Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przejście graniczne HU/CRO Letenye / Gorican

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
rotor
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 21.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) rotor » 21.08.2014 17:00

Mnie własnie 2 lata temu, w nocy z 6/7 września zawrócili pokazując tylko kartkę A4 z informacja (w 5 językach), ze od 1 września przejście to obsługuje tylko ruch lokalny, a turystyczny tylko na autostradowym przejściu. Mam nadzieje, ze po wejściu Cro do UE coś się zmieniło - stad moje pytanie :)
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 21.08.2014 17:31

rotor napisał(a):Mnie własnie 2 lata temu, w nocy z 6/7 września zawrócili pokazując tylko kartkę A4 z informacja (w 5 językach), ze od 1 września przejście to obsługuje tylko ruch lokalny, a turystyczny tylko na autostradowym przejściu. Mam nadzieje, ze po wejściu Cro do UE coś się zmieniło - stad moje pytanie :)

Ale Cro jest w EU i z tego co wiem to każde przejście graniczne jest dla nas dostępne :mrgreen: ruch turystyczy obowiązuje na przejściach na zewnętrznych granicach EU w srodku EU takie nie istnieją
kazow
Croentuzjasta
Posty: 173
Dołączył(a): 21.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kazow » 21.08.2014 17:36

kodens79 napisał(a):
rotor napisał(a):Mnie własnie 2 lata temu, w nocy z 6/7 września zawrócili pokazując tylko kartkę A4 z informacja (w 5 językach), ze od 1 września przejście to obsługuje tylko ruch lokalny, a turystyczny tylko na autostradowym przejściu. Mam nadzieje, ze po wejściu Cro do UE coś się zmieniło - stad moje pytanie :)

Ale Cro jest w EU i z tego co wiem to każde przejście graniczne jest dla nas dostępne :mrgreen: ruch turystyczy obowiązuje na przejściach na zewnętrznych granicach EU w srodku EU takie nie istnieją


czy jest w UE czy nie jest to nie ma takiego znaczenia, zeby granice zostaly zlikwidowane to musza wejsc do Schengen. Planowane do 2015 ale jak wyjdzie to nie wiadomo, pewnie musza uszczelnic granice

a ruchu lokalnym sie nie wypowiadam bo nie mam pojecia :)


a z drugiej strony, dlaczego nie kupujecie Wegierskiej winietki przez net? latwo i przyjemnie, 5 minut przed wyjazdem przed komputerem i wszystko zaltowione
rotor
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 21.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) rotor » 21.08.2014 21:29

Nie kupuję winiety, ponieważ nie przepadam za jazdą autostradą. Taki mój gust, a o gustach... wiadomo.
Stąd moje pytanie o funkcjonowanie starego przejścia Gorcan-Letenye w okresie wrzesień-maj.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 21.08.2014 22:01

kodens79 napisał(a):....ruch turystyczy obowiązuje na przejściach na zewnętrznych granicach EU w srodku EU takie nie istnieją


Przepraszam, czy mógłbyś doprecyzować co nie istnieje: granice w środku UE czy przejścia graniczne w środku UE ? Bo generalnie i jedno i drugie istnieje i ma się całkiem dobrze.

kazow napisał(a):czy jest w UE czy nie jest to nie ma takiego znaczenia, zeby granice zostaly zlikwidowane to musza wejsc do Schengen. Planowane do 2015 ale jak wyjdzie to nie wiadomo, pewnie musza uszczelnic granice....


Zapewniam Cię że żadna granica żadnego z dotychczasowych członków Schengen nie została zlikwidowana i nie zanosi się na to w przyszłości. :D
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 22.08.2014 11:27

Chodziło mi że granice turystyczne w EU nie istnieją i są normalnie otwarte 365 dni w roku.
Bo kolega mówił że Gorican(stare przejście) było zamknięte 1 Września ale Cro jest już w EU ale jeszcze nie w Schengen.
Ktoś pisał że będą w Schengen w 2015 z tego co wiem mają z tym problem bo Cro jest przedzielona przez BiH a
podobno tak byc nie może :(
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 22.08.2014 16:00

kodens79 napisał(a):Ktoś pisał że będą w Schengen w 2015 z tego co wiem mają z tym problem bo Cro jest przedzielona przez BiH a
podobno tak byc nie może :(


To nie ma znaczenia czy są przedzieleni czy nie
Wejdą do "Schengen", a w Nuem nadal będzie kontrola graniczna - (np. pasażerowie promu Dubrovnik-Bari też popłyną sobie bez kontroli)
Gdzieś czytałem że nie wejdą w 2015, najwcześniej w 2016.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 22.08.2014 16:50

kodens79 napisał(a):Chodziło mi że granice turystyczne w EU nie istnieją i są normalnie otwarte 365 dni w roku.


Nie ma czegoś takiego jak granica turystyczna. Nigdzie, nie tylko w UE. Jest tylko granica państwa.
Polskiej granicy z państwami należącymi do Schengen też - wbrew pozorom - nie możesz przekraczać w dowolnym miejscu.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 23.08.2014 12:03

rotor napisał(a):Witam,

Czy możecie proszę potwierdzić (lub zaprzeczyć), ze stare przejście Gorican-Letenye (NIEautostradowe) jest czynne dla ruchu turystycznego również poza sezonem (wrzesień-maj)?



Po raz chyba 10-ty - potwierdzam, że jest czynne całym rokiem.

a z drugiej strony, dlaczego nie kupujecie Wegierskiej winietki przez net? latwo i przyjemnie, 5 minut przed wyjazdem przed komputerem i wszystko zaltowione


Ja nie kupuję przez net, ponieważ na stacji benzynowej czy na przejściu granicznym (gdzie i tak się zatrzymuję dla chwili odpoczynku) zakup winiety nie trwa nawet 5 minut! Lekko i przyjemnie.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.08.2014 12:29

Mosqito napisał(a): nie możesz przekraczać w dowolnym miejscu.


Możesz :D
Na tym polega strefa Schengen :!:

WSZYSTKIE przejścia graniczne wewnątrz strefy zostały zlikwidowane.
I pieszo lub rowerem wszędzie da się granicę przekraczać. Jak ktoś lubi, to może tez przepłynąć graniczną rzekę.

Nie wszędzie da się przejechać autem, bo nie ma drogi,
bo może być zakaz ruchu aut na drodze, bo jest ona przeznaczona dla rowerzystów itp.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 23.08.2014 19:53

Lednice napisał(a):
Mosqito napisał(a): nie możesz przekraczać w dowolnym miejscu.


Możesz :D

Gdzie zatem możesz przekraczać granicę na terenie: Karkonoskiego czy na przykład Tatrzańskiego Parku Narodowego ? Wszędzie ? :D :D :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.08.2014 20:03

Na terenie KAŻDEGO parku narodowego można się poruszać po wyznaczonych szlakach turystycznych, granica nie ma tu nic do rzeczy.

To samo dotyczy parków położonych w głębi terytorium, jak i tych znajdujących się na granicach.

W Karkonoszach i Tatrach oraz Pieninach parki narodowe są podzielone granicami i można dostać mandat, jak ktoś zboczy ze szlaku na samej granicy, jak i kilka kilometrów dalej 8)
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 23.08.2014 20:32

Granica ma tu dużo do rzeczy.
W takich miejscach jak PN granicę państwową pomiędzy państwami członkami Schengen możesz przekraczać tylko w miejscach gdzie z obu krajów do granicy dochodzi znakowany szlak turystyczny.
Krótko mówiąc jeśli przekroczysz granicę z CZ lub Słowacją poza taki miejscem narażasz się na sankcję od funkcjonariusza SG za nielegalne przekroczenie granicy lub też przekroczenie granicy w miejscu do tego nieuprawnionym.
Jak gdzieś w głębi PN zejdziesz ze szlaku znakowanego to generalnie SG nic do ciebie nie ma a jedynie narażasz się na mandat od strony Straży Parkowej.
Czujesz różnicę ? Inna sankcja bo inna kwalifikacja prawna czynu.
Generalnie rzecz ujmując jest to jedno z wyłączeń tzw. dowolności miejsca przekraczania granicy w ramach Schengen. Innym są np czasowe zawieszenia wprowadzone przez konkretne państwa członkowskie i wtedy przekraczanie jest dozwolone jedynie w określonych miejscach (najczęściej teren byłych przejść granicznych).

W Karkonoszach i Tatrach oraz Pieninach parki narodowe nie są podzielone granicami wbrew temu co piszesz tylko po obu stronach granicy do niej przylegają. Byłyby podzielone gdyby były tworem wspólnym a tak nie jest. Każde Państwo ma swoje.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.08.2014 20:58

Ani jeden funkcjonariusz SG nie pilnuje turystów w Tatrach czy w Karkonoszach, czy w Pieninach :!:
Po prostu zniknęli, na Przełęczy Karkonoskiej strażnica SG to teraz część CZESKIEGO hotelu :!: :D
Czesi ją kupili i teraz czeski hotel Spindlerova Bouda ma 2 budynki, jeden w Polsce, drugi w Czechach.

Nie spotkałem się z tym, żeby kogokolwiek ukarano mandatem w parku narodowym za to, że łaził poza szlakiem,
jak nic przy tym nie zbroił.
Co innego jakby ustrzelił niedźwiedzia albo sarenkę :wink:

Można czasowo czasowo zawiesić swobodę przekraczania granic z powodu jakiegoś ważnego wydarzenia, ale to jest tylko teoria. :!:
Nikt tego nie robi realnie, a tylko w kilku punktach SG sprawdza WYRYWKOWO dokumenty
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 23.08.2014 21:30

Lednice napisał(a):Ani jeden funkcjonariusz SG nie pilnuje turystów w Tatrach czy w Karkonoszach, czy w Pieninach :!:


Przykro mi ale nie masz racji. Codziennie jest oddelegowanych określona liczba funkcjonariuszy. Z materiałów ogólnodostępnych polecam do lektury np numer czasopisma n.p.m
http://www.npm.pl/index.php?action=site&pid=373&id=177

Poza tym pytanie było inne: czy granicę w ramach Schengen możesz przekraczać w dowolnym miejscu jeśli jesteś na terenie PN ? Odpowiedź prosta: nie ! :D :D :D
Ostatnio edytowano 25.08.2014 19:52 przez Mosqito, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przejście graniczne HU/CRO Letenye / Gorican - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone