Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.06.2011 09:32

osito1963 napisał(a):Chwila! Czy policja w danym kraju sprawdza, czy mam ubezpieczenie zdrowotne? Chyba przesadzacie... Nigdy nie brałem i nie zamierzam brać żadnego zaświadczenia z NFZ (wolę się trzymać od nich z daleka), nigdzie też nikt mnie o takowe nie pytał. Wykupuję ubezpieczenie zdrowotne - tak na wszelki wypadek, ale nie słyszałem, aby był taki obowiązek dla turystów indywidualnych.
Inną sprawą jest, jak zapłacą za ew. leczenie Ci, co nie mają ubezpieczenia, ale tego policja nie sprawdza....


A kto mówi, że sprawdza? Chesz to bierzesz, obowiązku brak!


Czarnogóra dopisana :wink: :lol:, (przyklejam do pierwszej strony)
Ps. Musze zrobić małą przerwę w pisaniu :cry:
adames
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) adames » 22.06.2011 12:52

osito1963
Kartę NFZ zabieramy profilaktycznie, pamiętaj, że wszystko może się zdarzyć, zarówno podczas podróży, jak i podczas pobytu na wakacjach. Zatrucie pokarmowe, wbity kolec jeżowca, złamania itp. mając kartę NFZ nie płacisz za pomoc medyczną.
Dodatkowe ubezpieczenia są jak nazwa wskazuje
dodatkowe
Pobranie karty NFZ nic nie kosztuje, a w razie kłopotów zdrowotnych jest bardzo pomocne
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.06.2011 13:02

adames napisał(a):osito1963
Kartę NFZ zabieramy profilaktycznie, pamiętaj, że wszystko może się zdarzyć, zarówno podczas podróży, jak i podczas pobytu na wakacjach. Zatrucie pokarmowe, wbity kolec jeżowca, złamania itp. mając kartę NFZ nie płacisz za pomoc medyczną.
Dodatkowe ubezpieczenia są jak nazwa wskazuje
dodatkowe
Pobranie karty NFZ nic nie kosztuje, a w razie kłopotów zdrowotnych jest bardzo pomocne


Adames, pamiętaj, że Europejska Karta NFZ na kolec jeżowca w Chorwacji nic nie pomoże, karta pomocna jest tylko w krajach Unii, czyli w tranzytowych do Chorwacji.
adames
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) adames » 22.06.2011 13:43

Janusz, a o tym nawet nie pomyślałem, może dlatego, że w tym roku urlop spędzam w jednym z krajów UE.
Ale dzięki za tą ważną informację.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.06.2011 20:40

Od pewnego czasu nurtuje mnie pewne pytanie. U nas trzeba jeździć na światłach mijania przez cały dzień, ostatnio znowelizowano przepisy i dopuszczono jazdę na światłach do jazdy dziennej (homologowanych - np: lampy ledowe). W nowych autach (lub przerobionych) palą się one z przodu - tylko one. W krajach UE jest obowiązek jazdy na światłach mijania. Czy można jeździć na dziennych homologowanych tak jak w naszym kraju ? Może ktoś wyjaśni mi tą kwestię.



Pozdrawiam.

smoki3

Ps. Wiem,że w Gracji jest wręcz zakaz jazdy ma światłach mijania w czasie dnia (nieograniczonej widoczności) ! Stanowi,to problem dla aut w których światła do jazdy dziennej zapalają się automatycznie !
mnbm
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnbm » 23.06.2011 01:18

Liczą się przepisy kraju w którym auto jest zarejestrowane.U nas też jeżdżą auta z kierownicą po prawej stronie.
raffaell2
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 06.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) raffaell2 » 23.06.2011 08:58

No nie, na pewno tak nie jest ...
Myślisz, że u nas nie dadzą mandatu gościowi, który nie włączy świateł, bo w jego kraju nie trzeba ?
zellt
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 09.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zellt » 23.06.2011 09:24

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja_wiedeńska_o_ruchu_drogowym

Zwłaszcza punkt "Aspekty praktyczne działania Konwencji"
ufokking
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 561
Dołączył(a): 21.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ufokking » 23.06.2011 12:07

smoki3 bardzo dziękuje za twoja prace świetna robota

i może się mylę ale czy w Bośni i Hercegowinie nie trzeba "zielonej karty" :wink:
baak4
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 01.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) baak4 » 23.06.2011 12:35

( ostatnio zdarzają się przypadki kontroli wyważenia kół samochodu, odważniki mają być "ekologiczne", a nie ołowiane - kara za nieprawidłowe odważniki, to około 300 euro). Nie dotrzymanie w/w przepisów może spowodować bardzo wysoki mandat :( co jest z tymi odważnikami kurcze pierwszy raz słyszę
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.06.2011 13:17

ufokking napisał(a):smoki3 bardzo dziękuje za twoja prace świetna robota

i może się mylę ale czy w Bośni i Hercegowinie nie trzeba "zielonej karty" :wink:



Tak znalazłem w wymaganiach ubezpieczeniowtch auta na Bośnię i Hercegowinę.

W tamtym roku jechałem przez B i H. Pan w Warcie powiedział też, że nie trzeba zielonej karty. Ponieważ nie wiedziałem czy czasami nie będę jechał do Czarnogóry poprosiłem o je wypisanie ( niewielki wydatek) :wink: .







baak4 napisał(a):( ostatnio zdarzają się przypadki kontroli wyważenia kół samochodu, odważniki mają być "ekologiczne", a nie ołowiane - kara za nieprawidłowe odważniki, to około 300 euro). Nie dotrzymanie w/w przepisów może spowodować bardzo wysoki mandat :( co jest z tymi odważnikami kurcze pierwszy raz słyszę



Te przepisy o odważnikach ołowianych obowiązują też w Polsce od kilku lat, lecz nikt ich nie przestrzega (lub mało, kto). Rozmawiałem z wulkanizatorami, cynowo-alminiowe odważniki są dużo lżejsze od ołowianych i gorzej się nimi wyważa koła (trzeba ich dużo więcej ilościowo).

A Austrii jak, to w Austrii przepis i szlus...:wink: A Czesi.. Jeśli można wyciągnąć z cudzoziemca trochę kasy......:wink:

Ja na wszelki wypadek zmienię, 50 zł to nie 300 euro.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 23.06.2011 14:38

baak4 napisał(a):( ostatnio zdarzają się przypadki kontroli wyważenia kół samochodu, odważniki mają być "ekologiczne", a nie ołowiane - kara za nieprawidłowe odważniki, to około 300 euro). Nie dotrzymanie w/w przepisów może spowodować bardzo wysoki mandat :( co jest z tymi odważnikami kurcze pierwszy raz słyszę


https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=32289&highlight=
ufokking
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 561
Dołączył(a): 21.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ufokking » 23.06.2011 15:33

smoki3 napisał(a):
ufokking napisał(a):smoki3 bardzo dziękuje za twoja prace świetna robota

i może się mylę ale czy w Bośni i Hercegowinie nie trzeba "zielonej karty" :wink:



Tak znalazłem w wymaganiach ubezpieczeniowtch auta na Bośnię i Hercegowinę.

W tamtym roku jechałem przez B i H. Pan w Warcie powiedział też, że nie trzeba zielonej karty. Ponieważ nie wiedziałem czy czasami nie będę jechał do Czarnogóry poprosiłem o je wypisanie ( niewielki wydatek) :wink: .



No to teraz ja juz nic nie wiem może by poszukać w przepisach bo ja mam wykupiona zielona kartę i czarno na zielonym pisze jak byk ze obowiązuje w BiH i jest obowiązkowa, a ta strona tez to potwierdza

http://pbuk.pl/index.php?option=com_con ... &Itemid=21

chodzi o to żeby nie wprowadzać niepotrzebnie innych w błąd
parrot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 219
Dołączył(a): 16.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) parrot » 23.06.2011 16:06

W BiH ZK jest wymagana, póki co...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.06.2011 16:47

ufokking napisał(a):
smoki3 napisał(a):
ufokking napisał(a):smoki3 bardzo dziękuje za twoja prace świetna robota

i może się mylę ale czy w Bośni i Hercegowinie nie trzeba "zielonej karty" :wink:



Tak znalazłem w wymaganiach ubezpieczeniowtch auta na Bośnię i Hercegowinę.

W tamtym roku jechałem przez B i H. Pan w Warcie powiedział też, że nie trzeba zielonej karty. Ponieważ nie wiedziałem czy czasami nie będę jechał do Czarnogóry poprosiłem o je wypisanie ( niewielki wydatek) :wink: .



No to teraz ja juz nic nie wiem może by poszukać w przepisach bo ja mam wykupiona zielona kartę i czarno na zielonym pisze jak byk ze obowiązuje w BiH i jest obowiązkowa, a ta strona tez to potwierdza

http://pbuk.pl/index.php?option=com_con ... &Itemid=21

chodzi o to żeby nie wprowadzać niepotrzebnie innych w błąd



Póki co poprawię, ale sprawdzę z innego źródła (tą stronę też oglądałem).

Pozdrawiam.

smoki3
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przepisy drogowe w krajach tranzytowych i w Chorwacji. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone