Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przejazd przez BiH - w praktyce.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
darihs
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 10.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) darihs » 14.08.2009 15:02

Można i na paszport i na dowód osobisty, ale ten nowy - plastikowy oczywiście. Nie ma z tym żadnych problemów.
Sprawdzone w tym roku na przełomie czerwca i lipca.
W BiH ZAWSZE sprawdzają Zieloną Kartę. Bez niej nie wpuszczą.
aluchna
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 01.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) aluchna » 14.08.2009 18:16

Wróciliśmy :-)
I spieszę donieść, że nie ma absolutnie ŻADNEGO problemu z przekraczaniem granic bośniacko-chorwackich. Podczas naszego pobytu przejeżdzaliśmy dokładnie 14 razy (pierwsze kilka z sercem na ramieniu ;-)) i ani raz nie sprawdzili nam dokumentów. Jeżeli nawet już ktokolwiek zwrócił na nas uwagę, wystarczyło przez okno pomachać zieloną kartą i kazali jechać :-)))
zygmunt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 01.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) zygmunt » 14.08.2009 19:39

Ja myślę ,że jedna sprawa to przejazd przez Neum ,jadąc do Dubrownika, gdzie celnicy wiedzą że to jest w 99 % droga tranzytowa więc zazwyczaj patrzą tylko na tablice rejestracyjne i machnięcie ręką -można jechać. :D
Inna sprawa gdy przekraczamy B i H w innych miejscach jadąc n .p. na Kravice czy Medjugorie albo jadąc od strony Osijeku , wówczas trzeba być przygotowany na kontrolę paszportów :(
Tak właśnie było w naszym przypadku,w ubiegłym roku .
Pozdr :D
Romo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Romo » 20.08.2009 23:36

Byłem, sprawdziłem organoleptycznie! :D Przejazd przez fragment BiH - Neum - jako tranzyt do Dubrovnika został przypieczętowany machnięciem ręki przez celnika - tak było trzykrotnie "w tę i we w tę" :wink: Wjazd do BiH przez Metković - kontrola dowodów osobistych dorosłych i paszportu dziecka, a także zielonej karty. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i odpowiedzi. Pozdrowionka.
skywalker_01
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 634
Dołączył(a): 21.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) skywalker_01 » 12.05.2010 23:17

Witam wszystkich Cro i nie tylko maniaków.
Odgrzeję trochę stary temat.
Zastanawiam się, czy jest opłacalny powrót z Makarskiej przez BiH i Węgry do Polski.
Wracam pod koniec sierpnia i może do tego czasu ktoś podrzuci jakieś ciekawe przemyślenia.
Co roku ciągle to samo i już mnie się znudziło.
Chodzi o stan dróg, bezpieczeństwo, jak się ustrzec nieprzewidzianych sytuacji.
Która droga jest najchętniej pokonywana.

Pozdrav
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 12.05.2010 23:21

Hmmm... jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach BiH to jest ono wyższe niż w PL. Mniejszy ruch i lepsza nawierzchnia większości dróg. Chcesz coś zwiedzać? Wydaje mi się, że BiH jest ciekawym miejscem, bo w 80% raczej nie "skażonym" turystycznie. Ten kraj absolutnie nie różni się pod względem bezpieczeństwa od PL. Wyrób zieloną kartę i jedź.
Pozdrawiam
skywalker_01
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 634
Dołączył(a): 21.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) skywalker_01 » 12.05.2010 23:25

Przejazd typowo tranzytowy.
Prędzej zjeść niż zwiedzać.
to ma być rekonesans przed przyszłorocznym wypadem do Czarnogóry.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.05.2010 08:18

skywalker_01 napisał(a):Zastanawiam się, czy jest opłacalny powrót z Makarskiej przez BiH i Węgry do Polski.
Chodzi o stan dróg, bezpieczeństwo, jak się ustrzec nieprzewidzianych sytuacji.
Która droga jest najchętniej pokonywana.


Nawet nie wiem ile już razy jechałem przez BiH w obie strony i to różnymi drogami.
Stan głównych dróg jest bardzo dobry, o bezpieczeństwo nie ma się co martwić bo niczym nie odbiega na niekorzyść od PL a wręcz jest lepiej pod tym względem. Jeżeli chodzi o natężenie ruchu to może być różnie, albo jedzie się bezproblemowo bo jest prawie całkiem pusto, albo wręcz przeciwnie, przez góry wloką się tiry, a jak nawet góry się skończą to i tak ruch jest spory bo jedzie się przez tereny zabudowane. Jadąc przez Sarajevo w dzień musisz nastawić się na korki w ciągu dnia.
Ogólnie nie ma się czego obawiać, jedynie nastawić się na średnią prędkośc przelotową około 60 km/h.

Jechałem np trasami:

Trebinje-Avtovac-Foca-Sarajevo, ruch znikomy, nawierzchnia taka sobie
Sarajevo-Olovo-Kladanj-Tuzla, góry, ruch zwykle spory, asfalt ok
Sarajevo-Zenica-Doboj, ruch duży, nawerzchnia super
Mostar-Jablanica-Bugojno-Jajce-Banja Luka-Gradiska, góry, piękne widoki, ruch umiarkowany, nawierzchnia ok
Mostar-Jablanica, Sarajevo, ruch taki sobie, piękne widoki, nawierzchnia super
Imotski-Ljubuski-Stolac-Bileca, ruch niewielki ale sporo wsi, zwłaszcza w 1 części, nawierzchnia ok

Pzdr
memaka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 18.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) memaka » 20.05.2010 05:11

Cześc
Przede wszystkim jak wspomniał kulka53 trzeba uważać na prędkość bo strasznie łapią, nierzadko siedza w krzakach. W zeszłym roku na odcinku 350km naliczyłem pięć suszarek. Jedzenie tanie no i ciewapy najlepsze w Bośni.
Pozdrowienia
przemas_depesz
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 96
Dołączył(a): 25.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemas_depesz » 20.05.2010 10:28

Czołem co do moich doświadczeń to powiem, że pierwszym razem jak przekraczałem granicę jadąc z Mimic do Dubrownika to dopiero na granicy zaskoczyłem, że ona istnieje!! Zapytałem celnika CRO czy wobec braku paszportu mogę przkroczyć granicę wkazując, że jadę do Dubrownika i nie było jakiegokolwiek problemu. Bardziej mnie Słoweńcy trzepali na granicy i sprawdzali dokumenty auta. Odnośnie zaś auta leasingowego to mój leasingodawca poinformował mnie że jadąc do CRO i BiH muszę mieć osobną zgodę wobec wyjazdu poza UE i do krajów podwyższonego ryzyka. Taka zgoda na 30 dni kosztuje 100 + Vat. Odnośnie zielonej karty to dopiero w tym roku zabieram na BiH gdyż w CRO nie jest wymagana. Pozdrav.
Idzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 196
Dołączył(a): 08.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idzik » 21.05.2010 00:00

jadąc 2lata temu do Dubrownika ... prawde mówiąc przejazd tranzytem przez BiH nie odczułem. Jest tam niby przejście i stał strażnik bośniacki bodajże który z usmiechem do nas machał do nas aby jechać dalej ...

bylismy oczywiscie przygotowani ;) 1paszport +3dowody osobiste.

Jak wracaliśmy zdalismy sobie sprawe że przydatna może byc zielona karta. Droga powrotna wygląda podobnie- różnica taka że "pogranicznik" powiedział coś poswojemu: Polacy!? (niewiem czy chciał sie upewnić czy co?!) i kazał jechać.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 21.05.2010 08:20

A ja dwa lata temu odczułem.
Tak samo w drodze z Budapesztu do Dubrovnika.
Na granicy kontrola dokumentów, bagażnika.
Pod Sarajewem kontrola drogowa (papiery)
W górach duża mgła, odcinki gdzie było bardzo wąsko, przejazd trochę się dłużył ale kiedy już się mija Trebinje... :D
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 22.05.2010 07:52

Za miesiąc rozpoczynam urlop w okolicach Dubrovnika i planuję wycieczkę do BiH (Medjugorje, Mostar, Kravica). Mam pytanie czy w BiH koniecznie trzeba mieć ichnią walutę aby zapłacić za parking, coś zjeść i się napić czy kupić pamiątki ? Czy można płacić kunami czy ewentualnie tylko euro :?:
pawlos72
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawlos72 » 22.05.2010 10:34

Koziorożec napisał(a):Za miesiąc rozpoczynam urlop w okolicach Dubrovnika i planuję wycieczkę do BiH (Medjugorje, Mostar, Kravica). Mam pytanie czy w BiH koniecznie trzeba mieć ichnią walutę aby zapłacić za parking, coś zjeść i się napić czy kupić pamiątki ? Czy można płacić kunami czy ewentualnie tylko euro :?:


Wystarczy mieć przy sobie euro, zapłacisz nimi wszędzie bez obaw o przelicznik od ichniejszej marki, bo jest bardzo prosty: 2:1
pawlos72
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawlos72 » 22.05.2010 10:34

Koziorożec napisał(a):Za miesiąc rozpoczynam urlop w okolicach Dubrovnika i planuję wycieczkę do BiH (Medjugorje, Mostar, Kravica). Mam pytanie czy w BiH koniecznie trzeba mieć ichnią walutę aby zapłacić za parking, coś zjeść i się napić czy kupić pamiątki ? Czy można płacić kunami czy ewentualnie tylko euro :?:


Wystarczy mieć przy sobie euro, zapłacisz nimi wszędzie bez obaw o przelicznik od ichniejszej marki, bo jest bardzo prosty: 2:1
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Przejazd przez BiH - w praktyce. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone