Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

przejazd do CRO z dziećmi na dowody osobiste

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: noclegi w Czarnogórze w ciemno

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.11.2014 14:50

String napisał(a):Mam takie krótkie pytanie (chcę się upewnić): czy trasę PL-Słowacja-Węgry-Serbia - BiH - Czarnogóra przejadę na Dowodach Osobistych? Wiem, że teoretycznie tak, jednak czy są tu na forum osoby, które tego dokonały i nie miały problemów (i wiem także, że lepiej mieć paszport :D :D :D )

Będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam

dokumenty-uprawniajace-do-przekraczania-granic-na-balkanach-t23491.html
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011
Nowe dowody osobiste

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.03.2015 12:58

Od 1 marca mamy nowe dowody osobiste, z tego co przekazywała "prasa" miały być problemy związane z podróżowaniem po europie na dowód osobisty z uwagi na zbyt późne przekazanie wzorów nowych dowodów do innych krajów.
Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?
Chyba do "sezonu wyjazdowego" wszystko powinno się wyjaśnić.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Nowe dowody osobiste

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 20.03.2015 16:05

Nicolae napisał(a):...
Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?
Chyba do "sezonu wyjazdowego" wszystko powinno się wyjaśnić.


Szanse na jakieś doświadczenie w tym zakresie są niewielkie z uwagi na fakt, iż mało kto już posiada dowód osobisty wg nowego wzoru. Czas od złożenia wniosku do wydania dokumentu ustawowo 30 dni a w praktyce przeważnie 2-3 tyg.

Istotną zmianą dot. wydawania dowodów osobistych małoletnim jest fakt, że wniosek może być złożony przez jednego z rodziców bez względu na wiek dziecka.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 20.03.2015 16:19

Moje pytanie bylo ogolnie o nowe dowody no ale tu je przeniesiono. Z tego co piszesz to rzeczywiście melodia przyszłości
andżeju
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 21.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) andżeju » 21.03.2015 18:19

Nie wiem jak z nowymi dowodami, ale jak byliśmy z przyjaciółmi 2 lata temu w Chorwacji - jechaliśmy wynajętym autem z Dubrownika do Czarnogóry to celnicy nawet nie patrzyli na nasze dowody... tylko widzieli, że polskie twarze to machnęli ręką i kazali jechać :) na obu granicach to samo było.

Też mnie zestresowali znajomi, że będą problemy, że lepsze by były paszporty a okazało się to niepotrzebnym wyrabianiem.

Na lotnisku było podobnie - nawet tych toreb nie sprawdzali czy ma się wodę tylko też tak trochę "na odwal się".

Więc z mojego doświadczenia można spokojnie jechać na dowód.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 22.03.2015 18:10

andżeju napisał(a):... tylko widzieli, że polskie twarze to machnęli ręką i kazali jechać :) ...


Ufff... no to całe szczęście, że polskość biła z Waszych twarzy:).
Esc
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 29.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Esc » 18.05.2015 13:58

No to ja trochę w drugą mańkę pociągnę. Być może wszyscy tu macie racje - i ja też tak kiedyś myślałem. My dorośli na dowód dzieci też miały dowody i nie było żadnego problemu. Jednak problem pojawił się kiedy dziecko zachorowało i trzeba było iść do lekarza. Akurat najbliżej mieliśmy Rovinj. Pielęgniarka powiedziała nam na wstępie że dowód jej się podoba ale nie będzie to wizyta darmowa - jakby to był paszport to nie ma problemu nasze kraje maja podpisaną umowe itd. Dziecko ledwo zipie wiec zapłaciliśmy za wizyte. Ale lekarz popatrzyl pobadał i stwierdził abyśmy jechali do szpitala - do Puli najblizej.

Tam taka sama sytuacja - przyjmiemy Was nie ma problemu ale odpładnie (nie ważne ze mamy Dowody osobiste nie ważne że mamy karty Ekuz) ich interesują paszporty i tyle. I znowu - no oczywiscie można się kłucić ale jak się jest w podbramkowej sytuacji to człowiek wyda wszystko co ma.

Z tego wszystkiego zarobil nasz Zus bo my skorzystalismy z ubezpieczenia turystycznego ktore pokrylo nam te koszta. Tak wiec niby dokumenty sie nie roznia ale jednak...
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 18.05.2015 14:43

Esc napisał(a):Z tego wszystkiego zarobil nasz Zus bo my skorzystalismy z ubezpieczenia turystycznego ktore pokrylo nam te koszta. Tak wiec niby dokumenty sie nie roznia ale jednak...


A co zus ma do tego, czy byś wyjechał czy nie, czy chorował lub nie i tak zus przekaże Twoją składkę za dany m-c do wspólnego koszyczka w NFZ.
ZUS to emerytury i renty + odszkodowania za wypadek przy pracy a zdrowotne to NFZ więc tu zus nic nie zarobił.
Natomiast kwestia rodzaju dokumentu to już jakiś wymysł niektórych ichniejszych służb zdrowotnych, czyt. wyłudzanie kasy od turysty - EKUZ jest zaświadczeniem, że dana osoba jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym na terenie swojego kraju dzięki czemu w razie konieczności udzielenia świadczenia w innym kraju członkowskim, kraj miejsca zamieszkania zrefunduje koszty, natomiast dowód lub paszport ma służyć tylko identyfikacji osoby.
Za NFZ [i]"Ubezpieczony winien okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość."
Zawsze można wziąć fakturę i potem wnioskować do NFZ o zwrot kosztów. Myślę, że w problematycznej syt. należy się kontaktować na miejscu z konsulem dyżurnym.
Esc
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 29.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Esc » 19.05.2015 06:01

gusia-s napisał(a):Zawsze można wziąć fakturę i potem wnioskować do NFZ o zwrot kosztów. Myślę, że w problematycznej syt. należy się kontaktować na miejscu z konsulem dyżurnym.


Oczywiscie tak - zreszta tak tez zrobilismy - ale ze latwiej bylo i zarazem mielismy dodatkowe ubezpieczenie turystyczne to z niego skorzystalismy. Chodzi mi o pokazanie samego faktu byc moze tylko lokalnie na istrii - nie wiem - respektowania przepisow. A moze sie to juz zmienilo. Nas na pewno nauczylo że trzeba jeździć z paszportem rownież - jest po prostu łatwiej.
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 20.05.2015 08:41

Esc napisał(a):Oczywiscie tak - zreszta tak tez zrobilismy - ale ze latwiej bylo i zarazem mielismy dodatkowe ubezpieczenie turystyczne to z niego skorzystalismy. Chodzi mi o pokazanie samego faktu byc moze tylko lokalnie na istrii - nie wiem - respektowania przepisow. A moze sie to juz zmienilo. Nas na pewno nauczylo że trzeba jeździć z paszportem rownież - jest po prostu łatwiej.


Padliście ofiarą przyzwyczajenia chorwackich medyków a nie dowodu osobistego. Do momentu wejścia HR do UE było jak piszesz, Polacy mieli darmowe usługi ambulatoryjne na podstawie paszportu /umowa dwustronna jeszcze z czasów Yugo/.
Od wejścia Chorwacji do Unii nie ma znaczenia czy masz paszport czy dowód osobisty, ważna jest karta EKUZ. Tyle że karta EKUZ oznacza że mamy w HR taką opiekę jak Chorwaci, a Chorwaci za usługi lekarzy podstawowej opieki PŁACĄ, niedużo ale płacą. Stąd paradoksalnie z punktu widzenia Polaków na urlopie wejście HR do Unii przy opiece lekarskiej jest mniej korzystne. Oczywiście w trudnych szpitalnych przypadkach sytuacja się zmienia bo teraz NFZ zapłaci, wcześniej umowa dwustronna tego nie obejmowała.
Co do meritum teraz przy wizycie na Hitnej pomocy w szpitalu czy innej przychodni trzeba mieć kartę EKUZ i paszport albo dowód nie ma różnicy który z tych dokumentów. Plus za pomoc opłata będzie pobrana zgodnie z taryfikatorem dla Chorwatów.
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 378
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 27.05.2015 20:59

Niestety nie zgodzę się z Maciejem,
Miałam oświadczenia takie jak Esc

Jeżdżę od wielu, wielu lat do Cro. Kiedyś wizyty były darmowe a nawet leki otrzymywaliśmy za darmo ( prawie w każdym roku wizyta u lekarza). Zawsze jednak miałam dodatkowe ubezpieczenie.

Od wejścia Chorwacji do Unii nie otrzymasz bezpłatnej pomocy mając dowód. Jak dziecko chore i potrzebna pomoc, musisz zapłacić ( chyba że masz dodatkowe ubezpieczenie, zadzwonisz do nich a oni wcześniej znajdą lekarza, do którego można iść- wtedy następuje rozliczenie pomiędzy ubezpieczycielem a lekarzem). I zapewniam, że nie są to kwoty o których pisze Maciej. Za poradę lekarską zapłaciłam 300 kn.

Chorwatka ( lekarka) tłumaczyła że takie mają wytyczne. I moje tłumaczenie na nic się zdało.
sis1981
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 24.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) sis1981 » 27.05.2015 21:28

Ewa co proponujesz ? wykupienie dodatkowego ubezpieczenia dla dziecka?
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 27.05.2015 21:33

sis1981 napisał(a):Ewa co proponujesz ? wykupienie dodatkowego ubezpieczenia dla dziecka?


Paszport dla dziecka
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 378
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 27.05.2015 21:33

Ja zawsze mam dodatkowe ubezpieczenie, dla wszystkich. To naprawdę nie są duże pieniądze a jaki spokój.

Wy jedziecie do Vodice, tam są fajni lekarze ( wielokrotnie sprawdzeni przez nas ;) ) ale proponuję jednak wykupienie ubezpieczenia.
sis1981
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 24.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) sis1981 » 27.05.2015 22:30

A gdzie się zaopatrzyć w takie ubezpieczenie ( sorki za głupie pytania , ale pierwszy raz wyjazd za granicę :))
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
przejazd do CRO z dziećmi na dowody osobiste - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone