Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

prom ze Splitu na Brać

Nie każdy musi podróżować swoim samochodem. Autokar, pociąg, samolot ... możliwości jest wiele. W tym dziale także tematyka promów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
de Zoo
Croentuzjasta
Posty: 196
Dołączył(a): 03.06.2008
prom ze Splitu na Brać

Nieprzeczytany postnapisał(a) de Zoo » 21.06.2008 13:12

Czołem,
Byłbym wdzięczny za praktyczne wskazówki co do przeprawy promowej ze Splitu na Brać (Supetar). Chodzi mi o takie sprawy jak:
- gdzie kupować bilety na prom (statek? a może są kasy na nabrzeżu?),
- jak się ustawiać w porcie? czy można zostawić samochód na dojeździe do promu i iść kupić bilet...?

Z góry dzięki za wszelką pomoc w temacie!
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 21.06.2008 13:39

Cześć, w porcie znajduje się kilka punktów z kasami biletowymi (znjadziesz bez problemu, przeważnie białe budki- wszystkie oznaczone logo Jadrolinji). Jak najbardzej kolejność taka: ustawiasz się w kolejce (do odpowiedniego "vezu" - tu pomaga liczna potrowa obsługa odziana w białe uniformy - wskaże "ogonek" "za Supetar"); potem kupno biletów. Załadunek promu rozpoczyna się mniej więcej 30 min przed odpłynięciem.
Badź w porcie jakies 30 - 40 min przed; promy pływają z dość dużą częstotliwością.
Pozdrawiam
de Zoo
Croentuzjasta
Posty: 196
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) de Zoo » 21.06.2008 21:11

Dzięki Kasiu za pomoc. Pomachamy do Was z "naszej" wyspy jak już będziemy na miejscu :D

Mam jeszcze jedno pytanie. Warto zjechać (jeżeli tak, to gdzie?) trochę wcześniej z autostrady przed Splitem, żeby pojechać sobie wzdłuż wybrzeża?
praulinka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 03.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) praulinka » 23.06.2008 00:59

Za pierwszym razem , gdy przyjechałem do Splitu uciekł mi prom, co po 12h jazdy nie było przyjemne, a tylko dlatego, że nie znałem portu, dlatego pozwolę ci dać parę rad:
- jak wjedziesz do portu (kończy się ulica zakrętem w dół do portu, na wprost są tylko parkingi i promenada) jedż cały czas prosto, przez wszystkie otwarte szlabany.
- jedziesz pasem środkowym, bo prawy w pewnym momencie jest zamknięty
- jak przejedziesz szlaban z budką za koło ronda (po lewej) zaczyna się parking z kilkoma pasami prowadzącymi prostopadle do wybrzeża, są tam chyba oznczenia Supetar (nie szukaj Brać, bo takich nie ma nigdzie),
- jeżeli prom stoi to przeważnie pasy są już puste i otwarte, jezeli dopiero ma przypłynąć lub odprawa się jeszcze nie zaczęła, to stoją w rzędach samochody, a pasy są z przodu zamknięte łańcuchami
- bilet możesz kupić po prawej stronie, w długim budynku, jest tam duże biuro Jadrolinii, kupowałem też kiedyś w budce przy wjeździe do portu

Sprawdz sobie i wydrukuj godziny odpływania promów, bo przyda ci się po drodze, może uda ci się tak wyregulować jazdę, żeby zdążyć na okreslony prom, będziesz też wiedział kiedy jest następny, a poza tym z Brać też będziez pewnie pływał do Splitu czy na Makarską to te rozkłady ci się przydadzą.

Najlepiej ze strony Jadrolinii
http://www.jadrolinija.hr/default.aspx?dpid=1632

wykaz połaczeń Split - Supetar w pdf
http://www.jadrolinija.hr/pdfs/631.08.en.pdf

W Supetarze zasada jest podobna, tylko zamieszania mniej, bo jeden prom, a w Splicie sa najpierw międzynarodowe, a ten lokalny do Supetaru na końcu portu.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 23.06.2008 07:37

Jurgen, moja rada to jechać do samego Splitu autostradą... Gwarantuję, że zjazd z autostrady do miasta też dostarczy duży wrazeń estetycznych. Zjazd np. w okolicach Zadaru to po pierwsze nadkładanie drogi (bo autostarda to przecież nie w linii prostej tylko mocno wykrzywiona (w stosunku do "Plitvičniej cesty") w stronę zachodu- co w przypadku autostardy nie przeszkadza, bo mimo wszsytko nią poruszasz się dość sprawnie, ale drogami krajowymi to jednak mocno odczuwa się te dodatkowe km); poza tym łatwo utknąc w korkach w tych wszystkich miasteczkach przd Splitem (tragiczne okolice Trogiru, Kašteli). Najwyzej spróbuj w drodze powrotnej, ale nie wiem, czy to aż tak bardzo warto.
Co do rad Praulinki: popieram, ale tylko w 95%; dlaczego? bo przeważnie prom do Supetru odpływa właśnie z tego miejsca, które opisuje Praulinka, ale w sezonie, kiedy w porcie ogromny ruch a i promy nadzwyczajne (dodawane do rozkładu ze względu na natłok oczekujących na przeprawę)moze się zdarzyć, że prom ten odpłynie z "innego vezu"... i wtedy trzeba będzie się wracać itp. Najlepiej przejeżdzając wzdłuż portu, na chwilkę przystanąć i nawet nie wychodząc z auta (przez port i tak przejeżdzasz wolniutko, bo tłok jak 150, a obsługi pełno wszędzie w białych uniformach) zapytać obsługi portowej (rzucając tylko zdawkowe: Supetar, Brač); błyskawicznie wskarzą drogę.
Pozdrawiam
kuczi74
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 09.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuczi74 » 23.06.2008 12:42

Pani Kasiu nie orientuje sie pani jak wygląda sprawa z promami na Korćule.
Bo z tego co sie dowiedziałem w biurze podróży Croatia i wyczytałem, to są tylko dwa,o 10.15 i 17.30.Czy może na okres wakacyjny są też na Korćule jakieś dodane.Wole sobie nawet nie wyobrażać że nie zdążę na ten o 10.15 Jak kiedyś płynąłem na Hvar to było ich sporo.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 23.06.2008 13:22

W rozkładzie niezmiennie tylko 2 promy dziennie Split - Vela Luka (plus katamaran - ale to oczywiście tylko przeprawa pasażerska) oraz 3 razy w tygodniu prom do miasta Korčula (relacja Rijeka - Dubrovnik/ Bari). Czy podobnie jak w przypadku Hvaru zdarzają się promy dodatkowe, przyznam, nie wiem.
Rozkład w wyszukiwarce (pretraživanje putovanja)
http://www.jadrolinija.hr/

Pozdrawiam
kuczi74
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 09.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuczi74 » 24.06.2008 11:34

No to trzeba będzie wyjechać z sporym zapasem czasu tak na wszelki wypadek,bo choć wyjeżdżam w tygodniu to rożnie bywa z korkami na drogach.Wielkie dzięki za pomoc i Pozdrawiam
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 24.06.2008 12:21

Chyba się skuszę na taką o to wyprawe:

8/03/2008

Autobus:
Makarska - Split (raniutko)

Prom:
Split 14:30 - Stari Grad 16:15
Stari Grad 20:00 - Split 21:45

Autobus:
Split - Makarska

Kasiu bardzo proszę o radę czy warto :) Oraz z jakimi kosztami muszę się liczyć.
nemos
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 23
Dołączył(a): 16.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) nemos » 24.06.2008 12:37

Czy na wyspę Brać zabrać samochód , czy zostawić go w porcie w Split?
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 24.06.2008 14:00

Inde napisał(a):Chyba się skuszę na taką o to wyprawe:

8/03/2008

Autobus:
Makarska - Split (raniutko)

Prom:
Split 14:30 - Stari Grad 16:15
Stari Grad 20:00 - Split 21:45

Autobus:
Split - Makarska

Kasiu bardzo proszę o radę czy warto :) Oraz z jakimi kosztami muszę się liczyć.


Cześć, obawiam się, że w takim "rozkładzie jazdy" wycieczka nie ma sensu..
Ale poczytaj tu...doradzałam jednodniową wycieczkę na Hvar (w szczególach)
forum/viewtopic.php?t=19490&highlight=
i
forum/viewtopic.php?p=284934&highlight=#284934
Oczywiscie pod warunkiem, że dasz radę odpowiednio wcześnie dojechać do Splitu

nemos napisał(a):Czy na wyspę Brać zabrać samochód , czy zostawić go w porcie w Split?.


Moim zdaniem pojazd na wyspie się baaardzo przydaje (jesli chce się naprawdę wyspę obejrzeć - choć w jeden dzień to naprawdę trudno, zeby nie powiedziec niemożliwe; ale zdecydowanie większe szanse są z pojadem niż bez niego, bo komunikacja publiczna na wyspach jest kiepskawa). Na Brač można wybrac się autkiem, bo cena przeprawy nie jest szczególnie wygórowana (ok 140 kn w jedną stronę za auto). Alternatywą jest wypożyczenie na wyspie skuterka...
forum/viewtopic.php?t=19084&highlight=pustinja+blaca+brac
a tu, co warto zobaczyć, choć wszystkiego w jeden dzień nie da rady..
forum/viewtopic.php?t=19139&highlight=pustinja+blaca+brac

Pozdrawiam
nemos
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 23
Dołączył(a): 16.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) nemos » 24.06.2008 15:22

Dziękuję. Tak sie jeszcze zastanawiam, bo noclegi mamy w Mimicach i może wybrać sie na Brać (Sumartin) z Makarskiej- znalazłam połączenie.

Wiem ,ze cała wyspa piękna, ale muszę wybierać. Tak więc promem z samochodem na Brać 7.30 a dalej na Bol. I powrót 18.30. Oczywiście coś jeszcze zobaczymy na wyspie, muszę przeczytać wiadomości na forum.
A na Hvar następny dzień-do zaplanowania.

Pytanie do _Katarzyna Głydziak Bojić- czy można sie spodziewać na ostatnie promy -jakiś kolejek? A może jest możliwość kupna biletu w obie strony?
Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 24.06.2008 15:49

A, skoro będziesz w Mimicach, to rzeczywiscie można popłynąć i z Makarskiej, czemu nie... Przewoźnik ten sam, Jadrolinija, zatem ceny zbliżone..Ale nie wiem, czy w sezonie można od razu kupić bilet powrotny...Choć pewnie tak, ale...
Zasada jest taka, że kto się załapie, to się załapie (w kolejsce trzeba stać), nie ma możliwosci "zaklepania sobie" miejsca na konkretny prom na relacjach lokalnych. a kolejki w sezonie sa zawsze i wszędzie; do każdej przeprawy promowej...
Z Makarskiej połączeń jest mniej.. co mam doradzić, nie wiem.. mimice praktycznie po srodku pomiędzy Makarską i Splitem... A Jadranka zapchana na całej długości...
P.S.A co tak Cię ciągnie do Bolu???? Jeśli chodzi tylko i wyłącznie o plazowanie na plazy Rlatni rat, to moze lepiej sobie daruj... jak nie znajawisz się odpowiednio wcześnije na plazy, zeby sobie "zająć miejsce" ręcznikiem, to potem nie wróżę powodzenia... Zlatni rat wygląda fajnie ...ale tylko z lotu ptaka...Na Braču jest wiele ciekawego do zobaczenia, dużo atrakcyjnych miejsc, ale plażowanie na " Złotym rogu" do tych najatrakcyjniejszych rzeczy nie należy (chyba, że jesteś o przysłowiowy "rzut beretem" i tak strasznie chcesz "zaliczyć tę kultową plażę" - inaczej gra nie warta świeczki).
Ostatnio edytowano 24.06.2008 16:02 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
bartek-ania
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 18.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bartek-ania » 24.06.2008 16:00

Uważajcie :)) po 21 jest jeszcze tylko jeden prom o północy , później czekacie do rana.
nemos
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 23
Dołączył(a): 16.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) nemos » 24.06.2008 16:05

Zlatni rat. No, być na tej wyspie i nie zobaczyć? Niemożliwe.
Następna strona

Powrót do Alternatywne środki lokomocji



cron
prom ze Splitu na Brać
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone