Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przejazd przez BiH - w praktyce.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 22.05.2010 09:59

A jak jest z kunami ? Czytałem gdzieś, że na terenie Federacji Bośni i Hercegowiny można nimi płacić. Czy ktoś to może potwierdzić ?
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 22.05.2010 14:40

Zdecydowanie Euro. Jeżeli pojawiały się w kieszeni jakieś KM to tylko i wyłącznie z powodu wydania w sklepie reszty w tej walucie.
Pozdrawiam
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 23.05.2010 15:20

Koziorożec napisał(a):A jak jest z kunami ? Czytałem gdzieś, że na terenie Federacji Bośni i Hercegowiny można nimi płacić. Czy ktoś to może potwierdzić ?


Można płacić kunami i nawet złotówkami, ale kunami z zeszłym roku było mało korzystne bo tam gdzie miałeś zapłacić 1 euro, to żądali 8 kun, przy oficjalnym kursie ok. 7,20. Ale złotówkami wychodziło nieźle, bo 4 złote za euro, a w zeszłym roku kurs był ok. 4,30-4,40 za euro. Oczywiście złotówki nie wszędzie, ale np. w sklepikach w Medugorje, były podane ceny w markach (ich), euro, kuny i złotówki właśnie w takim przeliczniku.

Pozdrawiam
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 24.05.2010 07:44

Dziękuję za wyczerpujące informacje. :)
petrosj
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 18.05.2013
Przejazd do Dubrovnika przez BIH

Nieprzeczytany postnapisał(a) petrosj » 20.05.2013 09:20

Czy są jakieś ograniczenia w przejeżdzie szosą w kierunku Dubrovnika tranzytem kilka kilometrów przez Bośnię ? Z tego co widzę jest to jedyna droga lądowa, ale czy potrzebne są jakieś dodatkowe dokumenty poza paszportem ?
I czy celnicy bośniaccy czepiają się co wwozimy, bo przecież mogę wjechać do Bośni, powiedzieć że jadę do tranzytem do drugiej części Chorwacji a zaraz skręcić w lewo w głąb Rebubliki Bośni i Hercegowiny.
Jak to jest formalnie uregulowane ?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: Przejazd do Dubrovnika przez BIH

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 20.05.2013 09:21

Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Przejazd do Dubrovnika przez BIH

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.05.2013 09:49

petrosj napisał(a):Czy są jakieś ograniczenia w przejeżdzie szosą w kierunku Dubrovnika tranzytem kilka kilometrów przez Bośnię ? Z tego co widzę jest to jedyna droga lądowa, ale czy potrzebne są jakieś dodatkowe dokumenty poza paszportem ?
I czy celnicy bośniaccy czepiają się co wwozimy, bo przecież mogę wjechać do Bośni, powiedzieć że jadę do tranzytem do drugiej części Chorwacji a zaraz skręcić w lewo w głąb Rebubliki Bośni i Hercegowiny.
Jak to jest formalnie uregulowane ?



Zobacz tu:
FAQ i przepisy

Pozdrawiam
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 20.05.2013 09:57

petrosj z linku Bociana przeczytaj zwięzły trzy-wersowy pkt 1.4 :oczko_usmiech:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 26.05.2013 14:39

Ktoś się orientuje ile zajmuje droga z Orašje do Sarajeva? Jaka jest jakość drogi? Uciążliwość?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.05.2013 16:47

Bocian napisał(a):Ktoś się orientuje ile zajmuje droga z Orašje do Sarajeva? Jaka jest jakość drogi? Uciążliwość?

W 3 godziny powinno się udać przejechać. Na drodze do Tuzli sporo ograniczeń prędkości, w początkowym odcinku jest jeszcze w miarę pusto, potem prawie non stop tereny zabudowane. Płasko.
Za Tuzlą teren jest górzysty, do pokonania są 3 przełęcze, niewysokie, jest tam wąsko i kręto i jak trafi się TIR na podjeździe lub zjeździe to ładnych parę km się za nim można ciągnąć.
Na odcinku przez Sarajevo parę razy (właściwie za każdym razem gdy tamtędy jechałem) trafiałem na korki.
Jakość drogi - jak na właściwie wszystkich głównych trasach BiH - całkiem dobra.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 26.05.2013 19:17

Dzięki za info. Będę jechał z Osijeku do Mostaru. W sumie są trzy drogi, właśnie przez Orašje, albo przez Slavonski Brod i przez Gradiške. Która wg ciebie najkorzystniejsza? Żadnego zwiedzania po drodze.
Edit.
I jeszcze przez Šamac.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.05.2013 20:46

Ok, czyli całościowa trasa dłuższa.
Przez Slavonski Brod i Gradiške jak dla mnie to jakaś masakra kilometrowa, a zysk czasowy wg google żaden. Po drodze jest odcinek Jajce - Jablanica, tam to dopiero ograniczeń nastawiali :? . A Vrbas wg mnie ciut przereklamowany, znacznie bardziej podoba mi się odc. Jablanica - Mostar.

Do rozważenia jest opcja z Osijeka na A5 i przez Šamac do Tuzli.
Albo - Osijek - A5 - Doboj - Zenica - Sarajevo - Jablanica - Mostar

Ja bym jechał - Osijek - Żupanja - Tuzla - Sarajevo - Jablanica - Mostar.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 26.05.2013 21:28

Trasa prze Jajce nie była brana pod uwagę, choć mi dolina Vrbasu bardzo się podoba, na równi z dolina Neretvy. Nęci mnie trasa ta która ty bys pojechał ale chyba wybiorę przez Šamac, Doboj, Zenica, Sarajevo, Jablanica, Mostar. Zawsze to 45 km autostrady prze Sarajevem.
sicret
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 21.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sicret » 26.05.2013 22:40

A jak wygląda ogólnie (prędkościowo to wiem, że nie będzie za szybko) droga od Medjugorje-Mostar-Avtovac-Foca-Visegrad i potem do Serbii?
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 26.05.2013 22:47

Bocian napisał(a):Dzięki za info. Będę jechał z Osijeku do Mostaru. W sumie są trzy drogi, właśnie przez Orašje...


O, to taka sama trasa jak moja (tyle że ja z Vukovaru) - również jadę przez Županiję i Tuzlę.

3 godziny to chyba trochę ambitne założenie, ale wyjeżdżając z Vukovaru ok. 13.30 zamierzam dojechać do Sarajeva przed 20-tą (wliczając ok. półgodzinny postój koło Tuzli) - mam dużą nadzieję, że się spokojnie uda.

kulka53 - mam pytanie co do tej trasy. Czy nie napotkam po drodze na żadne niepotrzebne kontrole? Słyszałem, że Serbowie lubią sobie takie urządzać na granicach Republiki Serbskiej - a tam się przejeżdża przez jej fragment, a żeby było jeszcze ciekawiej, również przez fragment Dystryktu Brčko

Natomiast jeśli ktoś chce zobaczyć drogę Mostar - Sarajevo, to można się przejechać - tutaj jest cała trasa :D :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przejazd przez BiH - w praktyce. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone