Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 11.08.2014 16:59

Bocian napisał(a):Mandat jest kredytowany. Kredytowy to może być wniosek.
Dziwne jakieś zjawisko występuje po przekroczeniu granicy. Największe cwaniaki, co mają podczas kontroli drogowej w Polsce najbardziej roszczeniowa postawę, najbardziej rozwartą japę w stosunku do policjanta, tam nagle z przyklęku na kolanko pokazują zapasowe żarówki, paluszkiem wskazują na kod apteczki i z głupawym uśmieszkiem wpatrują wie wiernopoddańczo Panu Policjantowi w oczy :)

podobnie jest z prędkościami, wyprzedzaniem itp...
czasami pytam na CB delikwentów, czy "dane" manewry to tylko w Polsce robi, czy w Austrii/Szwajcarii też?
odpowiedź: a ja nie jeżdżę do Szwajcarii...
p.s. po co pytałem...od razu widać...:p
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 11.08.2014 17:49

Bocian napisał(a):Mandat jest kredytowany.


Ups, mój błąd. Oczywiście chodziło o kredytowany. Chociaż bardzo często wiele osób używa skrótu myślowego, mówiąc "kredytowy".

Nie zmienia to faktu, że każdy w miarę ogarnięty użytkownik zrozumiał o co chodzi... 8) 8)
Krzysiek6616
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysiek6616 » 11.08.2014 17:50

Jak jest ze światłami do jazdy dziennej w Cro, Węgrzech, Czechach i Słowacji ?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 11.08.2014 17:52

Krzysiek6616 napisał(a):Jak jest ze światłami do jazdy dziennej w Cro, Węgrzech, Czechach i Słowacji ?

http://www.pzmtravel.com.pl/pzminfo/jaz ... h,276.html
To zalecenia dotyczące świateł ogólnie. Nie słyszałem aby ktoś miał kontrolę z uwagi na DLRy. Był gdzieś na forum wątek na ten temat.
Edit
swiatla-do-jazdy-dziennej-t32356.html
Ostatnio edytowano 11.08.2014 17:59 przez Bocian, łącznie edytowano 2 razy
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 11.08.2014 17:53

shaggee napisał(a):Prawda jest taka że mogą się doczepić o wszystko.



Dokładnie!

I nawet jeśli racja wyjdzie na nasze (a przeważnie pewnie wyjdzie), to traci się mnóstwo czasu na wyjaśnienia, na dojazd na posterunek itd. W tym czasie można już dojeżdżać pod chorwacką granicę.

Porównanie z jazdą po Polsce, gdzie mamy nieporównywalnie więcej czasu, zupełnie nietrafione.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 11.08.2014 17:55

Raul73 napisał(a):
Porównanie z jazdą po Polsce, gdzie mamy nieporównywalnie więcej czasu, zupełnie nietrafione.

Szczególnie jadąc na wakacje do Cro. A ludzie jeżdżą przez PL do Cro i kilkaset kilometrów.
Krzysiek6616
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysiek6616 » 11.08.2014 17:57

No właśnie, mało opisane czy w tych krajach dzienne można używać w zamian za mijania, jedynie co do Węgrów mam wątpliwości, co do Czechów i Słowaków wiem że na dziennych jak w PL można jeździć :)
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 11.08.2014 17:58

Bocian napisał(a):
Raul73 napisał(a):
Porównanie z jazdą po Polsce, gdzie mamy nieporównywalnie więcej czasu, zupełnie nietrafione.

Szczególnie jadąc na wakacje do Cro. A ludzie jeżdżą przez PL do Cro i kilkaset kilometrów.



I nikt nas nie przekona, że czarne jest czarne, a czarne jest czarne :roll: :roll:

Ja sobie odpuszczę jałową dyskusję, a epitety o niemotach itp. radzę zostawić dla siebie.

Over.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 11.08.2014 18:03

Krzysiek6616 napisał(a):No właśnie, mało opisane czy w tych krajach dzienne można używać w zamian za mijania, jedynie co do Węgrów mam wątpliwości, co do Czechów i Słowaków wiem że na dziennych jak w PL można jeździć :)

Biorąc pod uwagę procentową możliwość kontroli policyjnej w czasie podróży do Cro nie przejmowałbym się używaniem DLR. Przepisów nie znam a zasada jest taka, że należy ich używać z głową a nie zawierzać tylko wyłącznie czujnikowi zmierzchu. Jeśli chcesz jechać ze 100% pewnością, ze jedziesz zgodnie z przepisami to musisz znaleźć w necie :)
Tu wiki coś podaje...
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat ... _w_Europie
Ostatnio edytowano 11.08.2014 18:09 przez Bocian, łącznie edytowano 2 razy
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 11.08.2014 18:04

Raul73 napisał(a):
Bocian napisał(a):
Raul73 napisał(a):
Porównanie z jazdą po Polsce, gdzie mamy nieporównywalnie więcej czasu, zupełnie nietrafione.

Szczególnie jadąc na wakacje do Cro. A ludzie jeżdżą przez PL do Cro i kilkaset kilometrów.



I nikt nas nie przekona, że czarne jest czarne, a czarne jest czarne :roll: :roll:

Ja sobie odpuszczę jałową dyskusję, a epitety o niemotach itp. radzę zostawić dla siebie.

Over.

Radzić to możesz swoim koleżkom.
Nara.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 12.08.2014 21:15

Krzysiek6616 napisał(a):Jak jest ze światłami do jazdy dziennej w Cro, Węgrzech, Czechach i Słowacji ?


Węgry-obowiązek używania do jazdy dziennej / mijania w terenie niezabudowanym;
Słowacja-obowiązek używania do jazdy dziennej / mijania 365 dni w roku i 24h;
Czechy-obowiązek używania do jazdy dziennej / mijania 365 dni w roku i 24h;
(dane z 2012r.)

a czy to aktualne?
1. Grecja - zakaz jazdy w dzień na mijania / do jazdy dziennej (dozwolone w przypadku ograniczonej widoczności);
2. Albania - obowiązek tylko w tunelu oraz przy ograniczonej widoczności;
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.08.2014 21:36

Chorwacja: Zakaz jazdy w dzień (wiosna, lato, jesień) z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej. Używanie świateł mijania obowiązkowe w nocy, a w dzień w przypadku złej widoczności. (wiki)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.08.2014 21:48

Bocian napisał(a):Chorwacja: Zakaz jazdy w dzień (wiosna, lato, jesień) z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej. Używanie świateł mijania obowiązkowe w nocy, a w dzień w przypadku złej widoczności. (wiki)


"Stan prawny na rok 2012"
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.08.2014 21:54

Co nie oznacza, że nie obowiązuje do dziś :)
http://www.automotorisport.hr/vijesti/o ... su-obvezna
Nigdzie nie doczytałem, że jest zakaz jazdy latem na światłach. A w tym artykule jest wręcz napisane, że powinno się jeździć.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.08.2014 22:14

Bocian napisał(a):Co nie oznacza, że nie obowiązuje do dziś :)
http://www.vecernji.hr/automobili/dnevn ... iva-529966


Z nieudolnego tłumacza google dowiedziałem się, że zalecają jazdę z dziennymi.
Czy tu również nie ma podstaw branie za wzór "konwencji wiedeńskiej"?

Zaciekawiła mnie sprawa Grecji w tym temacie. Mam nadzieję, że ambasada mi odpowie.

Zresztą nawet polska policja dała przykład dostosowania się do realiów w sprawie bagażników rowerowych zasłaniających rejestrację. Może oni też to potrafią.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone