Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

przejazd do CRO z dziećmi na dowody osobiste

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bambi
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 02.02.2014
przejazd do CRO z dziećmi na dowody osobiste

Nieprzeczytany postnapisał(a) bambi » 02.02.2014 13:51

Macie paszporty czy jeździcie na dowody osobiste? Czy przy wjeździe do CRO, albo w państwach po drodze do CRO mieliście jakiekolwiek problemy z przekroczeniem granic z dziećmi na dowody osobiste?
Czy w przypadku np. pomocy medycznej wystarczy mieć DO?

Czy posiadanie paszportu przy wyjeździe do Chorwacji przydaje się czy też jest całkowicie zbędne i zupełnie wystarczają DO? Jakie macie doświadczenia?
fiechu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 901
Dołączył(a): 15.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fiechu » 02.02.2014 14:05

Konsulat Chorwacji w Krakowie informuje na swoich stronach:

UWAGA !!! Na podstawie decyzji Rządu Republiki Chorwacji obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, nie potrzebują wizy, a chorwacką granicę mogą przekroczyć z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Sugerujemy jednak posługiwanie się paszportem, gdyż niektóre instytucje mogą wymagać okazania paszportu (np. kantory, banki czy ośrodki zdrowia).

Osoby małoletnie (dzieci) nie posiadający dowodu osobistego muszą posiadać paszport lub stosowny dokument wydany przez urząd wydający paszporty.

Osoby małoletnie wjeżdżające bądź wyjeżdżające z Republiki Chorwacji którymi nie towarzyszą rodzice lub opiekun prawny zgodnie z art. 8. Ustawy o obcokrajowcach powinny posiadać poświadczone pełnomocnictwo rodziców lub opiekunów prawnych.

W tym celu przy przekroczeniu granicy Republiki Chorwacji osoby takie powinny okazać potwierdzoną notarialnie zgodę opiekuna prawnego zawierającą następujące pozycje:
- dane osobiste opiekuna prawnego,
- dane osobiste osoby małoletniej
- cel i okres pobytu w Republice Chorwacji,
- termin pobytu w Republice Chorwacji,
- okres ważności zgody,
- podpis opiekuna prawnego,
Zgoda powinna być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język chorwacki lub angielski.

Wyżej opisana zgoda nie jest wymagana, gdy osoba małoletnia posiada paszport i podróżuje samolotem i dysponuje odpowiednim dokumentem wydanym przez przewożnika zgodnie ze standardami IATA, lub
- jest wymieniona na liście uczestników wycieczki szkolnej, sporządzonej przez szkołę organizującą wyjazd i przetłumaczonej na język chorwacki lub angielski, lub
- jest wymieniona na liście uczestników imprezy sportowej lub kulturalnej.

Mając na uwadze dużą liczbę turystów zagranicznych, w tym również osób małoletnich, przyjeżdżających do Republiki Chorwacji głównie w celach turystycznych dodatkowo wyjaśniamy jak następuje:
- jeżeli pełnomocnictwo opiekuna prawnego zawiera wszystkie dane wymienione w art. 25. Regulaminu o dokumentach podróży dla obcokrajowców, wizach oraz sposobu postępowania wobec obcokrajowcach, sporządzona jest w języku chorwackim lub angielskim nie jest wymagane dodatkowo poświadczenie i tłumaczenie tłumacza przysięgłego,
- ponieważ nie istnieje gotowy formularz pełnomocnictwa każde Państwo może osobno wykreować formularz który musi minimalnie zawierać elementy znajdujące się w art. 25. w/w Regulaminu,
- w przypadkach organizowanego przez biuro podróży wyjazdu do Republiki Chorwacji grupy osób małoletnich nie jest wymagane w/w pełnomocnictwo.

Podczas kontroli przydatne mogą być i inne dokumenty (nr. akt urodzenia, decyzja Sądu itp.) które nie muszą być przetłumaczone na język chorwacki a mogą przyczynić się do szybszej i prościej kontroli granicznej o ile obcokrajowiec je posiada.
bambi
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 02.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) bambi » 02.02.2014 14:40

tak, tak, wiem jak to jest w teorii: można na dowody osobiste, ale...

Dlatego właśnie zależy mi bardziej na tym jakie są wasze doświadczenia. Czy ktoś miał jakiekolwiek problemy w CRO, albo na trasie do CRO mając tylko dowody osobiste?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.02.2014 15:04

Od 1 lipca 2013 Chorwacja jest w UE
i wystarczy na 10000000%
dowód osobisty
, co do spraw zdrowotnych, to trzeba tylko pamiętać o wyrobieniu karty
EKUZ, paszport nie jest konieczny
u lekarza
golibroda
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) golibroda » 02.02.2014 15:26

Ja troszkę z innej beczki:

Był reportaż w Dzień Dobry TVN o "przyszywanym" dziadku co pojechał z wnuczką do Grecji. Oczywiście za zgoda rodziców itp.
Mieszkali (albo mieli zamieszkać) w namiocie razem. I po przyjeździe Dziadek został aresztowany za "prawdopodobieństwo molestowania wnuczki".

Podobno tam takie prawo,że Dziadek nie może pojechać z wnuczką na wakacje bo to niezgodne z ich przepisami.

Rodzice tłumaczyli, konsulat tłumaczył, a Dziadek przesiedział w Grecji 6 miesięcy w więzieniu (cela kilkunastoosobowa), dziecko natychmiast musieli odebrać z Grecji rodzice bo znalazło się w szpitalu na badaniach z potwierdzeniem lub zaprzeczeniem o ewentualne ślady molestowania.

Dziadek emeryt po 6 miesiącach mógł dopiero wpłacić zaporową kaucję 10000 Euro i wrócić do kraju. Mimo zapewnień dziecka, rodziców, konsulatu i świadków, że wyjazd był typowo turystyczno-wakacyjny dziadka z wnuczką jak to niejednokrotnie dziadkowie spędzają urlopy z wnukami.

Dziadek czeka teraz na sprawę w Grecji !

Także nie wiadomo czego i gdzie można się spodziewać podczas wyjazdów z dziećmi za granicę.

Link chyba można podać:
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/w ... 12539.html
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.02.2014 15:48

Chorwacja to nie Grecja,
proszę nie siać paniki :wink:

Przepisy chorwackie są jednoznaczne i nic w nich nie ma o dziadku i wnuczce :D
Zresztą dziedek z tego reportażu wcale nie był dziadkiem tej dziewczynki :roll:
Czyli sprawa jest trochę bardziej skomplikowana 8)
golibroda
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) golibroda » 02.02.2014 15:54

Lednice napisał(a):Chorwacja to nie Grecja,
proszę nie siać paniki :wink:

Przepisy chorwackie są jednoznaczne i nic w nich nie ma o dziadku i wnuczce :D
Zresztą dziedek z tego reportażu wcale nie był dziadkiem tej dziewczynki :roll:
Czyli sprawa jest trochę bardziej skomplikowana 8)



Ja napisałem "z innej beczki" o "przyszywanym dziadku" :mrgreen:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.02.2014 17:44

Z tego co znalazłem w internecie o tym "dziadku", to według greckiego prawa
obca osoba nie może spać w namiocie z dzieckiem w wieku do 11 lat.
A skoro dziadek był przyszywany, to był obcą osobą.
Greczynka z kempingu złożyła na niego doniesienie, że się przytula do dziecka :!:

Media robią wrzawę z pedofilami, każą :!: ludziom śledzić wszelkie podejrzane zachowania obcych ludzi wobec nie swoich dzieci, np. przytulanie się.
A potem te same media robią histerię, że kogoś niesłusznie przymknęli :roll:
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 02.02.2014 18:31

Oglądałem reportaż o "dziadku" i tak po przemyśleniu to akurat Grecy postąpili prawidłowo. Co innego polski konsulat, ktory "dziadkiem" zainteresował się po 1 miesiącu
String
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) String » 05.02.2014 15:17

Wracając do tematu. Ja w zeszłym roku przekraczałem granicę Chorwacką 1 lipca - więc w dzień wejścia do UE. Ja, żona i dwójka dzieci (4 i 9) jechaliśmy na dowody osobiste. Nie było najmniejszych problemów z przekroczeniem granicy. W tym roku także jedziemy na dowodach osobistych.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 05.02.2014 17:22

String napisał(a):Wracając do tematu. Ja w zeszłym roku przekraczałem granicę Chorwacką 1 lipca - więc w dzień wejścia do UE. Ja, żona i dwójka dzieci (4 i 9) jechaliśmy na dowody osobiste. Nie było najmniejszych problemów z przekroczeniem granicy. W tym roku także jedziemy na dowodach osobistych.


Ale to żadna nowość, od dawna można na dowody :papa:
nowy100
Croentuzjasta
Posty: 173
Dołączył(a): 10.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) nowy100 » 06.02.2014 11:54

Mało tego, że wystarczy tylko dowód to na granicy podałem cztery dowody, a strażnik nawet nie zajrzał do tych dowodów. W drodze powrotnej sytuacja identyczna, policzył sztuki i nawet nie sprawdził. Myślałem, że ktoś tu na forum robi sobie jaja jak napisał , że pożyczył dowód dziecka od kolegi, bo jego dziecko zgubiło swój. Teraz w to wierzę , że mógł tak zrobić ;)
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 06.02.2014 11:55

nowy100 napisał(a):Mało tego, że wystarczy tylko dowód to na granicy podałem cztery dowody, a strażnik nawet nie zajrzał do tych dowodów. W drodze powrotnej sytuacja identyczna, policzył sztuki i nawet nie sprawdził. Myślałem, że ktoś tu na forum robi sobie jaja jak napisał , że pożyczył dowód dziecka od kolegi, bo jego dziecko zgubiło swój. Teraz w to wierzę , że mógł tak zrobić ;)


A jak sprawdzi?
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 06.02.2014 12:05

jara napisał(a):
nowy100 napisał(a):Mało tego, że wystarczy tylko dowód to na granicy podałem cztery dowody, a strażnik nawet nie zajrzał do tych dowodów. W drodze powrotnej sytuacja identyczna, policzył sztuki i nawet nie sprawdził. Myślałem, że ktoś tu na forum robi sobie jaja jak napisał , że pożyczył dowód dziecka od kolegi, bo jego dziecko zgubiło swój. Teraz w to wierzę , że mógł tak zrobić ;)


A jak sprawdzi?

Bezgraniczna nieodpowiedzialność 8O
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 06.02.2014 12:08

ynka napisał(a):
jara napisał(a):
nowy100 napisał(a):Mało tego, że wystarczy tylko dowód to na granicy podałem cztery dowody, a strażnik nawet nie zajrzał do tych dowodów. W drodze powrotnej sytuacja identyczna, policzył sztuki i nawet nie sprawdził. Myślałem, że ktoś tu na forum robi sobie jaja jak napisał , że pożyczył dowód dziecka od kolegi, bo jego dziecko zgubiło swój. Teraz w to wierzę , że mógł tak zrobić ;)


A jak sprawdzi?

Bezgraniczna nieodpowiedzialność 8O


Zawsze można od kolegi pożyczyć dowód i dziecko
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
przejazd do CRO z dziećmi na dowody osobiste
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone