Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 29.10.2014 14:36

Lednice napisał(a):Ktoś napisał tu na forum, że we Włoszech wozili kolegę w bagażniku kombika, przez wiele kilometrów wąskimi drogami, gdzie każda kolizja lub gwałtowne hamowanie to dla kolegi kaplica lub szpital. Za taki numer jest z automatu odbierane prawo jazdy, w całej UE, bez dyskusji, taka jazda to dosłownie śmierć lub kalectwo. :?


Twoja znajomość prawa jest niesamowita! i to na wszystkie tematy.
W jednym wątku pisałeś, że na granicy SLO/HR nie obowiązuje kontrola bo HR jest w Unii a teraz wygłaszasz farmazony o odbieraniu prawa jazdy w całej Unii za ww. czyn. Mógłbyś wskazać przepis prawny potwierdzający Twoją teorię?

Nie wiem jak jest w całej Unii ale w PL nie ma takiej kary.
Prawo o ruchu drogowym stanowi:
Art. 45. ust. 2 pkt 3 Kierującemu pojazdem zabrania się:przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 ( czyli bez pasów bezp.)lub 63 ust. 1; (Art. 63. 1. Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem ust. 4. W pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.)

Art. 60 ust. 1. pkt 1 Zabrania się: używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;

Za łamanie powyższego są przewidziane kary:
- Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy - 100 złotych, 2 pkt. (to dla pasażera)
- Kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa: 100 zł, 4 pkt (dla kierowcy)
- Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim: 200 zł, 0 pkt (dla kierowcy)
- Przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji: : 100 za każdą osobę przewożoną w niewłaściwy sposób, nie więcej niż 500 zł, 0 pkt
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.10.2014 15:21

Nigdy nie pisałem o braku kontroli granicznej miedzy SLO i HR
Pisałem o braku kontroli celnej, bo oba państwa są w UE
Za to kontrola graniczna jest jak najbardziej, bo Chorwacja jeszcze nie jest w strefie Schengen i ZAWSZE
tak pisałem :!:

Natomiast zatrzymanie prawa jazdy nie jest karą, tylko środkiem karnym
To zupełnie inne rzeczy :!:
Karą jest mandat, grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności. :!:

Lektura:
http://www.fakt.pl/poznan/wiozl-czterec ... 76452.html
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.10.2014 17:12

I to by było na tyle... :mrgreen:
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 29.10.2014 19:13

Lednice napisał(a): Ta sama ekipa chwaliła się tym, że oszukała kobietę przy kasie, obeszła kasę przez krzaki i za darmo weszła we Włoszech na płatny taras widokowy.
To jest dopiero siara i obciach. Tego żaden na Zachodzie o zdrowych zmysłach by nie wymyślił :?


Mam odmienne zdanie na ten temat i nawet się z nim zgadzam :) tym bardziej, że poparte przykładem konkretnego działania.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 29.10.2014 19:25

Lednice napisał(a):Pisałem o braku kontroli celnej, bo oba państwa są w UE

Przyznaję - tam toczyła się dyskusja o kontroli dokumentów a nie o kontroli towarów więc pisanie o kontroli celnej było zbyteczne i wprowadzające w błąd bo dla wielu ludzi kontrola to kontrola bez wnikania czy celna czy osobowa.

Lednice napisał(a):Natomiast zatrzymanie prawa jazdy nie jest karą, tylko środkiem karnym
To zupełnie inne rzeczy :!:
Karą jest mandat, grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności. :!:

Lektura:
http://www.fakt.pl/poznan/wiozl-czterec ... 76452.html


No sorry, Fakt jako wiarygodne źródło??? Nigdy nie będzie moją lekturą :lol: .
Oni potrafią opisać co przeżywał nieboszczyk w ostatnich sekundach życia 8O . Ciekawe skąd mogą to wiedzieć :?:
W przytoczonym artykule nie ma informacji za co policjant zatrzymał prawko ... może za przekroczenie ilości pkt. :?: bo na pewno nie za przewożenie ludzi w bagażniku.
Zatrzymać prewencyjnie mógł w określonych przypadkach, jeśli stwierdził: nietrzeźwość kierowcy lub stan po użyciu %, nieczytelność dokumentu, podejrzenie podrobienia dok., upływ terminu ważności, przekroczenie limitu pkt, istnienie postanowienia lub dec. o zatrzymaniu prawka i orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów lub o cofnięciu prawka. Katalog zamknięty.
Natomiast sądowy zakaz prowadzenia pojazdów czyli potocznie odebranie prawka jest możliwe za popełnienie przestępstwa: spowodowanie katastrofy, wypadku po pijaku, ucieczki z miejsca wypadku, w zależności od okoliczności na okres do 10 lat lub na zawsze, lub za popełnienie wykroczenia: zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzenie po użyciu alkoholu (od 6mcy do 3l.)

Oczywiście nie jestem za tym aby wozić ludzi w bagażniku. Jeśli jeszcze coś pominęłam to wskaż proszę wiarygodne źródło, z którego będzie wynikało że za coś takiego odbiera się prawko.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 29.10.2014 19:27

Nie odbiera a można zatrzymać i przekazać do sądu aby ten orzekł co dalej.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.10.2014 19:54

gusia-s napisał(a):


W przytoczonym artykule nie ma informacji za co policjant zatrzymał prawko


Za przewożenie ludzi w bagażniku 8)
Ma prawo za to zatrzymać i nie jest to kara, tylko środek karny :!:

I policja może prawo jazdy zatrzymać za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego, o czym wielokrotnie pisze się w mediach.


Pisząc o odebraniu wcześniej miałem na myśli zatrzymanie.

I jak pisze Bocian. sąd zdecyduje co dalej, czy pozbawi prawa do prowadzenia pojazdów na określony czas,
czy zdecyduje się na łagodniejszą karę

I proszę nie mylić kar ze środkiem karnym i przestać wprowadzać ludzi w błąd :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 29.10.2014 20:00

Komediant Główny wydał wytyczne aby skwapliwiej korzystać z tego uprawnienia. Dlatego zaczęto zatrzymywać PJ za choćby za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50km. Niestety z tego co wiem, sądy odbierają PJ tylko w 13% przekazanych spraw przez policję.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 29.10.2014 20:07

Lednice napisał(a):
gusia-s napisał(a):


W przytoczonym artykule nie ma informacji za co policjant zatrzymał prawko


Za przewożenie ludzi w bagażniku 8)
Ma prawo za to zatrzymać i nie jest to kara, tylko środek karny :!:

I policja może prawo jazdy zatrzymać za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego, o czym wielokrotnie pisze się w mediach.


Pisząc o odebraniu wcześniej miałem na myśli zatrzymanie.

I jak pisze Bocian. sąd zdecyduje co dalej, czy pozbawi prawa do prowadzenia pojazdów na określony czas,
czy zdecyduje się na łagodniejszą karę

I proszę nie mylić kar ze środkiem karnym i przestać wprowadzać ludzi w błąd :wink:


W Austrii i Włoszech też są takie przepisy?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.10.2014 20:21

http://moto.onet.pl/porady-ekspertow/za ... pisy/th5nz

Generalnie to u nas się bardziej cackają :wink:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 29.10.2014 20:30

Lednice napisał(a):Za przewożenie ludzi w bagażniku 8)
Ma prawo za to zatrzymać i nie jest to kara, tylko środek karny :!:

I policja może prawo jazdy zatrzymać za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego, o czym wielokrotnie pisze się w mediach.

Pisząc o odebraniu wcześniej miałem na myśli zatrzymanie.

I proszę nie mylić kar ze środkiem karnym i przestać wprowadzać ludzi w błąd :wink:


A czy ja piszę że to jest kara? Nie mylę tych pojęć - podałam czego można się spodziewać (mandat i pkt.) za niewłaściwy przewóz osób bo tak jest ten czyn kwalifikowany dopóki nie wydarzy się nic więcej czyli nie dojdzie do żadnej kolizji/wypadku/katastrofy/utraty życia, zdrowia itd...
Ty piszesz o środku karnym jakim jest zatrzymanie/odebranie prawka za niewłaściwy przewóz osób - a ja nijak nie widzę przepisu, który by o tym stanowił.
Wcześniej pisałam o katalogu za co może policjant zatrzymać prawko i za co sąd je odebrać, katalog ten jest zamknięty, określony - nie ma w nim mowy o przewożeniu osób niezgodnie z prawem.

Piszesz, że policjant może ... jasne wszystko może ... tylko czy zgodnie z prawem?

W ostatnie wakacje jadąc autem z przyczepą (zestaw poniżej DMC 3500) zatrzymał nas w PL taki właśnie mundry policjant do rutynowej kontroli drogowej i stwierdził, że nie mamy uprawnień do ciągnięcia przyczepki na prawko B. Jak go spytałam jaką wg niego możemy ciągnąć to stwierdził że taką noo .. hmmm.. metr na metr wypalił raptem :mrgreen:
Jak mu zacytowałam odpowiedni przepis, który wyraźnie mówi że dla zespołu pojazdów o łącznej DMC poniżej 3500 wystarczy prawko B i że nie ma czegoś takiego w przepisach jak przyczepa metr na metr to poszedł się poradzić kolegi z patrolu - douczenie zajęło mu 20 min.
Ten drugi tylko się śmiał i kręcił głową w radiowozie - na szczęście był mądrzejszy i przyznał nam rację a nie koledze - co by było gdyby drugi był tak samo mundry? albo gdybyśmy nie znali swoich praw?

Pomijam, że sam sposób zatrzymania również był niezgodny z prawem.

Dlatego dociekam przepisu prawnego a nie tego co piszą media i co robią policjanci w trakcie kontroli bo jak widać nie zawsze postępują zgodnie z prawem.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 29.10.2014 20:34

Bocian napisał(a):Komediant Główny wydał wytyczne aby skwapliwiej korzystać z tego uprawnienia. Dlatego zaczęto zatrzymywać PJ za choćby za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50km. Niestety z tego co wiem, sądy odbierają PJ tylko w 13% przekazanych spraw przez policję.


A dlatego tak jest bo sąd musi się kierować literą prawa a nie jakimiś wytycznymi Komendanta. Jeśli żaden przepis nie przewiduje odebrania PJ za przekroczenie prędkości to sąd ma związane ręce i nie może tego orzec.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 29.10.2014 20:38

Art 86 KW.
Tak z ciekawości to na czym polegała ta nieprawidłowość w sposobie zatrzymania?
Pisałaś o tym za co policjant obligatoryjnie zatrzymuje PJ a nie za co może zatrzymać.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 29.10.2014 20:38

gusia-s napisał(a):
Bocian napisał(a):Komediant Główny wydał wytyczne aby skwapliwiej korzystać z tego uprawnienia. Dlatego zaczęto zatrzymywać PJ za choćby za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50km. Niestety z tego co wiem, sądy odbierają PJ tylko w 13% przekazanych spraw przez policję.


A dlatego tak jest bo sąd musi się kierować literą prawa a nie jakimiś wytycznymi Komendanta. Jeśli żaden przepis nie przewiduje odebrania PJ za przekroczenie prędkości to sąd ma związane ręce i nie może tego orzec.

Nie chodzi o fakt przekroczenia prędkości tylko o stworzenie zagrożenie w ruchu drogowym. Komndant nie jest sądem i on tylko daje wytyczne aby rygorystyczniej wykorzystywać obowiązujący przepis prawa.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.10.2014 20:42

Gusia :!:
Ja napisałem wcześniej o środku karnym, jakim jest zatrzymania prawa jazdy, w odpowiedzi dostałem wykaz kar :roll:

Czyli całkiem coś innego :roll:

Proszę nie sprowadzać kolejny raz dyskusji do absurdu 8)

Policja ma określone uprawnienia, w tym zatrzymanie prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego, a my nie jesteśmy na rozprawie sądowej, żeby bawić się w sztuczki prawnicze :mrgreen:

EOT
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone