Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 29.10.2014 21:48

Błyskał mi raz fotoradar w Austrii (w drodze z Wiednia do Monachium), mandat nie przyszedł - za miesiąc minie rok.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.10.2014 21:51

gusia-s, czy jak Tobie tam. Czy Ty z siebie robisz kretynkę czy z nas chcesz zrobić?!
Czy w bagażniku jest miejsce przeznaczone do przewozu osób wyposażone w pasy bezpieczeństwa; tak czy nie?
Iż są ludzie sprawni inaczej, już się na forum przekonaliśmy po ich wpisach...
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 29.10.2014 21:58

Nikt tu chyba nie twierdzi, że takie miejsce tam jest. Rozbieżność wynika z tego, że userka twierdzi, że za takie przewinienie nie można zatrzymać prawka. A można moim zdaniem, z KW. A z UoRD można nałożyć mandat. I policjant zatrzymujący (fakultatywnie) prawko na drodze za rażące naruszenie przepisów o RD robi to zgodnie z prawem ale i na podstawie swojej oceny tego zdarzenia. Dlatego sprawę rozstrzyga sąd.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 29.10.2014 22:11

A co będzie jeśli przyłapany na wykroczeniu powie, że zapomniał prawka - wtedy policjant wnioskuje o zatrzymanie, a ktoś może jeździć za kółkiem przynajmniej do czasu rozstrzygnięcia sądowego ?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.10.2014 22:26

W Niemczech, jak ktoś nie popełnił wykroczenia i w czasie rutynowej kontroli okaże się, że nie ma prawa jazdy,
to płaci mandat za brak prawka. Ale może jechać dalej.

Warunkiem jest to, że ma papiery w porządku. Policja sprawdzi, czy nie ściemnia. Np.sąd mógł go pozbawić prawa jazdy, a on powiedział policji, że zapomniał w domu.

Myślę, że niemiecka policja w opisanym przez ciebie przypadku nakazałaby natychmiastowe przesłanie prawa jazdy na policję po powrocie do domu tego, co nabroił 8)
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 29.10.2014 22:39

Miałem taką akcję w Polsce.
Nie będę pisał o zawiłościach sprawy, ale gdzieś wtedy usłyszałem znamienne słowa: "jeśli masz prawko w ręku, to może Ci je zatrzymać sąd, jeśli je (dokument) policjant-to zwrócić może sąd, ale to może trochę potrwać, w obydwu przypadkach".
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 29.10.2014 22:45

FUX napisał(a):gusia-s, czy jak Tobie tam. Czy Ty z siebie robisz kretynkę czy z nas chcesz zrobić?!
Czy w bagażniku jest miejsce przeznaczone do przewozu osób wyposażone w pasy bezpieczeństwa; tak czy nie?
Iż są ludzie sprawni inaczej, już się na forum przekonaliśmy po ich wpisach...

Fux licz się ze słowami!!! Czy ja Ciebie lub kogoś innego wyzywam? Błysnąłeś kulturą wypowiedzi.
Czy ja piszę, że w bagażniku jest miejsce do przewozu osób? Wyraźnie napisałam, że tego nie popieram ...
Napisałam, że to jest przewożenie osób w sposób niezgodny z prawem.

Bocian napisał(a):Art 86 KW.
Tak z ciekawości to na czym polegała ta nieprawidłowość w sposobie zatrzymania?
Pisałaś o tym za co policjant obligatoryjnie zatrzymuje PJ a nie za co może zatrzymać.


Po prostu wyjechali na krzyżówce z bocznej ulicy i tak sobie jechali za nami z włączonym sygnałem świetlnym i nie było wiadomo czy to do nas migają czy do kogoś innego czy po prostu jadą do jakiegoś zgłoszenia. Mieli obok wolny pas ruchu, nie dali wyraźnego sygnału, że do nas migają. Przed nami tez jechały pojazdy a oni po 2 pasach po środku :D chyba tak nie można w trakcie "nie pościgu" :D Zazwyczaj machają jeszcze tym mieczem :D albo wyprzedzają i zatrzymują a to było takie nie wiadomo co. Zatrzymaliśmy się w końcu jak pojawiło się odpowiednie miejsce do tego. Wzięli nas od tyłu :D

Policjant może, ale nie musi zatrzymać prawo jazdy, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
Czy w tej sytuacji zachodzi takie podejrzenie mając na uwadze, za co potem sąd może fakultatywnie lub obligatoryjnie orzec taki zakaz?

Lednice napisał(a):Gusia :!:
Ja napisałem wcześniej o środku karnym, jakim jest zatrzymania prawa jazdy, w odpowiedzi dostałem wykaz kar :roll:

Czyli całkiem coś innego :roll:

Uściślając to pisałeś o odbieraniu PJ z automatu w całej UE, bez dyskusji a nie o zatrzymaniu.
O odebraniu decyduje sąd - obligatoryjnie wiadomo za co fakultatywnie też.

baunty napisał(a):A co będzie jeśli przyłapany na wykroczeniu powie, że zapomniał prawka - wtedy policjant wnioskuje o zatrzymanie, a ktoś może jeździć za kółkiem przynajmniej do czasu rozstrzygnięcia sądowego ?

Znam taki przypadek - jakiś czas temu sąsiad o zmierzchu jechał rowerem po drodze publicznej (przez wieś), nie miał świateł, zatrzymano go do kontroli - okazało się że jest po użyciu %. Miał prawko przy sobie ale się nie przyznał i nic nie kazali mu przesyłać. Skierowali sprawę do sądu i dopiero po orzeczeniu zakazu na 6 mcy musiał oddać prawko do starostwa.
garbowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3632
Dołączył(a): 30.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) garbowski » 29.10.2014 22:59

FUX napisał(a):Czy w bagażniku jest miejsce przeznaczone do przewozu osób wyposażone w pasy bezpieczeństwa; tak czy nie?

jest, i jak tak mam..a problem polega na tym że na ileś już kontroli drogowej nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć czy dzieci tam przewożone muszą siedzieć na tz. poddupnikach czy mogą bez. :roll:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.10.2014 23:16

gusia-s napisał(a):
Policjant może, ale nie musi zatrzymać prawo jazdy, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.


Miałem nie odpowiadać, ale takie sprowadzanie sprawy do absurdu i mnożenie sztuczek prawniczych jest już lekko irytujące :roll:


Z przewożeniem kogoś w bagażniku chodzi o rażącą głupotę i jeśli tak łagodna policja jak w Polsce za to zatrzymuje prawo jazdy,
to nie wiem nad czym tu dywagować 8) Co z takim kierowcą można zrobić innego :?: :roll:
Pogadać o pogodzie, poklepać po ramieniu i może jeszcze pogratulować :?: :wink:
Zatrzymanie prawa jazdy ma uniemożliwić kierowcy dalsze takie wyczyny, a o karze zadecyduje sąd.
I znając drakońskie mandaty na Zachodzie za przekroczenie prędkości, to w tym przypadku na Zachodzie kara byłaby dopiero dotkliwa. :!: :roll:
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 29.10.2014 23:21

garbowski napisał(a):
FUX napisał(a):Czy w bagażniku jest miejsce przeznaczone do przewozu osób wyposażone w pasy bezpieczeństwa; tak czy nie?

jest, i jak tak mam..a problem polega na tym że na ileś już kontroli drogowej nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć czy dzieci tam przewożone muszą siedzieć na tz. poddupnikach czy mogą bez. :roll:

Jędrek - siedzenie na poddupnikach czy w fotelikach określa waga i/czy wzrost dziecka, po to się je tak wozi, żeby w czasie jakbyco - nie zaszkodzić dzieciakowi pasem przechodzącym przez szyję.
Nie ma się co zastanawiać jaki jest przepis, tylko brać bezpieczeństwo dziecka pod uwagę przecież :)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 30.10.2014 00:19

Lednice napisał(a):Miałem nie odpowiadać, ale takie sprowadzanie sprawy do absurdu i mnożenie sztuczek prawniczych jest już lekko irytujące :roll:
Z przewożeniem kogoś w bagażniku chodzi o rażącą głupotę i jeśli tak łagodna policja jak w Polsce za to zatrzymuje prawo jazdy, to nie wiem nad czym tu dywagować 8) Co z takim kierowcą można zrobić innego :?: :roll:
Pogadać o pogodzie, poklepać po ramieniu i może jeszcze pogratulować :?: :wink:
Zatrzymanie prawa jazdy ma uniemożliwić kierowcy dalsze takie wyczyny, a o karze zadecyduje sąd.


No i nie odpowiadaj już bo strasznie się unosisz a nie podajesz żadnego przepisu na potwierdzenie swojej teorii.
Policja w PL nie zatrzymuje prawka za przewóz osób w bagażniku choć jest to "rażąca głupota" jak to nazwałeś.

Może to nagranie zakończy dyskusję o przewozie osób w bagażniku.
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 17601.html

W nagraniu jest wyraźnie mowa o wykroczeniu polegającym na przewożeniu dodatkowej osoby - za to grozi mandat.
Można też zarzucić używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim: też mandat - lub łamanie art. 97 KW - obecnie kara do 3 tyś lub nagana.
Nigdzie nie ma mowy o odebraniu prawka za coś takiego.
Stary art. na ten temat ale też odnosi się do identycznego zdarzenia, poniesione konsekwencje na podst. art. 97 KW.
http://www.jaslo4u.pl/wiezli-dziewczyny ... jaslo-1651

"Dziewczyny zostały oddane bezpośrednio rodzicom, zaś kierowca samochodu ukarany mandatem w wysokości 200 zł za przewożenie osób w bagażniku, co jest wykroczeniem z art. 97 Kodeksu wykroczeń."

Jeszcze raz podkreślam, nie popieram takiego zachowania, nie próbuję usprawiedliwiać osób tak postępujących - chciałam tylko dociec skąd pochodzi teoria o odbieraniu prawka za przewóz osób w bagażniku wygłoszona przez Lednice, nie oczekuję już odpowiedzi, bo chyba wszystko zostało wyjaśnione.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.10.2014 00:34

W podanych przypadkach się policjanci się zlitowali i co z tego wynika :?: :!: :roll:

Znowu sztuczki prawnicze :wink: I sprowadzanie sprawy do absurdu 8)
To są przykłady z 2007 i 2009 roku, my żyjemy w roku 2014 :!: :wink:

Policja może zatrzymywać prawko w roku pańskim 2014, bo jest to rażące naruszenie przepisów i to robi. Ja podałem link z roku 2014, że to zrobiła :!:
I będzie to robić :!:

Mamy coś takiego tolerować twoim zdaniem :?: Chyba tak :roll:

"Rażąca głupota" jest w cudzysłowie,
a jak ja napisałem o zatrzymywaniu prawa jazdy, to padło, hasło, że prawo takiej kary nie przewiduje,


Świadomie i celowo chciałaś przekonać forumowiczów, że za wożenie ludzi w bagażniku prawa jazdy nie mogą zatrzymać :!:
A to nie jest prawdę :!: Można mieć za to bardzo duże problemy i jak podałem w linku, takie problemy ludzie mają. Prawo jazdy zostało zatrzymane zgodnie z przepisami., A za granicą jest dopiero prze... 8)

To jest tylko środek karny, karę wymierza sąd.
Ktoś z twoich słów może fałszywie wywnioskować, że mogą mnie pocałować w ...
Nie mają prawa mi zatrzymać prawka, czyli hulaj duszo, piekła nie ma, najwyżej się zapłaci głupie parę stówek :roll:

A to nieprawda :!:

Dobranoc :roll:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 30.10.2014 02:18

Lednice napisał(a):W podanych przypadkach się policjanci się zlitowali i co z tego wynika :?: :!: :roll:

jasne - policja się lituje :D i jeszcze o tym opowiada przed kamerą.

Lednice napisał(a):To są przykłady z 2007 i 2009 roku, my żyjemy w roku 2014 :!:
Policja może zatrzymywać prawko w roku pańskim 2014, bo jest to rażące naruszenie przepisów i to robi.

Art. 97 KW jest aktualny - krótko i na temat podaj przepis - art. paragraf, wyrok sądu - wtedy podziękuję, tylko tyle chcę od początku bo sama nie znalazłam podstawy prawnej
KK też jeszcze niczego nowego w tym zakresie nie wprowadził od tamtej pory.

Lednice napisał(a):Mamy coś takiego tolerować twoim zdaniem :?: Chyba tak :roll:

przeoczyłeś?
gusia-s napisał(a):Jeszcze raz podkreślam, nie popieram takiego zachowania, nie próbuję usprawiedliwiać osób tak postępujących - chciałam tylko dociec skąd pochodzi teoria o odbieraniu prawka za przewóz osób w bagażniku ....


Lednice napisał(a):Świadomie i celowo chciałaś przekonać forumowiczów, że za wożenie ludzi w bagażniku prawa jazdy nie mogą zatrzymać :!:
A to nie jest prawdę :!: Można mieć za to bardzo duże problemy i jak podałem w linku, takie problemy ludzie mają. Prawo jazdy zostało zatrzymane zgodnie z przepisami., A za granicą jest dopiero prze... 8)

W podlinkowanym przez Ciebie artykule z tak wiarygodnego źródła jakim jest FAKT nie napisano, że prawko zatrzymano konkretnie za przewóz osób - to wynika tylko z Twojego domysłu, może doszło do przekroczenia limitu punktów po zsumowaniu tych co już kierowca miał na koncie i tych, które zostały doliczone.
Ciekawe jak więc orzekł sąd? Bo sądzę, że nałożył tylko mandat i prawko kazał zwrócić ponieważ nie znalazł podstawy prawnej do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdu - gdyby ktoś ucierpiał byłaby inna śpiewka.
Twoje odpowiedzi to narazie tylko potwierdzenie "moja prawda jest najmojsza" Dodatkowo mnie posądziłeś, że świadomie i celowo chciałam kogoś do czegoś przekonać. Za chwile napiszesz że podżegam do złego.

Lednice napisał(a):To jest tylko środek karny, karę wymierza sąd.

Już się sam zaplątałeś - środkiem karnym jest zakaz prowadzenia poj. a nie zatrzymanie prawka art. 39 KK i 28 KW
garbowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3632
Dołączył(a): 30.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) garbowski » 30.10.2014 07:45

Bea.ta napisał(a):Jędrek - siedzenie na poddupnikach czy w fotelikach określa waga i/czy wzrost dziecka, po to się je tak wozi, żeby w czasie jakbyco - nie zaszkodzić dzieciakowi pasem przechodzącym przez szyję.
Nie ma się co zastanawiać jaki jest przepis, tylko brać bezpieczeństwo dziecka pod uwagę przecież :)

Bezpieczeństwo dziecka Beata to sprawa bezdyskusyjna dla mnie..tylko, no właśnie tylko że dzieciaki siedzące na tych pod..costam na tym siedzeniu bagażnikowym mają pas o wiele za nisko jak na moje oko. Natomiast bez nich pas przebiega jak powinien być. To wynika z konstrukcji i wielkości zarówno kanapy jak oparcia i zamontowanych pasów tego dodatkowego siedzenia. Maluszka w foteliku nie wozimy tam bo po pierwsze jedzie się tyłem a po drugie w zasięgu wzroku i ręki :oczko_usmiech: musi być albo babcia albo mama. :mrgreen:
..a widok osób jak dzieciaki wysiadają z bagażnika ..bezcenny :mrgreen: :oczko_usmiech:
garbowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3632
Dołączył(a): 30.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) garbowski » 30.10.2014 07:53

..a żeby w temacie było, parę słów z GP odnośnie karania kierowców za ponadnormatywną ilość osób.. http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/7 ... zerow.html
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 28
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone