Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

prostowanie budynków na zdjęciach

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
prostowanie budynków na zdjęciach

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.02.2014 18:36

Cześć,

poszukuję rozwiązanie problemu "pochylonych do tyłu" budynków. Przeszukałam wątek i nic nie znalazłam takiego :(
Wiem, że to wynik robienia zdjęcia z dołu lub z mocno z zadartym do góry aparatem.
Tylko jak takie zdjęcie uratować :?: Jak przechylić górę budynku "do nas" :?:

Jestem typowym amatorem i zdjęć generalnie nie poprawiam z wyjątkiem jakiś poziomów i właśnie w kilku przypadkach chciałabym wyprostować budynek.
Proszę o podpowiedź jak to zdobić lub jak nazywa się taki proces to już sobie u wujka g... poszukam
Używam irfanview, ewentualnie photoshopa.

Dzięki za pomoc

Przykład zdjęcia do uratowania poniżej
Załączniki:
gdansk532.JPG
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 02.02.2014 18:43

Możesz spróbować z korektą perspektywy tylko obawiam się, że górę obetnie. Być może da się jakoś inaczej.
Załączniki:
gdansk532.JPG
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 02.02.2014 19:05

Szybka instrukcja w PS. Wczytujesz zdjęcie, ctrl+j, ctrl+t, trzymając ctrl+shift przeciągasz górne rogi zdjęcia do boku, jak skończysz wciskasz enter, później warstwa->spłaszcz obraz i zapisz. Efekt jak tutaj.
Załączniki:
gdansk532.JPG
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.02.2014 19:09

SgwdYrEira napisał(a):... obawiam się, że górę obetnie.

Albo dół ;)
file.jpg

Perspektywa, zdaje się, robi korektę perspektywy pionowej symetrycznie, lewo/prawo, a tu potrzeba czegoś w stylu opcji distort z PSa.

Jest podobno nowy GIMP- z pewnością ma takie narzędzia.

Polecam Fotografowanie architektury Witolda Dederko.
Najważniejsze to zrobić zdjęcie, które później łatwo jest wyprostować, najlepiej z dużym marginesem kadru, który później można obciąć, żeby uniknąć takich niespodzianek jak u Pirata lub u mnie.

Swoją drogą perspektywa pionowa to bardzo sympatyczne zjawisko, które można wykorzystać na różne sposoby ;)
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 02.02.2014 19:29

weldon napisał(a):
SgwdYrEira napisał(a):... obawiam się, że górę obetnie.

Albo dół ;)
... albo boki :lool:
gdansk532.JPG
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.02.2014 19:40

Anai napisał(a):... albo boki :lool:

Jak na zdjęciu są kobiety, to takie eksperymenty, z poszerzaniem kadru, mogą się kiepsko skończyć ;)
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 02.02.2014 19:44

weldon napisał(a):
Anai napisał(a):... albo boki :lool:

Jak na zdjęciu są kobiety, to takie eksperymenty, z poszerzaniem kadru, mogą się kiepsko skończyć ;)

Fakt :D
am1974
Croentuzjasta
Posty: 353
Dołączył(a): 15.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) am1974 » 02.02.2014 20:03

Ja kiedyś używałem darmowego programu ShiftN.
http://www.shiftn.de/links.html
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 03.02.2014 08:34

piekara114 napisał(a):... ewentualnie photoshopa.


Cześć.

W PS jest takie coś:
Filtr :arrow: Korekta zniekształceń aparatu :arrow: Kontrola perspektywy :arrow: Perspektywa pionowa.

Można też podziałać Perspektywą poziomą i Rozciągnięciem krawędzi (trzeba mieć trochę "zapasu").

Trzeba poćwiczyć ale efekty są.

Pozdrawiam
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.02.2014 19:02

piekara114 napisał(a):Tylko jak takie zdjęcie uratować :?: Jak przechylić górę budynku "do nas" :?:

Używam irfanview, ewentualnie photoshopa.

Ostatnio zrobiłam update irfanview i okazało się, że można doinstalować filtry adobe a przy okazji jest możliwość wykonywania przekształceń perspektywicznych! (versja 4.37). Nie miałam wcześniej okazji wypróbować możliwości ale pierwsze spotkanie z tym okienkiem
1persp.jpg

i wynik poruszania zdjęciem myszką jest jak dla mnie wystarczająco dobry.
Prosto z irfanview
gdansk532aa.jpg

Po obcięciu boków.
gdansk532bb.jpg


Podobnie jak u Piotra (weldona) nie starałam się wyprostować do idealnego pionu wież. A dlatego, że hełmy są na tyle zniekształcone przez punkt patrzenia z dołu, że tak jest lepiej niż na następnych zdjęciach.
weldon napisał(a):Jest podobno nowy GIMP- z pewnością ma takie narzędzia.

Zainstalowałam sobie gimpa właśnie dlatego że można było poprawić walące się ściany. Było to jak się okazało w 2009 r. Mam gimpa 2.6.6 i w przyborniku jest perspektywa.
Prosto z gimpa, wieże idealnie proste ale prawy hełm jakby go ktoś rozciągnął w prawo do góry, czyli dokładnie tak jak był ciągnięty prawy górny kwadracik.
gdansk532dd.JPG

Prawy hełm jest taki sobie ładny
Po obcięciu boków.
gdansk532cc.JPG

Jak widać obydwa programy pozwalają obciąć najbardziej efektywnie przede wszystkim boki.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.02.2014 20:31

Lidia K napisał(a):Prawy hełm jest taki sobie ładny

Ze względu na brak osiowości zdjęcia. W postprocessingu się tego nie skoryguje, dlatego pisałem, że najważniejsze jest dobrze przygotować zdjęcie w momencie wykonywania fotografii.
Ten Dederko to strasznie stara pozycja, ale naprawdę polecam dla fotografujących architekturę, bo poza formą zapisu, tak naprawdę, nic się nie zmieniło od tamtych czasów :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2014 09:58

Dzięki za pomoc.
Mój pierwszy wyprostowany budynek:
przed:
111.JPG


i po (może nie jest rewelacyjne, ale dla mnie ok. Coś środkowe elementy są nie poziome?
222.jpg


Zastosowałam tą metodę i dla mnie chyba najlepsza :D
Vjetar napisał(a):Cześć.
W PS jest takie coś:
Filtr :arrow: Korekta zniekształceń aparatu :arrow: Kontrola perspektywy :arrow: Perspektywa pionowa.
Można też podziałać Perspektywą poziomą i Rozciągnięciem krawędzi (trzeba mieć trochę "zapasu").
Trzeba poćwiczyć ale efekty są.
Pozdrawiam


Dzięki :papa:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.03.2014 10:27

piekara114 napisał(a):może nie jest rewelacyjne, ale dla mnie ok. Coś środkowe elementy są nie poziome?

Prostowanie zdjęcia zaczyna się w momencie jego wykonania.
Najważniejszy jest plik wyjściowy, bo nie dasz rady "wyprostować" zdjęcia zrobionego z boku budynku tak, żeby było widać jego front na wprost.

Nic na siłę :)
file.jpg


Korekta wad obiektywu to inna bajka - tutaj masz dodatkowo sferę, powodującą, że linie poziome biegną łukami.
Też do skorygowania.

Tylko pamiętaj, że perspektywa jest rzeczą naturalną i wcale nie wygląda źle na zdjęciach :)
DSCF5759.JPG


PS - w PSie używaj opcji Distorsjon. Pozwala na większa kontrolę nad obiektami, niż perspektywa.
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 06.03.2014 10:30

piekara114 napisał(a):Dzięki za pomoc.
Mój pierwszy wyprostowany budynek:
przed:
...
i po (może nie jest rewelacyjne, ale dla mnie ok. Coś środkowe elementy są nie poziome?


Dawno niczego w PS-ie nie robiłam, bo nie mam ale o ile pamiętam, to tak jak i w Gimpie można sobie "wyciągnąć" na obszar roboczy linie pomocnicze pionowe i poziome, lub od biedy włączyć w widoku siatkę i do nich prostować. Z perspektywą jest o tyle problem, ze nawet jeśli jako tako uda się wyprostować budynek, to można spieprzyć coś innego np. rozciągnąć lewka, no i ze zdjęcia czasem niewiele zostaje :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2014 16:44

weldon, nie wiem jak to zrobiłeś, ale Twoje-moje zdjęcie jest super. I "podkradnę" je do swojej aktualnej relacji
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
prostowanie budynków na zdjęciach
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone