jeśli chodzi o wiele bieżących spraw.
Natomiast jeśli chodzi o obecne przewodniki (mam Pascala, Wiedzę i Życie i jeszcze jakiś trzeci) to uważam że są kiepskie. W szczególności wszystkie dość dobrze piszą tylko o zabytkach i rozkładzie jazdy pociągów, autobusów i na tym ich rola się kończy. Nieraz porównywałem na miejscu rzeczywistość z tym co jest w przewodniku i miałem wrażenie że jestem w innym miejscu niż pisało w przewodniku. Mam na myśli info o możliwości zakwaterowania, knajpy i inne atrakcje. Regułą jest brak wiarygodnych informacji o połączeniach promowych, kluczowych wszak w HR.
Ciekaw jestem co sądzą inni na ten temat 8)
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 16.03.2004 15:38

100% zgoda z Tobą Ally :lol:
Jarekk
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 25.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarekk » 16.03.2004 22:05

Właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem atlasu samochodowo-turystycznego "Jadranske pobrezi" 1:100 000. made in Czechy.
To chyba nowość na naszym rynku?
Jestem ciekaw czy ktoś z cromaniaków nabył go również.
Bardzo niska skala (prawie jak mapa wojskowa)pozwala na zamieszczenie wielu szczegółów. W dodatku zawiera plany wielu miast i nawet miasteczek. Numery ważnych telefonów i info po ....czesku.
Mapy są z 2002 roku i niestety brak śladu po autostradzie pod Zadarem.
To chyba jedyny minus.

JarekK
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.03.2004 23:02

Byłem dzisiaj w Empiku (Wrocław, pl. Kościuszki) i....ZERO map Chorwacji (za wyj. jednej składanki ze Słowenią i czymś tam jeszcze). Ja mapki mam, ale gdyby ktoś chciał od dzisiaj zacząć ich poszukiwania to u nas ...zgroza :cry:
Pzdr
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 16.03.2004 23:46

Jarekk napisał(a):Właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem atlasu samochodowo-turystycznego "Jadranske pobrezi" 1:100 000. made in Czechy.
To chyba nowość na naszym rynku?
Jestem ciekaw czy ktoś z cromaniaków nabył go również.
Bardzo niska skala (prawie jak mapa wojskowa)pozwala na zamieszczenie wielu szczegółów. W dodatku zawiera plany wielu miast i nawet miasteczek. Numery ważnych telefonów i info po ....czesku.
Mapy są z 2002 roku i niestety brak śladu po autostradzie pod Zadarem.
To chyba jedyny minus.

JarekK


No ale nie powiedziałeś najważniejszego: skąd go wziąłeś. Od braci Czechów z przemytu czy też gdzieś to po ludzku można nabyć bo ja bym się pisał. Jedyna porządna mapa ktorą mam to niemicka mapa Istrii a tam akurat nie jeżdżę... :lol: a reszta map którą mam to chała jakich pełno wszędzie.
Dlatego proszę o info dzie to dostać
jacol8
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 541
Dołączył(a): 08.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacol8 » 16.03.2004 23:52

Ja z kolei dysponuję nabytą w Vodicach 2 lata temu mapa samochodową Chorwacji. Jestem z niej zadwolony. Ale chętnie zaufam jarkowi i zaopatrzę się w ten niedrogi atlas. W końcu jeść nie woła a przydać się zawsze może.
Diego M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 28.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Diego M » 16.03.2004 23:59

Jarekk napisał(a):Właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem atlasu samochodowo-turystycznego "Jadranske pobrezi" 1:100 000. made in Czechy.
To chyba nowość na naszym rynku?
Jestem ciekaw czy ktoś z cromaniaków nabył go również.
Bardzo niska skala (prawie jak mapa wojskowa)pozwala na zamieszczenie wielu szczegółów. W dodatku zawiera plany wielu miast i nawet miasteczek. Numery ważnych telefonów i info po ....czesku.
Mapy są z 2002 roku i niestety brak śladu po autostradzie pod Zadarem.
To chyba jedyny minus.

JarekK


Jeśli możesz to napisz gdzie taką mapę można kupić. :lol:

PZDR
Rafał B.
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 12.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał B. » 17.03.2004 01:22

Też korzystałem z wymienionej przez Diego M książeczki (formacik 'karmannyj") Marii Krukowskiej "Jugosławia", Wiedza Powszechna 1967 wyd. II. Szczególnie wziąłem ją do ręki, jadąc w 2002 roku do Czarnogóry, gdyż wtedy literatura na temat tej części b. Jugosławii przedstawiała się dość skąpo. Wcześniej dysponowałem oczywiście pozycją "Chorwacja" z serii "Praktyczny przewodnik" autorstwa Jarosława Swajdo i Joanny Stovrag wydawnictwa Pascal wyd. I 1999. Jadąc do Dalmacji nabyłem jeszcze (trochę ze względów oszczędnościowych) "Wybrzeże Dalmatyńskie" oficyny Marco Polo wyd. II 2001. Tej ostatniej pozycji nie polecam chyba, że ze wględów j.w. Jeśli chodzi o mapy to korzystałem w pierwszym rzędzie z "Istrien, Dalmatinische Kuste. Nord udd Mitte." oraz "Dalmatinische Kuste. Mitte und Sud" (seria Marco Polo - Die General Karte, skala 1:200000). Do tego miałem jeszcze "Słowenia oraz Istria, Jez. Plitvickie" (seria Euro-Cart GeoCenter, skala 1:300000). W wydaniu obu map maczało palce niemieckie Maris Geographisher Verlag/Falk Verlag. Mając w perspektywie przejazd przez BiH zaopatrzyłem się w mapę "Chorwacja, Słowenia, Albania, Bośnia i Hercegowina, Jugosławia, Macedonia" wyd. Maris Geographisher Verlag/Falk Verlag importowaną przez Pascala. Oczywście do tego atlas samochodowy już rodzimej proweniencji. Co do wymienionych map nie mam w zasadzie większych zastrzeżeń. Co do wydawnictw kartograficznych to od pewnego czasu planując jakiekolwiek podróże korzystam z programów typu "Mapa Polski" czy "Mapa Europy" wyd. Cartall. Natomiast na drogę zaopatruję się w mapy wydane w kraju do którego się wybieram, zakładając (choć nie zawsze jest to prawdą), że tubylcy wydają zawsze najdokładniejsze mapy. Zakupu takiego dokonuję jeszcze w kraju (Grupa-18 - Poznań), lub już na miejscu. Dla osób mieszkających na tzw. prowincji (ja też się tu zaliczam) pomocne mogą być księgarnie wysyłkowe (sorry, internetowe), bowiem w małych miasteczkach można kupić np. mapę Węgier z czasów Republiki Ludowej (sam to przerabiałem dwa lata temu). Jadąc na Krym w ub. roku posługiwałem się też skanami map wojskowych (w tym wypadku pamiętających jeszcze nieodżałowaną "CA"), które są obecne w necie, a w tamtych okolicach niewiele straciły na aktualności. Plany miast oczywiście kupuję już tylko na miejscu. Przez lata podóżowania, nazbierało się tego trochę (dwie półki na regale) i mam coraz większe kłopoty z przekonaniem żony do kolejnych zakupów. :lol:
_______________
:hut: Rafał B. :papa:

P.S. Na wymienionych przez mnie niemieckich mapach z roku 2001 jest naniesiony projekt odcinka autostrady od Posedarje do Radeka omijającej Zadar w odległości ok. 20 km na zach.
Jarekk
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 25.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarekk » 17.03.2004 10:43

Namiary na Atlas znalazłem na Forum, tylko ten post jakoś przeszedł nie zauważony, a szkoda.
Nabyłem go w księgarni wysyłkowej wydawnictwa Bezdroża.
www.bezdroza.com

Pozdrawiam JarekK
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 17.03.2004 17:28

Jarku, serdeczne dzięki za namiar na tę ksiegarnię. Rewelacja! Z"kopyta"zamówiłam 4 pozycje, których nigdzie nie mogłam dostać, te o HR i nie tylko.Pozdrowienia! :D
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Przewodniki,ksiązki,mapy -Chorwacja.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone