Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

przechowywanie wina-proszę o porady

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marytka
Croentuzjasta
Posty: 298
Dołączył(a): 26.02.2010
przechowywanie wina-proszę o porady

Nieprzeczytany postnapisał(a) marytka » 11.06.2010 21:23

w zeszłym roku koleżanka która była w chorwacj przywiozla mi pamiatki w postaci wina -takiego od chłopa w plastikowych butelkach.
winko pyszne-ale niestety dość szybko sie zepsuło.
nie wiem czy to wino było takie lipne /pod względem jakościowym/,czy ze mnie taka gapa że nie umiałam go w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed zepsuciem.
mąż sugerował że to przez to że chytrzyłam....
:wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 11.06.2010 22:07

Nie wolno przechowywać wina w plastiku. Jeśli w plastiku kupione, to albo wypić od razu, albo przelać do szklanych butelek najpóźniej po 24 h.. Poza tym wino wytrawne, kiedy dostanie zbyt wiele powietrza, długo nie postoi. Najlepiej trzymać w lodówce. Prošek trzyma się znacznie lepiej (bo jest słodki).
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.06.2010 22:36

Po co trzymać? Najlepiej wypić od razu :D
mayorbien
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 258
Dołączył(a): 18.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mayorbien » 11.06.2010 22:40

Po pierwsze wino od tzw. babci to wino nie gaszone czyli cały czas pracuje. Po przelaniu do butelki najlepiej wypić je do jakiś 2-3 miesięcy. Takie wino nie utrzyma się długo, dlatego najlepiej wypić je przy najbliższej imprezie z znajomymi :-)

A jak co to ja zawsze jestem chętny na degustacje :)
Elaj203
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 278
Dołączył(a): 02.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elaj203 » 11.06.2010 23:18

A jak brak chętnych do degustacji, to trzeba zdobyć butelki szklane, wydezynfekować, zalać, zakorkować i niech lezą w poziomie. U nas tak leżą od 2006 roku. Ale może się zdarzyć, że jak jeszcze wino pracuje, to zakorkowanie też może wywalić. Mieliśmy taką sytuację :cry:
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 12.06.2010 11:40

Warto także wyciągnąć powietrze, są specjalne urządzenia do próżni.

Z każdego wyjazdu przywożę sporo wina, w plastiku i w szkle, prosto z winiarni. Z plastiku wypijam w max 3 miesiące, robiłem próby z przelewaniem, jednak strat było zbyt dużo, aby to było warte leżakowania. Tym bardziej, ze te świeże wina nie nadają się do leżakowania.
W zeszłym roku przywiozłem w butelkach Plavaca i Dingaca prosto od Bozo z Dingaca. Wino pyszne, wyśmienite. Otwieram je co jakiś czas, degustuję i ... Stwierdzam, że nadchodzi czas szybkiego wypicia reszty zapasów, zaczyna "gazować" i kwaśnieć. Przechowuję w specjalnej piwniczce, w pozycji leżącej, przekręcam butelki systematycznie.
Z Postupa przywiozłem kilka butelek kapslowanego przy mnie wina Postup.
Wczoraj otworzyłem jedną z nich, miód w g...bie, rewelacja, żadnych zmian smakowych. Tego nie potrafię wytłumaczyć :?: :( Dlaczego domowy Postup wytrzymał próbę czasu, a Dingać nie :?: :?: Chociaż Dingać jest wyżej klasyfikowanym winem.
marytka
Croentuzjasta
Posty: 298
Dołączył(a): 26.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marytka » 12.06.2010 12:28

dzięki za porady
w tym roku od razu do szkła i szybciutko wypić :wink: :wink:
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 12.06.2010 12:38

To jest jedyny właściwy wniosek jaki z w/w rad można wyciągnąć :D :D :D szybko wypić :D :D :D


Wino lekko kwaśne można dodać do wielu potraw, ocet winny wspaniały do sałatek--u nas nic się nie zmarnuje
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 03.03.2013 19:35

Dziadek Maciek napisał(a):Warto także wyciągnąć powietrze, są specjalne urządzenia do próżni.

Próżniowy korek do butelek ze zintegrowaną pompką. Od poniedziałku 4.03 w Lidlu 17,99zł

http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl ... _35414.htm

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
przechowywanie wina-proszę o porady
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone