Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przepisy dotyczące prawa jazdy

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jymal
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 04.07.2014
Przepisy dotyczące prawa jazdy

Nieprzeczytany postnapisał(a) jymal » 04.07.2014 15:34

Witam! Planuję ze znajomymi wypad do Chorwacji w te wakacje, jednak jedna rzecz mnie niepokoi i mam nadzieję, że pomożecie mi ją rozwiązać. Mianowicie, ostatnio usłyszałem, że prawo jazdy wydawane w Polsce PRZED 2013r. (czyli to, które nie wygląda jak dowód osobisty/karta) nie obliguje do prowadzenia samochodu poza granicami Polski? Czy to prawda? Wszyscy moi znajomi i ja zdawaliśmy prawko kilka lat temu, a co za tym idzie mamy bezterminowe prawo jazdy, czy możemy bez problemu wybrać się autem do Chorwacji, czy musimy wymieniać dokument?
marco156
Cromaniak
Posty: 4163
Dołączył(a): 04.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marco156 » 04.07.2014 15:37

Od 19 stycznia 2013 r. wszystkie nowe prawa jazdy wydawane w krajach UE muszą mieć standardowy format europejski, posiadać kształt plastikowej karty kredytowej oraz wzmocnione zabezpieczenia przed sfałszowaniem.
Prawa jazdy wydane dotychczas zachowają ważność i zostaną zastąpione nowym wzorem w momencie przedłużenia terminu ich ważności lub najpóźniej do 2033 r.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.07.2014 15:41

sikoku78
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 31.01.2015
Wymiana prawa jazdy przed wyjazdem - czy jest konieczna?

Nieprzeczytany postnapisał(a) sikoku78 » 07.06.2016 05:09

Witajcie.
Zmieniłem adres zamieszkania - wiem, że teoretycznie powinienem wymienić PJ. Ale wiem też, że ów dokument nie jest traktowany przez władze jako dowód tożsamości, a wertowanie internetu w tej tematyce wskazuje na dowolność w kwestii wydania kolejnej stówki za wymianę plastikowej karty. Co o tym sądzicie - ewentualne problemy z policmajstrami daleko od domu niemile widziane.
Pozdrawiam. Jacek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Wymiana prawa jazdy przed wyjazdem - czy jest konieczna?

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.06.2016 06:21

To weź paszport jak masz cykora. :lol:
piotr68
Croentuzjasta
Posty: 290
Dołączył(a): 06.03.2009
Re: Wymiana prawa jazdy przed wyjazdem - czy jest konieczna?

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr68 » 07.06.2016 06:28

Wymień spokojnie po powrocie, albo po upływie terminu ważności. Mnie w ub. roku zatrzymali do kontroli w Polsce. Po sprawdzeniu w systemie policjant stwierdził, że PJ nieważne i pojechałem dalej bez konsekwencji. Nie sądzę, aby za granicą mieli bezpośredni dostęp do danych adresowych
ogi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 268
Dołączył(a): 14.07.2014
Re: Wymiana prawa jazdy przed wyjazdem - czy jest konieczna?

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogi » 07.06.2016 06:49

Na spokojnie.
Wymień PJ przed upływem terminu ważności ( po upływie terminu ważności policjant zatrzyma taki dokument) oczywiście na tyle późno żeby nie być stratnym.
Polecam lekturę art. 135 http://kodeks-drogowy.org/kontrola-ruch ... -pojazdami.

Taki obowiązek tj. wymina prawa jazdy wynika z art. 18 ust. Ustawy o kierujących pojazdami.

Tyle o tym przepisy
sikoku78
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 31.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) sikoku78 » 07.06.2016 08:56

Dziękuję Wszystkim za poradę - PJ wymienię w późniejszym czasie.Pozdrowienia!

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone